Ισίδωρος Ζουργός

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Ισίδωρος Ζουργός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 03 Μαρ 2023, 19:33

Ξεκίνησα να διαβάζω το "Ρετσίνες του βασιλιά" πριν μια εβδομάδα και κόλλησα τόσο με τον τρόπο γραφής όσο και με την ιστορία. Παρείγγειλα άλλα δύο βιβλία του αυτή την εβδομάδα.

Πολύ καλή πένα. Κι ας είμαι προκατειλήμενος με τους boomers. Τον έχετε ψάξει; Πως τον βλέπετε;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ισίδωρος Ζουργός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 03 Μαρ 2023, 21:20

Εξαιρετικά διαβασμένος, φαίνεται ότι έχει κάνει ενδελεχή ιστορική έρευνα πριν ξεκινήσει να γράψει..
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα σε ένα ιστορικό μυθιστόρημα να εντοπίζεις αστοχίες σε μικρές λεπτομέρειες. Με τα βιβλία του Ζουργού δεν έχεις ποτέ τέτοιο θέμα...

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ισίδωρος Ζουργός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 16 Μαρ 2023, 11:30

έργο_μακέτο έγραψε:
03 Μαρ 2023, 19:33
Ξεκίνησα να διαβάζω το "Ρετσίνες του βασιλιά" πριν μια εβδομάδα και κόλλησα τόσο με τον τρόπο γραφής όσο και με την ιστορία. Παρείγγειλα άλλα δύο βιβλία του αυτή την εβδομάδα.

Πολύ καλή πένα. Κι ας είμαι προκατειλήμενος με τους boomers. Τον έχετε ψάξει; Πως τον βλέπετε;
E΄χα ακούσει καλά, παρασύρθηκα, το Ανεμώλια είναι από τις πιό ντροπιαστικές προχειρότητες που έχω διαβάσει, πιθανόν αναγκαστικό προιόν κάποιου συμβολαίου, στην θέση του θα έψαχνα μέχρι και το τελευταίο αντίτυπο γιά να σώσω την όποια υστεροφημία, ντράπηκα που το διάβασα :102:

Δεν θα δοκιμάσω κάτι άλλο
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ισίδωρος Ζουργός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 16 Μαρ 2023, 11:47

Μάπα. Πουλάει ιστορικη γνώση για να βάλει κάτι αδιάφορες ιστορίες. Μια πιο ιστορικά ψαγμένη Λένα μαντα. Σοβαρευτείτε, αφήστε το χαιπ, διαβάστε τίποτα αυθεντικο.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ισίδωρος Ζουργός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 16 Μαρ 2023, 11:50

Μπίστης έγραψε:
16 Μαρ 2023, 11:30
έργο_μακέτο έγραψε:
03 Μαρ 2023, 19:33
Ξεκίνησα να διαβάζω το "Ρετσίνες του βασιλιά" πριν μια εβδομάδα και κόλλησα τόσο με τον τρόπο γραφής όσο και με την ιστορία. Παρείγγειλα άλλα δύο βιβλία του αυτή την εβδομάδα.

Πολύ καλή πένα. Κι ας είμαι προκατειλήμενος με τους boomers. Τον έχετε ψάξει; Πως τον βλέπετε;
E΄χα ακούσει καλά, παρασύρθηκα, το Ανεμώλια είναι από τις πιό ντροπιαστικές προχειρότητες που έχω διαβάσει, πιθανόν αναγκαστικό προιόν κάποιου συμβολαίου, στην θέση του θα έψαχνα μέχρι και το τελευταίο αντίτυπο γιά να σώσω την όποια υστεροφημία, ντράπηκα που το διάβασα :102:

Δεν θα δοκιμάσω κάτι άλλο
Αυτό ηταν πριν το γυρίσει στα ιστορικά και γίνει της μόδας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών