Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 19 Σεπ 2021, 15:16

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:08
έχω πολύ καλή γνώμη για τη ρωσική ΕΦ τόσο ως προς τα concepts όσο και ως προς την όλη ποιότητα του κειμένου, αλλά πραγματικά όταν δεν έχει happy end (δηλαδή 9 στις 10) έχει ένα end που σου γαμάει τελείως την ψυχή.
Προτιμάς δηλαδή το τέλος από την Πτώση του Υπερίωνα όπου ήταν επιπέδου εφηβικής λογοτεχνίας με την ομάδα να νικάει το "κακό" και την ΤΝ να κρύβεται στο διαστημόπλοιο του Υπάρχου τραγουδώντας;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24343
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2021, 15:46

Φυσικά. Αν ήθελα να πληρώσω λεφτά για να μου γαμησουν την ψυχολογία θα παντρευομουν Ελληνίδα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24343
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2021, 15:53

Και btw το τέλος του Υπερίωνα είναι ότι η πρωταγωνίστρια ταξιδεύει στο μέλλον όπου ζει ένα χρόνο κανονικής ζωής και γεννά το παιδί της αλλά φεύγει συνειδητά πίσω στο παρελθόν για να παραδοθεί στην Εκκλησία ξέροντας ότι θα καει ζωντανή σε απευθείας αισθητηριακή σύνδεση με τον Υπερίωνα, θυσία αναγκαία για να ηττηθει η συμμαχία ΤΝ και παπαδων, πράγμα που και ο ίδιος ξέρει πλέον όταν τον αφήνει. Τι τραγούδια και μαλακίες.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 19 Σεπ 2021, 18:14

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:08
έχω πολύ καλή γνώμη για τη ρωσική ΕΦ τόσο ως προς τα concepts όσο και ως προς την όλη ποιότητα του κειμένου, αλλά πραγματικά όταν δεν έχει happy end (δηλαδή 9 στις 10) έχει ένα end που σου γαμάει τελείως την ψυχή.
:o
Τι λέτε ρε παιδιά !
Πρέπει να δοκιμάσω ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Σεπ 2021, 18:17

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:46
Φυσικά. Αν ήθελα να πληρώσω λεφτά για να μου γαμησουν την ψυχολογία θα παντρευομουν Ελληνίδα.
What?
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 19 Σεπ 2021, 18:36

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:46
Φυσικά. Αν ήθελα να πληρώσω λεφτά για να μου γαμησουν την ψυχολογία θα παντρευομουν Ελληνίδα.
Τέτοιου είδους γαμήσι σε Ε.Φ ;
Πόσο σαδιστής συγγραφέας !! :o


Δεν έχω πιά την περιέργεια ... :102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 21 Σεπ 2021, 21:08

Gherschaagk έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:17
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:46
Φυσικά. Αν ήθελα να πληρώσω λεφτά για να μου γαμησουν την ψυχολογία θα παντρευομουν Ελληνίδα.
What?
:lol: Θα του χει κοστίσει ο κούκος αηδόνι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Σεπ 2021, 21:11

Τπτ δε θα του κοστίσει, είναι γνήσιος Ελληνά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 23 Σεπ 2021, 13:58

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:46
Φυσικά. Αν ήθελα να πληρώσω λεφτά για να μου γαμησουν την ψυχολογία θα παντρευομουν Ελληνίδα.
Lovecraft dislikes this post.
Dostoyevsky dislikes this post
Graham Masterton dislikes this post
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 24 Σεπ 2021, 10:31

:hebit::hebit::hebit::hebit::hebit::hebit:
Εικόνα

Πόση καυλα να αντέξει ένας άνθρωπος;
Για όποιον ενδιαφέρεται στο βιβλιοπωλείο Άγνωστη Καντάθ.
:hebit::hebit::hebit::hebit::hebit::hebit:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 24 Σεπ 2021, 10:32

κομιξ είναι?
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 24 Σεπ 2021, 11:01

Lugozzi έγραψε:
24 Σεπ 2021, 10:32
κομιξ είναι?
Ναι. Και το art του Tanabe γαμαει.
Τον γνωρίζω και από τα Βουνά της Τρέλας που έχει οπτικοποιησει.
Εικόνα
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Σεπ 2021, 17:32

The Age of Aquarius έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:56
BigChiefWahoo έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 19:24
The Age of Aquarius έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 22:03
BigChiefWahoo
Τι πραγματεύεται ; Έχει σχέση με Κόλαση ;
Το κλασικό αυτό ημι-αυτοβιογραφικό βιβλίο του Huysmans, γραμμένο το 1891, πρόκειται για τη σπουδαιότερη και πλέον αυθεντική μυθιστορηματική μαρτυρία πάνω στο φαινόμενο του σατανισμού και των νεότερων πρακτικών του. Το «Là-Bas» (Εκεί Κάτω) – και με τον ελληνικό υπότιτλο «Ταξίδι στη σκοτεινή πλευρά» (Εκδόσεις: Αρχέτυπο, 2004), είναι ένα περίεργο βιβλίο, μία ιστορία με πολλά και παράξενα στολίδια νατουραλισμού και «παρακμής»· είναι επίσης και μία σημαντική πηγή πληροφοριών για τον σατανισμό μέσα από τους κύκλους σατανιστών στο Παρίσι τού 19ου αιώνα. Περιέχει -πιθανότατα- μία από τις ακριβέστερες, απ’ τις γνωστές περιγραφές, μαύρης λειτουργίας στον σατανισμό (αντίθετα της Θείας Λειτουργίας / Ιωαν. Στ΄. 32-58 και Λουκ. Κβ΄., Ι9.).

Για τα υπόλοιπα διαβασε παρακάτω γιατί είναι λίγο μακρύ
Là-Bas
Το αγόρασα τελικά,εκδόσεις Αρχέτυπο,όχι και τόσο καλή.
Είμαι στο σημείο που ο Ντιρτάλ σε λίγο θα πάει να δει από κοντά μία σατανιστική τελετή (έτσι νομίζω ότι θα γίνει δηλαδή)

Με έπιασε ένα σφίξιμο στο στομάχι όταν διάβαζα τις περιγραφές σχετικά με τα βασανιστήρια στα οποία υπέβαλλε μικρά παιδάκια ο Ζιλ ντε Ρε.
Εάν όντως ένας άνθρωπος μπορεί και θέλει,κυρίως,να κάνει τέτοια πράγματα,απορώ τι γίνεται με την ψυχή του στο επέκεινα.
Υπάρχει άραγε συγχώρεση ;

Σαν τρόπος γραφής,δεν με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα,είναι πολύ μη-περιγραφικό.Π.χ.,εάν το αντιπαραβάλλει κανείς με Ντοστογιέφσκυ,θα του φανεί σχεδόν παιδικός/εφηβικός τρόπος.Ούτε η γλώσσα μου κάνει εντύπωση,οι λέξεις που χρησιμοποιεί,αν και κατανοώ ότι αυτό ήταν ένα από τα στυλ που κυριαρχούσαν εκείνη την εποχή (ο συγκεκριμένος γράφει ρεαλιστικά/παρακμιακά - decadence literature)

Αλλά θα μπορούσε να γίνει πολύ καλή ταινία,τουλάχιστον μέχρι το σημείο που βρίσκομαι.
Επίσης,μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω και το προηγουμενο βιβλίο του,το A Rebours (Ανάστροφα,στην ελληνική μετάφραση).Κανονικά,εδώ που τα λέμε,αυτό έπρεπε να διαβάσω πρώτο.

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 18 Οκτ 2021, 10:15

Εικόνα
«... Δεν έχεις αντιληφθεί, Τζίμη, πού ζούμε! Σε έναν κόσμο αυτολύπησης. Δες τις ταινίες που σπάνε ταμεία, τα βιβλία που γίνονται ανάρπαστα. Ποιους έχουν για ήρωες; Κάποιους οι οποίοι κακοποιήθηκαν, βασανίστηκαν, εξευτελίστηκαν, τράβηξαν του λιναριού τα βάσανα. Οίκτος και οργή, ιδού η συνταγή επιτυχίας στην εποχή μας! Το να είσαι ή να περνιέσαι για θύμα σού ανοίγει όλους τους δρόμους...»
Ο Χ.Α. Χωμενίδης γράφει ένα -σχεδόν- ρεαλιστικό μυθιστόρημα, το οποίο διαδραματίζεται σήμερα και διαλαμβάνει ό,τι μας αγγίζει, μας συγκινεί, μας τρομάζει.
«... Εσύ, Τζίμη, το διαβάζω στα μάτια σου, δεν είσαι ούτε θύτης ούτε θύμα. Δεν έβλαψες ποτέ συνειδητά κανέναν. Και όσους σε έβλαψαν δεν καταδέχτηκες να τους μισήσεις. Στέκεις υπεράνω. Αποτελείς χτυπητή παραφωνία. Ασυγχώρητη...»
Ο Τζίμης Παπιδάκης είναι ένας αναλογικός άνθρωπος σε ένα ψηφιακό σύμπαν. Στο πρόσωπό του οι επερχόμενες γενιές παίρνουν αιματηρή εκδίκηση από τις προηγούμενες. Κανείς δικός του δεν μπορεί να τον προστατεύσει. Ούτε η δεκαεννιάχρονη κόρη του, που ανήκει στο μέλλον. Ούτε καν η Κυψέλη, που από πατρίδα του μεταμορφώνεται σε έναν άξενο για εκείνον τόπο.
«... Ιδού λοιπόν η αμαρτία μου. Πως βρίσκω την απόλαυση στα πιο απλά. Στα πιο απτά. Πως πιτσιρίκος -το ορφανό της θυρωρίνας-, αντί να μιζεριάζω, να βαρυγκωμάω, να επωάζεται μέσα μου φθόνος, μίσος, πηγαινοερχόμουν για τα θελήματα σφυρίζοντας. "Γεια σου, ρε Τζίμη τρομερέ!" μου τσίμπαγαν το μάγουλο στο ασανσέρ οι αδελφές Αχλιόπτα και με κερνούσαν τσίχλες...»
Ο Τζίμης στην Κυψέλη είναι το ρέκβιεμ όσων ανεπαισθήτως μένουν πίσω, σε έναν κόσμο που αλλάζει ραγδαία. Η επί του φοβερού βήματος απολογία ενός καλού ανθρώπου που απλώς τον ξεπερνάει η εποχή. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 21 Οκτ 2021, 13:47

Εικόνα

Εικόνα

Ευχαριστημένος, τα ξεκίνησα ταυτοχρόνως και αργά
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών