έκδοση βιβλίου

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 04 Ιούλ 2018, 23:03

Spiros252 έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 22:03
Σπύρο λινκ δεν έβαλες;
Με search στο τίτλο ή απλώς γράφοντας Amphion το βρίσκει κανείς. Το link το Ευρωπαϊκό(UK) που πιθανώς να προτιμήσουν πολλοί είναι το εξής:

https://www.amazon.co.uk/Amphions-Secre ... 27s+Secret
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιούλ 2018, 22:22

lolek1 έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 22:32
Πάνας έγραψε:
25 Ιουν 2018, 23:40
Σπύρο έχω μια ερώτηση... μάλλον δύο. Διάβασα κάπου ότι κάποιοι ερευνητές τοποθετούν την κατασκευή των πυραμίδων ο ένας πριν 25000 χρόνια από σήμερα και ο άλλος πριν από 73000.
:o κυριοι, ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, οτι ολες τις αιγυπτιακες πυραμιδες τις εφτιαξαν αιγυπτιοι εργαζομενοι αρχιτεκτονες και τεχνιτες.

οσο για την διαβρωση, αυτη δεν οφειλεται στο νερο, σιγα τωρα μην ειχε και ποταμι στην σφιγγα, αλλα στους σταθερους μονιμους ανεμους που σηκωνουν σκονη απο την αμμο της ερημου.
Εγώ έχω μια υποψία ότι όλοι αυτοί η τεχνίτες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν για επισκευές, χάραξη ιερογλυφικών, βαψίματα, μερεμέτια. Και δεν είναι μόνο οι πυραμίδες, κοιτάζεις τα αγάλματα και είναι ίσα με επταώροφη πολυκατοικία και σε κάτι σημεία στο πουθενά δίπλα στο ποτάμι.
the end

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 05 Ιούλ 2018, 23:04

Πάνας έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 22:22
lolek1 έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 22:32
Πάνας έγραψε:
25 Ιουν 2018, 23:40
Σπύρο έχω μια ερώτηση... μάλλον δύο. Διάβασα κάπου ότι κάποιοι ερευνητές τοποθετούν την κατασκευή των πυραμίδων ο ένας πριν 25000 χρόνια από σήμερα και ο άλλος πριν από 73000.
:o κυριοι, ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, οτι ολες τις αιγυπτιακες πυραμιδες τις εφτιαξαν αιγυπτιοι εργαζομενοι αρχιτεκτονες και τεχνιτες.

οσο για την διαβρωση, αυτη δεν οφειλεται στο νερο, σιγα τωρα μην ειχε και ποταμι στην σφιγγα, αλλα στους σταθερους μονιμους ανεμους που σηκωνουν σκονη απο την αμμο της ερημου.
Εγώ έχω μια υποψία ότι όλοι αυτοί η τεχνίτες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν για επισκευές, χάραξη ιερογλυφικών, βαψίματα, μερεμέτια. Και δεν είναι μόνο οι πυραμίδες, κοιτάζεις τα αγάλματα και είναι ίσα με επταώροφη πολυκατοικία και σε κάτι σημεία στο πουθενά δίπλα στο ποτάμι.
η αποψη μου ειναι οτι εμεις που θεωρουμε τεχνολογικα ανωτερους τους πολιτισμους μας υποτιμουμε ολους τους υπολοιπους.
ακομα οι πυραμιδες εχουν την ιδιαιτεροτητα οτι φτιαχτηκαν στην αρχη των ιστορικων χρονων για την αιγυπτο ετσι πολλοι δυσκολευονται να πιστεψουν οτι υπηρξε ενας τοσο σπουδαιος λαος με τοσο αξιολογους μηχανικους και αρχιτεκτονες για τοσο μεγαλα εργα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιούλ 2018, 23:13

lolek1 έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 23:04

η αποψη μου ειναι οτι εμεις που θεωρουμε τεχνολογικα ανωτερους τους πολιτισμους μας υποτιμουμε ολους τους υπολοιπους.
ακομα οι πυραμιδες εχουν την ιδιαιτεροτητα οτι φτιαχτηκαν στην αρχη των ιστορικων χρονων για την αιγυπτο ετσι πολλοι δυσκολευονται να πιστεψουν οτι υπηρξε ενας τοσο σπουδαιος λαος με τοσο αξιολογους μηχανικους και αρχιτεκτονες για τοσο μεγαλα εργα.



Πιστεύεις ότι αυτές τις τρύπες τις έκαναν με χάλκινα εργαλεία έχοντας 4 σκλάβους να γυρνάνε τον τροχό για το τρυπάνι;
the end

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 06 Ιούλ 2018, 15:50

Πάνας έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 23:13


Πιστεύεις ότι αυτές τις τρύπες τις έκαναν με χάλκινα εργαλεία έχοντας 4 σκλάβους να γυρνάνε τον τροχό για το τρυπάνι;
δεν εχω κανει ποτε τρυπες σε πετρα ουτε ειμαι μηχανικος,αλλα νομιζω οτι αυτες γινονται ευκολα με εναν ξυλινο πυρο αμμο και νερο και περιστρεφοντας τον με σκοινι

http://www.oocities.org/unforbidden_geo ... rills.html

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Ιούλ 2018, 15:49

lolek1 έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 15:50
Πάνας έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 23:13


Πιστεύεις ότι αυτές τις τρύπες τις έκαναν με χάλκινα εργαλεία έχοντας 4 σκλάβους να γυρνάνε τον τροχό για το τρυπάνι;
δεν εχω κανει ποτε τρυπες σε πετρα ουτε ειμαι μηχανικος,αλλα νομιζω οτι αυτες γινονται ευκολα με εναν ξυλινο πυρο αμμο και νερο και περιστρεφοντας τον με σκοινι

http://www.oocities.org/unforbidden_geo ... rills.html
Μάλλον δεν έδωσες την απαιτούμενη προσοχή στην ανάλυση του βήματος κοπής το οποίο δεν μπορεί να επιτευχθεί ούτε την σήμερον ημέρα. Δεν μιλάμε για μια απλή τρύπα... έχει αποτυπώματα κοπής.


Συγνώμη Σπύρο ξέρω οτι το νήμα είναι για το βιβλίο, το όποιο έχω σκοπό να το αγοράσω όμως δεν έχω λογαριασμό στην Αμαζον... μήπως θα το βάλεις και ebay;
the end

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 09 Ιούλ 2018, 18:52

Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:49
Συγνώμη Σπύρο ξέρω οτι το νήμα είναι για το βιβλίο, το όποιο έχω σκοπό να το αγοράσω όμως δεν έχω λογαριασμό στην Αμαζον... μήπως θα το βάλεις και ebay;
Την έκδοση την έχω κάνει με το createspace της Amazon. Την αγορά μπορεί να την κάνει κανείς είτε από τα δύο σάιτ της amazon είτε από τους διάφορους μεταπωλητές. Εγώ δεν μπορώ λόγω copyright να εκδώσω το ίδιο έντυπο βιβλίο και με άλλη εταιρία. Επίσης δεν έχω έλεγχο πάνω στους μεταπωλητές(απλώς έχω ενεργοποιήσει αυτό το option). Το συντριπτικά μεγαλύτερο τμήμα της τιμής του βιβλίου πάει στην εκτύπωση και στην Amazon. Από την άλλη η δημιουργία λογαριασμού στην Αmazon είναι εύκολη και δωρεάν.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 09 Ιούλ 2018, 19:02

Δηλαδή Σπύρο πόσο σου παίρνουν, έτσι να έχουμε μια ιδέα..;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 09 Ιούλ 2018, 19:37

Spiros252 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 19:02
Δηλαδή Σπύρο πόσο σου παίρνουν, έτσι να έχουμε μια ιδέα..;
Ίσως το συντριπτικά να είναι υπερβολή. Με την αγορά από amazon κρατάνε τώρα(με την έκπτωση) συνολικά το 60%. Στο Expanded Distribution κρατάνε το 80%.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Ιούλ 2018, 23:06

Σπύρος έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:52
Πάνας έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 15:49
Συγνώμη Σπύρο ξέρω οτι το νήμα είναι για το βιβλίο, το όποιο έχω σκοπό να το αγοράσω όμως δεν έχω λογαριασμό στην Αμαζον... μήπως θα το βάλεις και ebay;
Την έκδοση την έχω κάνει με το createspace της Amazon. Την αγορά μπορεί να την κάνει κανείς είτε από τα δύο σάιτ της amazon είτε από τους διάφορους μεταπωλητές. Εγώ δεν μπορώ λόγω copyright να εκδώσω το ίδιο έντυπο βιβλίο και με άλλη εταιρία. Επίσης δεν έχω έλεγχο πάνω στους μεταπωλητές(απλώς έχω ενεργοποιήσει αυτό το option). Το συντριπτικά μεγαλύτερο τμήμα της τιμής του βιβλίου πάει στην εκτύπωση και στην Amazon. Από την άλλη η δημιουργία λογαριασμού στην Αmazon είναι εύκολη και δωρεάν.
Δεν λέω ότι δεν είναι εύκολη, έλεγα μήπως και... θα κάνω λογαριασμό λοιπόν.
the end

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 11 Ιούλ 2018, 19:34

Ένα περίεργο θέμα το οποίο δεν αναπτύσσεται στο βιβλίο αλλά που μπορεί να διερευνηθεί καλύτερα αν κάποιος γνωρίζει κάποια πράγματα είναι η "αποστασιακή" συσχέτιση ανάμεσα σε πυραμίδες 4ης δυναστείας στην Αίγυπτο και σε ουρανοξύστες ή μνημεία ή άλλους σημαντικούς χώρους στην Νέα Υόρκη.

Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι το κτίριο Εμπάιρ Στέιτ είναι η πυραμίδα του Χέοπος. Πρόκειται για το σημείο "ορόσημο". Το κτίριο Κράισλερ είναι η πυραμίδα του Μυκερίνου. Ο μη υπάρχων πλέον αρχικός Βόρειος πύργος του Παγκοσμίου Κέντρου Εμπορίου είναι η ημιτελής πυραμίδα του Μπάκα. Το Άγαλμα της Ελευθερίας είναι η πυραμίδα του Τζέδεφρε. Η Δημόσια Βιβλιοθήκη στο πάρκο Μπράιαντ του Μανχάταν είναι η Σφίγγα(βλέπε και λιοντάρι στο σήμα). Τέλος οι δύο πυραμίδες του Σνεφερού στο Νταχσούρ παραπέμπουν στο Διεθνές αεροδρόμιο του Κένεντι αλλά και τα όρια ουσιαστικά της Νέας Υόρκης Ανατολικά και Βόρεια με τις κομητείες Nassau και Westchester.

Έχουμε λοιπόν 7 πυραμίδες στην Αίγυπτο κατασκευασμένες με αυτήν την σειρά από πατέρα, υιό, εγγονούς, και δισέγγονα και 6 αντίστοιχα σημεία ενδιαφέροντας στην Νέα Υόρκη.

Το ερώτημα που γεννάται είναι ποιος σχεδίασε αυτήν την συσχέτιση.

Τα βίντεο:





ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 19 Ιούλ 2018, 00:09

Παρακάτω δείχνω την συσχέτιση του ύψους των πυραμίδων και των σχετικών αποστάσεων τους σε σχέση με το υψόμετρο Ελληνικών βουνών μετά των σχετικών αποστάσεων τους. Οι τρίτη σειρά είναι τρίγωνα που αποτυπώνουν το πόσο φωτεινά είναι τα άστρα της ζώνης του Ωρίωνα -βλέπε θεωρία Μποβάλ. Το μέγεθος που παίρνω είναι το αντίστροφο του φαινομένου μεγέθους. Μεγαλύτερο φαινόμενο μέγεθος σημαίνει λιγότερο φωτεινό άστρο. Τυχαίο; Δεν νομίζω..


Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 19 Ιούλ 2018, 00:13

Σπύρος έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 00:09
Τυχαίο; Δεν νομίζω..


Tυχαίο δεν είναι καθόλου Σπύ, να βρείς ένα βελόνι σε μια στοίβα βελόνια.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 19 Ιούλ 2018, 15:54

Χουργιατς έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 00:13
Σπύρος έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 00:09
Τυχαίο; Δεν νομίζω..


Tυχαίο δεν είναι καθόλου Σπύ, να βρείς ένα βελόνι σε μια στοίβα βελόνια.
δύο στραβά βελόνια
Όπως είχε παρατηρήσει ένας καθηγητής μου, το επίθετό μου περιέχει την αναζήτηση.

The Searchers:

ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έκδοση βιβλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 15 Σεπ 2018, 15:31

Οι ιστοσελίδες μου.

https://thivi-andromedia-estia.webnode.gr/

https://the-phaistos-disk.webnode.com/



Ένα καινούργιο youtube βίντεο. Οι Κινέζικες πυραμίδες είναι Ελληνικές. Μετάφραση google translate και text to speech(Αραβικά, Κινέζικα, Ελληνικά, Αγγλικά).

https://www.youtube.com/watch?v=QtUqXlZ ... e=youtu.be
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών