Γιατί δεν έχουν γυριστεί ταινίες τα βιβλία του Pynchon;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Γιατί δεν έχουν γυριστεί ταινίες τα βιβλία του Pynchon;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Μάιος 2023, 21:06

neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:11
kongrosian έγραψε:
30 Μάιος 2023, 18:57
neon imposter έγραψε:
26 Μάιος 2023, 16:01

Το διάβασες τελικά;
έχω ξαναγυρίσει και σταματήσει στη σελίδα 122, εκεί που η Οιδίπα πάει να δει το έργο "Τραγωδία του Αγγελιοφόρου". το οποίο κομμάτι διάβασα, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο... είτε γιατί δεν ήμουν συγκεντρωμένος, είτε γιατί είχε πολλή πληροφορία και ονόματα - δεν συγκρατώ ονόματα-... δεν μου έμεινε τίποτα. και σκέφτομαι τώρα, εδώ και μέρες, μήπως να προσπεράσω το κομμάτι αυτό. το πηδήξω και πάω παρακάτω, γιατί το βιβλίο μέχρι εκείνο το σημείο έφευγε νερό και ευχάριστα. βέβαια, τώρα με βρήκε και ο κόβιντ, και είμαι χάλια ψυχολογικά. ήταν κι αυτές οι εκλογές ταβούλι μεγάλο. θα είναι και οι επόμενες. δεν ειμαι σε μουντ. ενώ το είχα πάρει ζεστά.
περαστικά - πάντως χτες που άκουγα τους Αποστολίδηδες, έλεγαν πως ο αναγνώστης πρέπει να επιμένει, να μην πηδά κομμάτια κλπ

γάμησέ τα - η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας ακόμη και για το διάβασμα - κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι διαβάζεις πιο κριτικά, πιο μεθοδικά κλπ σαχλαμάρες

σκατά υπόθεση
χέστα. γεράματα, ερημιά κι απελπισία.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί δεν έχουν γυριστεί ταινίες τα βιβλία του Pynchon;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 31 Μάιος 2023, 12:58

kongrosian έγραψε:
30 Μάιος 2023, 21:06
neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:11
kongrosian έγραψε:
30 Μάιος 2023, 18:57


έχω ξαναγυρίσει και σταματήσει στη σελίδα 122, εκεί που η Οιδίπα πάει να δει το έργο "Τραγωδία του Αγγελιοφόρου". το οποίο κομμάτι διάβασα, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο... είτε γιατί δεν ήμουν συγκεντρωμένος, είτε γιατί είχε πολλή πληροφορία και ονόματα - δεν συγκρατώ ονόματα-... δεν μου έμεινε τίποτα. και σκέφτομαι τώρα, εδώ και μέρες, μήπως να προσπεράσω το κομμάτι αυτό. το πηδήξω και πάω παρακάτω, γιατί το βιβλίο μέχρι εκείνο το σημείο έφευγε νερό και ευχάριστα. βέβαια, τώρα με βρήκε και ο κόβιντ, και είμαι χάλια ψυχολογικά. ήταν κι αυτές οι εκλογές ταβούλι μεγάλο. θα είναι και οι επόμενες. δεν ειμαι σε μουντ. ενώ το είχα πάρει ζεστά.
περαστικά - πάντως χτες που άκουγα τους Αποστολίδηδες, έλεγαν πως ο αναγνώστης πρέπει να επιμένει, να μην πηδά κομμάτια κλπ

γάμησέ τα - η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας ακόμη και για το διάβασμα - κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι διαβάζεις πιο κριτικά, πιο μεθοδικά κλπ σαχλαμάρες

σκατά υπόθεση
χέστα. γεράματα, ερημιά κι απελπισία.
Ου γαρ έρχεται μόνον

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9145
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γιατί δεν έχουν γυριστεί ταινίες τα βιβλία του Pynchon;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 31 Μάιος 2023, 13:02

Mια νότα αισιοδοξίας στο νήμα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί δεν έχουν γυριστεί ταινίες τα βιβλία του Pynchon;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 31 Μάιος 2023, 13:05

Θα αναγκαστώ να το πω

Η πρεσβυωπια είναι αφροδίσιο της ανάγνωσης

Οι περισσότεροι άνω των 40 ωστόσο δεν πάσχουν από πρεσβυωπια, απλώς τυχαίνει να μη δίνουν τόση σημασία στα βυζιά λόγω πτώσης της λίμπιντο, κάτι που τους οδηγεί στον οφθαλμίατρο αντί για τον σεξολόγο

Ωστόσο ναι - η πρεσβυωπια είναι αφροδίσιο της ανάγνωσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών