Μεγεθυντικός φακός ανάγνωσης

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
sharp
Δημοσιεύσεις: 21144
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μεγεθυντικός φακός ανάγνωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Ιαν 2023, 21:17

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
02 Ιαν 2023, 19:33
Έχω paperwhite μου αρέσει για λογοτεχνία αλλά όχι για επιστημονικά. Επίσης είμαι registered στο βρετανικό μαγαζί και πραγματικά δε συμφέρουν πια οι τιμές και δεν ξέρω αν γίνεται απλά να πας στο αμερικανικό χωρίς να δηλώσεις κάποια έδρα εκεί.

Edit: τώρα είδα πλήρες το σχόλιο Γιοχαναν. pdf σε paperwhite? Πονόματος και άβολο σημειωματάριο. Το DX λένε ότι είναι καλό για pdf αλλά μεταχειρισμένο έχει ακριβύνει πολύ.
Είχα πάρει ένα καινουργιο για 200 δολ. πριν πάνω από 10 χρόνια. Πίστευα ότι θα κάνει για πδφ αλλά απογοήτευση. Η καλύτερη λύση είναι ένα τάμπλετ, ας μην έχει ε-ινκ. Τελευταία προτιμώ λάπτοπ 360 επειδή με βολεύουν τα γουίν και ο ετζ για μαρκαρίσματα.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Μεγεθυντικός φακός ανάγνωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 02 Ιαν 2023, 22:06

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
02 Ιαν 2023, 18:54
Αυτό που λέει ο τίτλος, μας γεράσαν πρόωρα. :cry

Δυστυχως τα paperback με πυκνή, τύπου penguin σελιδοποίηση είναι τρομερά δυσανάγνωστα και δεν προβλέπεται να βελτιωθεί η κατάσταση με την πρεσβυωπία που αναπόφευκτα έπεται.

Αλλά θέλω κατι βολικό, να μη χρειάζεται μετακίνηση πάνω από τη σελίδα.

Από τις διάφορες κατηγορίες λύσεων, μου αρέσει αυτή που καλύπτει μεγάλο μέρος της σελίδας.

Γνώμες / εμπειρίες / συστάσεις από πρεσβυτέρους και να λείπουν οι ειρωνείες από νεώτερους.
Αν δεν μπορείς να διαβάσεις σε κοντινή απόσταση, έχεις ήδη πρεσβυωπία και δεν το ξέρεις... Πήγαινε δες έναν οφθαλμίατρο...

Μόνο για διάβασμα λοιπόν υπάρχει αυτό και τα παρόμοια του...

Clip-On-Reading-Glasses.jpg
Είναι πανάλαφρο, σχετικά φτηνό, προσαρμόζεται στα υπάρχοντα γυαλιά, κάνει την ίδια δουλειά με τους μεγεθυντικούς φακούς, αλλά κάνει μόνο για διάβασμα...

Π.χ. Clip-On Reading Glasses (AliExpress.com)

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μεγεθυντικός φακός ανάγνωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Ιαν 2023, 10:10

Hector Buas έγραψε:
02 Ιαν 2023, 22:06
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
02 Ιαν 2023, 18:54
Αυτό που λέει ο τίτλος, μας γεράσαν πρόωρα. :cry

Δυστυχως τα paperback με πυκνή, τύπου penguin σελιδοποίηση είναι τρομερά δυσανάγνωστα και δεν προβλέπεται να βελτιωθεί η κατάσταση με την πρεσβυωπία που αναπόφευκτα έπεται.

Αλλά θέλω κατι βολικό, να μη χρειάζεται μετακίνηση πάνω από τη σελίδα.

Από τις διάφορες κατηγορίες λύσεων, μου αρέσει αυτή που καλύπτει μεγάλο μέρος της σελίδας.

Γνώμες / εμπειρίες / συστάσεις από πρεσβυτέρους και να λείπουν οι ειρωνείες από νεώτερους.
Αν δεν μπορείς να διαβάσεις σε κοντινή απόσταση, έχεις ήδη πρεσβυωπία και δεν το ξέρεις... Πήγαινε δες έναν οφθαλμίατρο...

Μόνο για διάβασμα λοιπόν υπάρχει αυτό και τα παρόμοια του...


Clip-On-Reading-Glasses.jpg

Είναι πανάλαφρο, σχετικά φτηνό, προσαρμόζεται στα υπάρχοντα γυαλιά, κάνει την ίδια δουλειά με τους μεγεθυντικούς φακούς, αλλά κάνει μόνο για διάβασμα...

Π.χ. Clip-On Reading Glasses (AliExpress.com)
Εάν βάλει γυαλιά έτοιμα (που δεν έχουν τα κέντρα προσαρμοσμένα στα μάτια του) σε έναν χρόνο η πρεσβυωπια του θα τιναχτεί στον ουρανό.
Και θα παραπονιέται και για πονοκεφάλους εκτός από την αδυναμία διαβάσματος.

Να πας σε έναν οφθαλμίατρο, Βρυξελλιώτη να μετρήσεις
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Μεγεθυντικός φακός ανάγνωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 03 Ιαν 2023, 14:07

Beria έγραψε:
03 Ιαν 2023, 10:10
Hector Buas έγραψε:
02 Ιαν 2023, 22:06
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
02 Ιαν 2023, 18:54
Αυτό που λέει ο τίτλος, μας γεράσαν πρόωρα. :cry

Δυστυχως τα paperback με πυκνή, τύπου penguin σελιδοποίηση είναι τρομερά δυσανάγνωστα και δεν προβλέπεται να βελτιωθεί η κατάσταση με την πρεσβυωπία που αναπόφευκτα έπεται.

Αλλά θέλω κατι βολικό, να μη χρειάζεται μετακίνηση πάνω από τη σελίδα.

Από τις διάφορες κατηγορίες λύσεων, μου αρέσει αυτή που καλύπτει μεγάλο μέρος της σελίδας.

Γνώμες / εμπειρίες / συστάσεις από πρεσβυτέρους και να λείπουν οι ειρωνείες από νεώτερους.
Αν δεν μπορείς να διαβάσεις σε κοντινή απόσταση, έχεις ήδη πρεσβυωπία και δεν το ξέρεις... Πήγαινε δες έναν οφθαλμίατρο...
...
Εάν βάλει γυαλιά έτοιμα (που δεν έχουν τα κέντρα προσαρμοσμένα στα μάτια του) σε έναν χρόνο η πρεσβυωπια του θα τιναχτεί στον ουρανό.
Και θα παραπονιέται και για πονοκεφάλους εκτός από την αδυναμία διαβάσματος.

Να πας σε έναν οφθαλμίατρο, Βρυξελλιώτη να μετρήσεις
Ούτως η άλλως θα πρέπει να δει οφθαλμίατρο, αν ισχύουν αυτά που περιγράφει...

Τα clip-ons δεν είναι για μόνιμη χρήση. Τα χρησιμοποιείς προσωρινά πάνω από τα κανονικά γυαλιά αντί της χρήσης μεγενθυντικού φακού...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών