Το σπαθί του Αχιλλέα

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Το σπαθί του Αχιλλέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 03 Νοέμ 2022, 21:51

Ρίγος ένιωσε ο Ταντρίδης καθώς έφτασε χαράματα στο χωριό Σιβρίχισαρ της Καππαδοκίας . Τις προηγούμενες ημέρες είχε επισκεφθεί τα χωριά των προγόνων του , την Καρβάλη ( Guzelyurt ) και το Μιστί ( Konakli ) , τα τουριστικά Προκόπι και Γκόρεμε , και τη Καισάρεια , την πρωτεύουσα της Καππαδοκίας . Κάθε πέτρα της Καππαδοκίας του προκαλούσε δέος . Αναλογιζόταν πόσες δεκάδες χιλιάδες χρόνια οι εκ μητρός πρόγονοι του , γνήσιοι Άριοι , αναμετρήθηκαν με τις αφιλόξενες συνθήκες και στέριωσαν έναν πολιτισμό που κατάφερε να επιβιώσει μέχρι το 1924 Μετά Χριστόν .
Στο Σιβρίχισαρ δεν είχε έρθει μόνο για ιστορική εξερεύνηση . Εδώ και δύο περίπου χρόνια αναζητεί ένα θρυλικό θησαυρό ικανό να αλλάξει την κατάσταση . Έναν θησαυρό ικανό να στείλει τους Τούρκους πίσω στην Κεντρική Ασία .
Μεταμφιεσμένος , περνούσε απαρατήρητος ανάμεσα στους χωρικούς . Η ιδιότητα του ως Ηγέτη της Ελλάδας σε δύσκολους καιρούς δεν θα ήταν η κατάλληλη για να περάσει δέκα ημέρες στα βάθη της Ανατολίας . Ο Ομέρ τον ανέμενε στην πλατεία .
- Καλημέρα Ομέρ , του είπε και του έδωσε το χέρι .
Ο άνδρας του έδωσε το χέρι και απάντησε :
- Καλημέρα Ηγέτη . Όμηρος .
- Εντάξει Όμηρε .
- Η οικογένεια μου προσέχει εδώ και αιώνες την περιοχή και αναμένει την ώρα που θα υψωθεί ο Σταυρός .
- Δεν θα αργήσει να έρθει αυτή η τόσο Ευλογημένη ώρα .
Ο Όμηρος δάκρυσε .
- Ακολουθήστε με .
Προχώρησαν προς την ερειπωμένη Εκκλησία . Άνοιξαν την πόρτα και έκπληκτος ο Ταντρίδης παρατήρησε την καλή της κατάσταση .
- Την φροντίζω εγώ , του είπε ο Όμηρος με καμάρι .
Προχώρησε στο βάθος , εκεί που βρισκόταν η Αγία Τράπεζα , και σήκωσε μία βαριά καταπακτή . Μία σκάλα και ένα σκοτεινό τούνελ . Κατέβηκαν και μετά από δέκα λεπτά έφτασαν σε μία μεγάλη υπόγεια αίθουσα .
Ο Ταντρίδης άνοιξε τον φακό του και είδε μία μεγάλη χρυσή λάρνακα . Είχε χαραγμένο έναν δικέφαλο αετό . Επάνω έγραφε : ‘’ ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ ‘’ .
Και έπειτα :
‘’ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΔΙΓΕΝΗΣ ‘’ .
Ο Ταντρίδης έκανε τον Σταυρό του . Δεν είχε ποτέ αμφιβολίες για την ιστορικότητα του Διγενή αλλά ένιωθε δέος μπροστά στο τάφο του .
- Είναι εδώ ; ρώτησε τον Όμηρο .
- Έχει μεγάλη ιστορία .
- Την γνωρίζω μέχρι ενός σημείου . Σφυρηλατήθηκε στα βάθη των αιώνων από τους πρώτους Άριους , με κράμα από ατλαντιανό ατσάλι , διαμάντια και καυκασιανικό σίδηρο , και η λαβή του είναι από ατόφιο χρυσάφι . Πρώτος γνωστός του κάτοχος ήταν ο Αχιλλέας . Έπειτα , το πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος από τον τάφο του στην Τροία . Με εκείνο έκοψε τον Γόρδιο Δεσμό . Μετά το πήρε κάποιος Ρωμαίος αυτοκράτορας από τον τάφο του Μεγάλου Αλέξανδρου στην Αλεξάνδρεια . Για λίγους αιώνες χάνεται κάθε αναφορά . Μετά το έχει ο Βασίλειος Διγενής Ακρίτας , έπειτα ο αυτοκράτορας Βασίλειος Β’ , μετά χάνεται πάλι και το κρατούσε ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος στην πολιορκία της Κωνσταντινούπολης . Κανένας Οθωμανός σουλτάνος δεν μπόρεσε να το χρησιμοποιήσει . Νόμιζα ότι θα κατέληξε στην Δύση .
- Όχι .
Ο Όμηρος προχώρησε στο βάθος . Εκεί υπήρχε ακόμα μία χρυσή λάρνακα με τον δικέφαλο αετό και την επιγραφή ‘’ ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ ‘’ .
Ο Ταντρίδης διάβασε το όνομα .
‘’ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ . ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ ‘’ .
- Οι πρόγονοι μου τον μετέφεραν σε ένα από τα ασφαλέστερα μέρη στην Αυτοκρατορία . Δίπλα στον Διγενή . Αναπαύεται ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς που δε παραδόθηκε ποτέ του .
Ο Όμηρος άνοιξε προσεκτικά την χρυσή λάρνακα . Έβγαλε ένα σπαθί σε θηκάρι . Την έκλεισε πάλι με εξίσου προσεκτικό χειρισμό .
Έβγαλε το σπαθί . Το σπαθί έλαμπε . Ήταν όπως το είχαν περιγράψει οι ιστορικοί ανά τους αιώνες . Χρυσή λαβή με πολλά διαμάντια .
- Μπορεί να το χειριστεί μόνο ένας γνήσιος Άριος Έλληνας , είπε ο Όμηρος στον Ταντρίδη .
- Και γιατί δεν έσωσε την Κωνσταντινούπολη ;
- Κάποιες φορές , μερικοί άνθρωποι και ένα σπαθί δεν είναι αρκετοί . Χρειάζεται πάθος . Να θέλει σύσσωμος ο λαός να πετύχει . Το σπαθί είναι ένα σημαντικό βοήθημα στα χέρια ενός δυνατού ξιφομάχου που μπορεί να το χειριστεί .
Ο Ταντρίδης κοίταξε το δικό του σπαθί που είχε κρυμμένο σε ένα θηκάρι δίπλα σε ένα πιστόλι .
- Θα έχω και τα δύο πάνω μου από εδώ και πέρα .
Ο Όμηρος του το έδωσε .
- Πάμε έξω .

Ο Ταντρίδης κοίταξε για ακόμα μία φορά τους δύο μεγάλους ήρωες του Ελληνισμού . Αναρωτήθηκε αν θα μπορούσε να υπάρξει ένας τάφος που να τους ταιριάζει . Μουσείο . Και να τους αποδίδουν τιμές από ολόκληρο τον κόσμο .
Ανέβηκαν τις σκάλες . Βγήκανε από την Εκκλησία κάνοντας και οι δύο τον Σταυρό τους . Στο ένα χιλιόμετρο τους περίμεναν δέκα οχήματα της Χωροφυλακής και πολλοί τζανταρμάδες .
- Ομέρ . Συλλαμβάνεσαι για προδοσία . Κάποιος σε είδε να βγαίνεις από την Εκκλησία χθες και να κάνεις τον Σταυρό σου .
Ο Όμηρος έκανε λίγα βήματα μπροστά .
- Το όνομα μου είναι Όμηρος ! Οι πρόγονοι μου προσέχουν τα Χριστιανικά κειμήλια πάνω από χίλια χρόνια ! ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ !
Ο Ταντρίδης έπιασε το σπαθί .
- Δεν θα προχωρήσω καν σε σύλληψη , είπε ο διοικητής και οι στρατιώτες όπλισαν . - Πυρ !
Βροχή από σφαίρες εκσφενδονίστηκε προς τον Ταντρίδη και τον Όμηρο . Ένα σλατς ακούστηκε καθώς το σπαθί του Αχιλλέα βγήκε από το θηκάρι .
Ένα ωστικό κύμα έκοψε τον αέρα και όλες οι σφαίρες κόπηκαν σε μικρά κομμάτια και έπεσαν στο έδαφος .
Ο διοικητής έμεινε έκπληκτος .
- Ποιος είσαι εσύ ; ούρλιαξε νευριασμένος που κάποιος τον αντιμετώπιζε .
Ο Ταντρίδης έβγαλε την κουκούλα του .
- Είμαι ο Ταντρίδης .
Οι στρατιώτες πέταξαν τα όπλα τους και έφυγαν τρέχοντας . Ο διοικητής έβγαλε το πιστόλι του και το άδειασε προς το μέρος του . Ο Ταντρίδης έκοβε τις σφαίρες σαν χαρτάκια .
Πανικόβλητος έτρεξε προς το αυτοκίνητο του και γέμισε το οπλοπολυβόλο στην οροφή .
Ο Ταντρίδης έτρεξε με το σπαθί προς το όχημα . Το κατέβασε .
Δευτερόλεπτα αργότερα το όχημα και το οπλοπολυβόλο κόπηκαν στα δύο . Ο διοικητής άρχισε να τρέχει .
- Όμηρε μας περιμένουν στην Καισάρεια . Βρες μου δύο άλογα ή ένα αυτοκίνητο να πάμε στο αεροσκάφος .
Ο Όμηρος έτρεξε και έφερε δύο άλογα . Ανέβηκαν και ξεκίνησαν να καλπάζουν . Οι χωρικοί είχαν πετάξει τα τουρκικά ρούχα και τους χαιρέτησαν κάνοντας τον Σταυρό τους . Σε μερικές ώρες έφτασαν στην Καισάρεια . Και στο αεροδρόμιο των Αθηνών ‘’ Ελευθέριος Βενιζέλος ‘’σε μία περίπου ώρα με το Ελληνικής κατασκευής αεροπλάνο .

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Το σπαθί του Αχιλλέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 03 Νοέμ 2022, 22:07

μου άρεσε οι ανατροπή με τα άλογα.περίμενα ότι θα τα κάνει κιμά ο ταντρίδης

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Το σπαθί του Αχιλλέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 21 Ιαν 2024, 14:26

Λείπει..... :a040:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Το σπαθί του Αχιλλέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 21 Ιαν 2024, 15:10

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Ιαν 2024, 14:26
Λείπει..... :a040:
:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών