γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Αύγ 2021, 21:43

Οργισμένος έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:39
Χαοτικός έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:37
Οργισμένος έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:35
Α , με συγχωρειτε, κατα λαθος μπηκα σε αυτο νημα επιδειξης «βιβλιοφαγιας» και υψηλου μορφωτικου επιπεδου...


(φτου σας καραγκιοζηδες!!!)
Πωπω ρε πστ! Απίστευτη κομπλεξαρία :011:
Κρυσταλλινη διαπιστωση ρε νουμερα που ετσι και λερωθει μια σελιδα πατε και αγοραζετε καινουργιο, ή το μουντζουρωνετε για να εχετε επικοινωνια με αυτο...


Ρε μαλακες, συνελθετε ρε δηθενιαρηδες, σας πηραν γραμμη μεχρι και τα πενταχρονα...
Αυτή ακριβώς είναι η πηγή της κοπλεξαρίας ρε. ότι δεν είναι ο κόσμος όπως μαλακισμένα τον ενειρευεσαι και πουούτε ου περνάει από το μυαλό να δουλέψεις, να καταναλώσεις, να πληρώσεις, για να φέρεις κάποιο αποτέλεσμα. Πήξε ρε μπόμπο και μπάνιζε από την κλειδαρότρυπα των κάθε δηθενιάρη να γαμάει ενώ εσύ τον κάνεις λάστιχο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14882
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 04 Αύγ 2021, 21:46

Χαοτικός έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:43
Οργισμένος έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:39
Χαοτικός έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:37


Πωπω ρε πστ! Απίστευτη κομπλεξαρία :011:
Κρυσταλλινη διαπιστωση ρε νουμερα που ετσι και λερωθει μια σελιδα πατε και αγοραζετε καινουργιο, ή το μουντζουρωνετε για να εχετε επικοινωνια με αυτο...


Ρε μαλακες, συνελθετε ρε δηθενιαρηδες, σας πηραν γραμμη μεχρι και τα πενταχρονα...
Αυτή ακριβώς είναι η πηγή της κοπλεξαρίας ρε. ότι δεν είναι ο κόσμος όπως μαλακισμένα τον ενειρευεσαι και πουούτε ου περνάει από το μυαλό να δουλέψεις, να καταναλώσεις, να πληρώσεις, για να φέρεις κάποιο αποτέλεσμα. Πήξε ρε μπόμπο και μπάνιζε από την κλειδαρότρυπα των κάθε δηθενιάρη να γαμάει ενώ εσύ τον κάνεις λάστιχο.
Αστο δεν το σωζεις με τιποτα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 04 Αύγ 2021, 21:52

Ανέκαθεν υπογράμμιζα και σημείωνα στα βιβλία μου -πότε με ψιλά μαρκαδοράκια δύο χρωμάτων και πότε με μολύβι. Γούστα είναι αυτά και ας μη σπεύδουν ορισμένοι σε χαρακτηρισμούς και ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου :g030:

Ήταν πολύ μεγάλη η συγκίνησή μου όταν ξεφύλλισα πολλά από τα βιβλία ενός αρχαίου φίλου, δασκάλου μου και σπουδαίου συγγραφέα: οι σημειώσεις που είχε κάνει στα βιβλία του με μολυβάκι ήταν μόνο δικές του σκέψεις και διάλογος με το εκάστοτε βιβλίο. :smt023
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Αύγ 2021, 21:53

Ποτέ. Όσα κρατάω τα διατηρώ σε κατάσταση σαν να βγήκαν μόλις από την εκτύπωση.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Αύγ 2021, 21:58

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:52
Ανέκαθεν υπογράμμιζα και σημείωνα στα βιβλία μου -πότε με ψιλά μαρκαδοράκια δύο χρωμάτων και πότε με μολύβι. Γούστα είναι αυτά και ας μη σπεύδουν ορισμένοι σε χαρακτηρισμούς και ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου :g030:

Ήταν πολύ μεγάλη η συγκίνησή μου όταν ξεφύλλισα πολλά από τα βιβλία ενός αρχαίου φίλου, δασκάλου μου και σπουδαίου συγγραφέα: οι σημειώσεις που είχε κάνει στα βιβλία του με μολυβάκι ήταν μόνο δικές του σκέψεις και διάλογος με το εκάστοτε βιβλίο. :smt023
Για όρισε λίγο να ξέορυμε. Τι είναι οι "Ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου";
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Αύγ 2021, 22:03

'Οχι, δεν σημειώνω στις σελίδες των βιβλίων. Αν μ' ενδιαφέρει κάποιο σημείο, για συγκεκριμένο λόγο, το πολύ να βάλω κάποιο αυτοκόλλητο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Αύγ 2021, 22:21

Τελευταία διαβάζω μόνο ηλεκτρονικά. Δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο. Επιπλέον δεν έχω το κατάλληλο tablet (είναι ακριβά). Θα ήθελα και ένα tablet για χειρόγραφες σημειώσεις (επίσης είναι ακριβά).
Τίποτα σαν το βιβλίο. Μόνο σε φοιτητικά συγγράμματα σημείωνα (με μολύβι) πολύ λίγα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 04 Αύγ 2021, 22:35

Antares έγραψε:
04 Αύγ 2021, 22:21
Τελευταία διαβάζω μόνο ηλεκτρονικά. Δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο. Επιπλέον δεν έχω το κατάλληλο tablet (είναι ακριβά). Θα ήθελα και ένα tablet για χειρόγραφες σημειώσεις (επίσης είναι ακριβά).
Τίποτα σαν το βιβλίο. Μόνο σε φοιτητικά συγγράμματα σημείωνα (με μολύβι) πολύ λίγα πράγματα.
Κι εγώ δεν σημειώνω. Στα βιβλία της σχολής σημείωνα ελάχιστα, μπορεί ένα πλαίσιο σε τύπο κλπ. Όταν μελετάς σε βάθος ένα σύγγραμμα είναι καλό να σημειώνεις. Εξάλλου από το πολύ το ξεφύλλισμα παλαιώνει ή και διαλύεται. Σε τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλεται να έχει αντίγραφο του βιβλίου. Ένα για να το μελετάς και για να μπορείς να σημειώνεις και ένα να κάθεται απλώς στην βιβλιοθήκη. Κι εγώ διαβάζω ηλεκτρονικά τελευταία. Δυστυχώς τα ebook readers με μεγάλη οθόνη είναι ακριβά. Και μεγάλο όμως να πάρεις, εφόσον είναι ασπρόμαυρο μπορεί να έχεις θέμα, ακόμα και με τεχνικά βιβλία. Χρειάζεσαι και ένα καλό τάμπλετ και ένα μεγάλο ebook reader.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Αύγ 2021, 22:41

Χαοτικός έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:58
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:52
Ανέκαθεν υπογράμμιζα και σημείωνα στα βιβλία μου -πότε με ψιλά μαρκαδοράκια δύο χρωμάτων και πότε με μολύβι. Γούστα είναι αυτά και ας μη σπεύδουν ορισμένοι σε χαρακτηρισμούς και ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου :g030:

Ήταν πολύ μεγάλη η συγκίνησή μου όταν ξεφύλλισα πολλά από τα βιβλία ενός αρχαίου φίλου, δασκάλου μου και σπουδαίου συγγραφέα: οι σημειώσεις που είχε κάνει στα βιβλία του με μολυβάκι ήταν μόνο δικές του σκέψεις και διάλογος με το εκάστοτε βιβλίο. :smt023
Για όρισε λίγο να ξέορυμε. Τι είναι οι "Ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου";
Γράφει στα περιθώρια, με πολλά χρώματα, ψιλούς μαρκαδόρους, για σκέψου πώς θα τον χαρακτήριζαν σε ένα τυπικό σχολείο της μπουμερικής εποχής;
Z

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Αύγ 2021, 22:42

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Αύγ 2021, 22:41
Χαοτικός έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:58
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
04 Αύγ 2021, 21:52
Ανέκαθεν υπογράμμιζα και σημείωνα στα βιβλία μου -πότε με ψιλά μαρκαδοράκια δύο χρωμάτων και πότε με μολύβι. Γούστα είναι αυτά και ας μη σπεύδουν ορισμένοι σε χαρακτηρισμούς και ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου :g030:

Ήταν πολύ μεγάλη η συγκίνησή μου όταν ξεφύλλισα πολλά από τα βιβλία ενός αρχαίου φίλου, δασκάλου μου και σπουδαίου συγγραφέα: οι σημειώσεις που είχε κάνει στα βιβλία του με μολυβάκι ήταν μόνο δικές του σκέψεις και διάλογος με το εκάστοτε βιβλίο. :smt023
Για όρισε λίγο να ξέορυμε. Τι είναι οι "Ψυχαναλύσεις νηπιαγωγείου";
Γράφει στα περιθώρια, με πολλά χρώματα, ψιλούς μαρκαδόρους, για σκέψου πώς θα τον χαρακτήριζαν σε ένα τυπικό σχολείο της μπουμερικής εποχής;
Δεν ξέρω τι είναι αυτή η εποχή μωρέ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Αύγ 2021, 23:07

Σπύρος έγραψε:
04 Αύγ 2021, 22:35
Κι εγώ δεν σημειώνω. Στα βιβλία της σχολής σημείωνα ελάχιστα, μπορεί ένα πλαίσιο σε τύπο κλπ. Όταν μελετάς σε βάθος ένα σύγγραμμα είναι καλό να σημειώνεις. Εξάλλου από το πολύ το ξεφύλλισμα παλαιώνει ή και διαλύεται. Σε τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλεται να έχει αντίγραφο του βιβλίου. Ένα για να το μελετάς και για να μπορείς να σημειώνεις και ένα να κάθεται απλώς στην βιβλιοθήκη. Κι εγώ διαβάζω ηλεκτρονικά τελευταία. Δυστυχώς τα ebook readers με μεγάλη οθόνη είναι ακριβά. Και μεγάλο όμως να πάρεις, εφόσον είναι ασπρόμαυρο μπορεί να έχεις θέμα, ακόμα και με τεχνικά βιβλία. Χρειάζεσαι και ένα καλό τάμπλετ και ένα μεγάλο ebook reader.
ebook reader λέγεται, το είχα ξεχάσει. Φτάνει να μπορείς να διαβάσεις όπως διαβάζεις ένα βιβλίο, το laptop είναι φυσικά άβολο, παρόλα αυτά και στο ebook reader κάποια ακτινοβολία θα υπάρχει.
Αν γινόταν να κάνεις και χειρόγραφες σημειώσεις στο περιθώριο θα ήταν ιδανικό.
Το βιβλίο είναι ακριβό. Το ίδιο βιβλίο που είναι δωρεάν ή φτηνότερο σε ηλεκτρονική μορφή, σε βιβλίο μπορεί να κοστίζει πολύ ακριβά. Καμία σκέψη να το έχω σε δύο αντίτυπα.
Μετά από αυτό το τόπικ σκέφτομαι να κάνω σημειώσεις σε αρκετά βιβλία με μολύβι. :)

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27072
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 04 Αύγ 2021, 23:15

Aμα γράψεις με μαρκαδόρο στην οθόνη του ταμπλετ όταν διαβάζεις e-book πιάνεται?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 04 Αύγ 2021, 23:49

Antares έγραψε:
04 Αύγ 2021, 23:07
ebook reader λέγεται, το είχα ξεχάσει. Φτάνει να μπορείς να διαβάσεις όπως διαβάζεις ένα βιβλίο, το laptop είναι φυσικά άβολο, παρόλα αυτά και στο ebook reader κάποια ακτινοβολία θα υπάρχει.
Αν γινόταν να κάνεις και χειρόγραφες σημειώσεις στο περιθώριο θα ήταν ιδανικό.
Το βιβλίο είναι ακριβό. Το ίδιο βιβλίο που είναι δωρεάν ή φτηνότερο σε ηλεκτρονική μορφή, σε βιβλίο μπορεί να κοστίζει πολύ ακριβά. Καμία σκέψη να το έχω σε δύο αντίτυπα.
Μετά από αυτό το τόπικ σκέφτομαι να κάνω σημειώσεις σε αρκετά βιβλία με μολύβι. :)
Η τεχνολογία E Ink είναι τέτοια που δεν σε κουράζει. Εγώ έχω το paperwhite της Amazon το οποίο για κείμενο, λογοτεχνία, φιλοσοφία κλπ είναι μία χαρά. Όταν όμως θέλεις να διαβάσεις pdf, όταν δηλαδή υπάρχουν εικόνες, σχήματα, τύποι, πίνακες κλπ τότε λόγω μικρού μεγέθους πρέπει να διαβάσεις σε landscape mode και να σκρολάρεις την σελίδα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9073
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Αύγ 2021, 13:20

Μόνο στα τεχνικά εγχειρίδια υπογράμιζα.
Τα λογοτεχνικά βιβλια που διαβάζω τα έχω σαν καινούργια...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: γράφετε σημειώσεις πάνω στα βιβλία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 24 Αύγ 2021, 13:26

Airman68 έγραψε:
24 Αύγ 2021, 13:20
Μόνο στα τεχνικά εγχειρίδια υπογράμιζα.
Τα λογοτεχνικά βιβλια που διαβάζω τα έχω σαν καινούργια...

Ξέρω έναν που τα πανεπιστημιακά του εγχειρίδια τα είχε ...σαν καινούρια. Ειδικά εκείνο της στατιστικής που θα του εξασφάλιζε το πτυχίο στο μαθηματικό, παίζει να μύριζε φρεσκαδούρα μία δεκαετία αργότερα από την αγορά του.

Σαν άθικτο
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών