Καβατζόπουστες

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Αύγ 2021, 15:53

Σας έχει τύχει να έρθει κάποιος γνωστός (σίγουρα όχι φίλος) και να δει ότι στο σπίτι έχετε μεγάλη βιβλιοθήκη και να νοιώσει ότι βρίσκεται σε δανειστική βιβλιοθήκη που μάλιστα δεν θα του ζητήσουν ποτέ πίσω τα βιβλία και να αρχίσει να γεμίζει αγκαλιές; Κάτι μαλακισμένα ανθρωπάρια που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό, αλλά όταν είναι να πάρουν σου θυμίζουν καλούς τρόπους και τα ρέστα; Λοιπόν:
1. ΜΑΛΑΚΑ: Γαμώ τους καλούς τρόπους. Αν αρχίσεις και παίρνεις βιβλία μου θα βγάλω την καραμπίνα.
2. ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ: Τα βιβλία μου είναι γεμάτα σημειώσεις. Δεν έχει να κάνει με την πολυπλοκότητα, και Δημουλίδου αν βρεις, θα είναι γεμάτη σημειώσεις. Είναι σα να θες να δανειστείς και να διαβάσεις το ημερολόγιο μου. Κάπου στα κενά μπορεί να λέει ότι θέλω να σε γαμήσω. Με λίγα λόγια: μακρυά από τα βιβλία που έχουν σημειώσεις.
3. ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΜΑΛΑΚΙΑΣ: Τα βιβλία που δεν έχουν σημειώσεις δεν τα έχω διαβάσει. Μάντεψε λοιπόν γιατί τα αγόρασα και τα πλήρωσα:
α) Για να τα διαβάσω και να τα γεμίσω σημειώσεις (και λεκέδες μπίρας, σάλτσας και σπέρματος)
β) Για να μου τα καβατζώσεις.
Για να σου δώσω μια μικρή βοήθεια, η απάντηση δεν είναι το β.

Λοιπόν, ξέρω ότι έχεις εξασκηθεί στην τέχνη της καβάτζας και του πώς θα παίρνεις πράγματα τζάμπα, αλλά κοίτα πώς πάει η φάση όταν θες να δανειστείς βιβλίο μου: 1) Μου το ζητάς 2) Σου το αρνιέμαι 3)Δεν το παίρνεις.
ΤΕΛΟΣ
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 03 Αύγ 2021, 15:58

Βλήμα έγραψε:
03 Αύγ 2021, 15:53
Σας έχει τύχει να έρθει κάποιος γνωστός (σίγουρα όχι φίλος) και να δει ότι στο σπίτι έχετε μεγάλη βιβλιοθήκη και να νοιώσει ότι βρίσκεται σε δανειστική βιβλιοθήκη που μάλιστα δεν θα του ζητήσουν ποτέ πίσω τα βιβλία και να αρχίσει να γεμίζει αγκαλιές; Κάτι μαλακισμένα ανθρωπάρια που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό, αλλά όταν είναι να πάρουν σου θυμίζουν καλούς τρόπους και τα ρέστα; Λοιπόν:
1. ΜΑΛΑΚΑ: Γαμώ τους καλούς τρόπους. Αν αρχίσεις και παίρνεις βιβλία μου θα βγάλω την καραμπίνα.
2. ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ: Τα βιβλία μου είναι γεμάτα σημειώσεις. Δεν έχει να κάνει με την πολυπλοκότητα, και Δημουλίδου αν βρεις, θα είναι γεμάτη σημειώσεις. Είναι σα να θες να δανειστείς και να διαβάσεις το ημερολόγιο μου. Κάπου στα κενά μπορεί να λέει ότι θέλω να σε γαμήσω. Με λίγα λόγια: μακρυά από τα βιβλία που έχουν σημειώσεις.
3. ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΜΑΛΑΚΙΑΣ: Τα βιβλία που δεν έχουν σημειώσεις δεν τα έχω διαβάσει. Μάντεψε λοιπόν γιατί τα αγόρασα και τα πλήρωσα:
α) Για να τα διαβάσω και να τα γεμίσω σημειώσεις (και λεκέδες μπίρας, σάλτσας και σπέρματος)
β) Για να μου τα καβατζώσεις.
Για να σου δώσω μια μικρή βοήθεια, η απάντηση δεν είναι το β.

Λοιπόν, ξέρω ότι έχεις εξασκηθεί στην τέχνη της καβάτζας και του πώς θα παίρνεις πράγματα τζάμπα, αλλά κοίτα πώς πάει η φάση όταν θες να δανειστείς βιβλίο μου: 1) Μου το ζητάς 2) Σου το αρνιέμαι 3)Δεν το παίρνεις.
ΤΕΛΟΣ
μην τους πεις ολοκληρο το κατεβατο, πες τους αυτο με το σπερμα.
βουαλα :lol:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Αύγ 2021, 16:13

λυπάμαι φίλε Βλήμα αλλά εσύ φταις
κανονικά έπρεπε από τη στιγμή που έβαλε το πρώτο βιβλίο στην αγκαλιά να του το πάρεις και να του εξηγήσεις με καλό τρόπο πως τα βιβλία δεν είναι προς δανεισμό
αν δεν καταλάβαινε τότε περνάς στο plan b
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Αύγ 2021, 16:20

Αφηνεις ενα βιβλιο στην ακρη επιτηδες.
Το ανοιγει και σου λεει οτι ειναι κολλημενες οι σελίδες.
Του εξηγεις τον λογο.
Φευγει τρέχοντας

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Αύγ 2021, 16:20

Τί καπιταλιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σύντροφε;

Δες τα βιβλία σαν Κεφάλαιο.
Έχεις Κεφάλαιο που κάθεται και δεν δικαιούται ο σύντροφος να πάρει να τα χρησιμοποιήσει;

Κομμουνιστής για τους άλλους και νέοφιλελεύθερος για τα δικα σου;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Αύγ 2021, 16:22

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Τί καπιταλιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σύντροφε;

Δες τα βιβλία σαν Κεφάλαιο.
Έχεις Κεφάλαιο που κάθεται και δεν δικαιούται ο σύντροφος να πάρει να τα χρησιμοποιήσει;

Κομμουνιστής για τους άλλους και νέοφιλελεύθερος για τα δικα σου;
Τα βιβλία δεν είναι συντελεστές παραγωγής.
"Σύντροφε".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Αύγ 2021, 16:25

Βλήμα έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:22
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Τί καπιταλιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σύντροφε;

Δες τα βιβλία σαν Κεφάλαιο.
Έχεις Κεφάλαιο που κάθεται και δεν δικαιούται ο σύντροφος να πάρει να τα χρησιμοποιήσει;

Κομμουνιστής για τους άλλους και νέοφιλελεύθερος για τα δικα σου;
Τα βιβλία δεν είναι συντελεστές παραγωγής.
"Σύντροφε".
Δε ξερω, τι μια 40 ευρω μαυρα το 8ωρο σπαστο, τωρα δεν θες να μοιρςζεσαι το βιβλιακο κεφαλαιο, δεν φαντάζομαι να εισαι κουμουνιστής α λα καρτ

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 03 Αύγ 2021, 16:26

δωστε βιβλια ρε στον λαο.

"ολα τα δωρα πηγαινουν απο χερι σε χερι μεχρι να ερθουνε παλι σε μας"

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Αύγ 2021, 16:32

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:25
Δε ξερω, τι μια 40 ευρω μαυρα το 8ωρο σπαστο, τωρα δεν θες να μοιρςζεσαι το βιβλιακο κεφαλαιο, δεν φαντάζομαι να εισαι κουμουνιστής α λα καρτ
Ρε αδερφέ, γη έχω, μ' ελιές μέσα και διάφορα άλλα. Την αγαπώ την γη μου. Η γη είναι συντελεστής παραγωγής. Είμαι κομουνιστής, άρα θεωρώ ότι οι συντελεστές παραγωγής οφείλουν να είναι κοινοί. Θα την έδινα στην πολιτεία, (όχι του Κούλη, να την δώσει στα κολλητάρια του τους επενδυτές και να έχουν περισσότερο κέρδος, σε μία κομμουνιστική πολιτεία).
Έχω και τα βιβλία μου. Τα βιβλία δεν είναι συντελεστές παραγωγής. Ζούμε μάλιστα σε μία ψηφιακή κοινωνία που αν θες κάποια πληροφορία μπορείς να την έχεις με το λιγότερο κόστος από οποτεδήποτε στην ανθρωπότητα. Τα βιβλία μου τα παίρνει όποιος το κάνει, γιατί προτιμά να τα χαρεί αυτός αντί για εμένα. Να πάει να γαμηθεί.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Αύγ 2021, 16:35

panos291 έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Αφηνεις ενα βιβλιο στην ακρη επιτηδες.
Το ανοιγει και σου λεει οτι ειναι κολλημενες οι σελίδες.
Του εξηγεις τον λογο.
Φευγει τρέχοντας
χαχαχα τι μου θύμισες
μικρός όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου είχα πάει στο σπίτι φίλου και βρήκα ένα περιοδικό στο δωμάτιό του (ή penthouse ήταν ή playboy)
κάνω να το ξεφυλλίσω και ήταν κολλημένα τα φύλα :smt005::smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 03 Αύγ 2021, 16:36

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Τί καπιταλιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σύντροφε;

Δες τα βιβλία σαν Κεφάλαιο.
Έχεις Κεφάλαιο που κάθεται και δεν δικαιούται ο σύντροφος να πάρει να τα χρησιμοποιήσει;

Κομμουνιστής για τους άλλους και νέοφιλελεύθερος για τα δικα σου;
επισης θεωρει πιο φιλολαικη πολιτικη την πολιτικη του κων/νου μητσοτακη απο του τσιπρα, και βρηκε δουλεια επι κουλη.
δεξιος που δεν το εχει καταλαβει ειναι ή φοβαται να το παραδεχθει
εμπρέισ γιορ νταρκ σάιντ vlima

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 03 Αύγ 2021, 16:37

Καλά έπαθες να μη σου αφήσει ούτε ένα. Άκου εκεί κρατάς σημειώσεις στα βιβλία λες και είσαι ο Καβάφης.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Αύγ 2021, 16:40

πήζον bot έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:36
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Τί καπιταλιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σύντροφε;

Δες τα βιβλία σαν Κεφάλαιο.
Έχεις Κεφάλαιο που κάθεται και δεν δικαιούται ο σύντροφος να πάρει να τα χρησιμοποιήσει;

Κομμουνιστής για τους άλλους και νέοφιλελεύθερος για τα δικα σου;
επισης θεωρει πιο φιλολαικη πολιτικη την πολιτικη του κων/νου μητσοτακη απο του τσιπρα, και βρηκε δουλεια επι κουλη.
δεξιος που δεν το εχει καταλαβει ειναι ή φοβαται να το παραδεχθει
εμπρέισ γιορ νταρκ σάιντ vlima
Κάνε μου μια χάρη, κάνε ένα κόπι πέιστ το κατεβατό που βάζεις για τα καλά του σύριζα.
Εδώ πέρα θα στα αποδομήσω ένα προς ένα.
Δεν είμαι εγώ ο δεξιός που "θεωρώ". Εσείς είστε οι καραδεξιοί που πράττετε. Από θεωρείες χορτάσαμε, στα έργα κρίνεσαι γλυκιά μου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Αύγ 2021, 16:40

Βλήμα έγραψε:
03 Αύγ 2021, 15:53
Σας έχει τύχει να έρθει κάποιος γνωστός (σίγουρα όχι φίλος) και να δει ότι στο σπίτι έχετε μεγάλη βιβλιοθήκη και να νοιώσει ότι βρίσκεται σε δανειστική βιβλιοθήκη που μάλιστα δεν θα του ζητήσουν ποτέ πίσω τα βιβλία και να αρχίσει να γεμίζει αγκαλιές; Κάτι μαλακισμένα ανθρωπάρια που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό, αλλά όταν είναι να πάρουν σου θυμίζουν καλούς τρόπους και τα ρέστα; Λοιπόν:
1. ΜΑΛΑΚΑ: Γαμώ τους καλούς τρόπους. Αν αρχίσεις και παίρνεις βιβλία μου θα βγάλω την καραμπίνα.
2. ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ: Τα βιβλία μου είναι γεμάτα σημειώσεις. Δεν έχει να κάνει με την πολυπλοκότητα, και Δημουλίδου αν βρεις, θα είναι γεμάτη σημειώσεις. Είναι σα να θες να δανειστείς και να διαβάσεις το ημερολόγιο μου. Κάπου στα κενά μπορεί να λέει ότι θέλω να σε γαμήσω. Με λίγα λόγια: μακρυά από τα βιβλία που έχουν σημειώσεις.
3. ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΜΑΛΑΚΙΑΣ: Τα βιβλία που δεν έχουν σημειώσεις δεν τα έχω διαβάσει. Μάντεψε λοιπόν γιατί τα αγόρασα και τα πλήρωσα:
α) Για να τα διαβάσω και να τα γεμίσω σημειώσεις (και λεκέδες μπίρας, σάλτσας και σπέρματος)
β) Για να μου τα καβατζώσεις.
Για να σου δώσω μια μικρή βοήθεια, η απάντηση δεν είναι το β.

Λοιπόν, ξέρω ότι έχεις εξασκηθεί στην τέχνη της καβάτζας και του πώς θα παίρνεις πράγματα τζάμπα, αλλά κοίτα πώς πάει η φάση όταν θες να δανειστείς βιβλίο μου: 1) Μου το ζητάς 2) Σου το αρνιέμαι 3)Δεν το παίρνεις.
ΤΕΛΟΣ
Τύπε, ένας φίλος μου ρωτάει τι βιβλία διαβάζεις;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Καβατζόπουστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Αύγ 2021, 16:42

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:35
panos291 έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:20
Αφηνεις ενα βιβλιο στην ακρη επιτηδες.
Το ανοιγει και σου λεει οτι ειναι κολλημενες οι σελίδες.
Του εξηγεις τον λογο.
Φευγει τρέχοντας
χαχαχα τι μου θύμισες
μικρός όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου είχα πάει στο σπίτι φίλου και βρήκα ένα περιοδικό στο δωμάτιό του (ή penthouse ήταν ή playboy)
κάνω να το ξεφυλλίσω και ήταν κολλημένα τα φύλα :smt005::smt005:
:smt005:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών