Παιδικά βιβλία

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Φεβ 2022, 11:14

Τα 3 τελευταια ειναι πολύ καλα. Το Giraffes cant dance, κλασσικο και το αξιζει. Τα 2 πιο πριν, να σου πω δεν μου πολυαρέσουν, παρόλο που διαβασαμε αυτο για την Κιουρι. Γενικα διαφωνω με τις προσωπογραφιες, νοιωθω οτι δεν προσφέρουν πολύ.

Για τα πρωτα που εβαλες, πρωτη φορα τα βλέπω. Μπορεις να μου πεις λιγα λογια;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 23 Φεβ 2022, 11:16

μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:11
hades έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:04
μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 10:50


Θα υποκυψω στις πιεσεις και θα πω οτι ειμαι πλεον γονεας 2.
Να σας ζήσεις !!! Αυτά είναι πάντα ωραία νέα

Όσο για τα παιδικά βιβλία κάθε ηλικία έχει και διαφορετικά .Άλλα μέχρι τα 2 άλλα μέχρι τα 5 άλλα μετά τα 6 κτλ΄Ωραία είναι αυτά που μιλάνε για τα συναισθήματα γενικα (αγαπη φοβος θυμος κτλ )
Ευχαριστώ, αλλα η παρατηρηση μου ειναι πως δεν υπαρχουν σαφή όρια. Το σημαντικο ειναι να εχει διαθεση ο γονεας 1 ή 2 ή 3 να διαβάζει και να μπαινει σε διαλογο. Επισης σημαντικο ειναι να ακούει την επιχειρηματολογια του μικρου, οσο ανοητη και αν φαινεται επιφανειακα.
panos291 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 10:59
μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 10:47


Ευχαριστω για το ενδιαφέρον, αλλα δεν λεω στοιχεια απο την ζωη μου. :wave:

Μπορει να εγινα θειος, θεια, θειο κτλ. :wink Μπορει να εγινα νονος.
Τι νονος βρε απατεώνα? Σιγα μην παρεις μερος σε θρησκευτικη τελετη. :003:

Edit: Τωρα το ειδα περι γονεα, συγχαρητήρια!
Θενξ, προσπαθησα να θολωσω τα νερα. :102:
John Brown Gun Club έγραψε:
23 Φεβ 2022, 10:58
μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 10:52
Η Τζουλια Ντοναλντσον ειναι υπερεκτιμημένη IMO. Οπως και ο Τριβιζας. Απλα εξελισσοται ιστορίες με κακους/καλους, χωρις να μπαινει μεσα το στοιχειο της αμφιβολίας, ή του να ειναι καποιος και καλός και κακός. ΓΙα τον τριβιζα, το 88 ντολμαδάκια ειναι no-no.
Ασε την παλη καλου κακου για τους δεξιους και μυησε το μικρο απο τωρα στην παλη των ταξεων.
Φχαριστω φιλε, αλλα αυτο ειναι τεραστιο λαθος imo. Πρεπει να δρασει καπιος διαφορετικά. Αυτο ειναι ολο το ποιντ του λημματος. Οχι στο καλο/κακό, όχι σε αληθειες. Ναι στην αμφιβολια, ναι στην ασάφεια, ναι στην κβαντική φυσική- οχι στον νευτωνα. Ναι στην κριτική σκέψη. Και τα αλλα θα ερθουν μονα τους. :wink

Δεν διαφωνω για αυτό που λες το κάνω και εγώ .Διαβάζουμε και μιλάμε μετά .Αυτό είναι και το νόημα του να διαβάζεις στο παιδί και φυσικα να προσπαθήσεις με τον καιρό όταν μεγαλώσει να αγαπήσει τα βιβλία.
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14106
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 23 Φεβ 2022, 11:22

Παρε στο παιδακι κανα κλασικο παραμυθι τυπου Άντερσεν να αναπτυξει την φαντασία του, και ασε τα διδαγματα της καθε κουζουλης. Εχει χρονο γι'αυτα.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Φεβ 2022, 11:27

panos291 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:22
Παρε στο παιδακι κανα κλασικο παραμυθι τυπου Άντερσεν να αναπτυξει την φαντασία του, και ασε τα διδαγματα της καθε κουζουλης. Εχει χρονο γι'αυτα.
Τα καινουργια παραμυθια, ειναι αρκετά καλύτερα νομιζω. Αναπτυσσουν την σκεψη του με πιο γονιμους τροπους. Τα διδάγματα τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβάνι.
hades έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:16

Δεν διαφωνω για αυτό που λες το κάνω και εγώ .Διαβάζουμε και μιλάμε μετά .Αυτό είναι και το νόημα του να διαβάζεις στο παιδί και φυσικα να προσπαθήσεις με τον καιρό όταν μεγαλώσει να αγαπήσει τα βιβλία.
:smt023

Να αγαπήσει την σκέψη και τις ιστοριες. Το βιβλίο μπορει να μας τελειωσει σε καποια φαση. Αλλά η σκέψη, δύσκολο. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι τηλεοράσεις. Πραγματικα αποβλακώνουν. Διοτι εντυπωσιαζουν και δημιουργουν λιγοτερες προϋποθεσεις για διαλογο. Ασε για το κακο που προκαλει το screen time απο μονο του.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29710
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Φεβ 2022, 11:28

Συγχαρητήρια. Πάντα γερό και τυχερό να είναι.

Πόσο χρονών είναι το παιδί;

Αν ο Τριβιζάς δεν σου αρέσει, δοκίμασε Μπουλώτη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 11:30

μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:14
Τα 3 τελευταια ειναι πολύ καλα. Το Giraffes cant dance, κλασσικο και το αξιζει. Τα 2 πιο πριν, να σου πω δεν μου πολυαρέσουν, παρόλο που διαβασαμε αυτο για την Κιουρι. Γενικα διαφωνω με τις προσωπογραφιες, νοιωθω οτι δεν προσφέρουν πολύ.

Για τα πρωτα που εβαλες, πρωτη φορα τα βλέπω. Μπορεις να μου πεις λιγα λογια;
Ειναι ωραιες, απλες ιστοριες (συνηθως με ζωακια και φυτα) που κανουν αναφορες σε διαφορα "προβληματα" που μπορει να αντιμετωπισει ενα παιδακι.

Εκτος απο το "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ" ολα τα υπολοιπα (Α,Β,Γ,Δ) ειναι με σκιτσα/ ζωγρφιες που να μπορει να τις ζωγραφισει και ενδεχομενως να εμπεδωσει καλυτερα τις ιστοριες μπορεις να παρεις αυτα. Υπαρχουν ομως και σε αλλο βιβλιο οπου ειναι ολες αυτες οι ιστοριες μαζεμενες (μαζι με αλλες) αλλα μονο κειμενο. Εγω εχω και τις δυο βερσιονς γιατι η κορη μου ειναι βιβλιοφγος και δε τη προλαβαινουμε. Τις διαβαζουμε τουλαχιστον 2 ωρες την ημερα.

Επισης καλο βιβλιο που κανει αναφορες στην υιοθεσια ειναι αυτο

https://www.public.gr/product/books/pai ... 8920315pp/

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Φεβ 2022, 11:31

Εικόνα

Πού χρησιμεύει η θρησκεία; Ποιος την εφεύρε; Τι είναι η αίρεση; Οι ιεροί πόλεμοι είναι καλοί πόλεμοι; Ποιος επινόησε το σύμπαν; Πόσο χρονών είναι ο Θεός; Τι είναι αμαρτία; Ένα βιβλίο που απαντάει με ευθύτητα και ειλικρίνεια σε κάθε ερώτηση σχετικά με όλες τις θρησκείες του κόσμου.


https://www.metaixmio.gr/el/products/%C ... E%BF%CF%85


Κλαίω απο συγκίνηση.
Gherschaagk έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:28
Συγχαρητήρια.

Πόσο χρονών είναι το παιδί;

Αν ο Τριβιζάς δεν σου αρέσει, δοκίμασε Μπουλώτη.
Ευχαριστώ. Θα τον δοκιμάσω. Ειναι στην ηλικια που μαθαίνει να διαβάζει, το αλλο ειναι μικρότερο.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Φεβ 2022, 11:33

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:30
μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:14
Τα 3 τελευταια ειναι πολύ καλα. Το Giraffes cant dance, κλασσικο και το αξιζει. Τα 2 πιο πριν, να σου πω δεν μου πολυαρέσουν, παρόλο που διαβασαμε αυτο για την Κιουρι. Γενικα διαφωνω με τις προσωπογραφιες, νοιωθω οτι δεν προσφέρουν πολύ.

Για τα πρωτα που εβαλες, πρωτη φορα τα βλέπω. Μπορεις να μου πεις λιγα λογια;
Ειναι ωραιες, απλες ιστοριες (συνηθως με ζωακια και φυτα) που κανουν αναφορες σε διαφορα "προβληματα" που μπορει να αντιμετωπισει ενα παιδακι.

Εκτος απο το "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ" ολα τα υπολοιπα (Α,Β,Γ,Δ) ειναι με σκιτσα/ ζωγρφιες που να μπορει να τις ζωγραφισει και ενδεχομενως να εμπεδωσει καλυτερα τις ιστοριες μπορεις να παρεις αυτα. Υπαρχουν ομως και σε αλλο βιβλιο οπου ειναι ολες αυτες οι ιστοριες μαζεμενες (μαζι με αλλες) αλλα μονο κειμενο. Εγω εχω και τις δυο βερσιονς γιατι η κορη μου ειναι βιβλιοφγος και δε τη προλαβαινουμε. Τις διαβαζουμε τουλαχιστον 2 ωρες την ημερα.

Επισης καλο βιβλιο που κανει αναφορες στην υιοθεσια ειναι αυτο

https://www.public.gr/product/books/pai ... 8920315pp/
Θα προσπαθήσω να τα κοιτάξω, αν και γενικα τα βιβλία με μεγαλες συλλογες παραμυθιών με απογοητεύουν. Ειναι αρκετα απλοϊκα, νομιζω υποτιμουν τα παιδια που μπορουν να κανουν συνθετη σκεψη, αν εξασκηθουν. Θα προσπαθησω να το βρω ομως. :smt023
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 11:35

Επισης αυτο φαινεται καλο αλλα δεν το εχω παρει ακομα

https://www.goodreads.com/book/show/49211650

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 11:37

μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:33
Θα προσπαθήσω να τα κοιτάξω, αν και γενικα τα βιβλία με μεγαλες συλλογες παραμυθιών με απογοητεύουν. Ειναι αρκετα απλοϊκα, νομιζω υποτιμουν τα παιδια που μπορουν να κανουν συνθετη σκεψη, αν εξασκηθουν. Θα προσπαθησω να το βρω ομως. :smt023
Ενταξει δεν ειναι και γαι πουλιτζερ αλλα νομιζω πως αξιζουν και με τον ογκο που χρειαζομαι ειναι καλη λυση.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14106
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 23 Φεβ 2022, 11:37

μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:27
panos291 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:22
Παρε στο παιδακι κανα κλασικο παραμυθι τυπου Άντερσεν να αναπτυξει την φαντασία του, και ασε τα διδαγματα της καθε κουζουλης. Εχει χρονο γι'αυτα.
Τα καινουργια παραμυθια, ειναι αρκετά καλύτερα νομιζω. Αναπτυσσουν την σκεψη του με πιο γονιμους τροπους. Τα διδάγματα τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβάνι.
Ισα ισα που τα καινουρια παραμυθια ειναι σκετη λυση εγκεφαλου. Δεν προσπαθουν να διασκεδασουν το παιδακι και να δουλεψει η φαντασια του, αλλα φτιαχνουν μια ιστοριουλα της πλακας ισα ισα για να μπορει να περασει τα μυνηματα του ο συγγραφεας.
Γνώμη μου δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29710
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Φεβ 2022, 11:39

μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:31
Εικόνα

Πού χρησιμεύει η θρησκεία; Ποιος την εφεύρε; Τι είναι η αίρεση; Οι ιεροί πόλεμοι είναι καλοί πόλεμοι; Ποιος επινόησε το σύμπαν; Πόσο χρονών είναι ο Θεός; Τι είναι αμαρτία; Ένα βιβλίο που απαντάει με ευθύτητα και ειλικρίνεια σε κάθε ερώτηση σχετικά με όλες τις θρησκείες του κόσμου.


https://www.metaixmio.gr/el/products/%C ... E%BF%CF%85


Κλαίω απο συγκίνηση.
Gherschaagk έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:28
Συγχαρητήρια.

Πόσο χρονών είναι το παιδί;

Αν ο Τριβιζάς δεν σου αρέσει, δοκίμασε Μπουλώτη.
Ευχαριστώ. Θα τον δοκιμάσω. Ειναι στην ηλικια που μαθαίνει να διαβάζει, το αλλο ειναι μικρότερο.
Στον Τριβιζά πάντως, άσχετα αν δεν σου αρέσει, υπάρχουν 2 βιβλία που μου έχουν μείνει, ο πόλεμος των ούφρων και των τζούφρων, έχει πλάκα και η νύχτα της μπανανόφλουδας που το κάναμε δώρο και σε ένα ελληνογαλλάκι και μας είπαν οι γονείς του πως έγινε το αγαπημένο του βιβλίο.

Από Μπουλώτη, έχουμε το άγαλμα που κρύωνε, πολύ καλό και τον συννεφογατο επίσης πολύ καλό.

Να τα χαίρεσαι και τα δύο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 11:41

panos291 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:37
μίστερ μαξ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:27
panos291 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:22
Παρε στο παιδακι κανα κλασικο παραμυθι τυπου Άντερσεν να αναπτυξει την φαντασία του, και ασε τα διδαγματα της καθε κουζουλης. Εχει χρονο γι'αυτα.
Τα καινουργια παραμυθια, ειναι αρκετά καλύτερα νομιζω. Αναπτυσσουν την σκεψη του με πιο γονιμους τροπους. Τα διδάγματα τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβάνι.
Ισα ισα που τα καινουρια παραμυθια ειναι σκετη λυση εγκεφαλου. Δεν προσπαθουν να διασκεδασουν το παιδακι και να δουλεψει η φαντασια του, αλλα φτιαχνουν μια ιστοριουλα της πλακας ισα ισα για να μπορει να περασει τα μυνηματα του ο συγγραφεας.
Γνώμη μου δηλαδή.
Δεν ισχυει αυτο. Υπαρχουν και οι δυο κατηγοριες. Και για να σκεφτει λιγο το παιδακι και για να διασκεδασει. Και τα δυο χρειαζονται.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 11:45

Απο Τριβιζά ειναι ωραιο και το "Το ποντικάκι που ήθελε ν'αγγίξει ένα αστεράκ"

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Παιδικά βιβλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 23 Φεβ 2022, 11:47

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 11:35
Επισης αυτο φαινεται καλο αλλα δεν το εχω παρει ακομα

https://www.goodreads.com/book/show/49211650
Τα μεταφρασμενα, τα ψαχνω στο google για reviews οσο ειμαι στο βιβλιοπωλείο. Δεν γινεται διαφορετικα, πως αλλοιως να διαλέξεις;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών