Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Αύγ 2022, 18:39

Εδώ ένα εκτενές άρθρο πάνω στο έργο του, με κάμποσα σπολειρζ. . Στριφνο, δύσκολο, με μια πρόζα που μπορεί να σε κουράσει εύκολα, αφού προσπαθεί να διηγηθεί μια πολυπρόσωπη πλοκή με πολλές φορές παραληματικο τρόπο, και πολύ προφορικό, που μπορείς να χαθείς. Αλλά έχει ενδιαφέρον, με μια γνώση βαθιά των λειτουργιών της ελληνικής κοινωνίας, θέλει ψάξιμο, θεωρείται από τους κορυφαίους μεταπολεμικους πεζογραφους, και αν επιμείνεις, δε θα χάσεις. Επίσης τα πρώτα του είναι ύποπτα ιδεολογικα, με φιλακροδεξιες αιχμες, θέλει προσοχή.

https://m.tvxs.gr/mo/i/99062/f/news/pol ... tzaki.html

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιαν 2023, 13:45

Διάβασα τη φανταστική περιπέτεια, πολύ καλό. βοηθά πως είναι σχεδόν όλο γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο, και δεν μπερδεύεσαι ιδιαίτερα. Αντε να χρειάστηκε να διαβάσω πάλι τις πρώτες 30 σελίδες, να καταλάβω καλύτερα. έχει και πολύ χιουμορ το συγκεκριμένο, ο κεντρικός χαρακτήρας είναι εντελώς ψωνίσμενος και γελοίος, βυσματιας ανώτερος υπάλληλος υπουργείου και συγγραφέας με πολλές δάφνες επί ΠΑΣΟΚ,
πετάει δυνατές ατάκες και δημιουργούνται τραγελαφικές καταστάσεις, όπως σιγά σιγά αποδομειται. όλο το βιβλίο γενικά είναι μια σάτιρα τοσο του παρασιτικό χαρακτήρα της ελληνικής κοινωνίας, όπως και γενικά ο Κοτζιάς έχει μια μηδενιστική αίσθηση στα βιβλία του πως όλα φθειρονται, ιδεολογίες, σχέσεις, κοινωνικές δομές, από τη χαλασμενη ανθρώπινη φύση.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 08 Ιαν 2023, 14:07

μεγάλος ο Κοτζιάς επειδή ακριβώς τα μυθιστορήματά του ήταν ύποπτα ιδεολογικά, και είχαν τις αιχμές που έχουν

βασικά τον γενναίο τηλέμαχο έχω διαβάσει αλλά η φανταστική ιστορία πρέπει να είναι καλύτερο



"ο Κοτζιάς έχει μια μηδενιστική αίσθηση στα βιβλία του πως όλα φθειρονται, ιδεολογίες, σχέσεις, κοινωνικές δομές, από τη χαλασμενη ανθρώπινη φύση"

πράγμα που ισχύει - αν και πάντα υπάρχει ελπίδα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιαν 2023, 14:21

neon imposter έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:07
μεγάλος ο Κοτζιάς επειδή ακριβώς τα μυθιστορήματά του ήταν ύποπτα ιδεολογικά, και είχαν τις αιχμές που έχουν

βασικά τον γενναίο τηλέμαχο έχω διαβάσει αλλά η φανταστική ιστορία πρέπει να είναι καλύτερο



"ο Κοτζιάς έχει μια μηδενιστική αίσθηση στα βιβλία του πως όλα φθειρονται, ιδεολογίες, σχέσεις, κοινωνικές δομές, από τη χαλασμενη ανθρώπινη φύση"

πράγμα που ισχύει - αν και πάντα υπάρχει ελπίδα
σίγουρα η φανταστική περιπέτεια ειναι πιο στρωτη, πιο χιουμοριστική , και πιο κοντά στην εποχή μας, άρα διαβάζεται με περισσότερο ενδιαφέρον. το κορυφαιο του λένε είναι η αντιποίηση αρχής, αλλά θυμάμαι όταν πήγα να το διαβάσω, έμπλεξα το μπούτια μου, θέλει να διαβάσεις δυο τρις φορές για να μην μπερδευεσε Συνεχεια..

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 08 Ιαν 2023, 14:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:21
neon imposter έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:07
μεγάλος ο Κοτζιάς επειδή ακριβώς τα μυθιστορήματά του ήταν ύποπτα ιδεολογικά, και είχαν τις αιχμές που έχουν

βασικά τον γενναίο τηλέμαχο έχω διαβάσει αλλά η φανταστική ιστορία πρέπει να είναι καλύτερο



"ο Κοτζιάς έχει μια μηδενιστική αίσθηση στα βιβλία του πως όλα φθειρονται, ιδεολογίες, σχέσεις, κοινωνικές δομές, από τη χαλασμενη ανθρώπινη φύση"

πράγμα που ισχύει - αν και πάντα υπάρχει ελπίδα
σίγουρα η φανταστική περιπέτεια ειναι πιο στρωτη, πιο χιουμοριστική , και πιο κοντά στην εποχή μας, άρα διαβάζεται με περισσότερο ενδιαφέρον. το κορυφαιο του λένε είναι η αντιποίηση αρχής, αλλά θυμάμαι όταν πήγα να το διαβάσω, έμπλεξα το μπούτια μου, θέλει να διαβάσεις δυο τρις φορές για να μην μπερδευεσε Συνεχεια..
σωστό, ίσως το μπλεξα με την αντιποίηση - θυμάμαι ένα που έχει μπροστά μία γαλοπούλα ή κάτι τέτοιο - αλλά δεν θυμάμαι αν είναι η φ.ι. ή η α.α.

θέλει προσοχή οπωσδήποτε


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Ιαν 2023, 15:04

για το πρεζογραφικό του έργο τί ξέρουμε;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιαν 2023, 15:09

δεν έχει τέτοιο. αν και έγραφε με ένα στυλ συνειρμικο, χαοτικό, και παραληρηματικο κάποιες φορές, ήταν κλιν κατ. πέθανε σχετικά πρωιμα γιατί έπεσε από κάτι σκαλοπάτια, όχι από πρέζα.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 08 Ιαν 2023, 15:10

Το "Αντιποίησις Αρχής" είναι όντως από τα κορυφαία του.
Να επισημάνω ότι υπήρξε και από τους οξυδερκέστερους κριτικούς λογοτεχνίας.
Σα να τον θυμάμαι στα κοινά μας στέκια που μπεγλέριζε ολοένα ένα κομπολόγι :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 11:06

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
08 Ιαν 2023, 15:10
Το "Αντιποίησις Αρχής" είναι όντως από τα κορυφαία του.
Να επισημάνω ότι υπήρξε και από τους οξυδερκέστερους κριτικούς λογοτεχνίας.
Σα να τον θυμάμαι στα κοινά μας στέκια που μπεγλέριζε ολοένα ένα κομπολόγι :g030:
εμένα ο Κοτζιάς, χωρίς να γνωρίζω τίποτε πέρα από το ότι η κόρη του εργάζεται/εργαζόταν στην Καθημερινή αν δεν κάνω λάθος, μ φαίνεται ότι θα έπρεπε να κατέχει "υψηλότερη" θέση ανάμεσα στους Έλληνες λογοτέχνες

τρώμε στη μάπα αυτόν τον Βασιλικό πχ και κάτι Τατσόπουλους κ ο Κοτζιάς δεν ακούγεται καθόλου

βέβαια, άλλο το γράψιμο του Κοτζιά και άλλο του Τατσόπουλου, ο δεύτερος έχει την ικανότητα να απευθύνεται σε νηπιόπαιδες και να τον καταλαβαίνουν, υποπτεύομαι επειδή αυτή είναι κ η αντίστοιχη γραπτή του ικανότητα

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 10 Ιαν 2023, 11:29

Ναι, η Ελισάβετ έκανε καριέρα ως βιβλιοκριτικός στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και έχει γράψει και αρκετά ενδιαφέροντα βιβλία.

Τώρα, ο Αλέξανδρος, στον καιρό του, και ιδίως στον δικό μου καιρό (1983-1996) που ήμουν μεταξύ άλλων και βιβλιοϋπάλληλος, είχε καλή απήχηση και έχει βρει τη θέση του στο αξιολογικό πλαίσιο του μεταπολεμικού λογοτεχνικού "κανόνα".
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 11:31

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
10 Ιαν 2023, 11:29
Ναι, η Ελισάβετ έκανε καριέρα ως βιβλιοκριτικός στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και έχει γράψει και αρκετά ενδιαφέροντα βιβλία.

Τώρα, ο Αλέξανδρος, στον καιρό του, και ιδίως στον δικό μου καιρό (1983-1996) που ήμουν μεταξύ άλλων και βιβλιοϋπάλληλος, είχε καλή απήχηση και έχει βρει τη θέση του στο αξιολογικό πλαίσιο του μεταπολεμικού λογοτεχνικού "κανόνα".
:smt023

έμαθα κάποια δυσάρεστα νέα για τον Ναυτίλο, και χωρίς να είμαι μέλος του ιδιαίτερα μεγάλου κύκλου του στενοχωρήθηκα πράγματι

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 10 Ιαν 2023, 11:34

Έχω καιρό να περάσω από τον Τσάκαλο (γνωριμία από το 1983!)...
Τι έμαθες και με ανησυχείς; Βλέπω και ιστοσελίδα και μέγκλες!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 11:38

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
10 Ιαν 2023, 11:34
Έχω καιρό να περάσω από τον Τσάκαλο (γνωριμία από το 1983!)...
Τι έμαθες και με ανησυχείς; Βλέπω και ιστοσελίδα και μέγκλες!
Ο Κώστας σοβαρή εγχείρηση - δεν λέω τι μου είπαν διότι δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά με άσχημο αποτέλεσμα

Τους μπερδεύω, ο Τσάκαλος άλλος, ο Κώστας άλλος, κ ο Μίμης πλέον αλλού αν δεν κάνω λάθος

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Για το πεζογραφικο έργο του Αλέξανδρου κοτζια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 10 Ιαν 2023, 12:31

Ναι.
Ο Γιώργος ο Τσάκαλος είναι η εμβληματική φιγούρα και ψυχή του Ναυτίλου.
Ο Κώστας εξαιρετικό παιδί και πολύ κρίμα για τη δυσμενή εξέλιξη.
Ο Μίμης ήταν liaison του Π. Κονδύλη
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών