Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Σεπ 2020, 11:21

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Σεπ 2020, 22:39
Εμένα μαρέσει πολύ η Χρυσήιδα Δημουλίδου. Αν μπορέσεις να την αντιγράψεις σε ιστορικό θέμα θα γίνεις πάμπλουτος. Το όνομά σου κάνει για τίτλος του πρώτου σου βιβλίου.
Έχω Λένα Μαντά στη βιβλιοθήκη μου. Κάτι τέτοιο είναι κι αυτή η Δημουλίδου; Ψάχνομαι με συνταγές επιτυχίας. Το όνομα μου εδώ θα με στοχοποιούσε. Αλλά έχω πολλές ιδέες για τίτλους, ευτυχώς.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 18 Σεπ 2020, 12:12

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Σεπ 2020, 11:21
Αλλά έχω πολλές ιδέες για τίτλους, ευτυχώς.
Σε αυτό μοιάζουμε λάβερ
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Σεπ 2020, 12:31

Καταπληκτικός στο ιστορικό μυθιστόρημα είναι ο Γιάννης Καλπούζος , σε μεταφέρει με άψογο και λεπτομερή τρόπο στην καθημερινότητα της εποχής την οποία περιγράφει . Έχω διαβάσει το Γινάτι , το Σέρρα και τώρα διαβάζω το Εράν , τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους .

Fantina1862
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2020, 21:46

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fantina1862 » 05 Νοέμ 2020, 22:14

1)Na eiναι ιστορικα εγκυρο

2)Να εντασσει τους ηρωες στο καδρο των γεγονοτων και αυτα να ξετυλιγονται ως μερος της πλοκης οχι ως περιγραφη.

3)Τα ιστορικα προσωπα να ειναι πειστικα σκιαγραφημενα ,συμφωνα με οσα παραδιδει η ιστοριογραφια για τν χαρακτηρα,τις συνηθειες και την εμφανιση τους...

4)Οι μυθοπλαστικοι χαρακτηρες να ειναι αληθοφανεις και να εχουν βαθος ωστε να ταυτιστει ο αναγνωσρτης με τα παθη τους και να κατανοησει βιωματικα μεσω αυτων την ιστορικη συγκυρια...

5)Να αναπαριστας σε βαθος την εποχη ,τις συνηθειες κλπ

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 19:02

Την επόμενη βδομάδα μπαίνω στο πρώτο μου μυθιστόρημα, στο δικό μου νέο πεδίο.
Θα είναι τύπου ιστορικό μυθιστόρημα την εποχή του κορονοϊού, και θα έχει όλα τα ιστορικά γνωρίσματα ετούτης της περιόδου της ζωής μας.

Θα σας απαντήσω και στα ποστ σύντομα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 23:01

Με έχει πιάσει λογοτεχνική φρενίτιδα.
Τα στοιχεία για τον καιρό του κορονοϊού είναι εύκολο να τα συλλέξω αλλά και ποντάρω στο προσωπικό δράμα του ήρωα/αντι-ήρωα.
Μια εποχή πεσσιμισμού και αποσύνθεσης των ιδεών είναι αυτή στην οποία θα πλάσω την κύρια ιστορία μου.
Θέλω να δώσω βήμα στην εσώτερη υπαρξιακή ανησυχία που βιώνουμε όλοι μας εμείς που έχουμε μια παραπάνω βαθμίδα συνείδησης.
Αυτό που με νοιάζει δεν είναι ο καθ' αυτό κορονοϊός και η κοινωνία αλλά τι είναι αυτή η ελευθερία που τόσο πασχίζουμε να ζήσουμε.

Fantina1862 έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 22:14
1)Na eiναι ιστορικα εγκυρο

2)Να εντασσει τους ηρωες στο καδρο των γεγονοτων και αυτα να ξετυλιγονται ως μερος της πλοκης οχι ως περιγραφη.

3)Τα ιστορικα προσωπα να ειναι πειστικα σκιαγραφημενα ,συμφωνα με οσα παραδιδει η ιστοριογραφια για τν χαρακτηρα,τις συνηθειες και την εμφανιση τους...

4)Οι μυθοπλαστικοι χαρακτηρες να ειναι αληθοφανεις και να εχουν βαθος ωστε να ταυτιστει ο αναγνωσρτης με τα παθη τους και να κατανοησει βιωματικα μεσω αυτων την ιστορικη συγκυρια...

5)Να αναπαριστας σε βαθος την εποχη ,τις συνηθειες κλπ
Ευχαριστώ για τα λίγο πολύ γνωστά σημεία.
Τα ιστορικά πρόσωπα δε με ενδιαφέρουν και τόσο παρά οι αφανείς ήρωες που είμαστε εγώ και εσύ. Τα ιστορικά πρόσωπα θέλω να τα εμφανίσω επιπόλαια σαν σάλτσα στο όλο αφήγημα. Δεν είναι κατ' ανάγκην σημαντικά.
Ιστορικότατο θέλω να ναι αλλά με έναν παράδοξο τρόπο. Δηλαδή η Ιστορία αφορμή για ένα πιο σπουδαίο προσωπικό δράμα. Η Ιστορία δεν μπορεί να μας πει για το τι είναι πίσω απ' τις γραμμές της, η λογοτεχνία μπορεί. Η τέχνη έχει ως αντικείμενο το πάρα-πολύ-ειδικό και συγκεκριμένο. Αυτό που μόνο ο ένας μπορεί να αφηγηθεί.
Τα άλλα με βρίσκουν σύμφωνο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Συγγραφή ιστορικού μυθιστορήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Νοέμ 2020, 17:29

Ευχάριστα σας έχω νέα. Ξεκίνησα το πρώτο μου μυθιστόρημα :D Έχουμε δρόμο ακόμα
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών