8 σεζόν G.O.T

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 21 Μάιος 2019, 19:16

Kauldron έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:19
Σε κάθε συζήτηση (και στο οικογενειακό τραπέζι, και σ' όλες τις άλλες συζητήσεις ιδεολογίας) νικήτρια είναι η άκρα δεξιά.
Στο οικογενειακό τραπέζι της οικογένειας λάνιστερ, το πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Μάιος 2019, 19:34

Λεγεών έγραψε:
21 Μάιος 2019, 17:03
Πως ειστεεεεεεεεε;
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Μάιος 2019, 19:37

Kauldron έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:19
Δεν ξέρω για πολιτικαλκορεκτίλα. Κι εγώ το περίμενα αλλά τελικά, εκεί που λέει αυτή η Σκαλίσι, Καλίσι, πώς την λένε οτι οι άλλοι δε θα έχουν δικαίωμα να διαλέξουν, μου θύμισε πολύ τις "δημοκρατίες" μας, που δε μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής αν θα ζούμε μαζί με τους λαθρο. καμιά φορά πάνε να πουλήσουν κορεκτίλα, και τους γυρνάει μπούμερανγκ, όπως με το American History X, που πήγαν να χτυπήσουν τους ακροδεξιούς, αλλά δεν υπήρχε ούτε ΕΝΑ επιχείρημα κατά της άκρας δεξιάς που κατάφεραν να προβάλουν. Σε κάθε συζήτηση (και στο οικογενειακό τραπέζι, και σ' όλες τις άλλες συζητήσεις ιδεολογίας) νικήτρια είναι η άκρα δεξιά.
:str8jack:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Μάιος 2019, 20:03

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Μάιος 2019, 20:11

Μου πήρε μόνο 8 σαιζόν να καταλάβω ότι οι κοτσιδοϋπερπαραγωγές της καλίσης υποτίθεται παραπέμπουν σε δρακολέπια.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 21 Μάιος 2019, 20:24

Stalker έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:11
Μου πήρε μόνο 8 σαιζόν να καταλάβω ότι οι κοτσιδοϋπερπαραγωγές της καλίσης υποτίθεται παραπέμπουν σε δρακολέπια.
mind blown!

ομως θα τα ελεγα φολιδες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yochanan την 21 Μάιος 2019, 20:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11380
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 21 Μάιος 2019, 20:24

Stalker έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:37
Kauldron έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:19
Δεν ξέρω για πολιτικαλκορεκτίλα. Κι εγώ το περίμενα αλλά τελικά, εκεί που λέει αυτή η Σκαλίσι, Καλίσι, πώς την λένε οτι οι άλλοι δε θα έχουν δικαίωμα να διαλέξουν, μου θύμισε πολύ τις "δημοκρατίες" μας, που δε μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής αν θα ζούμε μαζί με τους λαθρο. καμιά φορά πάνε να πουλήσουν κορεκτίλα, και τους γυρνάει μπούμερανγκ, όπως με το American History X, που πήγαν να χτυπήσουν τους ακροδεξιούς, αλλά δεν υπήρχε ούτε ΕΝΑ επιχείρημα κατά της άκρας δεξιάς που κατάφεραν να προβάλουν. Σε κάθε συζήτηση (και στο οικογενειακό τραπέζι, και σ' όλες τις άλλες συζητήσεις ιδεολογίας) νικήτρια είναι η άκρα δεξιά.
:str8jack:
Δεν πρέπει να υπάρχει πιο ταιριαστό εικονίδιο για τον συγκεκριμένο, είναι λες και κάθε μέρα που περνάει γίνεται και πιο χαζός ενώ κανονικά στη ζωή μας πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο με τη συσσώρευση εμπειρίας και γνώσης. Είδε το AHX και δεν είδε ‘ούτε ένα επιχείρημα κατά της άκρας δεξιάς’, λες και η ανέχεια στην οποία ζούσαν, η παρακμή, ο εκφυλισμός τους, ήταν το όνειρο του.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11380
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 21 Μάιος 2019, 20:25

Stalker έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:11
Μου πήρε μόνο 8 σαιζόν να καταλάβω ότι οι κοτσιδοϋπερπαραγωγές της καλίσης υποτίθεται παραπέμπουν σε δρακολέπια.
Κατά λάθος θα το κατάφεραν, ούτε οι ίδιοι θα το πρόσεξαν.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Μάιος 2019, 20:31



αυτο θα ηταν καλη φαση, αλλα δεν

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 21 Μάιος 2019, 20:34

αυτο ειναι το ζητημα, οτι η φυση της σειρας στην αρχη ηταν χωρίς να 'χει πρωταγωνιστη με την κλασσικη εννοια και αυτο το πραγμα το βιασανε στο κλασσικο καλουπι του χολυγουντ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Μάιος 2019, 21:20

Kauldron έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2019, 22:14
Kauldron έγραψε:
20 Μάιος 2019, 22:03


Ουσιαστικά δημιουργούν ένα έιδος θεοκρατικού καθεστώτος. Ο Μπράν είναι κάτι σαν τη "φωνή των (παλιών?) Θεών στον κόσμο". Το Κοράκι με τα τρία μάτια θα είναι κάποιος άλλος όταν πεθάνει ο Μπράν (πάντα κάποιος είναι που διαδέχεται το Κοράκι, αν μπορεί να πεθάνει αυτό το πλάσμα χωρίς να σκοτωθεί (ο προηγούμενος σκοτώθηκε)). Οπότε πάντα θα είναι τα βασίλεια στα ασφαλή χέρια των Θεών.
Δεν έχω την ίδια γνώμη. Όλη η πολιτικαλικορεκτίλα που είχε καταπιεστεί στους προηγούμενους κύκλους, έβγαλε τα απωθημένα της στο τελευταίο επεισόδιο σε γελοίο βαθμό.
Δεν ξέρω για πολιτικαλκορεκτίλα. Κι εγώ το περίμενα αλλά τελικά, εκεί που λέει αυτή η Σκαλίσι, Καλίσι, πώς την λένε οτι οι άλλοι δε θα έχουν δικαίωμα να διαλέξουν, μου θύμισε πολύ τις "δημοκρατίες" μας, που δε μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής αν θα ζούμε μαζί με τους λαθρο. καμιά φορά πάνε να πουλήσουν κορεκτίλα, και τους γυρνάει μπούμερανγκ, όπως με το American History X, που πήγαν να χτυπήσουν τους ακροδεξιούς, αλλά δεν υπήρχε ούτε ΕΝΑ επιχείρημα κατά της άκρας δεξιάς που κατάφεραν να προβάλουν. Σε κάθε συζήτηση (και στο οικογενειακό τραπέζι, και σ' όλες τις άλλες συζητήσεις ιδεολογίας) νικήτρια είναι η άκρα δεξιά.
To σκηνικό με την Καλίσι, την ώρα που μιλούσε στους άσπιλους ήταν η χαρά της σημειολογίας ολοκληρωτικού καθεστώτος. Και δεν ήταν καθόλου τυχαία η έμφαση που δόθηκε στο ρυθμικό χτύπημα των ακοντίων τους ως υπόκρουση των λόγων της, ούτε οι αναφορές της στη σωτηρία όλου του κόσμου.

Το ίδιο και τα λογίδρια του Τύριον τόσο προς τον Σνόου όσο και αργότερα στο συμβούλιο των αρχηγών, που θύμιζαν αγόρευση δικηγόρου, που τα λόγια του συγκινούν τους ενόρκους στις αμερικάνικες ταινίες.

Και άλλα πολλά.

Οι χαρακτήρες γενικώς στο got ήταν ενδιαφέροντες γιατί έπαιζαν στο πλαίσιο του κυνισμού και όχι της ηθικολογίας. Στο τελευταίο επεισόδιο ήταν τόσο έντονη η προσπάθεια να εξισορροπήσουν τα πάντα, που μου θύμισε μοίρασμα υπουργείων στα καθ' ημάς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 21 Μάιος 2019, 21:28

θα ελεγα οχι κυνισμου αλλα ρεαλισμου. λεπτη διαφορα αλλα πχ κυνικος το λεμε για κακο που δεν ξερω κατα ποσο ισχύει (ενω ιδεαλιστης για καλο που ειμαι σιγουρος οτι δεν ισχυει!) αλλα το ρεαλιστης ειναι παντα καλό. και οι χαρακτηρες ειναι λιγο πολυ ρεαλιστες με την εννοια οτι κατανοουν τις δυναμεις που ασκουνται πανω τους και πολλες φορες τους υπερβαινουν (οπως σε καθε φυσιολογικο αθρωπο) και δρουν αναλογα. ετσι ειναι και ρεαλιστικοι εκτος απο ρεαλιστες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μάιος 2019, 21:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:20
Kauldron έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2019, 22:14


Δεν έχω την ίδια γνώμη. Όλη η πολιτικαλικορεκτίλα που είχε καταπιεστεί στους προηγούμενους κύκλους, έβγαλε τα απωθημένα της στο τελευταίο επεισόδιο σε γελοίο βαθμό.
Δεν ξέρω για πολιτικαλκορεκτίλα. Κι εγώ το περίμενα αλλά τελικά, εκεί που λέει αυτή η Σκαλίσι, Καλίσι, πώς την λένε οτι οι άλλοι δε θα έχουν δικαίωμα να διαλέξουν, μου θύμισε πολύ τις "δημοκρατίες" μας, που δε μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής αν θα ζούμε μαζί με τους λαθρο. καμιά φορά πάνε να πουλήσουν κορεκτίλα, και τους γυρνάει μπούμερανγκ, όπως με το American History X, που πήγαν να χτυπήσουν τους ακροδεξιούς, αλλά δεν υπήρχε ούτε ΕΝΑ επιχείρημα κατά της άκρας δεξιάς που κατάφεραν να προβάλουν. Σε κάθε συζήτηση (και στο οικογενειακό τραπέζι, και σ' όλες τις άλλες συζητήσεις ιδεολογίας) νικήτρια είναι η άκρα δεξιά.
To σκηνικό με την Καλίσι, την ώρα που μιλούσε στους άσπιλους ήταν η χαρά της σημειολογίας ολοκληρωτικού καθεστώτος. Και δεν ήταν καθόλου τυχαία η έμφαση που δόθηκε στο ρυθμικό χτύπημα των ακοντίων τους ως υπόκρουση των λόγων της, ούτε οι αναφορές της στη σωτηρία όλου του κόσμου.
...
Και η παντιέρα πίσω αριστερά με τον δράκο, που παρέπεμπε (και λόγω χρωμάτων) σε συγκέντρωση Ναζί.


Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5721
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 21 Μάιος 2019, 21:44

talaipwros έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:31


αυτο θα ηταν καλη φαση, αλλα δεν
Zanikis_
Πριν από 4 εβδομάδες
If you're actually right. You're the real three eyed raven
2,9 χιλ.

Zavid Al Rasyid
Πριν από 5 ημέρες
Tbh,
This video is more interesting than the season 8 of GOT
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14882
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μάιος 2019, 22:17

ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών