Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Απρ 2020, 16:13

Βλήμα έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:04
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:15
Δόκτορ Ζιβάγκο μέτριο.
Υποτίθεται ότι πρέπει να συμφωνήσω, αφού είναι αντικομουνιστικό, αλλά...
Μέτριο ρε φίλε;
Αριστούργημα ήταν.
Μια μαλακία και μισή ήταν και ο λόγος που ο τύπος πήρε το νόμπελ ήταν ακριβώς επειδή ήταν χυδαία αντικομουνιστική προπαγάνδα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Απρ 2020, 16:17

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
16 Απρ 2020, 14:20
Το κομμουνιστικό μανιφέστο.Είναι λες και το έχει 17αχρονος έφηβος.
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο περιγράφει τις επαναστατικές αρχές μια ολόκληρης ιστορικής εποχής, που διανύουμε μέχρι και σήμερα. Το δικό μου το δώρισα σε έναν 17χρονο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Απρ 2020, 16:22

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:13
Βλήμα έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:04
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:15
Δόκτορ Ζιβάγκο μέτριο.
Υποτίθεται ότι πρέπει να συμφωνήσω, αφού είναι αντικομουνιστικό, αλλά...
Μέτριο ρε φίλε;
Αριστούργημα ήταν.
Μια μαλακία και μισή ήταν και ο λόγος που ο τύπος πήρε το νόμπελ ήταν ακριβώς επειδή ήταν χυδαία αντικομουνιστική προπαγάνδα.
Μπας και μπερδεύεις τον Πάστερνακ με τον Σολτζενίτσεν; Χυδαία προπαγάνδα δεν ήταν, γιατί ήταν γραμμένο από την οπτική του ξεπεσμένου ευγενούς. Σ' αυτούς είναι αλήθεια πως η επανάσταση δεν 'ξηγήθηκε πολύ όμορφα (και, κατά την γνώμη μου, πολύ καλά έκανε) αλλά απ' όλες τις χυδαιολογίες που έχουν γραφτεί κατά του κομουνισμού, αυτό είναι κάτι ειλικρινές. Κατά τ' άλλα κι η πλοκή του ήταν πλούσια κι οι χαρακτήρες στιβαροί κι η γραφή του ατμοσφαιρική. Τέσπα, περί ορέξεως...
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Απρ 2020, 16:37

Τον (ανοιχτά υποστηρικτή του Φράνκο) Σολτζενίτσεν και τα πονήματά του δεν θα τα αναφέρω στο παρόν νήμα, διότι δεν με ενδιαφέρει να ακούσω την υπεράσπιση υπέρ του. Είμαι πεπεισμένος ότι όταν λέω ότι η γραφή του ήταν επιπέδου άρλεκιν έχω δίκιο κι όποιος διαφωνήσει μαζί μου έχει άδικο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2020, 17:04

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
16 Απρ 2020, 14:18
foscilis έγραψε:
16 Απρ 2020, 13:59
120 μέρες των Σοδόμων
Θα έπρεπε να σου δίνουν πίσω το 75% των χρημάτων σου.
Για να μη σου πω και το 95% των χρημάτων...
Αμή ο άλλος, ο Εμπειρίκος, με τον "Μεγάλο Ανατολικό";; Που έγιναν και "σοβαρές" συζητήσεις τότε περί της "αξίας" του ερωτογραφήματος-ποταμού αυτού, που κατά την ταπεινή μου γνώμη το όποιο ενδιαφέρον (κυρίως βέβαια για την ιδιότυπη καυθαρευουσιάνικη εμπειρίκειο γλώσσα) εξαντλείται περί τα μισά του πρώτου τόμου (από τους οκτώ!)
Αυτό ακριβώς συνέβη και σε μένα. :lol: Το αστείο είναι ότι είχα την έκδοση που η βιβλιοδεσία απαιτούσε χαρτοκόπτη και αρχικώς την είχα βρει γιατί γούσταρα τον συνδυασμό και ήταν όντως ενδιαφέρουσα η περιγραφή των έμπλεων πάθους σκηνών με την εμπειρίκιο γλώσσα που αναφέρεις.
Αλλά από ένα σημείο και μετά έφτασα κι εγώ στην κορύφωση. Το λογοτεχνικό μέρος δεν με κάλυπτε και όλες οι καμπίνες και τα καταστρώματα με παρέπεμπαν σε ανεκπλήρωτες γεροντοεφηβικές φαντασιώσεις και τίποτε περισσότερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Απρ 2020, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Απρ 2020, 17:05

Εντελώς μαλακία ο μεγάλος ανατολικός.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2020, 19:26

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:12
Έχει διαβάσει κανείς τον Κώδικα Ντα Βίντσι; Τι λέει;
καλό είναι, δε σου αλλάζει τη ζωή εκτός αν είσαι τελείως καϊδι, αλλά ούτε και κλαις τα λεφτά σου. Ένα ευχάριστο βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2020, 19:36

Βλήμα έγραψε:
16 Απρ 2020, 16:37
Τον (ανοιχτά υποστηρικτή του Φράνκο) Σολτζενίτσεν και τα πονήματά του δεν θα τα αναφέρω στο παρόν νήμα, διότι δεν με ενδιαφέρει να ακούσω την υπεράσπιση υπέρ του. Είμαι πεπεισμένος ότι όταν λέω ότι η γραφή του ήταν επιπέδου άρλεκιν έχω δίκιο κι όποιος διαφωνήσει μαζί μου έχει άδικο.


Από αντικομμουνιστικά με Γκουλαγκ παίζει ένα πολύ καλύτερο που είναι μικρές ιστοριουλες.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2020, 19:45

Bazoomba έγραψε:
16 Απρ 2020, 11:30

Το ότι βρηκε την Γκεμμα αχταρμά, δεν προϋποθέτει ότι ελκεται από μετριοπαθή βιβλια. Επι της ουσιας τα πρωιμα εργα του Νιτσε είναι πιο ''μετριοπαθη'' και ακαδημαικως συγκροτημένα(γεννεση της τραγωδίας, ιστορια και ζωη ακομα και οι ανεπίκαιροι στοχασμοι).Αυτό βεβαια δεν σημαινει ότι η μετέπειτα σκεψη του είναι αχταρμάς. Το υφος δεν σχετίζεται με την ουσια. Ο Λιαντινης είναι αξιόλογος στον βαθμο που κατευθυνε την σκεψη του προς ένα συγκεκριμενο σημειο, αλλα σε καμια περιπτωση ουτε η γκεμμα ουτε κανενα άλλο γραπτο εργο του δεν είναι εργα ουσιας( με την εννοια ότι δεν λενε κατι αυθεντικο δικο του).Μπλεκει εξισώσεις σρεντιγκερ , αστερες νεντρονιων, εβραικη μεταφυσικη σε ένα εργο. Αυτό είναι ο ορισμος του αχταρμα
Μα την είπε!! να ζούμε στο μεταίχμιο της ζωής -ούτε το ένα ούτε το άλλο γιατί όλα είναι το όλο των πραγμάτων
τι δεν κατάλαβες και συ και εκατό άλλοι !! :102:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Μάιος 2020, 00:21

Έχει διαβάσει κανείς το "περί χρόνου και ποταμού" του Thomas Wolfe; Έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά ούτε κάποια μικρά αποσπάσματα με πείσανε για την μεγάλη του ποιότητα (ή ότι θα μ' αρέσει τέλος πάντων), ούτε και τα ονόματα των συγγραφέων που έχουν επηρεαστεί από αυτό (Κέρουακ, Ροθ, Φόκνερ).
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών