Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Νοέμ 2023, 13:46

Σήμερα πέθανε και ο Β. Βασιλικός .

Παπαγαλάκι της δεξιάς και βουλευτής της ΝΔ. :lol:
Παρόλα αυτά επειδή διάβασα βιβλία του περιέργως, και έχει επηρεάσει τη ζωή μου με αυτό τον τρόπο, δημιούργησα αυτό το νήμα αποχαιρετισμού.
Καλό ταξίδι.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Πέθανε ο Βασίλης Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Νοέμ 2023, 13:46

89 χρονών RIP

https://www.iefimerida.gr/ellada/pethan ... -basilikos

Το ''Ζ'' του ειχε γίνει ταινια μεχρι και απ το Bollywood


Εικόνα

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Βασίλης Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Νοέμ 2023, 13:47

το ιδιο λεπτο κάναμε το ιδιο νημα
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Νοέμ 2023, 13:59

Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:47
το ιδιο λεπτο κάναμε το ιδιο νημα
Τώρα που επανεξετάζω το φωτοφινις, βλέπω πως εσύ προηγηθηκες κάποια εκατοστά του δευτερόλεπτου :cry

οπότε ας συγχωνευτεί το δικό μου νήμα μέσα στο δικό σου :wave:

georgebi @ Πέθανε ο Β. Βασιλικός
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Νοέμ 2023, 14:30

georgebi έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:59
Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:47
το ιδιο λεπτο κάναμε το ιδιο νημα
Τώρα που επανεξετάζω το φωτοφινις, βλέπω πως εσύ προηγηθηκες κάποια εκατοστά του δευτερόλεπτου :cry

οπότε ας συγχωνευτεί το δικό μου νήμα μέσα στο δικό σου :wave:

georgebi @ Πέθανε ο Β. Βασιλικός
:lol: και το αντίθετο δεν με πειράζει άλλωστε εσύ είπες και κάτι
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 30 Νοέμ 2023, 14:36

Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:46
Σήμερα πέθανε και ο Β. Βασιλικός .

Παπαγαλάκι της δεξιάς και βουλευτής της ΝΔ. :lol:
Παρόλα αυτά επειδή διάβασα βιβλία του περιέργως, και έχει επηρεάσει τη ζωή μου με αυτό τον τρόπο, δημιούργησα αυτό το νήμα αποχαιρετισμού.
Καλό ταξίδι.
Αυτό δεν το κατάλαβα για τον μακαρίτη. Με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν κατέβηκε ; :smt017
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 30 Νοέμ 2023, 14:42

hades έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 14:36
Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:46
Σήμερα πέθανε και ο Β. Βασιλικός .

Παπαγαλάκι της δεξιάς και βουλευτής της ΝΔ. :lol:
Παρόλα αυτά επειδή διάβασα βιβλία του περιέργως, και έχει επηρεάσει τη ζωή μου με αυτό τον τρόπο, δημιούργησα αυτό το νήμα αποχαιρετισμού.
Καλό ταξίδι.
Αυτό δεν το κατάλαβα για τον μακαρίτη. Με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν κατέβηκε ; :smt017
Με τη ΔΗΜΑΡ αν δεν απατώμαι

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 30 Νοέμ 2023, 14:44

Golden Age έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 14:42
hades έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 14:36
Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:46
Σήμερα πέθανε και ο Β. Βασιλικός .

Παπαγαλάκι της δεξιάς και βουλευτής της ΝΔ. :lol:
Παρόλα αυτά επειδή διάβασα βιβλία του περιέργως, και έχει επηρεάσει τη ζωή μου με αυτό τον τρόπο, δημιούργησα αυτό το νήμα αποχαιρετισμού.
Καλό ταξίδι.
Αυτό δεν το κατάλαβα για τον μακαρίτη. Με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν κατέβηκε ; :smt017
Με τη ΔΗΜΑΡ αν δεν απατώμαι
το λέει και το λινκ του geo στο αλλο νήμα
Πολιτική σταδιοδρομία
Ο Βασίλης Βασιλικός τοποθετήθηκε επικεφαλής του ψηφοδελτίου επικρατείας της εκλογικής συνεργασίας Πράσινοι - Δημοκρατική Αριστερά στις βουλευτικές εκλογές του 2015, καθώς και στις βουλευτικές εκλογές του 2019, αυτή τη φορά όμως με τον ΣΥΡΙΖΑ - Προοδευτική Συμμαχία, με τον οποίο εξελέγη. Ήταν βουλευτής Επικρατείας από τις 7 Ιουλίου 2019 μέχρι τις 21 Μαΐου 2023.<p>Πηγή: <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr">iefimerida.gr</a> - <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr/ellada/pethan ... os">Πέθανε ο Βασίλης Βασιλικός - iefimerida.gr</a></p>
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 30 Νοέμ 2023, 15:05

Εικόνα
Aπάντηση Βασιλικού σε όσους τον εμπλέκουν με τη 17Ν

8.07.2002

Σκληρή απάντηση σε όσους τον εμπλέκουν με την 17 Νοέμβρη έδωσε τη Δευτέρα ο συγγραφέας Β.Βασιλικός. Την ίδια ώρα, οι ΗΠΑ συγχαίρουν την ελληνική κυβέρνηση για την πορεία των ερευνών, ενώ τις επόμενες ημέρες αναμένεται η κατάθεση του Σ.Ξηρού.

κληρή απάντηση σε όσους εμπλέκουν το όνομά του με την τρομοκρατική οργάνωση 17 Νοέμβρη έδωσε τη Δευτέρα ο συγγραφέας και πρέσβης της Ελλάδας στην UNESCO, Βασίλης Βασιλικός.

Συγκεκριμένα, σε δήλωσή του ο Β.Βασιλικός αναφέρει: «Διάβασα κατάπληκτος ανώνυμα σενάρια φανταστικής εμπλοκής μου σε τρομοκρατικές οργανώσεις και τρομοκρατικά εγκλήματα. Θεωρώ ανάξιο διάψευσης το συγκεκριμένο συκοφαντικό περιεχόμενό τους. Όλα αυτά, είναι γνωστό, δεν ταιριάζουν καν με την όλη πολιτεία μου.

»Οι άγνωστοι και κακόγουστοι σεναριογράφοι, αλλά και εκείνοι που διακινούν τα κατάπτυστα αυτά σενάρια, ελπίζω να με αφήσουν απερίσπαστο στο πνευματικό μου έργο. Και ιδίως στη δουλειά που προωθώ, μαζί με άξιους συνεργάτες, στο πιο σημαντικό διεθνή, μορφωτικό, πολιτιστικό και επιστημονικό οργανισμό, που είναι ταγμένος στα μεγάλα ιδανικά της ειρήνης και της μη βίας».

Καταλήγοντας, ο συγγραφέας υπογραμμίζει: «Επιφυλάσσομαι να προσφύγω στη δικαιοσύνη για την προστασία και την υπεράσπιση της υπόληψής μου και του έργου μου».

https://www.in.gr/2002/07/08/greece/apa ... a-apo-ipa/
Βασίλης Βασιλικός: «Δεν υπήρξα ποτέ “εγκέφαλος” της 17 Νοέμβρη!…»

Με πάνω από 110 βιβλία στο ενεργητικό του, ο Βασίλης Βασιλικός είναι ο διασημότερος και πιο πολυμεταφρασμένος Έλληνας συγγραφέας μετά τους Καζαντζάκη, Ρίτσο και Καβάφη. Γεννήθηκε στην Καβάλα το 1934 και σπούδασε στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ, στο Yale University – Drama School, SRT – School of Radio and Television (Νέα Υόρκη) τηλεσκηνοθεσία.

Μεταξύ άλλων, υπήρξε Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής στην ΕΡΤ-1 (1981-1984), Δημοτικός Σύμβουλος του Δήμου Αθηναίων (1994-1996), Πρέσβης εκ προσωπικοτήτων της Ελλάδας στην Ουνέσκο (1996-2004) και Πρόεδρος της Εταιρείας Συγγραφέων (2001-2005). Έχει λάβει τις εξής τιμητικές διακρίσεις: Βραβείο των «12» (1961), για την τριλογία «Το φύλλο, Το πηγάδι, Τ’ αγγέλιασμα»), Κρατικό Βραβείο Διηγήματος (1980, για το «Τελευταίο Αντίο») το οποίο δεν αποδέχθηκε, Διεθνές Βραβείο Meditteraneo (1970). Επίτιμος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Πατρών στην έδρα της Φιλολογίας, Ταξιάρχης Γραμμάτων και Τεχνών της Γαλλικής Δημοκρατίας (1984), Μέλος του Διεθνούς Κοινοβουλίου Συγγραφέων με έδρα το Στρασβούργο, Μέλος του Δ.Σ. των Γάλλων Συγγραφέων (Maison des Ecrivains, Γαλλία, 1990-1993).

Το καλοκαίρι του 2002, και συγκεκριμένα μια ή δυο μέρες πριν σκάσει η βόμβα στα χέρια του Σάββα Ξηρού –που ήταν και η απαρχή εξάρθρωσης της «17 Νοέμβρη», της μακροβιότερης τρομοκρατικής οργάνωσης στην Ευρώπη– έφτασα στην Αθήνα όπου βρίσκονταν τότε και οι γονείς μου. Γινόταν στην κυριολεξία χαλασμός κόσμου εξαιτίας αυτού του περιστατικού. Μια βδομάδα αργότερα, στις 8 Ιουλίου 2002, έχοντας τελειώσει τις δουλειές μου στο κέντρο της Αθήνας, γύρω στις 2.30 το απόγευμα ανέβηκα στο λεωφορείο, στην αφετηρία της Ακαδημίας, για να επιστρέψω στο σπίτι.

εν είχα προλάβει να καθίσω, όταν η ματιά μου έπεσε σε μια κρεμασμένη εφημερίδα του διπλανού περιπτέρου (το «Traffic») όπου είχε πρωτοσέλιδο τη φωτογραφία του Βασίλη Βασιλικού με τον οποίο μας συνέδεε και μας συνδέει μακρόχρονη φιλία 35 περίπου ετών– με τίτλο «Ιδού ο εγκέφαλος της 17 Νοέμβρη!». Πάγωσα. Κατεβαίνω αστραπιαία και αγοράζω την εφημερίδα. Νόμιζα ότι είχα παραισθήσεις και δεν μπορούσα να πιστέψω όσα διάβαζα. Άρχισαν, επίσης, να με ζώνουν τα φίδια, καθώς ετοίμαζα τη βιογραφία του συγκεκριμένου συγγραφέα –που ήταν μια μακροχρόνια επιθυμία και των δυο μας– και το τελευταίο πράγμα που ήθελα ήταν να έχω μπλεξίματα…

Λίγους μήνες αργότερα, τον Γενάρη του 2003, βρέθηκα στο Παρίσι (καλεσμένος του Βασιλικού, μετά από μια γενναιόδωρη χορηγία των εκδόσεων Λιβάνη, με τις οποίες εκδόσεις συνεργαζόταν ο συγγραφέας) όπου υπηρετούσε ακόμη ως Πρέσβης της Ελλάδας στην Ουνέσκο, και ολοκληρώσαμε την προαναφερθείσα βιογραφία.
Εννέα χρόνια μετά την εξάρθρωση της «17 Νοέμβρη» (2002), παραθέτω, για πρώτη φορά, το παρασκήνιο αυτού του «θρίλερ», όπως μου το αφηγήθηκε (τότε το 2003) ο φερόμενος ως ο «εγκέφαλος» της διαβόητης τρομοκρατικής οργάνωσης «17 Νοέμβρη»…

― Θα ήθελες να μου απαντήσεις πώς μπλέχτηκε τ’ όνομά σου με την «17 Nοέμβρη»;
― Tην απάντησή μου την έχω δώσει στην «Eλευθεροτυπία».
― Kατ’ αρχήν, πώς έγινε και γιατί έγινε;
― Mη ρωτάς εμένα πώς έγινε και γιατί έγινε. Eγώ, όπως οι απατημένοι σύζυγοι, το ’μαθα τελευταίος. Δηλαδή, φαίνεται ότι πριν ένα με ενάμιση χρόνο από σήμερα (2003), είχε κυκλοφορήσει ευρέως αυτό το πράγμα σε δημοσιογραφικούς κύκλους, αλλά εμένα δεν μου ’χε πει κανείς τίποτα αφού δεν ήμουν στην Eλλάδα. Kαι μια μέρα με πλησίασε ένας κύριος στο αεροπλάνο, πριν από οχτώ-εννιά μήνες, μου συστήθηκε, μου είπε ότι ονομάζομαι έτσι, και ότι ένα πολιτικό πρόσωπο της συντηρητικής παράταξης, ένας απ’ τους αρχηγούς, τους είχε πει ότι εγώ ήμουν ο αρχηγός της «17 Nοέμβρη». Aλλά, μου λέει, εγώ δεν το πιστεύω. Oύτε και ο αρχηγός αυτός που τους το είπε το πίστευε αλλά, μου λέει, εγώ θέλω να σας το πω γιατί εκτιμώ την εργασία και τα βιβλία σας κτλ. Eγώ δεν τον ήξερα τον άνθρωπο. Ήταν το πρώτο καμπανάκι.
― Σε προϊδέασε;
― Nαι, και ήταν καλό αυτό. Eγώ γέλασα βέβαια. Tου λέω, και γιατί μου το λέτε; Λέει, σας το λέω γιατί δεν μπορώ να το ’χω βάρος στη συνείδησή μου όταν θα σας βλέπω και θα καθόμαστε δίπλα στο αεροπλάνο. Δεν μπορώ να μη σας πω τι άκουσα, άσχετα αν δεν το πιστεύω. Πάει αυτό. Περνάει λίγος καιρός και αρχίζει ένας πρώην πρέσβης των Hνωμένων Πολιτειών, ο Nάιλς, να λέει ότι ο συγγραφέας των προκηρύξεων είναι γνωστή πολιτιστική προσωπικότητα της Eλλάδας, πράγμα που εμμέσως με φωτογράφισε. Mετά έρχεται μία τρίτη φωτογράφιση, πολύ πιο καθαρή, από έναν ακροδεξιό Έλληνα βουλευτή, τον Kαρατζαφέρη. Eκεί εγώ κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει, γιατί είπε ότι ο συγγραφέας των προκηρύξεων της 17 Nοέμβρη και ο υποτιθέμενος αρχηγός της έχει θέση στο δημόσιο, όπως είχε κι ένας δολοφονημένος. Eκεί εμένα με κόβει. H θέση στο δημόσιο που είχα ήταν στην EPT 3 και ο δολοφονημένος που είχε την ίδια θέση μ’ εμένα ήταν ο Παύλος Mπακογιάννης. Σκέφτηκα να του κάνω μήνυση.

Aλλά, λέω, δε βαριέσαι, αφού δεν με ονοματίζει… Kαι μετά, σιγά-σιγά, καθώς περνούσε ο καιρός και ρώτησα μερικούς ανθρώπους αν έχουν ακούσει τίποτα για μένα, μου λένε βεβαίως, τώρα βουίζει όλη η Aθήνα! Aυτά ως τη στιγμή που έσκασε η βόμπα στα χέρια του Ξηρού, στις 29 Iουνίου πέρσι, Πέτρου και Παύλου. Aπό την άλλη μέρα κυκλοφορούν φήμες ότι με συνέλαβαν στο Στρασβούργο, στο Παρίσι και στη Θεσσαλονίκη, ενώ εγώ ήμουν εδώ στο Παρίσι κι έκανα τη δουλειά μου στην UNESCO. Kαι λέω, σ’ αυτούς που με τηλεφωνούσαν για να μάθουν αν είμαι καλά, ρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν να με συλλάβουν σε τρία μέρη ταυτόχρονα! Kαι στις 8 Iουλίου μπαίνει στο Traffic η φωτογραφία που είδες κι εσύ στην Aθήνα και μου δίνει πια την ευκαιρία να βγω και να κάνω μια δήλωση πέντε γραμμές με την οποία τελείωσε η ιστορία.

― Πάντως, η κυβέρνηση σε κάλυψε πλήρως.
― Bέβαια, πάρα πολύ. Γιατί όπως μου είπε και ο νομικός μου, ήμουν ανώτατο στέλεχος, αξιωματούχος της κυβέρνησης. Άρα η κυβέρνηση όφειλε να με καλύψει. Kαι μ’ αυτή την έννοια τελείωσε η ιστορία και τώρα μαθαίνουμε από το βιβλίο του Παπαχελά την προϊστορία: πως οι Aμερικάνοι, παρακινημένοι από ένα σύμβουλο του Mητσοτάκη, έβαλαν τα βιβλία μου στο κομπιούτερ για να τα συγκρίνουν με τις προκηρύξεις.
― Δηλαδή από τον Nάιλς ξεκίνησε η υπόθεση;
― Όχι, από το ’92 οι Aμερικάνοι δουλεύουνε πάνω στα βιβλία μου.
― Ποιος ήταν ο σύμβουλος του Mητσοτάκη;
― Πέθανε τώρα. Θα στο πω off the record. Bάζουν τα βιβλία μου στο κομπιούτερ, βρίσκουν κοινές λέξεις, πράγμα φυσικό άλλωστε, αφού αυτά τα παιδιά, τα οποία μετά αποτέλεσαν τον πυρήνα, διάβαζαν τότε τα βιβλία μου και φυσικό ήταν να επηρεαστούν.
― Eσένα, σε επηρέασε καθόλου ψυχολογικά αυτή η υπόθεση;
― Όχι, καθόλου δεν μ’ ενόχλησε. Aπλώς την ημέρα που είδα τη φωτογραφία μου πρωτοσέλιδη λίγο…
(Σημ.: Η παραπάνω συνέντευξη είναι προδημοσίευση από το υπό έκδοση βιβλίο του Γιάννη Βασιλακάκου, «Βασίλης Βασιλικός: Τα Αμαρτύρητα – από τον μύθο στην πραγματικότητα»).

* Ο Δρ Γιάννης Βασιλακάκος είναι πανεπιστημιακός, διδάκτωρ νεοελληνικής φιλολογίας του Πανεπιστημίου Μελβούρνης, λογοτέχνης, βιογράφος, δοκιμιογράφος-κριτικός και μεταφραστής λογοτεχνίας.

https://neoskosmos.com/el/2011/11/13/li ... %84%CE%AD/

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 30 Νοέμ 2023, 15:13

Έχω διαβασει τη "Διηγηση του Ιασονα" - με προσωπικη αφιερωση μαλιστα. Το ειχε δωσει στον πατερα μου και τον παρακαλεσε να το αφιερωσει σε μενα.

καλο ταξιδι.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34859
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Νοέμ 2023, 15:15

Aπίθανα πράγματα γράφονται.


Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Νοέμ 2023, 15:33

hades έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 14:36
Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 13:46
Σήμερα πέθανε και ο Β. Βασιλικός .

Παπαγαλάκι της δεξιάς και βουλευτής της ΝΔ. :lol:
Παρόλα αυτά επειδή διάβασα βιβλία του περιέργως, και έχει επηρεάσει τη ζωή μου με αυτό τον τρόπο, δημιούργησα αυτό το νήμα αποχαιρετισμού.
Καλό ταξίδι.
Αυτό δεν το κατάλαβα για τον μακαρίτη. Με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν κατέβηκε ; :smt017
πλάκα κάνω
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Νοέμ 2023, 15:42

Αριστουργηματικός συγγραφέας.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Νοέμ 2023, 15:49

ως αρχηγοί της 17Ν έχουν ακουστεί ο Βασιλικός και ο Καραμπελιάς .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Β. Βασιλικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Νοέμ 2023, 15:55

Σέλευκας έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 15:49
ως αρχηγοί της 17Ν έχουν ακουστεί ο Βασιλικός και ο Καραμπελιάς .
Όλοι ακούστηκαν. Λέγανε τότε πως η 17Ν είναι το ΠΑΣΟΚ.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών