katiousa.gr Ο Τζωρτζ Οργουελ! Ένας χαφιές με συγγραφικό ταλέντο; Ή ένας συγγραφέας με «κλίση» στο χαφιεδισμό;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: katiousa.gr Ο Τζωρτζ Οργουελ! Ένας χαφιές με συγγραφικό ταλέντο; Ή ένας συγγραφέας με «κλίση» στο χαφιεδισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 26 Δεκ 2020, 15:19

John Brown Gun Club έγραψε:
26 Δεκ 2020, 13:37
Chainis έγραψε:
26 Δεκ 2020, 12:05
John Brown Gun Club έγραψε:
26 Δεκ 2020, 09:15

Σημερα ευτυχως εχουμε τα σοσιαλ μιντια, οπου εχετε ηδη υπογραψει τις ομολογιες σας και δεν το ξερετε. Ραντεβου στα γουναραδικα.
:lol:
Σημερα ξέρουμε τον κάθε κομουνιστή όπως την παλάμη μας για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Και τους σέρβερς με τις πληροφορίες τους έχουμε εμείς που ελέγχουμε και την πρόσβαση σ αυτούς.

Ραντεβού στην Μακρόνησο λοιπόν.
πρὸ συντριβῆς ἡγεῖται ὕβρις, πρὸ δὲ πτώματος κακοφροσύνη
:lol:
Έχει κι άλλα τέτοια ωραία όπως μωραινει ο κύριος ον βούλεται απωλεσαι.

Κάποια στιγμή θα την κάνετε την μαλάκια.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: katiousa.gr Ο Τζωρτζ Οργουελ! Ένας χαφιές με συγγραφικό ταλέντο; Ή ένας συγγραφέας με «κλίση» στο χαφιεδισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Δεκ 2020, 15:23

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
26 Δεκ 2020, 08:51
Βλήμα έγραψε:
25 Δεκ 2020, 19:17
Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2020, 08:58
εναν τελειωμενο ναζι, θεωρητικο ομως, που δεν πειραζει ουτε μυγα, τον δινουμε η οχι;
Όχι, αλλά δεν υπάρχει αυτό.
Δεν έχεις καταλάβει φίλε μου. Όλους τους δίνετε ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Ακόμα ακόμα και μέλη του κόμματος που ίσως να είναι λίγο πιο έξυπνα απ ότι πρέπει. Αδελφός δίνει αδελφό και γιος την μάνα. Σε αυτό τον πάτο έχετε φέρει τον άνθρωπο.
Και αντί να γνωρίζετε πότε να μιλήσετε και πότε όχι, κατηγορείτε εσείς, οι αρχιχαφιέδες, τον Όργουελ γοα χαφιεδισμό. Καλά σας γάμησε Το σύστημα και καλά θα συνεχίσει να σας γαμάει. Σκούξτε.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ή εσύ που στην προσπάθειά σου να συκοφαντήσεις του κομουνιστές λες ότι είναι τα ίδια σκατά με του αστούς; Είδες, βλακάκο, τον τίτλο του νήματος; Είδες τις αποδείξεις; Τους κομουνιστές φοβούνταν στην χούντα;
Κάνε μου την χάρη να μην συκοφαντείς λοιπόν, έχει χυθεί πολύ ηρωικό αίμα για να λένε οι νοικυραίοι ότι είμαστε ίδιοι μ' αυτούς, σαν να λέμε τ' απόσκατα της ιστορίας ένα πράγμα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: katiousa.gr Ο Τζωρτζ Οργουελ! Ένας χαφιές με συγγραφικό ταλέντο; Ή ένας συγγραφέας με «κλίση» στο χαφιεδισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2020, 15:26

Βλήμα έγραψε:
26 Δεκ 2020, 15:23
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
26 Δεκ 2020, 08:51
Βλήμα έγραψε:
25 Δεκ 2020, 19:17


Όχι, αλλά δεν υπάρχει αυτό.
Δεν έχεις καταλάβει φίλε μου. Όλους τους δίνετε ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Ακόμα ακόμα και μέλη του κόμματος που ίσως να είναι λίγο πιο έξυπνα απ ότι πρέπει. Αδελφός δίνει αδελφό και γιος την μάνα. Σε αυτό τον πάτο έχετε φέρει τον άνθρωπο.
Και αντί να γνωρίζετε πότε να μιλήσετε και πότε όχι, κατηγορείτε εσείς, οι αρχιχαφιέδες, τον Όργουελ γοα χαφιεδισμό. Καλά σας γάμησε Το σύστημα και καλά θα συνεχίσει να σας γαμάει. Σκούξτε.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ή εσύ που στην προσπάθειά σου να συκοφαντήσεις του κομουνιστές λες ότι είναι τα ίδια σκατά με του αστούς; Είδες, βλακάκο, τον τίτλο του νήματος; Είδες τις αποδείξεις; Τους κομουνιστές φοβούνταν στην χούντα;
Κάνε μου την χάρη να μην συκοφαντείς λοιπόν, έχει χυθεί πολύ ηρωικό αίμα για να λένε οι νοικυραίοι ότι είμαστε ίδιοι μ' αυτούς, σαν να λέμε τ' απόσκατα της ιστορίας ένα πράγμα.
Οι νοικοκυραίοι θα κάνουν κουμάντο πάντοτε !!! :smt005:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: katiousa.gr Ο Τζωρτζ Οργουελ! Ένας χαφιές με συγγραφικό ταλέντο; Ή ένας συγγραφέας με «κλίση» στο χαφιεδισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Δεκ 2020, 08:17

Βλήμα έγραψε:
26 Δεκ 2020, 15:23
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
26 Δεκ 2020, 08:51
Βλήμα έγραψε:
25 Δεκ 2020, 19:17


Όχι, αλλά δεν υπάρχει αυτό.
Δεν έχεις καταλάβει φίλε μου. Όλους τους δίνετε ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Ακόμα ακόμα και μέλη του κόμματος που ίσως να είναι λίγο πιο έξυπνα απ ότι πρέπει. Αδελφός δίνει αδελφό και γιος την μάνα. Σε αυτό τον πάτο έχετε φέρει τον άνθρωπο.
Και αντί να γνωρίζετε πότε να μιλήσετε και πότε όχι, κατηγορείτε εσείς, οι αρχιχαφιέδες, τον Όργουελ γοα χαφιεδισμό. Καλά σας γάμησε Το σύστημα και καλά θα συνεχίσει να σας γαμάει. Σκούξτε.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ή εσύ που στην προσπάθειά σου να συκοφαντήσεις του κομουνιστές λες ότι είναι τα ίδια σκατά με του αστούς; Είδες, βλακάκο, τον τίτλο του νήματος; Είδες τις αποδείξεις; Τους κομουνιστές φοβούνταν στην χούντα;
Κάνε μου την χάρη να μην συκοφαντείς λοιπόν, έχει χυθεί πολύ ηρωικό αίμα για να λένε οι νοικυραίοι ότι είμαστε ίδιοι μ' αυτούς, σαν να λέμε τ' απόσκατα της ιστορίας ένα πράγμα.
Αν θέλεις φίλε μου να καρπωθείς το ηρωικό αίμα που έχει χυθεί, θα κληρονομήσεις και τα εγκλήματα που το ίδιο αίμα έχει κάνει. Πάρε ένα λεπτό να το νιώσεις αυτό. Κατάλαβε ότι δεν γίνεται αλλιώς.
20 εκατομμύρια ξεπάστρεψε το αγαπημένο σου πολιτικό σύστημα. Που φυσικά δεν ήταν κομουνισμός αφού οι εργάτες (που τόσο κόπτεστε γι' αυτούς) δεν είχαν κανένα έλεγχο και κανένα δικαίωμα. Μόνη απόλυτη εξουσία είχε μια μικρή ομάδα εκλεκτών. Εκεί που διέφερε από τον καπιταλισμό που αποστρέφεσαι ήταν το μέτρο της επιβολής. Το μέτρο της τιμωρίας. Η βαναυσότητα. Η απανθρωπιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών