A Song of Ice and Fire the Book

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: A Song of Ice and Fire the Book

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Ιούλ 2021, 15:05

Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 20:19
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 14:25
Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 01:41

Αν θέλεις να συνεχίσεις αυτή την παντομίμα δήθεν αγανάκτησης καλό είναι να δώσεις καμιά παραπάνω ένδειξη σεξισμού από δεν είναι όλες οι χαρακτήρες άπταιστα πρότυπα μοντέρνας γυναίκας.

Κατά τα άλλα, ούτε εγώ το έχω διαβάσει (και ούτε πρόκειται όσο δεν έχει τέλος), μιλάω με βάση την σειρά που δεν είδες ούτε τους τίτλους αρχής και το γεγονός ότι αν θεωρούνταν τόσο πρόδηλα σεξιστικό κάτι θα είχε πάρει το αυτί μου, ενώ μέχρι στιγμής το χειρότερο που έχει πιάσει το ραντάρ είναι για περιστασιακές male gaze κριντζιές.
Αν δεν πήρε κάτι το αυτί σου ήταν γιατί δεν ενδιαφερόσουν να ακούσεις. Ούτε τώρα ενδιαφέρεσαι.

Δεν είναι δα τόσο δύσκολο να το γκουγκλίσεις να δεις τις εκατοντάδες άρθρα που έχουν γραφεί στο θέμα.
Απλά προσπάθησε λίγο όταν τρολλάρεις, πολλά ζητάω;
Χμμμ, το να αποφεύγει κανείς άβολες έμφυλες συζητήσεις με αναφορά σε τρολάρισμα και δεν ξέρω τι είναι γνωστό στη βιβλιογραφία ως εύθραυστη αρρενωπότητα.
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: A Song of Ice and Fire the Book

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Ιούλ 2021, 15:22

Αυτή η Αρυα Σταρκ πάντως, πολύ μισογυνιστικό πρότυπο.

Όλη την ώρα κάνανε ντριγκ-ντραγκ τα πιάτα που έπλενε στην κουζίνα της.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: A Song of Ice and Fire the Book

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Ιούλ 2021, 10:38

Καραμελίτσα έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:05
Χμμμ, το να αποφεύγει κανείς άβολες έμφυλες συζητήσεις με αναφορά σε τρολάρισμα και δεν ξέρω τι είναι γνωστό στη βιβλιογραφία ως εύθραυστη αρρενωπότητα.
Εγώ ακόμα εδώ είμαι πάντως αν αποφασίσεις ποτέ να πεις κάτι ουσίας.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: A Song of Ice and Fire the Book

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Ιούλ 2021, 16:12

μπουμπ



Θα ξανασημειώσω πάντως ότι άλλο αυτό και άλλο να μην μπορείς να γράψεις καλούς γυναικείους χαρακτήρες ή να το χρησιμοποιείς σαν δικαιολογία για να φλερτάρεις με το (genre του) exploitation χωρίς να ρισκάρεις το κύρος σου σαν high fantasy συγγραφέας, όχι ότι έχω άποψη αν τα κάνει ο μάρτιν όλα αυτά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών