Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Οκτ 2023, 11:29

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 14:49
Τους 50+ τόμους των απάντων του λενιν, τους 30+ τόμους των απάντων του Στάλιν, Μάο Τσε τουνγκ, marks and enghels works, χο τσι μινχ; Ρόζα Λούξεμπουργκ, Αντόνιο Γκράμσι, Γκέοργκ Λούκας, Λεον Τρότσκι, Νίκος πουλαντζας. Όλα τα απαντά τους.
Πολύπλευρη ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Οκτ 2023, 11:31

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2023, 15:51
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 14:49
marks and enghels works
:smt005:
:smt005:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 23 Οκτ 2023, 11:35

Πολλούς από εκείνους του μεγάλους κίτρινους τηλεφωνικούς καταλόγους, τη σατανική βίβλο του Λαβέι, και η ζωή μου με τον Ανδρέα της Δήμητρας Λιάνη Παπανδρέου.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Οκτ 2023, 11:38

Δημοκράτης έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:10
Δημοκράτης έγραψε:
23 Οκτ 2023, 10:59
Σε έντυπη μορφή σπίτι μου έχω μόνο βιβλία από το πανεπιστήμιο και graphic novels . Ποιος έχει κανονικά βιβλία την σήμερον ημερα; εχου.με και kindle. Θα δίνω την συνέντευξη και θα έχω τα kindle πίσω μου
Πολλοί.

To πρόβλημα είναι ότι τα έντυπα βιβλία πρέπει να τα αγοράζεις, σε αντίθεση με τα pdf, epub που πολλά είναι δωρεάν. Οπότε, σαφώς και οι ηλεκτρονικές εφαρμογές προσφέρουν τα μέγιστα στο αναγνωστικό κοινό αλλά κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι δεν γούσταραν και πολύ το χαρτί χθες, δεν έχουν τρελλή διάθεση να διαβάσουν ό,τι μπορούν να κατεβάσουν σήμερα. :lol:
Εάν θες ν αιεσια νόμιμος και να αποδώσεις στον συγγραφέα αυτά που δικαιούται τα αγοράζεις τα βιβλία, ρνε πας στα τορεντς. Όχι πως όταν ήμουν φοιτητής και δεν έπαιζαν πολλά λεφτά δεν κατέβαζα αλλά αφού δουλεύω τα πληρώνω.
Για εμένα το kindle και το ipad είναι θέμα ευκολίας. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση,μπορείς να πας στην σελίδα που θέλεις, δεν πιάνουν χώρο στο σπιτι. Επίσης επειδή μοιράζομαι τον χρόνο σε 2 σπίτια δεν έχω να κουβαλάω τόμους
Ρε συ Δημοκράτη, εδώ και δέκα χρόνια έχω γυρίσει δεκάδες βιβλία σε εφαρμογές για ipad σε εκδοτικούς οίκους. Aλλά δεν έχω καταφέρει να διαβάσω ούτε ένα. :lol:

Και ναι, είναι σαφές ότι οι επιλογές που προσφέρουν είναι σαφώς περισσότερες από ένα έντυπο γιατί εκτός της δυνατότητας ρύθμισης (μέγεθος γραμματοσειράς, φόντο, φωτισμός, σημειώσεις κλπ) μπορούν να προστεθούν και λινκς με κείμενα ή φωτογραφίες, που για τα έντυπα είναι κάτι αδύνατον, πέρα από το κόστος των 4χρωμων σελίδων.

Με λίγα λόγια, άλλο το pdf και άλλο το epub. To πρώτο είναι ευκολάκι, το δεύτερο κοστίζει περισσότερο και ακριβώς γι' αυτό δεν έχεις τη δυνατότητα επιλογής στους τίτλους που θέλεις.

Σαφώς και οι νέωτερες γενιές είναι εξοικειωμένες με τις διαδικτυακές εφαρμογές και είναι απολύτως φυσικό να τις προτιμούν.

Απλώς κάποια πράγματα είναι θέμα συνήθειας. Αν έχεις συνδυάσει το διάβασμα με τη μυρωδιά και την αίσθηση του χαρτιού, είναι κάπως χλωμό να την ξεπεράσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Οκτ 2023, 11:43

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:06
όλη η σειρά από ανατριχίλες
:lol::lol::lol:

Κάποια εποχή, τον περασμένο αιώνα :lol: είχαν κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις τύπου bell (δηλαδή βιβλία τσέπης) διάφορες σειρές βιβλίων με τη συγκεκριμένη θεματογραφία. Ήμουν κι εγώ τρελλή φαν.

Πρέπει να' χω κάπου δυο κούτες στο πατάρι, αν κάποια στιγμή τις βρω, θα σας ενημερώσω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 23 Οκτ 2023, 11:49

Στο εσώφυλλο ενός βιβλίου μου έχω ακριβώς φωτογραφηθεί έμπροσθεν τμήματος της βιβλιοθήκης μου με Πλάτωνα και σύγχρονα βιβλία φιλοσοφίας.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Οκτ 2023, 11:52

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:49
Στο εσώφυλλο ενός βιβλίου μου έχω ακριβώς φωτογραφηθεί έμπροσθεν τμήματος της βιβλιοθήκης μου με Πλάτωνα και σύγχρονα βιβλία φιλοσοφίας.
Αν θες την ταπεινή μου γνώμη, εδώ έχεις "φωτογραφηθεί" με μεγαλύτερη γκάμα.

Και το "ταπεινή" το εννοώ, δεν είναι κολακεία. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Νοέμ 2023, 17:22

talaipwros έγραψε:
23 Οκτ 2023, 10:31
Χύμα αλλα chaotic neutral
Ωραίος γιατρέ! Βλέπω τόμους ορθοπεδικής για σπονδυλική στήλη (SPINE) και βλέπω και ενα για τον αγκώνα (Ο Αγκών μου)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15590
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 10 Νοέμ 2023, 17:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 09:53
Tα δικά μου, εκτός από εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, σειρές κλπ είναι χύμα.

Όπου πατάει η γάτα. :)

Εικόνα
:g094::)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ


Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15590
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 10 Νοέμ 2023, 17:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:10
Δημοκράτης έγραψε:
23 Οκτ 2023, 10:59
Σε έντυπη μορφή σπίτι μου έχω μόνο βιβλία από το πανεπιστήμιο και graphic novels . Ποιος έχει κανονικά βιβλία την σήμερον ημερα; εχου.με και kindle. Θα δίνω την συνέντευξη και θα έχω τα kindle πίσω μου
Πολλοί.

To πρόβλημα είναι ότι τα έντυπα βιβλία πρέπει να τα αγοράζεις, σε αντίθεση με τα pdf, epub που πολλά είναι δωρεάν. Οπότε, σαφώς και οι ηλεκτρονικές εφαρμογές προσφέρουν τα μέγιστα στο αναγνωστικό κοινό αλλά κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι δεν γούσταραν και πολύ το χαρτί χθες, δεν έχουν τρελλή διάθεση να διαβάσουν ό,τι μπορούν να κατεβάσουν σήμερα. :lol:
:+1:

Σαν τη μυρωδιά του χαρτιού δεν υπάρχει! :)

(κι εγώ χύμα τα έχω, ωστόσο αρχειοθετημένα) :8)



Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Νοέμ 2023, 17:52

aLiCat έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 17:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:10
Δημοκράτης έγραψε:
23 Οκτ 2023, 10:59
Σε έντυπη μορφή σπίτι μου έχω μόνο βιβλία από το πανεπιστήμιο και graphic novels . Ποιος έχει κανονικά βιβλία την σήμερον ημερα; εχου.με και kindle. Θα δίνω την συνέντευξη και θα έχω τα kindle πίσω μου
Πολλοί.

To πρόβλημα είναι ότι τα έντυπα βιβλία πρέπει να τα αγοράζεις, σε αντίθεση με τα pdf, epub που πολλά είναι δωρεάν. Οπότε, σαφώς και οι ηλεκτρονικές εφαρμογές προσφέρουν τα μέγιστα στο αναγνωστικό κοινό αλλά κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι δεν γούσταραν και πολύ το χαρτί χθες, δεν έχουν τρελλή διάθεση να διαβάσουν ό,τι μπορούν να κατεβάσουν σήμερα. :lol:
:+1:

Σαν τη μυρωδιά του χαρτιού δεν υπάρχει! :)

(κι εγώ χύμα τα έχω, ωστόσο αρχειοθετημένα) :8)



Εικόνα
Xαρά στο κουράγιο σου. Εγώ όλο και στο "θα" και "θα" είμαι, τα νοικοκυρεύω στην αρχή :smt005: κατά ενότητες και μετά από ένα διάστημα άντε γειά, να ψάχνομαι πάλι με σκαναρίσματα σε ό,τι θυμάμαι από χρώματα εξωφύλλων/ράχης κλπ

Άσε που τα καλύτερα τα έχω "δανείσει" επειδή είμαι ανεπίδεκτον μάθησης ζώον.
:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15590
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Βιβλία που θα θέλατε να φαίνονται πίσω σας αν μιλούσατε σε τηλεπαράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 10 Νοέμ 2023, 18:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 17:52


Xαρά στο κουράγιο σου. Εγώ όλο και στο "θα" και "θα" είμαι, τα νοικοκυρεύω στην αρχή :smt005: κατά ενότητες και μετά από ένα διάστημα άντε γειά, να ψάχνομαι πάλι με σκαναρίσματα σε ό,τι θυμάμαι από χρώματα εξωφύλλων/ράχης κλπ

Άσε που τα καλύτερα τα έχω "δανείσει" επειδή είμαι ανεπίδεκτον μάθησης ζώον.
:lol:
Έχω πάψει από χρόνια να "δανείζω" βιβλία (με εξαίρεση 2 δικούς μου ανθρώπους που έχουν δοκιμαστεί).

Όταν ακόμα δάνειζα, στην καλύτερη περίπτωση, μου το επέστρεψαν ένα χρόνο μετά σε χείριστη κατάσταση.
Οπότε όταν μου ζητήσουν ένα βιβλίο, ή όταν επιθυμώ να το διαβάσει κι άλλος, απλώς πηγαίνω το αγοράζω και το δωρίζω.

Για σπάνιες εκδόσεις, δεν το συζητώ... Τα φυλάω όπως ο Σκρουτζ την τυχερή του δεκάρα. :003:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών