Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Hope
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:34

Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hope » 31 Μαρ 2018, 01:31

Philip Roth - Αντιζωή
enterprise-psi έγραψε:Το κράτος, θα έπρεπε να ενθαρρύνει το σεξ, μπας και μειωθεί ο ενιαίος συντελεστής κομπλεξικότητας.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Μαρ 2018, 02:54

Μόλις αγόρασα Την φάρμα των ζώων του Τζώρτζ 'Οργουελ... ακόμα είμαι στην εισαγωγή αλλά είμαι εντυπωσιασμένος με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Μόλις το τελειώσω θα γράψω και την γνώμη μου.
the end

Mhtsos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 09:07

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mhtsos » 02 Απρ 2018, 09:58

Από το δίπλα φόρουμ:
Mhtsos έγραψε:Κάποια από τα οποία διάβασα τον τελευταίο μήνα ή διαβάζω τώρα.

Εικόνα
[spoiler]The invasion of land by ocean-dwelling plants and animals was one of the most revolutionary events in the evolution of life on Earth, yet the animal invasion almost failed—twice—because of the twin mass extinctions of the Late Devonian Epoch. Some 359 to 375 million years ago, these catastrophic events dealt our ancestors a blow that almost drove them back into the sea. If those extinctions had been just a bit more severe, spiders and insects—instead of vertebrates—might have become the ecologically dominant forms of animal life on land.

This book examines the profound evolutionary consequences of the Late Devonian extinctions and the various theories proposed to explain their occurrence. Only one group of four-limbed vertebrates exists on Earth, while other tetrapod-like fishes are extinct. This gap is why the idea of "fish with feet" seems so peculiar to us, yet such animals were once a vital part of our world, and if the Devonian extinctions had not happened, members of these species, like the famous Acanthostega and Ichthyostega, might have continued to live in our rivers and lakes. Synthesizing decades of research and including a wealth of new discoveries, this accessible, comprehensive text explores the causes of the Devonian extinctions, the reasons vertebrates were so severely affected, and the potential evolution of the modern world if the extinctions had never taken place.
McGhee is able to organize a vast literature into a coherent evolutionary story that is quite unique. From the origin of plants and animals through the Devonian era, this book is a marvelous read. It is important for a wide variety of geologists and biologists and for any readers interested in paleontology and environmental change.[/spoiler]
Από τα καλύτερα βιβλία για το θέμα που έχω διαβάσει, τέλειο για laymen και του χώρου που θέλουν περισσότερα για το θέμα.


Εικόνα

[spoiler]Presenting the full story of the CORONA spy satellites' origins, Eye in the Sky explores the Cold War technology and far-reaching effects of the satellites on foreign policy and national security. Arguing that satellite reconnaissance was key to shaping the course of the Cold War, the book documents breakthroughs in intelligence gathering and achievements in space technology that rival the landing on the moon.[/spoiler]
Εξαιρετικές πληροφορίες για το θέμα και τις επιπτώσεις αυτού. Πολύ πλούσιο σε υλικό και σχεδιαγράμματα/πληροφορίες, αλλά από τα πιο "ξηρά" και "κουραστικά" βιβλία που έχω διαβάσει.
Πραγματικά κάποιες φορές είναι τόσο απολαυστικό ανάγνωσμα όσο να διαβάζεις excel λίστες με data points... :rolleyes:


Εικόνα
Ναι...
Στο goodreads το έχουν ως το σούπερ hyped έργο του '18, αλλά προσωπικά το βρήκα κάπως λιγότερο...καλό.
Κάτω το review μου από άλλο φόρουμ.
[spoiler]Η πλοκή είναι η εξής: 70+% του βιβλίου αναλώνεται στην mary sue και την θηλυκή κομπανία της. Οι εν λόγω κοπελιές ζώνονται την βαριά plot armour και κατατροπώνουν τους οχτρούς, λύνουν μυστήρια και γενικά είναι σούπερ-ουαου κουλ με δεκάδες λογικά άλματα. Οι άντριδοι παίζουν σαπόρτ, τους ηλίθιους ή/και τους θαυμαστές. Οι κακοί είναι.... χαρτόκουτα και αδιάφοροι.

Πολύ κατώτερο από το προηγούμενο και γενικά είναι στα επίπεδα κακών Forgotten realms βιπερ. Καλό μόνο για παραλία ή κάτι ανάλογο που ο αναγνώστης θέλει να περάσει λίγες ώρες με μια βλακειούλα high fantasy.

Παραδείγματα γελοιότητας και plot armour:

1)Τύπισσα "Α" : Εφευρίσκει την γραφή βάση ορνιθοσκαλίσματα τρίτων "αθανάτων", οι οποίοι είναι προφανώς πολύ ηλίθιοι να τα καταφέρουν μόνοι. Μεταφράζει αρχαίες γραφές, καταλαβαίνει τι καλό κάνει το βέλο; (velum) και γράφει βιβλίο. Όλα αυτά σε καμία δεκαριά μέρες, στις οποίες τους κυνηγάν οχτροί και είναι σχεδόν πάντα υπό τρομερή ψυχολογική πίεση ή απειλή θανάτου.

2) Τύπισσα "Β": Το αρχέτυπο των, "είμαι όμορφη με μεγάλα βζγια, αλλά πάνω από όλα είμαι strong, independent woman that needs no man". Λοιπόν, αυτή εφευρίσκει το τόξο (;;;!!!) και σε λίγες μέρες όχι μόνο το βελτιώνει σε επίπεδα longbow, αλλά σκοτώνει τον τρομερότερο πολεμιστή του μαχαλά και το καλύτερο, έναν δαίμονα-Μπάλρογκ σε steroids! BTW: Το συγκεκριμένο μέρος του βιβλίου παίζει να ήταν από τα χειρότερα copy+paste των σκηνών της Μόρια του LoTR...

3) Τύπισσα "Γ" : Ο ντα-βίντσι με βζγια. Όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει. Από προσθετικές μελών, σε τσέπες (;;;) και το high point, γίνεται master swordsmith χάλυβα.... Αναφερόμαστε σε έναν πολιτισμό που εργαλεία και όπλα χαλκού ήταν κάτι εξαιρετικά σπάνια και σχεδόν μυθικά.... Η ειρωνεία και η βλακεία συνεχίζει, επειδή τάχαμου η συγκεκριμένη κατάλαβε, με την βοήθεια της Α, ότι οι καλύτεροι χρήστες μετάλλου στην συγκεκριμένη κοσμοπλασία δεν έκαναν καλά σπαθιά και θα τα βελτιώσει.... :mellow:

4) Τύπισσα "Δ" : Η μικρή Σαμπρίνα, η μαγίστρα- ανερχόμενο ταλέντο. Η οποία είναι καλύτερη στις μαγγανείες από μια αθάνατη-μέντορα με εμπειρία χιλιάδων ετών, πολλαπλές γελοιότητες στην αφήγηση, αλλά όλως περιέργως η λιγότερη OP από όλες τις υπόλοιπες.

5)Τύπισσα "Ε" : Ο στρατηγός άνεμος. Η οποία παρά τα χτυπήματα της μοίρας, τα καταφέρνει να ενώσει αρχαίους οχτρούς, να πείσει αθανάτους και να ξεγελάσει τον θάνατο με τα στρατηγήματα της. Η αρχι-mary sue της αποπάνω κομπανίας που δεν χρειάζεται τους άντριδοι για να τα καταφέρει και να ηγηθεί...[/spoiler]


Εικόνα
[spoiler]This is the story of the largest and statistically most successful tank destroyer of World War II. The Ferdinand was a true behemoth, and although only 91 examples were built, they took a savage toll of Soviet armour in the Battle of Kursk and subsequent operations on the Eastern Front. This study explores the technical development and combat deployment of this remarkable vehicle, from its' origins in the Porsche Tiger Tank through its deployment under the designation 'Ferdinand' in the Citadel offensive, to its modification and redesignation as the 'Elefant' and final use in the desperate Battle of Berlin. Drawing on original archival material from within Germany, private collections and heretofore unpublished photographs this title is an essential illustrated history to one of the most famous armoured vehicles ever built.[/spoiler]
Αρκετά καλό βιβλίο, αλλά πρώτον δεν είναι μόνο για το Ferdi, καλύπτει επιφανειακά άλλα δύο οχήματα (Brummbår, Borgward B IV) και δεύτερον ο συγγραφέας παίρνει κυριολεκτικά και με λίγη κριτική τις γερμανικές αναφορές για την απόδοση των οχημάτων έναντι των σοβιετικών/συμμάχων.

Επίσης τελείωσα το
Εικόνα
Μετριότητα. Πολύ βαρετή πλοκή και μάλλον αδιάφοροι χαρακτήρες. Μάλλον θα περάσει καιρός για να πιάσω τον δεύτερο τόμο.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 02 Απρ 2018, 17:16

Εγώ δεν διαβάζω,αντίθετα έχω ξεκινήσει και γράφω το δικό μου βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 02 Απρ 2018, 18:45

Papa John έγραψε:
02 Απρ 2018, 17:16
Εγώ δεν διαβάζω,αντίθετα έχω ξεκινήσει και γράφω το δικό μου βιβλίο.
αλήθειααααααααααααααααα;;;;;;
θέλω κόπια!
:oops::oops::oops:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 02 Απρ 2018, 20:33

Εικόνα
8-) :angelic-blueglow:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Hope
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:34

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hope » 02 Απρ 2018, 21:41

Mhtsos έγραψε:
02 Απρ 2018, 09:58
...
Μήτσο είσαι παλιός/σε ξέρουμε;
enterprise-psi έγραψε:Το κράτος, θα έπρεπε να ενθαρρύνει το σεξ, μπας και μειωθεί ο ενιαίος συντελεστής κομπλεξικότητας.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 21:54

Hope έγραψε:
02 Απρ 2018, 21:41
Mhtsos έγραψε:
02 Απρ 2018, 09:58
...
Μήτσο είσαι παλιός/σε ξέρουμε;
:lol: μλκ ακούτε Μήτσ- και τινάζεστε βζνννννννν σαν ελατήριο. :lol:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 02 Απρ 2018, 22:38

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:45
Papa John έγραψε:
02 Απρ 2018, 17:16
Εγώ δεν διαβάζω,αντίθετα έχω ξεκινήσει και γράφω το δικό μου βιβλίο.
αλήθειααααααααααααααααα;;;;;;
θέλω κόπια!
:oops::oops::oops:
Εννοείται.
25 Ευρώ (θα) το δίνω.


Mhtsos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 09:07

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mhtsos » 03 Απρ 2018, 07:24

Hope έγραψε:
02 Απρ 2018, 21:41
Μήτσο είσαι παλιός/σε ξέρουμε;
Είμαι "παλιός" (2007-8; ), αλλά δεν πιστεύω να με "ξέρετε"-θυμάστε. Δεν ήμουν φίρμα εδώ.
Απλά το παλιό νικ (LongTom) δεν λειτουργούσε και επέλεξα ένα άλλο random με το αντίστοιχο burn e-mail.

Εικόνα
Τελείωσα και αυτό εχθές (ως Δευτέρα του Πάσχα εδώ).
Είναι η Αναβάση του Ξενοφώντα σε φάνταζι. Βέβαια το φάνταζι είναι πολύ, πολύ περιορισμένο. Περισσότερο κάνει για εναλλακτική ιστορία με διαφορετικά ονόματα.
Μεγάλο μείον οι αδιάφοροι χαρακτήρες και το βεβιασμένο τέλος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 03 Απρ 2018, 13:52

Σε θυμόμαστε ρε, το έχεις κάψει στο διάβασμα, φοβήθηκα προς στιγμήν πως είσαι ο Αλμπρέχτης, έριξες μερικές καλές ιδέες.
Σε pdf τα διαβάζεις ή σε χαρτί ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Απρ 2018, 17:04

Mhtsos έγραψε:
03 Απρ 2018, 07:24
Hope έγραψε:
02 Απρ 2018, 21:41
Μήτσο είσαι παλιός/σε ξέρουμε;
Είμαι "παλιός" (2007-8; ), αλλά δεν πιστεύω να με "ξέρετε"-θυμάστε. Δεν ήμουν φίρμα εδώ.
Απλά το παλιό νικ (LongTom) δεν λειτουργούσε και επέλεξα ένα άλλο random με το αντίστοιχο burn e-mail.

Έλα ρε,εγώ θυμάμαι πολλά ποστ του LongTom.Διακριτικός χρήστης.

Mhtsos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 09:07

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mhtsos » 03 Απρ 2018, 19:24

Μπίστης έγραψε:
03 Απρ 2018, 13:52
Σε θυμόμαστε ρε, το έχεις κάψει στο διάβασμα, φοβήθηκα προς στιγμήν πως είσαι ο Αλμπρέχτης, έριξες μερικές καλές ιδέες.
Σε pdf τα διαβάζεις ή σε χαρτί ;
Όχι είναι κυρίως epub, με τα πιο σπάνια σε σκαναρισμένο PDF, σε μια από τις συσκευές μου (3 "ενεργές").
Το πρώτο σε 8αρι inkpad 2, τα λοιπά σε 6αρι touch HD 2 και το τελευταίο (με το Ferdi) στο 10" tablet.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 03 Απρ 2018, 20:33

Πλέον μόνο με e παίζουμε μπάλλα, έχει πέσει πείνα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών