Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 29 Μαρ 2024, 00:01

Το πρώτο παιδικό που είδα πλην κινουμένων σχεδίων ήταν το μεξικάνικο Καρουζέλ, που έδειχνε η ΕΡΤ μέσα-τέλη δεκαετίας του 90, όταν πήγαινα δημοτικό. Και στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι είστε στην ηλικία μου το βλέπατε αυτό τα μεσημέρια μετά το σχολείο.

Έβλεπα επίσης το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Αλλά απ'αυτό παραδόξως δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Ενώ απ'το Καρουζέλ θυμάμαι ένα σωρό ιστορίες. Τους τσαμπουκάδες του Χάιμερ, τον καταδικασμένο έρωτα του Σιρίλο για τη Μαρία Χοακίνα, τις "αποστολές" της Ομάδας Σωτηρίας, την καυστικότητα του Χόρχε, τον ορφανό Μάριο που ήρθε αργότερα στη σειρά και μαζί με τον Πάμπλο κάναν συνέχεια κωλοπαιδισμούς. Παρεπιπτόντως, για κάποιο λόγο, δεν έτυχε ποτέ να δω το τελευταίο επεισόδιο. Δεν ξέρω καν αν υπήρχε επεισόδιο που έκλεινε την ιστορία. Αν ξέρει κανείς, ας μου πει τι έγινε στο τέλος, δε με πειράζει η χαλάστρα πλοκής.

Άλλες, λιγότερο γνωστές, παιδικές σειρές μη κινουμένων σχεδίων που έβλεπα στον κρατικό σταθμό ήταν το "Πανηγύρι των Ζώων" και "Κάτω απ'το Ομπρελόδεντρο."

Στην εφηβεία μου δεν είδα τίποτα αυτής της κατηγορίας. Ώσπου όταν στην ενήλικη ζωή μου ανακάλυψα το Νικελόντεον, άρχισα να βλέπω αμερικάνικες εφηβικές σειρές. Αυτή που με σημάδεψε περισσότερο είναι το Victorious, οπου η μετέπειτα υπεραστέρω Αριάνα Γκράντε αναδείχτηκε στο ρόλο της ελαφρόμυαλης Κατ Βάλενταϊν. Αυτή ήταν ο κύριος λόγος που είδα αυτή τη σειρά.

Πείτε μου τώρα τις δικές σας ιστορίες.


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Μαρ 2024, 00:13

Έκτωρ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:01
Το πρώτο παιδικό που είδα πλην κινουμένων σχεδίων ήταν το μεξικάνικο Καρουζέλ, που έδειχνε η ΕΡΤ μέσα-τέλη δεκαετίας του 90, όταν πήγαινα δημοτικό. Και στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι είστε στην ηλικία μου το βλέπατε αυτό τα μεσημέρια μετά το σχολείο.

Έβλεπα επίσης το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Αλλά απ'αυτό παραδόξως δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα.
Αν πηγαινες δημοτικο μεσα-τελη δεκαετιας του 90, ειναι αδυνατον να θυμασαι τιποτα απο το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι το οποιο τελειωσε το 1983

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Μαρ 2024, 00:22

talaipwros έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:13
Έκτωρ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:01
Το πρώτο παιδικό που είδα πλην κινουμένων σχεδίων ήταν το μεξικάνικο Καρουζέλ, που έδειχνε η ΕΡΤ μέσα-τέλη δεκαετίας του 90, όταν πήγαινα δημοτικό. Και στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι είστε στην ηλικία μου το βλέπατε αυτό τα μεσημέρια μετά το σχολείο.

Έβλεπα επίσης το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Αλλά απ'αυτό παραδόξως δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα.
Αν πηγαινες δημοτικο μεσα-τελη δεκαετιας του 90, ειναι αδυνατον να θυμασαι τιποτα απο το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι το οποιο τελειωσε το 1983
Ανά διαστήματα το έπαιζε επανάληψη η ΕΡΤ
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 29 Μαρ 2024, 00:24

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:22
talaipwros έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:13
Έκτωρ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:01
Το πρώτο παιδικό που είδα πλην κινουμένων σχεδίων ήταν το μεξικάνικο Καρουζέλ, που έδειχνε η ΕΡΤ μέσα-τέλη δεκαετίας του 90, όταν πήγαινα δημοτικό. Και στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι είστε στην ηλικία μου το βλέπατε αυτό τα μεσημέρια μετά το σχολείο.

Έβλεπα επίσης το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Αλλά απ'αυτό παραδόξως δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα.
Αν πηγαινες δημοτικο μεσα-τελη δεκαετιας του 90, ειναι αδυνατον να θυμασαι τιποτα απο το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι το οποιο τελειωσε το 1983
Ανά διαστήματα το έπαιζε επανάληψη η ΕΡΤ

Πολύ παλιά. Εγώ θυμάμαι ατρόμητους.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 29 Μαρ 2024, 00:26

Δεν είναι σειρά, αλλά μου άρεζε το Ντίσνεϊ Κλαμπ όταν ήμουν μικρός. Κρίμα που ο Λυκούργος αποδείχτηκε φασιστάκι.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 29 Μαρ 2024, 00:29

Βίνγκιλοτ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:26
Δεν είναι σειρά, αλλά μου άρεζε το Ντίσνεϊ Κλαμπ όταν ήμουν μικρός. Κρίμα που ο Λυκούργος αποδείχτηκε φασιστάκι.
Εκπομπή. Και έβαζαν ντισνευ. Γάμουσε

Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 29 Μαρ 2024, 11:07

Βίνγκιλοτ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 00:26
Δεν είναι σειρά, αλλά μου άρεζε το Ντίσνεϊ Κλαμπ όταν ήμουν μικρός. Κρίμα που ο Λυκούργος αποδείχτηκε φασιστάκι.
Κι εγώ το έβλεπα. Θέλω να ξαναδω κάποια επεισόδια. Υπάρχουν πουθενά τα επεισόδια ή χαθήκαν για πάντα;

Τι έκανε ο Λυκούργος;

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 29 Μαρ 2024, 11:10

Ο Φωτουλης μπουμπουκακια μου
Νταξει μπήκε λίγο φυλακή μετά για παιδεραστία

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Παιδικές σειρές, πλην κινουμένων σχεδίων, που σας σημάδεψαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 29 Μαρ 2024, 11:14

Έκτωρ έγραψε:
29 Μαρ 2024, 11:07
Κι εγώ το έβλεπα. Θέλω να ξαναδω κάποια επεισόδια. Υπάρχουν πουθενά τα επεισόδια ή χαθήκαν για πάντα;

Τι έκανε ο Λυκούργος;
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών