Η φανερή γοητεία του Βασίλη Ραφαηλίδη

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18381
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η φανερή γοητεία του Βασίλη Ραφαηλίδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Σεπ 2020, 17:33

Jimmy81 έγραψε:
09 Σεπ 2020, 04:54
Έχω διαβάσει κάποια βιβλία του Ραφαηλίδη. Τελευταίο που διάβασα ήταν το "Καπιταλισμός: Η Κρυφή γοητεία της Μπουρζουαζίας" το οποίο μάλιστα διάβαζα στο στρατό παρότι δεν επιτρέπονταν τα πολιτικού χρώματος έντυπα. Μου άρεσε ο ειρωνικός, γλαφυρός τρόπος που περιέγραφε τα ιστορικά δεδομένα. Αν μη τι άλλο είχε δική του ταυτότητα στη συγγραφή και κάθε ανάγνωσμα ήταν ενδιαφέρον και ευχάριστο. Από επιστημονική εγκυρότητα όμως υστερεί και λογικό μιας και ήταν δημοσιογράφος και όχι ιστορικός ή κοινωνικός επιστήμονας. Ορισμένα από αυτά που έχει γράψει θεωρούνται πλέον outdated. Π.χ. στο βιβλίο του "Λαοί της Ευρώπης", έγραφε ότι η κοιτίδα των Ινδοευρωπαίων είναι η Λιθουανία, άποψη που πλέον έχει εγκαταλειφθεί από τους επιστήμονες.

Εχω πςτυχει κ πατατες του τυπου .ο νευτων ηταν εβραιος.το 42%της νεας υορκης ειναι εβραιοι κ.α

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η φανερή γοητεία του Βασίλη Ραφαηλίδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2020, 17:45

Δεν έχω διαβάσει τίποτα του Ραφαηλίδη, και δε θα είχα καν ακούσει το όνομα αν δεν με έπρηζαν μ' αυτό κάτι κνίτες.

Μου κάνει εντύπωση ότι υπήρχε εποχή και μάλιστα πρόσφατη που δημοσιογράφοι-τηλεπερσόνες θεωρούνταν διανοούμενοι.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών