Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Οκτ 2018, 20:41

Lugozzi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 17:27
Εικόνα
Κατα βάθος ξέρεις να ξεχωρίζεις τους παπατζήδες βλέπω. :003:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15852
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 17 Οκτ 2018, 20:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Οκτ 2018, 20:41
Κατα βάθος ξέρεις να ξεχωρίζεις τους παπατζήδες βλέπω. :003:
για πες :D
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Οκτ 2018, 21:02

Lugozzi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 20:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Οκτ 2018, 20:41
Κατα βάθος ξέρεις να ξεχωρίζεις τους παπατζήδες βλέπω. :003:
για πες :D
Εννοώ υπάρχουν κι άλλα βιβλία πάνω στο ίδιο θέμα που δεν τα προτίμησες
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15852
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 17 Οκτ 2018, 21:07

άι ρε :P
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Οκτ 2018, 12:03

Λοιπόν έκανα το τάμπλετ Kindle και ξανάρχισα να διαβάζω μετά από μια παύση 2 χρόνων. Φέτος έχω διαβάσει 10 βιβλία από τα οποία θα σταθώ στην τριλογία Nights Dawn η οποία γράφτηκε το 1996-1998 και ήταν από τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής και φιλοσοφικής φαντασίας που έχω διαβάσει, σε σημείο που έβρισα όλους όσους ήξερα για το γεγονός ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα 20 χρόνια και δεν το ήξεραν να μου το πουν να το διαβάσω.

Κάθε τόμος είναι 1200-1300 σελίδες δηλαδή συνολικά κάπου 4000 και το διάβασα μονορούφι από τις αρχές του Αυγούστου μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου, σε σημείο που όταν τελείωσε ο 2ος τόμος [γύρω στις 3 η ώρα το βράδυ] έψαχνα την κάρτα μου να βάλω λεφτά για να πάω κατευθείαν στον 3ο.

Ξεκωλιάστηκα αλλά άξιζε μέχρι την τελευταία λέξη.

Γενικά συνειδητοποίησα ότι μπορώ να διαβάζω πλέον μόνο ηλεκτρονικά γιατί πρέπει το βιβλίο να φωτίζεται μόνο του, το παράθυρό μου για ανάγνωση είναι ~00:00 με ~02:30 που κοιμούνται όλοι.

Mhtsos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 09:07

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mhtsos » 20 Οκτ 2018, 09:54

Μετά από καιρό που παραμέλησα να αναφέρω εδώ τις αναγνωστικές μου περιπέτειες (και διάβαζα σχεδόν αποκλειστικά βιβλία για την δουλειά), έχουμε και λέμε:

Εικόνα
Ένα εξαιρετικό βιβλίο για το θέμα. Πρέπει να διαβαστεί από όλους όσους θέλουν να καταλάβουν την σχέση ΗΠΑ-γιαπωνίας πριν το Πέρλ.

Εικόνα
Μια περιπέτεια που περίμενα να είναι σαν και το Lost World,αλλά βγήκε αρκετά βαλούτα. Το άφησα στα 60% περίπου. :102:

Εικόνα
Μια μέτρια warhammer περιπετειούλα, αρκετά χειρότερο βιβλίο από τα "κλασσικά" της σειράς.

Εικόνα
Λίγο καλύτερο από το αποπάνω, αλλά σχετικά κάτω του μετρίου.

Εικόνα
Είναι το τελευταίο βιβλίο της σειράς που θα διαβάσω για καιρό. Αν και ο συγγραφέας προσπαθεί, είναι απλά πολύ κακό, αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι φταίει κυρίως το ηλίθιο End of Times σκηνικό που έπαιξε για να σμπρώξουν το Age of Sigmar (και τα λεφτά που θα έφερνε λόγω νέων φιγούρων). Όλα τα "γνωστά" από τον κόσμο του warhammer fantasy πήγαν κατά διαόλου, νέες συμμαχίες και νέες καταστάσεις που δεν έχουν καμία βάση στα παλαιά ή στην λογική. Χάσιμο χρόνου και μεγάλος εκνευρισμός (προσωπικά πάντα).

Εικόνα
Πολύ πυκνογραμμένο και καταντάει βαρετό λόγω ξερής γραφής. Αλλά έχει πληροφορίες που δεν βρίσκονται εύκολα στην δυτική βιβλιογραφία.

Warhammer Fantasy End Times
Διάφορα βιβλία από αυτό, όλα ψιλομαλακίες.
Πολύ βιαστική και τσαπατσούλικη δουλειά στην κοσμοπλασία και πλοκή για να υπάρχει "δικαιολογία" για το νέο φραντσάιζ.

Εικόνα
Προσπάθησα να το τελειώσω, αλλά φευ ήταν πολύ βαρετό και το χιούμορ ήταν πολύ ξηρό.
Είναι από τα βιβλία που πιστεύω ότι οι ιστορικοί λόγοι είναι ο κυριότερος λόγος που συνεχίζουν να διαβάζονται.

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 03 Νοέμ 2018, 12:54

Peter Mair, Ruling the Void (2013, γραμμένο μεταξύ 2006-11)
But even if the system is not anti-democratic, it is nevertheless non-democratic, at least in the conventional postwar European sense of the term: there is a lack of democratic accountability, there is little scope for input-oriented legitimacy and decision-makers can only rarely be mandated by voters. In particular, it is clear that the EU misses the third of the great milestones that Robert Dahl identified as marking the path to democratic institutions in the nation-states. That is, we are afforded a right to participate at the European level, even if we may now choose to avail ourselves of that right less frequently< and we are afforded the right to be represented in Europe, even if it is sometimes difficult to work out when and how this representative link functions< but we are not afforded the right to organize opposition within the European polity. There is no government-opposition nexus at this level. We know that a failure to allow for opposition within the polity is likely to lead either (a) to the elimination of meaningful opposition, and to more or less total submission, or (b) to the mobilisation of an opposition of principle against the polity - to anti-European opposition and to Euroscepticism. And indeed, this development is also reaching down into the domestic sphere, where the growing weight of the EU, and its indirect impact on national politics, also helps to foster domestic democratic deficits, and hence also limits the scope for classical opposition at the national level. Here too, then, we might expect to see either the elimination of opposition or the mobilization of a new - perhaps populist - opposition of principle.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 03 Νοέμ 2018, 12:54

Εικόνα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4230
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 03 Νοέμ 2018, 22:19

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 12:54
Εικόνα
Εικόνα
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 03 Νοέμ 2018, 22:25

Εικόνα

(στα ελληνικά)

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Νοέμ 2018, 22:30

foscilis έγραψε:
19 Οκτ 2018, 12:03
Λοιπόν έκανα το τάμπλετ Kindle και ξανάρχισα να διαβάζω μετά από μια παύση 2 χρόνων. Φέτος έχω διαβάσει 10 βιβλία από τα οποία θα σταθώ στην τριλογία Nights Dawn η οποία γράφτηκε το 1996-1998 και ήταν από τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής και φιλοσοφικής φαντασίας που έχω διαβάσει, σε σημείο που έβρισα όλους όσους ήξερα για το γεγονός ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα 20 χρόνια και δεν το ήξεραν να μου το πουν να το διαβάσω.

Κάθε τόμος είναι 1200-1300 σελίδες δηλαδή συνολικά κάπου 4000 και το διάβασα μονορούφι από τις αρχές του Αυγούστου μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου, σε σημείο που όταν τελείωσε ο 2ος τόμος [γύρω στις 3 η ώρα το βράδυ] έψαχνα την κάρτα μου να βάλω λεφτά για να πάω κατευθείαν στον 3ο.

Ξεκωλιάστηκα αλλά άξιζε μέχρι την τελευταία λέξη.

Γενικά συνειδητοποίησα ότι μπορώ να διαβάζω πλέον μόνο ηλεκτρονικά γιατί πρέπει το βιβλίο να φωτίζεται μόνο του, το παράθυρό μου για ανάγνωση είναι ~00:00 με ~02:30 που κοιμούνται όλοι.
Πολύ δυνατή σειρά ναι. Τα ειχα διαβασει οταν ειχε βγει το τριτο, πριν πολύ καιρό αρχες 2000. Ακομα μου εχουν μεινει στο μυαλο χαραγμενες σκηνες και φασεις απο τα βιβλια. Πολύ δυνατο όντως, δεν ξερω βεβαια πως θα ενιωθα αν το διαβαζα σημερα. Τοτε με ειχε φρικαρει / καταθλιψει αρκετα αλλα - φυσικά - ειναι όπως λες απιστευτα τραβηχτικο. Κι εγώ πλέον μονο ηλεκτρονικα διαβαζω δυστυχως λογω ορασης ενω πολλα τα παιρνω και σε audible.

Μπονους: Το δεύτερο ειναι μια αλληγορια για την ιστορια της ελληνικης γενοκτονιας με την Τουρκια να ειναι ο πλανήτης που γενοκτονησε τον αλλο πλανήτη της μαυρης επιστήμονος και τωρα πάνε πολύ καλά και ολοι τους παιζουνε και λενε ε μωρε τωρα δεν πειράζει και τον αλχημιστη να ειναι το μπέβατρον.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4849
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 04 Νοέμ 2018, 08:59

Στην αρχαία Ελλάδα εκτός από την επίσημη θρησκεία του Δωδεκάθεου υπήρξε και ο Ορφισμός. Με ιδρυτή τον Ορφέα, και θεογονία ελαφρά διαφορετική από αυτή του Ησιόδου περιελάμβανε πολλά μυστήρια και αναβαθμισμένη τη θέση του Διόνυσου. Περιείχε στοιχεία σωτηριολογίας και ήταν αρκετά διαδεδομένη στα κατώτερα στρώματα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 04 Νοέμ 2018, 10:05

Εικόνα
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 06 Νοέμ 2018, 01:32

Yochanan έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 22:30
foscilis έγραψε:
19 Οκτ 2018, 12:03
Λοιπόν έκανα το τάμπλετ Kindle και ξανάρχισα να διαβάζω μετά από μια παύση 2 χρόνων. Φέτος έχω διαβάσει 10 βιβλία από τα οποία θα σταθώ στην τριλογία Nights Dawn η οποία γράφτηκε το 1996-1998 και ήταν από τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής και φιλοσοφικής φαντασίας που έχω διαβάσει, σε σημείο που έβρισα όλους όσους ήξερα για το γεγονός ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα 20 χρόνια και δεν το ήξεραν να μου το πουν να το διαβάσω.

Κάθε τόμος είναι 1200-1300 σελίδες δηλαδή συνολικά κάπου 4000 και το διάβασα μονορούφι από τις αρχές του Αυγούστου μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου, σε σημείο που όταν τελείωσε ο 2ος τόμος [γύρω στις 3 η ώρα το βράδυ] έψαχνα την κάρτα μου να βάλω λεφτά για να πάω κατευθείαν στον 3ο.

Ξεκωλιάστηκα αλλά άξιζε μέχρι την τελευταία λέξη.

Γενικά συνειδητοποίησα ότι μπορώ να διαβάζω πλέον μόνο ηλεκτρονικά γιατί πρέπει το βιβλίο να φωτίζεται μόνο του, το παράθυρό μου για ανάγνωση είναι ~00:00 με ~02:30 που κοιμούνται όλοι.
Πολύ δυνατή σειρά ναι. Τα ειχα διαβασει οταν ειχε βγει το τριτο, πριν πολύ καιρό αρχες 2000. Ακομα μου εχουν μεινει στο μυαλο χαραγμενες σκηνες και φασεις απο τα βιβλια. Πολύ δυνατο όντως, δεν ξερω βεβαια πως θα ενιωθα αν το διαβαζα σημερα. Τοτε με ειχε φρικαρει / καταθλιψει αρκετα αλλα - φυσικά - ειναι όπως λες απιστευτα τραβηχτικο. Κι εγώ πλέον μονο ηλεκτρονικα διαβαζω δυστυχως λογω ορασης ενω πολλα τα παιρνω και σε audible.

Μπονους: Το δεύτερο ειναι μια αλληγορια για την ιστορια της ελληνικης γενοκτονιας με την Τουρκια να ειναι ο πλανήτης που γενοκτονησε τον αλλο πλανήτη της μαυρης επιστήμονος και τωρα πάνε πολύ καλά και ολοι τους παιζουνε και λενε ε μωρε τωρα δεν πειράζει και τον αλχημιστη να ειναι το μπέβατρον.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Νοέμ 2018, 10:06

papse satana!!! :smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών