Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 13 Οκτ 2022, 09:51



As a young woman in the first class I ever taught the novel in said, "I get it: it's like, 'There are some people over there; let's kill them.'"

I've had several female students in a number of different classes tell everyone they think the Judge "is hot."

Also, film lovers and video gamers get this book in a way I'm not sure readers in 1985 did. This is partly because McCarthy's novel has been so influential it's shaped the films and video games my students have grown up with. Culturally, they grew up in Blood Meridian

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Οκτ 2022, 10:01

Ωραίο φαίνεται, θα το διαβασω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 13 Οκτ 2022, 10:08

Δε ξερουμε.εδω είναι εξαντλημένα.από τον καστανιωτη. Αν βρω τίποτα στο παζάρι με κάνα ευρώ. , θα το τσιμπήσω.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 13 Οκτ 2022, 10:17

Ο Judge Holden είναι όντως ο Αχάμπ

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Οκτ 2022, 10:18

To Moby Dick είναι εν μέρει εγχειρίδιο φαλαινοθηρίας και κητολογίας επειδή ο Μέλβιλ το δημοσίευε σε περιοδικό σε συνέχειες όπου πληρωνόταν με τη λέξη. Δεδομένου ότι και ο McCarthy φημίζεται για το πόσο εξαντλητικός είναι, ο παραλληλισμός που επιχειρεί ο ΟP μπορεί να μην είναι και ότι πιο κολακευτικό για το BM.

Από ΜακΚάρθυ είχα διαβάσει το The Road όπως όλος ο κόσμος όταν ήταν να βγει η ταινία, ούτε κρύο ούτε ζέστη.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 13 Οκτ 2022, 10:25

Ο Μέλβιλλ ήταν βασικά ένας παρανοϊκός που είχε τακτοποιήσει όλες τις παρανοϊκές σκέψεις στο μυαλό του με πολύ παρανοϊκό τρόπο και όχι με τον λογικοφανή που το κάνουν οι παρανοϊκοί. Πολύ καλός δλδ φαντάζομαι για παρέα αν δεν είχε διάθεση να σε σκοτώσει.

Προσωπικά, το Μπλαντ Μερίντιαν είναι το δεύτερο αγαπημένο μου από λογοτεχνία του 20ου αιώνα απ όσα έχω διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 13 Οκτ 2022, 19:09

neon imposter έγραψε:
13 Οκτ 2022, 10:25
Προσωπικά, το Μπλαντ Μερίντιαν είναι το δεύτερο αγαπημένο μου από λογοτεχνία του 20ου αιώνα απ όσα έχω διαβάσει.
Ελληνικα τοχεις διαβασει;
απο Ζαχαροπουλο που το χα διαβασει πριν χρονια ειχα δεινοπαθησει δεν εβγαζε νοημα :oops:

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5060
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 13 Οκτ 2022, 19:22

Το βρήκα πολύ κουραστικό με ατελειωτες περιγραφές του τοπιου της Μεξικανικης Ερήμου και λίγη δράση. Αυτό που έκαναν οι Κοεν ταινια απο τον ίδιο συγγραφέα είναι πολύ πιο περιεκτικο και ευαναγνωστο.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Blood Meridian - Moby Dick of the 20th century

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 14 Οκτ 2022, 10:06

Rocco Siffredi έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:09
neon imposter έγραψε:
13 Οκτ 2022, 10:25
Προσωπικά, το Μπλαντ Μερίντιαν είναι το δεύτερο αγαπημένο μου από λογοτεχνία του 20ου αιώνα απ όσα έχω διαβάσει.
Ελληνικα τοχεις διαβασει;
απο Ζαχαροπουλο που το χα διαβασει πριν χρονια ειχα δεινοπαθησει δεν εβγαζε νοημα :oops:
Μπα στα αγγλικά, έδινα πτυχίο τότε κ διάβαζα ό,τι έπεφτε στα χέρια μου στα αγγλικά.

Θυμάμαι ότι το έχει μεταφράσει και ένας Έλληνας συγγραφέας στον Πατάκη αν δεν κάνω λάθος, μου διαφεύγει το όνομά του - δεν διαβάζω κ Έλληνες, οπότε...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών