Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Στον δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Απρ 2020, 17:02

foscilis έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:56
Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 12:30
Θέλω να μου πείτε τι το τόσο γαμάτο έχει το "στον δρόμο" του Κέρουακ. Ένας τύπος μετά από ένα διαζύγιο κάνει ότο στοπ, πηδάει και γράφει τις, στην πλειονότητά τους αδιάφορες, εμπειρίες του παραθέτοντας έναν κατάλογο από αμερικάνικα τοπωνύμια. Κι έστω, αν είσαι Αμερικάνος καταλαβαίνω να σου αρέσει ως λαογραφική καταγραφή μιας συγκεκριμένης εποχής, αλλά σε έναν Έλληνα τι έχει να προσφέρει;
Γιατί να μη σε ενδιαφέρει η λαογραφική καταγραφή μιας συγκεκριμένης εποχής μιας άλλης χώρας;
Δίνει ελάχιστες πληροφορίες για να εγκληματιστεί κάποιος που δεν έχει ζήσει στην Αμερική.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 15 Απρ 2020, 17:07

Νταρνάκας έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:37
Δηλαδή εσύ θα άφηνες τον νεκρό αδερφό σου να τον φάνε τα σκυλιά για ένα λάθος που έκανε στη ζωή του; Δεν πάμε καλύτερα όλοι να πηδήξουμε μόνοι μας στην πηγάδα λέω γω;
Η Αντιγόνη έκανε αυτό που έκανε. Δική της η ευθύνη.

Ο Κρέοντας ο κακόμοιρος πήγε να εφαρμόσει το νόμο δίκαια απέναντι σε όλους (ακόμα και όσοι έχουν βασιλική καταγωγή, πράγματα αυτονόητα) και επί 2500 χρόνια όσοι ερμηνεύουν το έργο τον κατηγορούν. Επειδή ήταν ο πρώτος που δεν ήταν λαμόγιο να κάνει τα στραβά μάτια.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Απρ 2020, 17:07

Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:46
Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:43


Τίτλοι.. :lol:
Περιμένω και τους συγγραφείς που εκτιμάς, σε σχέση με το ίδιο αντικείμενο.

Χωρίς συσχετισμούς, δεν μπορούν να προκύψουν σαφή συμπεράσματα.
Επίκουρος
Καντ
Νίτσε
Γράψε και τίτλους. Θέλω να δω κάτι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Απρ 2020, 17:11

Awesomatic έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:07
Νταρνάκας έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:37
Δηλαδή εσύ θα άφηνες τον νεκρό αδερφό σου να τον φάνε τα σκυλιά για ένα λάθος που έκανε στη ζωή του; Δεν πάμε καλύτερα όλοι να πηδήξουμε μόνοι μας στην πηγάδα λέω γω;
Η Αντιγόνη έκανε αυτό που έκανε. Δική της η ευθύνη.

Ο Κρέοντας ο κακόμοιρος πήγε να εφαρμόσει το νόμο δίκαια απέναντι σε όλους (ακόμα και όσοι έχουν βασιλική καταγωγή, πράγματα αυτονόητα) και επί 2500 χρόνια όσοι ερμηνεύουν το έργο τον κατηγορούν. Επειδή ήταν ο πρώτος που δεν ήταν λαμόγιο να κάνει τα στραβά μάτια.
Βασιλεία Κρέοντος στην Αρχαία Θήβα
Το πρώτο κοσμικο καθεστώς στην Αρχαία Ελλάδα
Τα είχε βάλει με μαντηδες Τειρεσίες και θεουσες τύπου Αντιγόνη .

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Απρ 2020, 17:11

Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:50

Επίκουρος
Καντ
Νίτσε
Τελικά είσαι ιδεαλιστής ή υλιστής ρε μπρο;
Ή διαβάζεις ότι πέσει στα χέρια σου;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 15 Απρ 2020, 17:18

Siddartha μεγάλο υπερτιμημένο σκουπίδι, ψευδοβουδισμού. Ο αλχημιστής των ψευδόintellectualls.

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 15 Απρ 2020, 17:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:07
Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:46


Περιμένω και τους συγγραφείς που εκτιμάς, σε σχέση με το ίδιο αντικείμενο.

Χωρίς συσχετισμούς, δεν μπορούν να προκύψουν σαφή συμπεράσματα.
Επίκουρος
Καντ
Νίτσε
Γράψε και τίτλους. Θέλω να δω κάτι.
Αυτές τις ερωτήσεις-αξιώσεις τις έχεις ρωτήσει-απαιτήσει και από άλλους χρήστες;
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 15 Απρ 2020, 17:23

Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:11
Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:50

Επίκουρος
Καντ
Νίτσε
Τελικά είσαι ιδεαλιστής ή υλιστής ρε μπρο;
Ή διαβάζεις ότι πέσει στα χέρια σου;
Όλοι είμαστε πνεύμα και σάρκα...το καθένα θέλει την τροφή του.

Και η απάντηση στην ερώτηση είναι...Ναι!
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στον δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Απρ 2020, 18:03

Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:02
foscilis έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:56
Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 12:30
Θέλω να μου πείτε τι το τόσο γαμάτο έχει το "στον δρόμο" του Κέρουακ. Ένας τύπος μετά από ένα διαζύγιο κάνει ότο στοπ, πηδάει και γράφει τις, στην πλειονότητά τους αδιάφορες, εμπειρίες του παραθέτοντας έναν κατάλογο από αμερικάνικα τοπωνύμια. Κι έστω, αν είσαι Αμερικάνος καταλαβαίνω να σου αρέσει ως λαογραφική καταγραφή μιας συγκεκριμένης εποχής, αλλά σε έναν Έλληνα τι έχει να προσφέρει;
Γιατί να μη σε ενδιαφέρει η λαογραφική καταγραφή μιας συγκεκριμένης εποχής μιας άλλης χώρας;
Δίνει ελάχιστες πληροφορίες για να εγκληματιστεί κάποιος που δεν έχει ζήσει στην Αμερική.
Α δεν έχω άποψη. Εγώ το βαρέθηκα από το εξώφυλλο :) Γενική ήταν η απορία μου και απαντήθηκε επαρκως.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 15 Απρ 2020, 18:37

Ενδιαφέρον θέμα. Δεν ξέρω πώς ορίζεται το αριστούργημα αλλά θα αναφέρω μερικά βιβλία με θετικές κριτικές που απλά δεν ήταν για μένα.

1. Ο αναρχικός τραπεζίτης :sal9:
2. Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας :zz:
3. Ο άρχοντας των μυγών :102:
4. Ο θάνατος του Ίβαν Ίλιτς :p2:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Απρ 2020, 22:11

Papa John έγραψε:
15 Απρ 2020, 14:32
Στην κατηγορία αυτή θα έβαζα και το Ο Φύλακας στη Σίκαλη.
Πλέον "στην σίκαλη, στα στάχυα ο πιάστης", τελείως διαφορετική μετάφραση από την ίδια μεταφράστρια.
Εμένα μου άρεσε πολύ, αλλά δεν μπορώ να τεκμηριώσω. Μ' άρεσε ο ρυθμός του κι ο μυστικισμός που έδινε στην πραγματικότητα.
Εδώ δυο βιντεάκια που μπορούν να το κάνουν καλύτερα από εμένα:



Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Απρ 2020, 23:17

Είναι ένα κλασσικό εγχειρίδιο για mind control,στην ίδια κατηγορία με την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων,αλλά το βρήκα πολύ πολύ βαρετό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Απρ 2020, 23:45

Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:07
Veni Vidi Vici έγραψε:
15 Απρ 2020, 16:50


Επίκουρος
Καντ
Νίτσε
Γράψε και τίτλους. Θέλω να δω κάτι.
Αυτές τις ερωτήσεις-αξιώσεις τις έχεις ρωτήσει-απαιτήσει και από άλλους χρήστες;
Δεν είναι αξίωση ή απαίτηση, είναι απλή περιέργεια. Αν βρήκες τη Γκέμμα "αχταρμάδικη" θέλω να δω ποιο βιβλίο του Νίτσε διάβασες και βρήκες πιο μετριοπαθές και συγκροτημένο. Προσωπικώς τουλάχιστον, διακρίνω περισσότερη έξαψη στον τρόπο γραφής του Νίτσε, παρά στον Λιαντίνη αν και υποστηρίζουν αμφότεροι τον "ηρωϊκό" τρόπο ζωής. Η διαφορά τους είναι ότι ο Νίτσε είναι μηδενιστής, ενώ ο Λιαντίνης δεν είναι. Το ίδιο ισχύει για τον Επίκουρο και τον Καντ. Δεν είναι μηδενιστές αλλά εκφράζουν τελείως διαφορετικές κοσμοθεάσεις.

Ελπίζω να σου λύθηκε η απορία. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 15 Απρ 2020, 23:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:19
Gewponos90 έγραψε:
15 Απρ 2020, 14:59
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Απρ 2020, 14:56


Δύο ...βλαμενοι αρχηγοί των. Αχαιών ο Αγανεμνωνσς και ο Αχιλλέας , τσακώθηκαν και πήγαν να διαλύσουν όλη την εκστρατεία των Αχαιών ενάντια στη Τροία , για το χατίρι μιας σκλαβας ( για την ακρίβεια για το ποιος θα βιάσει αυτή την σκλάβα αφού ..δεν είχαν την συναίνεση της ..) ..
Και στο τέλος ο Αχιλλέας επειδή του σκότωσε τον καλό του φίλο ο Έκτορας (ο οποίος πολεμούσε υπέρ πατρίδος και ..ο ίδιος είχε δεχθεί επίθεση από τον Πάτροκλο ντυμένο με την πανοπλία του Αχιλλέα ) ..παθαίνει αμόκ σκοτώνει τον Έκτορα , βεβηλωνει το πτώμα του κλπ ..για να το παραδώσει μετά στον Ορισμό ..
Τελείως ανισόρροπος σαν .αρχαίος Έλληνας ...

Το άλλο ομηρικό έπος η Οδύσσεια ..μιλάει για έναν βλάκα βασιλέα της Ιθάκης που σαν καλός ναυτικός που ήταν είχε κάνει ..δέκα χρόνια να επιστρέψει στον τόπο του για μια απόσταση δύο ημερών για τα πλοία εκείνης της εποχής
Και αφού έχασε όλο τον στρατό του και τα πλοία του όταν έφτασε στο σπίτι του .σκότωσε και τους δύστυχους μνηστήρες οι οποίοι ΔΕΝ είχαν εκθρονίσει την γυναίκα του και τον γιο του και ούτε την είχαν βιάσει ..απλά επειδή τον θεωρούσαν ως νεκρό ζητούσαν από αυτήν να παντρευτεί κάποιον για να αποκτήσει Βασιλια η Ηλιακή η οποία ήταν ακυβέρνητη είκοσι χρόνια !!!

Όλες δε οι άλλες αρχαίες ελληνικές τσαγωδιες ήταν για κάτι χαζά θέματος όπως για κάποιον που σκότωσε τον πατέρα του και είχε παντρευτεί την μητέρα του κλπ κλπ κλπ
Μπορείς να πεις ότι θες. Εγώ τα ομηρικά έπη τα βρήκα γαματα. Είχαν τα πάντα. Απλά διαφωνούμε
Θεσε ένα φιλοσοφικό ερώτημα στον εαυτό σου :D

Αν διάβαζες αυτά τα έπη χωρίς να ξέρεις ότι είναι του Ομήρου και ότι είναι αρχαιοελληνικά (η μάλλον να τα διαβάσεις ενώ είσαι από χώρα που δεν γνωρίζει για τους αρχαίους Έλληνες) ..το γνώμη θα σχηματίζεις χωρίς να έχεις επιρροή από πριν προκατάληψη ;

Το ίδιο ισχύει και για κάθε λογοτεχνικο έργο η έργο τέχνης. αν πχ διαβάσεις ένα μυθιστόρημα του Παπαδιαμάντη χωρίς να ξέρεις ότι είναι του Παπαδιαμάντη η εάν δεις έναν πίνακα ζωγραφικής του Πικάσο χωρίς όμως να ξέρεις ότι είναι του Πικάσο , τι γνώμη θα είχες σχηματίσει ;
Δεν ειμαι ελληνοπληκτος καρδια μου.. Τα ομηρικά έπη γαμανε γιατι εχουν ωραιο story. Σου ειπα και πριν οτι απλά διαφωνούμε μάλλον.. δεν χρειάζονται μαλακιες του στυλ << σου αρεσουν γιατι δηλωνεις Ελληνας>> Αυτά είναι για τους κοπριτες τους πρωην συναδελφους σου. Όχι για μένα :smt047
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Όποιος θέλει το υπερασπίζεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Απρ 2020, 00:19

Gewponos90 έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:19
Gewponos90 έγραψε:
15 Απρ 2020, 14:59


Μπορείς να πεις ότι θες. Εγώ τα ομηρικά έπη τα βρήκα γαματα. Είχαν τα πάντα. Απλά διαφωνούμε
Θεσε ένα φιλοσοφικό ερώτημα στον εαυτό σου :D

Αν διάβαζες αυτά τα έπη χωρίς να ξέρεις ότι είναι του Ομήρου και ότι είναι αρχαιοελληνικά (η μάλλον να τα διαβάσεις ενώ είσαι από χώρα που δεν γνωρίζει για τους αρχαίους Έλληνες) ..το γνώμη θα σχηματίζεις χωρίς να έχεις επιρροή από πριν προκατάληψη ;

Το ίδιο ισχύει και για κάθε λογοτεχνικο έργο η έργο τέχνης. αν πχ διαβάσεις ένα μυθιστόρημα του Παπαδιαμάντη χωρίς να ξέρεις ότι είναι του Παπαδιαμάντη η εάν δεις έναν πίνακα ζωγραφικής του Πικάσο χωρίς όμως να ξέρεις ότι είναι του Πικάσο , τι γνώμη θα είχες σχηματίσει ;
Δεν ειμαι ελληνοπληκτος καρδια μου.. Τα ομηρικά έπη γαμανε γιατι εχουν ωραιο story. Σου ειπα και πριν οτι απλά διαφωνούμε μάλλον.. δεν χρειάζονται μαλακιες του στυλ << σου αρεσουν γιατι δηλωνεις Ελληνας>> Αυτά είναι για τους κοπριτες τους πρωην συναδελφους σου. Όχι για μένα :smt047
Με τους κοπριτες πρώην συναδέλφους μου οι σχέσεις μου είναι καθαρά συντεχνιακές σε συμφεροντολογικο επίπεδο σαν απόστρατοι , όταν πρόκειται να διεκδικήσουμε τίποτε αναδρομικά η αυξήσεις στις συντάξεις μας
Κατά τα λοιπά μας χωρίζει τεράστιο ιδεολογικό κενό ..
Μας κρατάει ενωμένους μόνο το κοινό συμφέρον .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών