Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2020, 15:34

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 16 Απρ 2020, 22:51

Βλήμα έγραψε:
16 Απρ 2020, 12:06
Namrail θα μπορούσες να μου προτείνεις ωραία μάνγκα με γιακούζα;
Όχι το Itchi the killer, ούτε το Sanctuary, αυτά τα έχω διαβάσει.
Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο μανγκα με μαφία που να μου έχει κάνει τρελή εντύπωση.

Υπάρχει πάντα το katekyo hitman reborn που έγινε και μεγάλη επιτυχία ή άλλοι γνωστοί τίτλοι όπως 91 days, gangsta και bungou stray dogs. Κανένα από τα προηγούμενα δεν νομίζω ότι ξεπερνάει το 7, 7,5.

Τα καλύτερα που έχω δει/διαβάσει εγώ είναι το hinamatsuri (μαύρη κωμωδία με ιδιαίτερο σουρεαλισμό), requiem for the phantom (συγκινητικό και τίμιο στορι με αρκετά καλή ροή) και Jormugand (με gang που πουλάει όπλα παράνομα).

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 16 Απρ 2020, 22:54

Βλήμα έγραψε:
15 Απρ 2020, 22:56
νύχτα

Εικόνα
SpoilerShow
Ο Λουίτζι Πιραντέλλο και ο Βιτάντζελο Μοσκάρντα, το δημιούργημά του, πορεύονται μαζί για δεκαπέντε χρόνια αναζητώντας απαντήσεις σε ερωτήματα που θέτει η ίδια η ζωή μέσα απ τις πιο συνηθισμένες ανθρώπινες ενέργειες και σχέσεις.
Για τον Βιτάντζελο Μοσκάρντα, όλα ξεκίνησαν από ένα κοίταγμα στον καθρέφτη: η ανακάλυψη μιας καινούργιας και άγνωστης εικόνας του εαυτού του, ενός νέου «εγώ», που ποτέ δεν θα μπορέσει να δει έτσι όπως το βλέπουν οι άλλοι, όλοι εκείνοι που τον κοιτάζουν με τα δικά τους μάτια και του προσδίδουν, καθένας με τον τρόπο του, τη δική τους πραγματικότητα. Είναι μια μορφή που κατασκευάζεται συνεχώς και που συνεχώς αλλάζει. Αφού εκείνος ο ένας που νόμιζε ότι είναι για όλους, και που για τον ίδιο του τον ευατό δεν είναι κανένας, στην πραγματικότητα είναι ο ρευστός και εύπλαστος Μοσκάρντα που κατακερματίζεται σε εκατό χιλιάδες μορφές με εκατό χιλιάδες συμπεριφορές, όλες τους ζωντανές και ταυτόχρονα διαφορετικές για εκατό χιλιάδες άλλους.
μερσί, ενδιαφέρον, θα το έχω υπόψη μου
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2020, 23:23

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
16 Απρ 2020, 13:59
Διαβάζοντας σε άλλο νήμα υπέρ και κατά για το "On the road" του Κέρουακ ή άλλες συζητήσεις περί Μπουκόφσκι κλπ, θα έλεγα ότι ο Μίλλερ ήδη από τις αρχές του 1930 τους έχει "προλάβει" κατά τον καλύτερο, φρονώ, τρόπο, και επιτέλους είχε και άλλη στόφα συγγραφική, νομίζω.

Χένρυ Μίλλερ, "Τροπικός του Καρκίνου" (1934)
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropic_of_Cancer_(novel)
Νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τον Νόρμαν Μέιλερ και φυσικά τον Χεμινγουέι. Είχαν τον "τυχοδιωκτισμό" της μπητ γενιάς λογοτεχνών (δημοσιογράφοι γαρ) αλλά στα κείμενα τους υπήρχε περισσότερο κοινωνικοπολιτικό βάθος από τον καλλιτεχνικό εγωκεντρισμό των μπητ.

Είναι εντυπωσιακή πάντως η διαφορά της ευρωπαϊκής από την αμερικάνικη λογοτεχνία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2020, 23:37

Αυτό το έχει διαβάσει κάποιος; Το θυμήθηκα γιατί ενώ το είχα πάρει σε μια περίοδο που διάβαζα πολύ (τώρα το έχω κόψει το άθλημα :) ) με είχε ξαφνιάσει θετικά.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2020, 23:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2020, 23:37
Αυτό το έχει διαβάσει κάποιος; Το θυμήθηκα γιατί ενώ το είχα πάρει σε μια περίοδο που διάβαζα πολύ (τώρα το έχω κόψει το άθλημα :) ) με είχε ξαφνιάσει θετικά.

Εικόνα
Μου το ειχε δωσει μια πολυ καλη μου φιλη οδοντιατρος με την προτροπη να το διαβασω οπωσδηποτε
δεν το ανοιξα ποτε
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Μάιος 2020, 18:42

Namrail έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:09
Πρόκειται για παμπάλαιο shonen, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εκτός και αν το θες για κάποια συλλογή κλπ.
Έχοντας διαβάσει σχεδόν το μισό, έχω να πω ότι έχεις μεγάλο άδικο. Ένιωσα τέτοιο δέος μπροστά στην φαντασία που αναπτυσσόταν μπροστά μου που έχω νιώσει το πολύ είκοσι φορές στην ζωή μου, εκ των οποίων οι 15 ήταν από μυθολογίες λαών.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 02 Μάιος 2020, 18:47

Βλήμα έγραψε:
02 Μάιος 2020, 18:42
Namrail έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:09
Πρόκειται για παμπάλαιο shonen, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εκτός και αν το θες για κάποια συλλογή κλπ.
Έχοντας διαβάσει σχεδόν το μισό, έχω να πω ότι έχεις μεγάλο άδικο. Ένιωσα τέτοιο δέος μπροστά στην φαντασία που αναπτυσσόταν μπροστά μου που έχω νιώσει το πολύ είκοσι φορές στην ζωή μου, εκ των οποίων οι 15 ήταν από μυθολογίες λαών.
Πόσα shonen εχεις διαβάσει συνολικά; Προσεγγιστικά.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Μάιος 2020, 19:05

Namrail έγραψε:
02 Μάιος 2020, 18:47
Βλήμα έγραψε:
02 Μάιος 2020, 18:42
Namrail έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:09
Πρόκειται για παμπάλαιο shonen, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εκτός και αν το θες για κάποια συλλογή κλπ.
Έχοντας διαβάσει σχεδόν το μισό, έχω να πω ότι έχεις μεγάλο άδικο. Ένιωσα τέτοιο δέος μπροστά στην φαντασία που αναπτυσσόταν μπροστά μου που έχω νιώσει το πολύ είκοσι φορές στην ζωή μου, εκ των οποίων οι 15 ήταν από μυθολογίες λαών.
Πόσα shonen εχεις διαβάσει συνολικά; Προσεγγιστικά.
Ολόκληρα ή πιάνονται κι αυτά που έχω διαβάσει επαρκώς για να έχω άποψη; Διότι αν πρέπει να είναι ολόκληραμπλαμπλαμπλαδενξέρωτιείναιτοshonen.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Μάιος 2020, 19:16

Namrail έγραψε:
02 Μάιος 2020, 18:47
Βλήμα έγραψε:
02 Μάιος 2020, 18:42
Namrail έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:09
Πρόκειται για παμπάλαιο shonen, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εκτός και αν το θες για κάποια συλλογή κλπ.
Έχοντας διαβάσει σχεδόν το μισό, έχω να πω ότι έχεις μεγάλο άδικο. Ένιωσα τέτοιο δέος μπροστά στην φαντασία που αναπτυσσόταν μπροστά μου που έχω νιώσει το πολύ είκοσι φορές στην ζωή μου, εκ των οποίων οι 15 ήταν από μυθολογίες λαών.
Πόσα shonen εχεις διαβάσει συνολικά; Προσεγγιστικά.
Είπες ότι δεν αξίζει τον κόπο και σε αυτό διαφωνώ. Μου αρέσουν τα κόμιξ. Τα μάνγκα τα αντιμετωπίζω ως κόμιξ που τυγχάνει να είναι από την Ιαπωνία. Με την ιδιαίτερη ορολογία τους, που δεν έχει καμία εφαρμογή σε κόμιξ εκτός Ιαπωνίας δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 02 Μάιος 2020, 19:19

Ναι οκ. Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα περισσότερα ποιοτικά manga δράσης/φαντασίας/υπερφυσικών δυνάμεων , αυτά τουλάχιστον που ξεχωρίζουν, έχουν μια γαμηστερη ιστορία από πίσω.

Αν διαβάσεις πχ την ιστορία του AOT, παθαίνεις πλάκα. Υπάρχουν πολλά νέα manga που έχουν κάτι εξαιρετικό να διηγηθούν.

Το όλο υπόβαθρο του Fist of the northern star εμένα μου μοιάζει λίγο παλιακό. Αλλά από την άλλη, υποκειμενικά είναι όλα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 02 Μάιος 2020, 19:24

Βλήμα έγραψε:
02 Μάιος 2020, 19:16

Είπες ότι δεν αξίζει τον κόπο και σε αυτό διαφωνώ.
Υπό την έννοια ότι έχουμε συγκεκριμένο χρόνο να αφιερώσουμε στο διάβασμα ενώ τα εργα που κυκλοφορούν εκεί έξω είναι άπειρα. Αναγκαστικά θα υπάρξουν προτεραιότητες. Στο δικό μου σύστημα προτεραιοτήτων δεν θα έμπαινε ποτέ το συγκεκριμένο. Αλλά όπως είπα αυτά ειναι γούστα.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Μάιος 2020, 20:30

Namrail έγραψε:
02 Μάιος 2020, 19:24
Βλήμα έγραψε:
02 Μάιος 2020, 19:16

Είπες ότι δεν αξίζει τον κόπο και σε αυτό διαφωνώ.
Υπό την έννοια ότι έχουμε συγκεκριμένο χρόνο να αφιερώσουμε στο διάβασμα ενώ τα εργα που κυκλοφορούν εκεί έξω είναι άπειρα. Αναγκαστικά θα υπάρξουν προτεραιότητες. Στο δικό μου σύστημα προτεραιοτήτων δεν θα έμπαινε ποτέ το συγκεκριμένο. Αλλά όπως είπα αυτά ειναι γούστα.
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μπεις στο bato.to να του ρίξεις μια ματιά. Αν δεν σου αρέσει το παρατάς.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Μάιος 2020, 21:03

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ

Τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής ΤΕΙ Ηπείρου: Η δίκη των ρεμπετών. Αστικά λαϊκά τραγούδια και πνευματική ιδιοκτησία.

http://tlpm.teiep.gr/images/stories/doc ... ebeton.pdf

Πες το αν θες και στον φίλο σου που δεν του μιλάω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Βιβλία που προτείνουμε σε χρήστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 23 Μάιος 2020, 21:07

Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:03
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ

Τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής ΤΕΙ Ηπείρου: Η δίκη των ρεμπετών. Αστικά λαϊκά τραγούδια και πνευματική ιδιοκτησία.

http://tlpm.teiep.gr/images/stories/doc ... ebeton.pdf

Πες το αν θες και στον φίλο σου που δεν του μιλάω.
Ε, μη με "προσβάλλεις" έτσι, το γνωρίζω από πρώτο χέρι:
με είχαν καλέσει να συμμετάσχω στο πολύ πρωτότυπο αυτό συνέδριο, αλλά ας όψονται τα εργασιακά ωράρια και η οικογένεια...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών