Καβάφης - συμφωνείτε;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2023, 15:42

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:38
foscilis έγραψε:
01 Αύγ 2023, 14:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2023, 14:45


Καλά, από τέτοιες "φιλολογικές" εκτιμήσεις άλλο τίποτα. Ακόμη και πιο "βαριά" χαρτιά όπως ο Αποστολίδης και ο Σεφέρης πέσαν στη μηχανιστική λούμπα. :lol:
Δηλαδη εσυ τι πιστευεις οτι σημαινει;
Ότι ο Καβάφης ήταν Αλεξανδρινός και θεωρούσε λίγους τους σύγχρονους Πελοποννήσιους και κάνει μια ιστορική αναδρομή για να τους την πει. Συγκεκριμένα την λέει μάλλον στον Παλαμά, που ήταν Πατρινός. Όλο το ποίημα είναι ένα "τι να μας πει κι εσύ, καημένε".
Προφανώς εσύ απαντάς σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που σε ρώτησε ο foscilis και άρα αυτό που ακολουθεί δεν αφορά εσένα αλλά γράφεται με αφορμή την συζήτησή σας.

Τι σημασία έχουν όλα αυτά; Γιατί ασχολείται ο κόσμος με τα γύρω γύρω και όχι με την ποίηση;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2023, 15:43

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:38
foscilis έγραψε:
01 Αύγ 2023, 14:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2023, 14:45


Καλά, από τέτοιες "φιλολογικές" εκτιμήσεις άλλο τίποτα. Ακόμη και πιο "βαριά" χαρτιά όπως ο Αποστολίδης και ο Σεφέρης πέσαν στη μηχανιστική λούμπα. :lol:
Δηλαδη εσυ τι πιστευεις οτι σημαινει;
Ότι ο Καβάφης ήταν Αλεξανδρινός και θεωρούσε λίγους τους σύγχρονους Πελοποννήσιους και κάνει μια ιστορική αναδρομή για να τους την πει. Συγκεκριμένα την λέει μάλλον στον Παλαμά, που ήταν Πατρινός. Όλο το ποίημα είναι ένα "τι να μας πει κι εσύ, καημένε".
Εγώ πάλι νομίζω ότι δεν θέλει να την πει σε κανέναν. Απλώς εκφράζει την άποψη του. Αυτοί που προσπαθούν να την πουν στον Καβάφη είναι τα λυρικά ή λειράτα παγωνάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2023, 15:46

Εμένα αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, λέει "τι νας μας πείτε κι εσείς, ρε τσουτσέκια" και δεν βρίσκω τυχαίο ούτε ότι ο Παλαμάς γεννήθηκε στην Πάτρα ούτε ότι ο Καβάφης γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2023, 15:48

Η κριτική του "ειδικού" είναι για τα πανηγύρια. Δεν έχει καταλάβει τίποτα από Καβάφη και ίσως από ποίηση γενικότερα. Η μια ανοησία επάνω στην άλλη. Πχ
1. Παραμένει μέχρι τέλους εν πολλοίς άτεχνος, σ’ ένα γενικό επίπεδο (σελ. 13 κ.ε.).

2. Ειδικότερα, είναι πεζολόγος, κακός χρήστης της ομοιοκαταληξίας, όπου και όποτε την επιλέγει, κακός χρήστης του ίαμβου, μη χρήστης των σχημάτων λόγου, ασαφής στις διατυπώσεις του (σελ. 16 κ.ε.)

3. Γλωσσικά μετεωρίζεται μεταξύ δημοτικής, φαναριώτικης, γενικά καθαρεύουσας και μεικτής (σελ. 21 κ.λπ.) και έχει ιδιότυπα κακιά γλώσσα (σελ. 37 κ.ε.)
Τόσες βλακείες μαζεμένες σε τόσο λίγες γραμμές βάζουν σε υποψία μήπως προσπαθεί να κερδίσει δημοσιότητα γράφοντας υπερβολικά ακραίες ανοησίες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2023, 15:49

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:46
Εμένα αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, λέει "τι νας μας πείτε κι εσείς, ρε τσουτσέκια" και δεν βρίσκω τυχαίο ούτε ότι ο Παλαμάς γεννήθηκε στην Πάτρα ούτε ότι ο Καβάφης γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια.
Κατάλαβα τι εννοείς. Δεν έχει όμως καμία απολύτως σημασία για την αξία του ποιήματος αν είναι αλήθεια όλο αυτό ή όχι.

Οι δάσκαλοι στο σχολείο είναι δικαιολογημένοι να κάνουν αναλύσεις σε άσχετα πράγματα αφού η τέχνη δεν είναι η δουλειά τους. Το ίδιο και οι δημοσιογράφοι στα περιοδικά.

Από εσένα έχω απαιτήσεις. :lol:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Αύγ 2023, 15:53

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:48
Η κριτική του "ειδικού" είναι για τα πανηγύρια. Δεν έχει καταλάβει τίποτα από Καβάφη και ίσως από ποίηση γενικότερα. Η μια ανοησία επάνω στην άλλη. Πχ
1. Παραμένει μέχρι τέλους εν πολλοίς άτεχνος, σ’ ένα γενικό επίπεδο (σελ. 13 κ.ε.).

2. Ειδικότερα, είναι πεζολόγος, κακός χρήστης της ομοιοκαταληξίας, όπου και όποτε την επιλέγει, κακός χρήστης του ίαμβου, μη χρήστης των σχημάτων λόγου, ασαφής στις διατυπώσεις του (σελ. 16 κ.ε.)

3. Γλωσσικά μετεωρίζεται μεταξύ δημοτικής, φαναριώτικης, γενικά καθαρεύουσας και μεικτής (σελ. 21 κ.λπ.) και έχει ιδιότυπα κακιά γλώσσα (σελ. 37 κ.ε.)
Τόσες βλακείες μαζεμένες σε τόσο λίγες γραμμές βάζουν σε υποψία μήπως προσπαθεί να κερδίσει δημοσιότητα γράφοντας υπερβολικά ακραίες ανοησίες.
Ο Καβάφης έχει τον πλέον συγκλονιστικό εσωτερικό ρυθμό (σπαει τον ίαμβο σαν σύγχρονος μουσικός) και ο ειδικός γράφει ότι είναι κακός χρήστης του ίαμβου.

Πολλά κόμπλεξ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2023, 15:55

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:46
Εμένα αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, λέει "τι νας μας πείτε κι εσείς, ρε τσουτσέκια" και δεν βρίσκω τυχαίο ούτε ότι ο Παλαμάς γεννήθηκε στην Πάτρα ούτε ότι ο Καβάφης γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια.
Σαφώς κι έχει τεράστια σημασία το περιβάλλον που γεννήθηκε και μεγάλωσε ο καθένας. Ο Καβάφης είναι μείγμα Αλεξάνδρειας και Κωνσταντινούπολης. Εκφράζει το "παρακμιακό" ελληνικό στοιχείο, που κάποιους γοητεύει και κάποιους απωθεί. Οι Παλαμάς, Ελύτης, Σικελιανός, Σεφέρης, Εμπειρίκος κλπ εκφράζουν την εναλλαγή μεταξύ λυρικότητας και απαισιοδοξίας του μεσοπολεμικού "περίπου".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2023, 15:59

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:53
ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:48
Η κριτική του "ειδικού" είναι για τα πανηγύρια. Δεν έχει καταλάβει τίποτα από Καβάφη και ίσως από ποίηση γενικότερα. Η μια ανοησία επάνω στην άλλη. Πχ
1. Παραμένει μέχρι τέλους εν πολλοίς άτεχνος, σ’ ένα γενικό επίπεδο (σελ. 13 κ.ε.).

2. Ειδικότερα, είναι πεζολόγος, κακός χρήστης της ομοιοκαταληξίας, όπου και όποτε την επιλέγει, κακός χρήστης του ίαμβου, μη χρήστης των σχημάτων λόγου, ασαφής στις διατυπώσεις του (σελ. 16 κ.ε.)

3. Γλωσσικά μετεωρίζεται μεταξύ δημοτικής, φαναριώτικης, γενικά καθαρεύουσας και μεικτής (σελ. 21 κ.λπ.) και έχει ιδιότυπα κακιά γλώσσα (σελ. 37 κ.ε.)
Τόσες βλακείες μαζεμένες σε τόσο λίγες γραμμές βάζουν σε υποψία μήπως προσπαθεί να κερδίσει δημοσιότητα γράφοντας υπερβολικά ακραίες ανοησίες.
Ο Καβάφης έχει τον πλέον συγκλονιστικό εσωτερικό ρυθμό (σπαει τον ίαμβο σαν σύγχρονος μουσικός) και ο ειδικός γράφει ότι είναι κακός χρήστης του ίαμβου.

Πολλά κόμπλεξ
Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με την κριτική που του έχουν ασκήσει σύγχρονοι και μεταγενέστεροι. Αλλά όντως ο ρυθμός του είναι συγκλονιστικός. Ο "κριτικός" αγνοεί βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί η τέχνη. Δηλαδή και μόνο που διαβάζεις ότι τον κατηγορεί για την μη χρήση ομοιοκαταληξίας , φτάνει. Ο κριτικός έχει συγκεκριμένες και παλιομοδίτικες προσμονές για το τι είναι ποίημα και ό,τι δεν χωρά σε αυτές, του φαίνεται λίγο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2023, 16:55

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:49
hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:46
Εμένα αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, λέει "τι νας μας πείτε κι εσείς, ρε τσουτσέκια" και δεν βρίσκω τυχαίο ούτε ότι ο Παλαμάς γεννήθηκε στην Πάτρα ούτε ότι ο Καβάφης γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια.
Κατάλαβα τι εννοείς. Δεν έχει όμως καμία απολύτως σημασία για την αξία του ποιήματος αν είναι αλήθεια όλο αυτό ή όχι.

Οι δάσκαλοι στο σχολείο είναι δικαιολογημένοι να κάνουν αναλύσεις σε άσχετα πράγματα αφού η τέχνη δεν είναι η δουλειά τους. Το ίδιο και οι δημοσιογράφοι στα περιοδικά.

Από εσένα έχω απαιτήσεις. :lol:
Δεν μίλησαμε για την αξία του ποιήματος, ο foscilis ρώτησε τι σημαίνει. Ε, αυτό που είπα σημαίνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Αύγ 2023, 17:03

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:59
Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με την κριτική που του έχουν ασκήσει σύγχρονοι και μεταγενέστεροι. Αλλά όντως ο ρυθμός του είναι συγκλονιστικός. Ο "κριτικός" αγνοεί βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί η τέχνη. Δηλαδή και μόνο που διαβάζεις ότι τον κατηγορεί για την μη χρήση ομοιοκαταληξίας , φτάνει. Ο κριτικός έχει συγκεκριμένες και παλιομοδίτικες προσμονές για το τι είναι ποίημα και ό,τι δεν χωρά σε αυτές, του φαίνεται λίγο.
Τι άσχετος είν' αυτός; Εδώ υπάρχει ολόκληρη κατηγορία ποιημάτων που δεν χρησιμοποιούν την ομοιοκαταληξία :lol:

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 18 Αύγ 2023, 19:20

Έχουμε κάπου σε pdfάκι το βιβλιο;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Δεκ 2023, 19:01

Σε κάθε περίπτωση, όποιος θέλει να διαπιστώσει τί ακριβώς θέλει να πει ο... υπερεκτιμημένος ποιητής :) στο "200 π.Χ." θα βρει την απάντηση όχι σε αναλύσεις αλλά σε άλλα ποιήματα του ιδίου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 25 Δεκ 2023, 19:15

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2023, 15:48
Η κριτική του "ειδικού" είναι για τα πανηγύρια. Δεν έχει καταλάβει τίποτα από Καβάφη και ίσως από ποίηση γενικότερα. Η μια ανοησία επάνω στην άλλη. Πχ
1. Παραμένει μέχρι τέλους εν πολλοίς άτεχνος, σ’ ένα γενικό επίπεδο (σελ. 13 κ.ε.).

2. Ειδικότερα, είναι πεζολόγος, κακός χρήστης της ομοιοκαταληξίας, όπου και όποτε την επιλέγει, κακός χρήστης του ίαμβου, μη χρήστης των σχημάτων λόγου, ασαφής στις διατυπώσεις του (σελ. 16 κ.ε.)

3. Γλωσσικά μετεωρίζεται μεταξύ δημοτικής, φαναριώτικης, γενικά καθαρεύουσας και μεικτής (σελ. 21 κ.λπ.) και έχει ιδιότυπα κακιά γλώσσα (σελ. 37 κ.ε.)
Τόσες βλακείες μαζεμένες σε τόσο λίγες γραμμές βάζουν σε υποψία μήπως προσπαθεί να κερδίσει δημοσιότητα γράφοντας υπερβολικά ακραίες ανοησίες.
Ayth ειναι η τουρκορωσσικη αριστερα μας, τι να καμομε; Πονεμενη ασημαντη και κακιστρω ανοργασμικια κωλογρια που νιωθει τη ζωη να φευγει γοργα απο μεσα της και τα σκουληκια να θρεφονται απο τις σαπιες σαρκες της. Ας τους τελειωσομε με Κασελακη αυτους τους βρωμιαρηδες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 25 Δεκ 2023, 19:16

Η αριστερα μας θεωρει τον Καβαφη αποικειοκρατικο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Καβάφης - συμφωνείτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 29 Δεκ 2023, 17:45

Ο Καβάφης είναι έντονα λυρικός ποιητής.Και αυτό φαίνεται και απο την μή χρήση ομοιοκαταληξίας (που δεν είναι και απαραίτητη).
''Σκάει'' και ''βρίθει'' απο λυρισμό στην κάθε του πρόταση και κάθε του λέξη,έτσι ουτως ώστε να μήν είναι χρήσιμη η οποιαδήποτε ομοιοκαταληκτική τάση .Σχεδον δεν χωράει .

Επειτα ,η Ιαμβική τέχνη δεν νομίζω ότι αρμόζει στα ποιήματά του που είναι έτσι φτιαγμένα και συναισθηματικά δουλεμένα ,ουτως ώστε να προκαλούν συγκίνηση ακόμη και στον πιο αδαή αναγνώστη.Δεν μπορεί όλοι οι καλλιτέχνες να χρησιμοποιουν τον Ίαμβο και δεν είναι και αυτή η ουσία της ποίησης
.Νομίζω θα έμοιαζε με Ειρωνεία αν τον χρησιμοποιούσε και ως αποτέλεσμα θα ήταν η απώθηση απο το να τον διαβάσει κάποιος.
Εχει μια τέτοια ειλικρίνεια η ποίησή του που σε αφοπλίζει και σε καμία περίπτωση όπως και είπα και παραπάνω δεν χωρά ο Ίαμβος.

Ταπεινή άποψη.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών