Γράφω, άρα υπάρχω

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Οκτ 2022, 00:05

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:00
Αφτό το τυριτυρι.....εχει καμμιά σχέση με το Τεριρεμ των ψαλτάδων ;;; . :smt017
δεν υπάρχει κανένα τυριτυρι. Ένα βοήθημα είναι για να μαθαίνουν τα παιδάκια να υποδιαιρούν τις αξίες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2022, 02:16

ST48410 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:27
Δεν είχα υπόψη μου την Κέλερ. Ευχαριστώ που την ανέφερες και μου δόθηκε η ευκαιρία να ρίξω μια ματιά. 19 μηνών είναι πολύ μικρή αλλά όχι τόσο που να αγνοεί την ύπαρξη επικοινωνίας. Δεν ξέρω αν μπορεί να μάθει γλώσσα σε ικανοποιητικό βαθμό άνθρωπος που δεν είχε ποτέ καμία ιδέα του τι είναι αυτό. Δεν λέω αν θα μπορέσει να επικοινωνεί μέσω κινήσεων/συμβόλων. Αναφέρομαι στην δυνατότητα να γράψει ολοκληρωμένες και σωστές προτάσεις. Πως θα καταλάβει τι είναι η γενική πχ ή γιατί χρειάζεται το άρθρο;
Θα κοιτάξω τι υπάρχει σχετικά αλλά μου φαίνεται αδιανόητο.
Μου κάνει εντύπωση που δεν την ξέρεις. Η Έλεν Κέλερ είναι μια από τις σπουδαιότερες αγωνίστριες του φιλελευθερισμού και αγωνίστηκε μέσα από τα γραπτά της για τα γυναικεία δικαιώματα και όχι μόνο.
ST48410 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:27
Και στην ποίηση αν ακούσεις ένα ποίημα σε καντονέζικα, ίσως μαντέψεις από τον τόνο του ομιλητή αν είναι ήρεμο, ίσως μελαγχολικό, επιθετικό, κοκ. Μπορεί ας πούμε να μαντέψεις σωστά ότι πρόκειται για ερωτικό ποίημα.
Εξαιρετικά δύσκολο ακόμη κι αυτό. Θα πρέπει να έχεις ήδη μια ιδέα για την ηχητική της γλώσσας. Η δε μαντεψιά σου, ακόμη και αυτή η πολύ γενική, που δεν σου λέει τίποτα για το ποίημα, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι λανθασμένη, όσο γενική κι αν είναι.

ST48410 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:27
Επίσης γιατί δεν φτάσαμε στις 12 νότες από την αρχή και χρειάστηκαν κάποιες χιλιετηρίδες; Δεν θα μπορέσει να το εξηγήσει η θεώρησή σου αυτό.
Αυτό είναι μια αδιάφορη τεχνική λεπτομέρεια για αυτήν την συζήτηση. Δεν χρειάζεσαι πρώτα απ' όλα 12 νότες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2022, 02:19

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Οκτ 2022, 18:21
Ε…όσο και νάναι…ένας θηριώδης βιβλιοπόντικας, καθώς λένε οι καλές γλώσσες (χρονολογούμενος από το 1972), δεν χρειάζεται πάνω από μια ματιά για να αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται. :102:
Α, η γνωστή απάντηση του ταξιτζή, δηλαδή. Το ξέρω γιατί είμαι 40 χρόνια στο τιμόνι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2022, 08:26

ST48410 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:44
Δεν γίνεται να μη σε παίρνω στα σοβαρά. Οι παρατηρήσεις σου είναι πολύ καίριες, είτε εναύσματα για να εξηγηθεί κάτι σημαντικό.
σε ευχαριστώ, χαρη στον χελη μπορω να σου πω οτι ειναι αποτέλεσμα ευρετικής, της κανονικής, οχι του χελη. :003:
SpoilerShow
Οταν ήμουν τοσοδουλης καταλαβα οτι εχω μνημη ελεφαντα, ηταν ωραία τα πρώτα χρόνια γιατι μαθαινα αβίαστα αλλα μετά με προβλημάτισε, είδα το μελλον μου σαν παπαγάλλος με σκληρό εξωφυλλο και δεν μου αρεσα, οποτε σκεφτηκα οτι αν καποιος μπορει να το παει σιγα σιγα μόνος και να μην χαθεί, γιατί οχι ενας ελεφαντας. Εχουν περάσει μερικες ζωές απο τοτε και δεν μπορω να πω με σιγουριά ηταν σοφή επιλογή διαδρομής.

στα λεω αυτα για να πω οτι χαμογελώ που με παιρνεις σοβαρά αλλα ειμαστε απο αλλο κόσμο, εχω επενδύσει χρονο κοπο και ενεργεια να αγοήσω αυτα που εσυ με χρονο κόπο και ενεργεια διδαχθηκες, μπορώ να πώ ομως με ανεση οτι εχεις πλακα, εκτος απο το σημειο που προσπαθεις να πεισεις καποιον για το δίκιο σου, δεν υπαρχει λογος, δωσε τον χρονο σου σε καποιον που με τις ερωτησεις του σε ενθουσιαζει, οχι στον αντιλογο για να περναει η ωρα. Εμενα με εχεις πεισει, καποτε θα ακουσω Ξενακη γιατι το λες με παθος, αλλα θα το αφησω προς το τελος και βλέπουμε.

αν ηταν θεμα τεχνικό θα το συζητουσαμε, στα βιωματικά καθε σκαλι που ανεβαινουμε κανει τα πισω να χανονται, δεν υπαρχει επιστροφη στις απλες χαρες, ειναι τυχερός εκεινος που μπορει να απολαυσει το ηλιοβασίλεμα απο το σπίτι του και ας μην εχει δει της σαντορίνης, αρκει να ξερει να απολαμβανει.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Οκτ 2022, 08:38

hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2022, 02:19
Α, η γνωστή απάντηση του ταξιτζή, δηλαδή.
Ε... υπάρχουν "ταξιτζήδες" που είναι 50 χρόνια στο τιμόνι και είναι "μισθωμένοι" να κάνουν μόνο συγκεκριμένη διαδρομή.
Οπότε, επί της συγκεκριμένης "διαδρομής", όλο και κάτι έχουν να πουν -έστω και "διαισθητικά".

Αλλά, εσένα, καλώς δεν σε δεσμεύει/αφορά η ταξιτζίδικη αξιολογική μου κρίση
Μάζεψε κρίσεις και από άλλους εδώ ή αλλού και προχώρα όπως σε φωτίσει ο Γιαραμπής της "ποίησης"/ ποίησης :wave:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2022, 08:44

ποιο μηνα γεννήθηκες το 72; Εχει σημασία γιατι η εμβρυακή εμπειρία στον χώρο νομίζω μετράει διπλη, μήπως να λες 51;

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Οκτ 2022, 09:16

Ως αναγνώστης "γεννήθηκα" λέμε τότε, όχι ως βιολογική ύπαρξη :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2022, 09:30

ωχ :lol:

καλα και ειναι δυνατόν τωρα σοβαρά, ενω ξερεις οτι ο χέλης δεν εχει κανενα σκοπό να βγαλει χρήματα απο τα ποιήματα, τα γραφει για εμας, και ειναι ποιητής, με την έννοια οτι τοσα χρόνια εκτιθεται εδω μεσα και εχει αγωνία για τα κοινα, να του την πεφτεις;

μπορεις να με βοηθήσεις να καταλάβω τον λόγο;

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Οκτ 2022, 10:00

enaon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 09:30
ωχ :lol:

καλα και ειναι δυνατόν τωρα σοβαρά, ενω ξερεις οτι ο χέλης δεν εχει κανενα σκοπό να βγαλει χρήματα απο τα ποιήματα, τα γραφει για εμας, και ειναι ποιητής, με την έννοια οτι τοσα χρόνια εκτιθεται εδω μεσα και εχει αγωνία για τα κοινα, να του την πεφτεις;

μπορεις να με βοηθήσεις να καταλάβω τον λόγο;
Να σου εξηγήσω τον λόγο για τον οποίο μια δυσμενή αξιολογική κρίση τη βλέπεις ως "πέσιμο";
Όχι, δεν μπορώ δυστυχώς -και ιδίως ευτυχώς.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2022, 10:03

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 10:00
Να σου εξηγήσω τον λόγο για τον οποίο μια δυσμενή αξιολογική κρίση τη βλέπεις ως "πέσιμο";
Όχι, δεν μπορώ δυστυχώς -και ιδίως ευτυχώς.
Δηλαδή θεωρεις οτι δεν ηταν πεσιμο αυτο που εκανες, ηταν αξιολόγηση δυσμενή με ουδέτερη προσέγγιση κοινωνική, που άρμοζε τα χρόνια σου τα βιολογικά προς τον χέλη, αυτο απαντας;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2022, 15:22

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 08:38
hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2022, 02:19
Α, η γνωστή απάντηση του ταξιτζή, δηλαδή.
Ε... υπάρχουν "ταξιτζήδες" που είναι 50 χρόνια στο τιμόνι και είναι "μισθωμένοι" να κάνουν μόνο συγκεκριμένη διαδρομή.
Οπότε, επί της συγκεκριμένης "διαδρομής", όλο και κάτι έχουν να πουν -έστω και "διαισθητικά".

Αλλά, εσένα, καλώς δεν σε δεσμεύει/αφορά η ταξιτζίδικη αξιολογική μου κρίση
Μάζεψε κρίσεις και από άλλους εδώ ή αλλού και προχώρα όπως σε φωτίσει ο Γιαραμπής της "ποίησης"/ ποίησης :wave:
Κοίτα, εγώ ανεβάζω ποιήματα εδώ πέρα για τον χαβαλέ και τις αντιδράσεις κι άλλες φορές γιατί θέλω να εξωτερικεύσω κάτι. Άλλα ποιήματά μου είναι συμβατικά κι άλλα όχι. Άλλα είναι χιουμοριστικά κι άλλα δεν τα θεωρώ καν ποιήματα, είναι απλά μια σειρά από ειρωνικούς-σαρκαστικούς στίχους.

Από εκεί και πέρα, άλλο το να μην είναι κάτι ποίηση κι άλλο η διάκριση της ποιότητας. Υπάρχει καλή, μέτρια, κακή και αριστουργηματική ποίηση. Κάτι που είναι κακή ποίηση δεν είναι αυτομάτως μη ποίηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 20 Οκτ 2022, 15:28

hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2022, 15:22
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 08:38
hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2022, 02:19
Α, η γνωστή απάντηση του ταξιτζή, δηλαδή.
Ε... υπάρχουν "ταξιτζήδες" που είναι 50 χρόνια στο τιμόνι και είναι "μισθωμένοι" να κάνουν μόνο συγκεκριμένη διαδρομή.
Οπότε, επί της συγκεκριμένης "διαδρομής", όλο και κάτι έχουν να πουν -έστω και "διαισθητικά".

Αλλά, εσένα, καλώς δεν σε δεσμεύει/αφορά η ταξιτζίδικη αξιολογική μου κρίση
Μάζεψε κρίσεις και από άλλους εδώ ή αλλού και προχώρα όπως σε φωτίσει ο Γιαραμπής της "ποίησης"/ ποίησης :wave:
Κοίτα, εγώ ανεβάζω ποιήματα εδώ πέρα για τον χαβαλέ και τις αντιδράσεις κι άλλες φορές γιατί θέλω να εξωτερικεύσω κάτι. Άλλα ποιήματά μου είναι συμβατικά κι άλλα όχι. Άλλα είναι χιουμοριστικά κι άλλα δεν τα θεωρώ καν ποιήματα, είναι απλά μια σειρά από ειρωνικούς-σαρκαστικούς στίχους.

Από εκεί και πέρα, άλλο το να μην είναι κάτι ποίηση κι άλλο η διάκριση της ποιότητας. Υπάρχει καλή, μέτρια, κακή και αριστουργηματική ποίηση. Κάτι που είναι κακή ποίηση δεν είναι αυτομάτως μη ποίηση.
:smt023
Απλά όμως απλώνεσαι...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 20 Οκτ 2022, 15:28

enaon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 10:03
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 10:00
Να σου εξηγήσω τον λόγο για τον οποίο μια δυσμενή αξιολογική κρίση τη βλέπεις ως "πέσιμο";
Όχι, δεν μπορώ δυστυχώς -και ιδίως ευτυχώς.
Δηλαδή θεωρεις οτι δεν ηταν πεσιμο αυτο που εκανες, ηταν αξιολόγηση δυσμενή με ουδέτερη προσέγγιση κοινωνική, που άρμοζε τα χρόνια σου τα βιολογικά προς τον χέλη, αυτο απαντας;
Μου φαίνεται ειλικρινής ο λόγος του.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 16 Φεβ 2023, 04:55

hellegennes έγραψε:
19 Οκτ 2022, 16:00
Δεν έχουν σπάνιες λέξεις τα ποιήματά μου. Κάθε άλλο, είναι τελείως απλές λέξεις. Πιάνεσαι από ένα ποίημα που έχει διάφορους νεολογισμούς που το εξυπηρετούν δομικά. Η μόνη σπάνια λέξη που έχει είναι το «πότνια», άντε και το «τέναγος» αν όταν λες σπάνια εννοείς που δεν έχει συναντήσει κανείς πριν τελειώσει το δημοτικό· ίσως.
:P
Έκανα search το όνομα σου για να σε ρωτήσω αν υπάρχει στην γλωσσολογία "εσωτερικό δάνειο". Πέτυχα τον όρο κάπου αλλά το γκουγκλ δεν λέει τι είναι. Και έπεσα στο νήμα.

Καρολίνα γνωρίζεις ότι ο Χελλης είναι και ποιητής; Ο ανταγωνισμός οξύνεται... :a010:
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γράφω, άρα υπάρχω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Φεβ 2023, 08:20

αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
16 Φεβ 2023, 04:55
hellegennes έγραψε:
19 Οκτ 2022, 16:00
Δεν έχουν σπάνιες λέξεις τα ποιήματά μου. Κάθε άλλο, είναι τελείως απλές λέξεις. Πιάνεσαι από ένα ποίημα που έχει διάφορους νεολογισμούς που το εξυπηρετούν δομικά. Η μόνη σπάνια λέξη που έχει είναι το «πότνια», άντε και το «τέναγος» αν όταν λες σπάνια εννοείς που δεν έχει συναντήσει κανείς πριν τελειώσει το δημοτικό· ίσως.
:P
Έκανα search το όνομα σου για να σε ρωτήσω αν υπάρχει στην γλωσσολογία "εσωτερικό δάνειο". Πέτυχα τον όρο κάπου αλλά το γκουγκλ δεν λέει τι είναι. Και έπεσα στο νήμα.

Καρολίνα γνωρίζεις ότι ο Χελλης είναι και ποιητής; Ο ανταγωνισμός οξύνεται... :a010:
Υπάρχει αυτός ο όρος στην γλωσσολογία αλλά ξέρω πολλούς που θα διαφωνούσαν με τον όρο γιατί τεχνικά δεν είναι δάνειο, είναι αλλαγή χρήσης. Είναι όταν παίρνεις μια λέξη που υπάρχει στην γλώσσα και της αλλάζεις την σημασία συνήθως για να αποδόσεις κάποιον ξένο όρο. Κανονικά αυτό λέγεται μεταφραστικό δάνειο, ο όρος εσωτερικό δάνειο είναι τραβηγμένος απ' τα μαλλιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών