Westworld S2

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Μαρ 2020, 21:29

taliban έγραψε:
06 Μαρ 2020, 21:17
Ολοκλήρωσα τη δεύτερη σεζον.
Ένα μείγμα αυτοπροσδιοριζόμενων ρομπότ που έγιναν copy paste απ τους guests .
Μετά έκαναν επανάσταση.
Γενικά δεν κατάλαβα τι έβλεπα.
:lol:
:003:

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 09:20

Namrail και υπόλοιποι: πηδήξτε τη 2η εντελώς και ξεκινήστε με την 3η. Για τα κενά βάλτε κανένα recap στο yt αλλά νομίζω ότι ίσως ούτε καν αυτό χρειάζεται. Είναι εντελώς διαφορετικό το κλίμα, τόσο που θα μπορούσε η 3η να λειτουργήσει ακόμα και σαν s1

ήταν μεγάλος άσσος το μανίκι το ότι δεν έδειξαν σχεδόν τίποτα απο τον έξω κόσμο στις προηγούμενες και απ'ότι καταλαβαίνω θα το χρησιμοποιήσουν στο έπακρο. Το world building έχει πάρα πολύ ψωμί+ ο Πινκμαν είναι ο ρελειταμπολ πρωταγωνιστής που ίσως χρειαζόταν η σειρά απο την αρχή

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 16 Μαρ 2020, 09:28

Δώσε σειρές στο λαό. Έτσι κι αλλιώς, μύγες βαράμε.

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 09:34

απο που να ξεκινήσει κανεις εν τω μεταξύ; Τo σύστημα με τις ΑΙ induced κάστες; την μπλακμιρορική ψυχοθεραπεία με τον νεκρό φίλο που κάνει τον ψυχολόγο σου; Το έγκλημα μπαίνει σε τάξη απο τον αλγόριθμο; Τα χαπάκια του Αλντους Χαξλευ για να διώχνεις τα αρνητικά συναισθήματα;

ααααα πρέπει να το δω κανα δυο φορές ακόμα μέχρι το βράδυ :a040:

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 11:47

Επίσης μη χάσετε το after credits scene.

Ότι υπάρχουν AI induced κάστες το λες συμπερασματικά ή υπάρχει πουθενά σε υλικό εκτός σειράς; Για meritocracy αν παίξεις το παιχνίδι λέει.

Ελπίζω να δείξουν αυτοσυγκράτηση και να μην δούμε ανατροπή ότι όλα όσα έγιναν ήταν just as planned για να τουμπάρουν τον Καλ. Και επίσης να μην πάνε φουλ shyamalan και ο Καλ να είναι ο Sirac ξέρω γω, το λιγότερο επειδή ήδη το έκαναν δυο φορές με τον Μπερνάρντ και τον Γουίλιαμ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 11:50

Stalker έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:47
Επίσης μη χάσετε το after credits scene.

Ότι υπάρχουν AI induced κάστες το λες συμπερασματικά ή υπάρχει πουθενά σε υλικό εκτός σειράς; Για meritocracy αν παίξεις το παιχνίδι λέει.

Ελπίζω να δείξουν αυτοσυγκράτηση και να μην δούμε ανατροπή ότι όλα όσα έγιναν ήταν just as planned για να τουμπάρουν τον Καλ. Και επίσης να μην πάνε φουλ shyamalan και ο Καλ να είναι ο Sirac ξέρω γω, το λιγότερο επειδή ήδη το έκαναν δυο φορές με τον Μπερνάρντ και τον Γουίλιαμ.
Για την "αξιοκρατία" λέω. Νομίζω είναι προφανές ότι υπάρχει ένα σύστημα social credits σαν αυτό που εφαρμόζει irl η Κίνα και το οποίο καθορίζει ο αλγόριθμος αυτόματα, οπότε αποφασίζει ξερω γω σε τις δουλειές θα πας για συνέντευξη και τι είσαι κατάλληλος να κάνεις

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 11:55

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:20
ο Πινκμαν είναι ο ρελειταμπολ πρωταγωνιστής που ίσως χρειαζόταν η σειρά απο την αρχή
Ο Γουίλιαμ μικρός, οι τεχνικοί, ή Ντολόρες και ο Σάικλοπς στην αρχή μια χαρά ρηλέιταμπλ ήταν στην αρχή, στην β' σαιζόν είναι που είναι η πλειοψηφία πρωτίστως μαινόμενοι φορείς της θέλησης του κρυψίνους σεναριογράφου. Νομίζω οι ρηλέτιαμπλ χαρακτήρες της β' πρέπει να υποτίθεται ότι ήταν ο συγγραφέας και η Μέηβ, αλλά δεν πολυδούλεψε για μένα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 12:05

Stalker έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:55
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:20
ο Πινκμαν είναι ο ρελειταμπολ πρωταγωνιστής που ίσως χρειαζόταν η σειρά απο την αρχή
Ο Γουίλιαμ μικρός, οι τεχνικοί, ή Ντολόρες και ο Σάικλοπς στην αρχή μια χαρά ρηλέιταμπλ ήταν στην αρχή, στην β' σαιζόν είναι που είναι η πλειοψηφία πρωτίστως μαινόμενοι φορείς της θέλησης του κρυψίνους σεναριογράφου. Νομίζω οι ρηλέτιαμπλ χαρακτήρες της β' πρέπει να υποτίθεται ότι ήταν ο συγγραφέας και η Μέηβ, αλλά δεν πολυδούλεψε για μένα.
Τουσε, αν και άκουγα κάτι περίεργα στην 1η ότι "δεν μπορώ να ταυτιστώ με τη Δολορες γιατί τη βλέπω σαν το πλυντήριό μου" κλπ, γι'αυτό το λέω. Βλακώδες αλλά το είχα παρατηρήσει ως τάση

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 12:07

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:50
Για την "αξιοκρατία" λέω. Νομίζω είναι προφανές ότι υπάρχει ένα σύστημα social credits σαν αυτό που εφαρμόζει irl η Κίνα και το οποίο καθορίζει ο αλγόριθμος αυτόματα, οπότε αποφασίζει ξερω γω σε τις δουλειές θα πας για συνέντευξη και τι είσαι κατάλληλος να κάνεις
Νομίζω περισσότερο απόνερα καπιταλισμού είναι που με τους σωστούς γονείς και διασυνδέσεις εκτοξεύεσαι, παρά σκληροπυρηνική οριοθέτηση. Αυτό που ξέρουμε σε αυτή τη φάση είναι ότι υπάρχει ένα ΑΙ που έχει τεράστια επιρροή στα πάντα και δεν ξέρει κανείς τι κάνει, ή μάλλον ποια είναι τα σημεία αναφοράς του και που το πάει.

Το douleytaras.gr αλλά για εγκληματίες που χρησιμοποιεί ανοιχτά ο Πίνκμαν είναι πολύ παράξενο στοιχείο πάντως.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 12:15

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:05
Τουσε, αν και άκουγα κάτι περίεργα στην 1η ότι "δεν μπορώ να ταυτιστώ με τη Δολορες γιατί τη βλέπω σαν το πλυντήριό μου" κλπ, γι'αυτό το λέω. Βλακώδες αλλά το είχα παρατηρήσει ως τάση
Άσε που κάπου είναι και το πόιντ της σειράς αυτό, και στο τρίβει και στα μούτρα στο τέλος της δεύτερης που σου λέει ότι το μεγάλο μυστικό είναι ότι τελικά δεν είναι καν μεγάλο κατόρθωμα να φτιάξεις τεχνητό άνθρωπο απαράλλαχτο από το κανονικό με μόνο επουσιώδεις διαφορές.

Μετά πυροβολούν το πόδι τους επειδή παρά τη ρητορική για τα ρέπλικαντς ως the coming race, σε όλη τη σαιζόν έχεις μια ντολόρες και σία που το βασικό που βγάζουν είναι εκδικητικότητα, μεγαλομανία και χαιρεκακία, που είναι μάλλον περίεργα ελαττώματα για αθάνατους με IQ200 που υποτίθεται ψάχνουν να χαράξουν τον δικό τους δρόμο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 12:16

Stalker έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:07
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:50
Για την "αξιοκρατία" λέω. Νομίζω είναι προφανές ότι υπάρχει ένα σύστημα social credits σαν αυτό που εφαρμόζει irl η Κίνα και το οποίο καθορίζει ο αλγόριθμος αυτόματα, οπότε αποφασίζει ξερω γω σε τις δουλειές θα πας για συνέντευξη και τι είσαι κατάλληλος να κάνεις
Νομίζω περισσότερο απόνερα καπιταλισμού είναι που με τους σωστούς γονείς και διασυνδέσεις εκτοξεύεσαι, παρά σκληροπυρηνική οριοθέτηση. Αυτό που ξέρουμε σε αυτή τη φάση είναι ότι υπάρχει ένα ΑΙ που έχει τεράστια επιρροή στα πάντα και δεν ξέρει κανείς τι κάνει, ή μάλλον ποια είναι τα σημεία αναφοράς του και που το πάει.

Το douleytaras.gr αλλά για εγκληματίες που χρησιμοποιεί ανοιχτά ο Πίνκμαν είναι πολύ παράξενο στοιχείο πάντως.
Δε χρειάζεται να είναι αυστηρό στη θεωρία, αρκεί που είναι αυτοματοποιημένο σύστημα και είσαι ή μέσα ή εντελώς έξω. Φαντάσου πχ όλες τις εταιρίες να μην έχουν καθόλου ανθρώπους στο τμήμα διαχείρισης προσωπικού και να εμπιστεύονται το σύστημα να τους στέλνει κόσμο για συνεντεύξεις αφού του πούνε ξέρω γω ότι θέλουμε χ άτομα για y θέσεις. Αν είσαι εργαζόμενος υποχρεωτικά ή θα κατευθυνθείς όπου σου λέει το σύστημα ή πουθενά. Γμτ αυτά είναι οριακά μόνο επιστημονική φαντασία. Οι κινέζοι τρέχουν πιλοτικά το σύστημα με τα social credits εδώ και μια δεκαετία :003:

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 12:23

Επιπλέον φαντάζομαι ότι όταν το σύστημα σου φτιάχνει το προφιλ για να σε κατευθύνει, εκτός απο τις ικανότητες υπολογίζει και κάποια νούμερα, εργατικότητα, απόδοση κλπ. Γι'αυτό σε κάποια φάση λεει ότι δουλεύει σαν χαμάλης ελπίζοντας να φτιάξει τα νούμερα για βρει κάτι καλύτερο

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 16 Μαρ 2020, 12:25

επεισόδιο θα βγαίνει ανά εβδομάδα;

δε μπορούμε ελέω lockdown να κάνουμε petition να βγουν σε 2-3 δόσεις όλα μαζί; (το αυτό και για Better Call Saul)

Nero

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 12:29

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:25
επεισόδιο θα βγαίνει ανά εβδομάδα;

δε μπορούμε ελέω lockdown να κάνουμε petition να βγουν σε 2-3 δόσεις όλα μαζί; (το αυτό και για Better Call Saul)
σε καταλαβαίνω αλλά απο τη μια είναι καλύτερα που δουλεύουν με το παλιό μοντέλο. Τουλάχιστον είναι ανεκτό σε τέτοιες παραγωγές που έχουν κάτι να πουν και δεν είναι τόσο κατανάλωση σειρών με το κιλό

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Westworld S2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 12:33

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:16
Δε χρειάζεται να είναι αυστηρό στη θεωρία, αρκεί που είναι αυτοματοποιημένο σύστημα και είσαι ή μέσα ή εντελώς έξω. Φαντάσου πχ όλες τις εταιρίες να μην έχουν καθόλου ανθρώπους στο τμήμα διαχείρισης προσωπικού και να εμπιστεύονται το σύστημα να τους στέλνει κόσμο για συνεντεύξεις αφού του πούνε ξέρω γω ότι θέλουμε χ άτομα για y θέσεις. Αν είσαι εργαζόμενος υποχρεωτικά ή θα κατευθυνθείς όπου σου λέει το σύστημα ή πουθενά. Γμτ αυτά είναι οριακά μόνο επιστημονική φαντασία. Οι κινέζοι τρέχουν πιλοτικά το σύστημα με τα social credits εδώ και μια δεκαετία :003:
Ναι αλλά η φάση με το kleftroni.gr δείχνει ότι σε κοινωνικό επίπεδο είναι πιο laissez-faire και από εμάς, ενώ γενικά έχουμε πολύ περιορισμένη οπτική αφού ο τύπος που ακολουθούμε είναι βασικά απόστρατος οδηγός εποχούμενου/χειριστής ντρόοουν/κάτι, οπότε έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένων προοπτικών απασχόλησης σε σούπερ τεχνολογική κοινωνία, και όλοι οι άλλοι που είδαμε είναι μεγαλοστελέγχη και οι τσάτσοι τους, δεν έχουμε ακόμα κάποια μέση εικόνα.

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 12:23
Επιπλέον φαντάζομαι ότι όταν το σύστημα σου φτιάχνει το προφιλ για να σε κατευθύνει, εκτός απο τις ικανότητες υπολογίζει και κάποια νούμερα, εργατικότητα, απόδοση κλπ. Γι'αυτό σε κάποια φάση λεει ότι δουλεύει σαν χαμάλης ελπίζοντας να φτιάξει τα νούμερα για βρει κάτι καλύτερο
Εμένα μου φάνηκε ότι ήταν αναφορά σε gaming, προτείνεται να έχεις τόσα XP για να κάνεις αυτό το quest κι έτσι. Γενικά δεν θέλω να κάνω overthink το κάθε μικρό πράγμα πριν δούμε κι άλλα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών