Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:01

xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:53
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:49
xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 00:47
Ρε ηλίθιε, μην μεταφέρεις την εμμονή σου παντού. Πόσο μαλάκας μπορείς να είσαι;
Αυτό τι είναι; Απάντηση στο πρώτο σου ποστ; Ποιητικός τρόπος αυτοκριτικής, δεν λέω.
Πήγαινε λοιπόν ξανά στο πρώτο μου ποστ και διάβασε την τελευταία γραμμή. Ευχαριστώ.
Μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου φόρουμ για να τα πεις με όποιους ποιητές θέλεις. Για υποτιθέμενος λάτρης της ποίησης έχεις πολύ περίεργη άποψη της ελευθερίας, ειδικά σε έναν χώρο δημόσιο.

Τουλάχιστον η δική μου δημοσίευση εμπεριέχει αληθινό και επιτυχημένο χιούμορ. Ο χαρακτήρας σου μπορεί να είχε κάποιο ενδιαφέρον πριν 10 χρόνια αλλά πλέον είναι βαρετές οι μπεμπεδίστικες εμμονές και το εφηβικά οργίλο ύφος σου.

Ας πούμε θα είχε ενδιαφέρον αν όντως ίσχυε ο σχολιασμός μου και απαντούσες στον εαυτό σου με αυτόν τον τρόπο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μαρ 2024, 13:04

Μην είσαστε μυρωδιαδες ρε..... μόνο εγώ και ο Frappezitis ανεβάζουμε κανονικά ποιήματα :102:



看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 22 Μαρ 2024, 13:25

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:01
xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:53
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:49


Αυτό τι είναι; Απάντηση στο πρώτο σου ποστ; Ποιητικός τρόπος αυτοκριτικής, δεν λέω.
Πήγαινε λοιπόν ξανά στο πρώτο μου ποστ και διάβασε την τελευταία γραμμή. Ευχαριστώ.
Μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου φόρουμ για να τα πεις με όποιους ποιητές θέλεις. Για υποτιθέμενος λάτρης της ποίησης έχεις πολύ περίεργη άποψη της ελευθερίας, ειδικά σε έναν χώρο δημόσιο.

Τουλάχιστον η δική μου δημοσίευση εμπεριέχει αληθινό και επιτυχημένο χιούμορ. Ο χαρακτήρας σου μπορεί να είχε κάποιο ενδιαφέρον πριν 10 χρόνια αλλά πλέον είναι βαρετές οι μπεμπεδίστικες εμμονές και το εφηβικά οργίλο ύφος σου.

Ας πούμε θα είχε ενδιαφέρον αν όντως ίσχυε ο σχολιασμός μου και απαντούσες στον εαυτό σου με αυτόν τον τρόπο.
Σε περιέγραψα ακριβώς στο νήμα για την τελετή αφής και είσαι τόσο προβλέψιμος που απλά με επαναλαμβάνεις. Όπως σου ξαναείπα πάσχεις
από μόνιμη έπαρση συνέπεια της γκουγκλικής ξερολίασης, αισθάνομαι θλίψη γιατί στα πρώτα σου βήματα φάνταζες ελπιδοφόρος και ακόμη περισσότερο θλίψη που κατέληξες χειρότερος από εμένα.

Αν θες μην απαντάς γιατί θα το κάνεις χειρότερο για σένα, προσπάθησε να ελέγξεις τον εαυτό σου και την απύθμενη αμετροέπεια σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:53

xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:25
Σε περιέγραψα ακριβώς στο νήμα για την τελετή αφής και είσαι τόσο προβλέψιμος που απλά με επαναλαμβάνεις. Όπως σου ξαναείπα πάσχεις
από μόνιμη έπαρση συνέπεια της γκουγκλικής ξερολίασης
Δεν είναι έπαρση, είναι κομπασμός που είναι συνέπεια του υψηλού μορφωτικού επιπέδου μου, των πολλών γνώσεών μου και της υψηλής ευφυΐας μου. Deal with it.

Δεν είμαι μετριόφρων, δεν μ' αρέσει καν σαν έννοια, αλλά δεν αποδίδω στον εαυτό μου ιδιότητες που δεν έχω. Η έπαρση συνοδεύεται από σνομπισμό και περιφρόνηση. Ποτέ δεν το παίζω ανώτερος στους άλλους, βάζω απλά στην θέση τους όσους είναι οι ίδιοι επηρμένοι και φαντασμένοι.

Ναι, είμαι περήφανος για αυτές μου τις ιδιότητες γιατί είναι αυτό που έμαθα να κάνω καλά στην ζωή μου. Δεν είμαι αθλητής, δεν μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Δον Ζουάν, δεν ξέρω να παίζω μουσική, δεν ξέρω να σχεδιάζω, δεν ξέρω να σμιλεύω, δεν έχω καλλιτεχνικές δεξιότητες, δεν έχω πολλά χόμπι.

Έχω μια μεγάλη αγάπη κι αυτή είναι η ανάγνωση. Διαβάζω πολύ και διαβάζω τα πάντα. Ό,τι ξέρω το ξέρω γιατί διαβάζω, γι' αυτό και μου δίνω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανος για τις γνώσεις μου και την κριτική μου ανάλυση που έχω αναπτύξει με κόπο και χρόνια και να γελάω όταν κάποιος ενοχλημένος και πικρόχολος βλέπει οράματα για γκουγκλισμούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 22 Μαρ 2024, 14:00

Τον αγαπώ! :hebit:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Μαρ 2024, 14:25

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:53
xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:25
Σε περιέγραψα ακριβώς στο νήμα για την τελετή αφής και είσαι τόσο προβλέψιμος που απλά με επαναλαμβάνεις. Όπως σου ξαναείπα πάσχεις
από μόνιμη έπαρση συνέπεια της γκουγκλικής ξερολίασης
Δεν είναι έπαρση, είναι κομπασμός που είναι συνέπεια του υψηλού μορφωτικού επιπέδου μου, των πολλών γνώσεών μου και της υψηλής ευφυΐας μου. Deal with it.

Δεν είμαι μετριόφρων, δεν μ' αρέσει καν σαν έννοια, αλλά δεν αποδίδω στον εαυτό μου ιδιότητες που δεν έχω. Η έπαρση συνοδεύεται από σνομπισμό και περιφρόνηση. Ποτέ δεν το παίζω ανώτερος στους άλλους, βάζω απλά στην θέση τους όσους είναι οι ίδιοι επηρμένοι και φαντασμένοι.

Ναι, είμαι περήφανος για αυτές μου τις ιδιότητες γιατί είναι αυτό που έμαθα να κάνω καλά στην ζωή μου. Δεν είμαι αθλητής, δεν μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Δον Ζουάν, δεν ξέρω να παίζω μουσική, δεν ξέρω να σχεδιάζω, δεν ξέρω να σμιλεύω, δεν έχω καλλιτεχνικές δεξιότητες, δεν έχω πολλά χόμπι.

Έχω μια μεγάλη αγάπη κι αυτή είναι η ανάγνωση. Διαβάζω πολύ και διαβάζω τα πάντα. Ό,τι ξέρω το ξέρω γιατί διαβάζω, γι' αυτό και μου δίνω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανος για τις γνώσεις μου και την κριτική μου ανάλυση που έχω αναπτύξει με κόπο και χρόνια και να γελάω όταν κάποιος ενοχλημένος και πικρόχολος βλέπει οράματα για γκουγκλισμούς.
:blm::blm::g094:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Μαρ 2024, 15:31

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:53
xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:25
Σε περιέγραψα ακριβώς στο νήμα για την τελετή αφής και είσαι τόσο προβλέψιμος που απλά με επαναλαμβάνεις. Όπως σου ξαναείπα πάσχεις
από μόνιμη έπαρση συνέπεια της γκουγκλικής ξερολίασης
Δεν είναι έπαρση, είναι κομπασμός που είναι συνέπεια του υψηλού μορφωτικού επιπέδου μου, των πολλών γνώσεών μου και της υψηλής ευφυΐας μου. Deal with it.

Δεν είμαι μετριόφρων, δεν μ' αρέσει καν σαν έννοια, αλλά δεν αποδίδω στον εαυτό μου ιδιότητες που δεν έχω. Η έπαρση συνοδεύεται από σνομπισμό και περιφρόνηση. Ποτέ δεν το παίζω ανώτερος στους άλλους, βάζω απλά στην θέση τους όσους είναι οι ίδιοι επηρμένοι και φαντασμένοι.

Ναι, είμαι περήφανος για αυτές μου τις ιδιότητες γιατί είναι αυτό που έμαθα να κάνω καλά στην ζωή μου. Δεν είμαι αθλητής, δεν μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Δον Ζουάν, δεν ξέρω να παίζω μουσική, δεν ξέρω να σχεδιάζω, δεν ξέρω να σμιλεύω, δεν έχω καλλιτεχνικές δεξιότητες, δεν έχω πολλά χόμπι.

Έχω μια μεγάλη αγάπη κι αυτή είναι η ανάγνωση. Διαβάζω πολύ και διαβάζω τα πάντα. Ό,τι ξέρω το ξέρω γιατί διαβάζω, γι' αυτό και μου δίνω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανος για τις γνώσεις μου και την κριτική μου ανάλυση που έχω αναπτύξει με κόπο και χρόνια και να γελάω όταν κάποιος ενοχλημένος και πικρόχολος βλέπει οράματα για γκουγκλισμούς.
κάτι τέτοια γράφεις ρε καργιολη και ξεχνάω κάθε κόντρα μας


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 25 Μαρ 2024, 16:51

Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:31
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:53
xioni έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:25
Σε περιέγραψα ακριβώς στο νήμα για την τελετή αφής και είσαι τόσο προβλέψιμος που απλά με επαναλαμβάνεις. Όπως σου ξαναείπα πάσχεις
από μόνιμη έπαρση συνέπεια της γκουγκλικής ξερολίασης
Δεν είναι έπαρση, είναι κομπασμός που είναι συνέπεια του υψηλού μορφωτικού επιπέδου μου, των πολλών γνώσεών μου και της υψηλής ευφυΐας μου. Deal with it.

Δεν είμαι μετριόφρων, δεν μ' αρέσει καν σαν έννοια, αλλά δεν αποδίδω στον εαυτό μου ιδιότητες που δεν έχω. Η έπαρση συνοδεύεται από σνομπισμό και περιφρόνηση. Ποτέ δεν το παίζω ανώτερος στους άλλους, βάζω απλά στην θέση τους όσους είναι οι ίδιοι επηρμένοι και φαντασμένοι.

Ναι, είμαι περήφανος για αυτές μου τις ιδιότητες γιατί είναι αυτό που έμαθα να κάνω καλά στην ζωή μου. Δεν είμαι αθλητής, δεν μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Δον Ζουάν, δεν ξέρω να παίζω μουσική, δεν ξέρω να σχεδιάζω, δεν ξέρω να σμιλεύω, δεν έχω καλλιτεχνικές δεξιότητες, δεν έχω πολλά χόμπι.

Έχω μια μεγάλη αγάπη κι αυτή είναι η ανάγνωση. Διαβάζω πολύ και διαβάζω τα πάντα. Ό,τι ξέρω το ξέρω γιατί διαβάζω, γι' αυτό και μου δίνω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανος για τις γνώσεις μου και την κριτική μου ανάλυση που έχω αναπτύξει με κόπο και χρόνια και να γελάω όταν κάποιος ενοχλημένος και πικρόχολος βλέπει οράματα για γκουγκλισμούς.
κάτι τέτοια γράφεις ρε καργιολη και ξεχνάω κάθε κόντρα μας
Ωραίος ο Όττο που θαυμάζει τον ψεκασμένο με την κριτική ανάλυση και την ικανότητα σκέψης :smt005:

Κάτσε να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο και ξανάρχομαι.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Μαρ 2024, 16:54

xioni έγραψε:
25 Μαρ 2024, 16:51
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:31
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:53


Δεν είναι έπαρση, είναι κομπασμός που είναι συνέπεια του υψηλού μορφωτικού επιπέδου μου, των πολλών γνώσεών μου και της υψηλής ευφυΐας μου. Deal with it.

Δεν είμαι μετριόφρων, δεν μ' αρέσει καν σαν έννοια, αλλά δεν αποδίδω στον εαυτό μου ιδιότητες που δεν έχω. Η έπαρση συνοδεύεται από σνομπισμό και περιφρόνηση. Ποτέ δεν το παίζω ανώτερος στους άλλους, βάζω απλά στην θέση τους όσους είναι οι ίδιοι επηρμένοι και φαντασμένοι.

Ναι, είμαι περήφανος για αυτές μου τις ιδιότητες γιατί είναι αυτό που έμαθα να κάνω καλά στην ζωή μου. Δεν είμαι αθλητής, δεν μ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, δεν με ενδιαφέρει να το παίζω Δον Ζουάν, δεν ξέρω να παίζω μουσική, δεν ξέρω να σχεδιάζω, δεν ξέρω να σμιλεύω, δεν έχω καλλιτεχνικές δεξιότητες, δεν έχω πολλά χόμπι.

Έχω μια μεγάλη αγάπη κι αυτή είναι η ανάγνωση. Διαβάζω πολύ και διαβάζω τα πάντα. Ό,τι ξέρω το ξέρω γιατί διαβάζω, γι' αυτό και μου δίνω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανος για τις γνώσεις μου και την κριτική μου ανάλυση που έχω αναπτύξει με κόπο και χρόνια και να γελάω όταν κάποιος ενοχλημένος και πικρόχολος βλέπει οράματα για γκουγκλισμούς.
κάτι τέτοια γράφεις ρε καργιολη και ξεχνάω κάθε κόντρα μας
Ωραίος ο Όττο που θαυμάζει τον ψεκασμένο με την κριτική ανάλυση και την ικανότητα σκέψης :smt005:

Κάτσε να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο και ξανάρχομαι.
Πρέπει να ηρεμήσεις κάποια στιγμή.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 25 Μαρ 2024, 16:57

Μάλλον είναι η δεύτερη φορά που κάνεις πλακίτσα σε αυτό το νήμα. Απλά δεν έχεις πλάκα. Εσύ να ηρεμήσεις γιατί είσαι ικανός για πιο δημιουργική και πυκνή γραφή εδώ μέσα. Σε αφήνω να θαυμάζεις τον ψεκασμένο Χέλλη, αυτόν που κατά δήλωση του είναι υψηλού μορφωτικού επιπέδου και υψηλής ευφυΐας . Αυτόν θαυμάζεις.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μαρ 2024, 00:00

georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:04
Μην είσαστε μυρωδιαδες ρε..... μόνο εγώ και ο Frappezitis ανεβάζουμε κανονικά ποιήματα :102:




Επειδή το σατίρισαν αυτό, η Lifo τους αποκάλεσε "ίνσελ".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μαρ 2024, 00:07

xioni έγραψε:
25 Μαρ 2024, 16:51
Κάτσε να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο και ξανάρχομαι.
Δεν νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει να βρίσκεις καλύτερα επιχειρήματα για να υπερασπιστείς τις θέσεις σου, πρέπει να βρεις άλλον τρόπο να κάνεις επανεκκίνηση στον εγκέφαλό σου, αλλά go ahead and be my guest.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Μαρ 2024, 18:42

xioni έγραψε:
21 Μαρ 2024, 23:48

Βάζω λίγο αγαπημένο Γκόρπα για να νοιώσουμε όλοι τι είναι ποίηση (γνώμη μου)

Αναπόληση
Θα καταργήσω τον ουρανό, θα καταργήσω τη γη
και θ’ αφήσω μόνο ένα ουζερί
για ένα πιοτό για ένα τραγούδι για ένα χορό κι εσύ να περνάς απ’ έξω.

Ποιοι μας αγαπάνε;
Αυτό το καλοκαίρι ποιος θα το πάρει;
Ποιοι μας αγαπάνε; Κλειστό μαγαζί
κλειστό μαγαζί της αγάπης.
Κι αυτό το καλοκαίρι φέρνει για μένα μπάνια
σ’ αχρησιμοποίητες ακρογιαλιές
θαλασσινά ναπολιτάνικα φαγιά, μπύρες, ουίσκια


Εμείς
Πιθανόν εμείς να πέφτουμε έξω μ’ όλα αυτά τα φτηνά μας γούστα
που τα πληρώνουμε πανάκριβα για τα μπουζούκια
και τα παρεμφερή ωραία πράγματα…
Πιστεύω να υπάρξει ένας παράδεισος και για μας
γεμάτος ανυπολόγιστα φιλιά, τσιγάρα, καφέδες και κρασιά,
κουτούκια
και ταξιά, έρημες μεταμεσονύχτιες πλατείες, κλειστά μαγαζιά
κλειστά παράθυρα κι από πίσω οι καλές γυναίκες μόνες
ή με τον άντρα τους και γι’ αυτό δυο φορές μόνες…

[Πηγή: www.doctv.gr]

Παρακαλώ τους δύο που μνημόνευσα να μην μολύνουν το νήμα. Επίσης δώστε τιπς για φρέσκους ποιητές, 21ος αιώνας, 2024 μ.χ. Ευχαριστώ.
Ο άνθρωπος είχε μαράζι να πάει σε ένα ουζερι,ένα μπουζουχτσίδικο να πιεί ούζο και ουίσκυ και το έκανε ''ποίηση'' αυτό.
Τον λές και αδικημένο.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Μαρ 2024, 19:39

xioni έγραψε:
21 Μαρ 2024, 23:48
Το πχόρουμ μας έχει δώσει ποιητές όπως hellegennes και vag_el για παράδειγμα. Όποια κατάντια δηλαδή. Χωρίς αμφιβολία η παγκόσμια ημέρα ποίησης δεν είναι τίποτα παρά νεωτερικές εξυπνάδες (όποιος θέλει ας ψάξει την αφετηρία) αλλά την ίδια στιγμή μια αφορμή για να σκεφτούμε όλοι ποιοι είναι ποιητές και ποιοι όχι. Ας το πω καλύτερα, ποιοι δηλώνουν ποιητές σήμερα και ποιοι όχι; Ταυτόχρονα ας βάλω και έναν προβληματισμό για το πως και τι πρέπει να είναι είναι η ποίηση του 21ου αιώνα και πως ίσως πρέπει να την προσεγγίσουμε. Σαν Μετα-ποίηση ίσως; Μήπως και η Σάτι είναι μετα-ποίηση; Και όλη αυτή η σχετικοποίηση των πάντων που αμφισβητεί τα πάντα και οδηγεί στην απαξίωση σε τι εξυπηρετεί τελικά;


Θέλετε να κρίνετε τους ποιητές.Ποιοί είναι και γιατί.
Ομως δεν διαθέτετε τα προσόντα.Με ποιό κριτήριο θα τους ευνουχίσετε ή όχι?

Δεν έχετε την ψυχή του ποιητή,τον νού και την καρδιά.Πώς λοιπόν θα κρίνετε με σωστό και αντικειμενικό κριτήριο την όποια προσπάθεια ,όταν το μοναδικό σας κριτήριο είναι οι μικροκακίες σας και η κόντρα σας με όποιους πχωρουμίτες.?
Επειτα δεν έχετε κάν την ενσυναίσθηση που πρέπει να έχει ένας ποιητής.Καλύτερα ασχοληθείτε με κάτι άλλο που να είναι πιό κοντά στις όποιες προσδοκίες σας.

(Κανα ποιηματάκι σας δε βάλατε να δούμε την αξία σας.Εκ του ασφαλούς πολλοί γίναμε κάτι)
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης ( 21 Μαρτίου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 28 Μαρ 2024, 15:09

vag_el έγραψε:
26 Μαρ 2024, 19:39
(Κανα ποιηματάκι σας δε βάλατε να δούμε την αξία σας.Εκ του ασφαλούς πολλοί γίναμε κάτι)
Ώστε ο κριτικός λογοτεχνίας πρέπει να είναι λογοτέχνης ο ίδιος για να κρίνει; :c020:

Τι διαβάζουμε οι έρμοι;

Ευάγγελε, αν δεν μάθεις να σβήνεις, δεν θα μάθεις να γράφεις (ούτε καν εδώ σε τέτοια νήματα)
Αν δεν ξεσκιστείς στο διάβασμα, δεν πρόκειται να ξεκουκίσεις λέξη της "ποιητικής" προκοπής...
Φιλικάτα στο λέω
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών