Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 19 Ιαν 2024, 13:11

Νομίζω ότι ο Γιάννης Μαρής είναι πολύ γνωστό συγγραφέας στην Ελλάδα αλλά για μένα ήταν μια ανακάλυψη διότι αν και διάβασα πολλά αστυνομικά όταν ήμουν έφηβος μου ήταν απόλυτα άγνωστα τα έργα του αν και είναι στη ποιότητα κορυφαίος συγγραφέας αστυνομικών σε διεθνές επίπεδο.

Μου βοήθησε πολύ το έργο του να μάθω τα ελληνικά διότι είναι εύκολο αναγνωρίσιμα και κρατάει, και αν δεν εκφραάζομαι καλά δεν φταίει σίγουρα.

Η πρώτη επαφή με το έργο του ήταν η σειρά Ο Θάνατος του Τιμοθέου Κώνστα εξαιρετική σειρά και επίσης μια από τις πρώτης επαφές με τους πολύ ταλαντούχος ηθοποιούς που είχε η Ελλάδα. Και στη εποχή μια φίλη μου τον ανέφερε και όταν κατάλαβα ότι ήταν ο ίδιος συγγραφέας άρχισα να διαβάσω τα βιβλία του και επίσης είδα την άλλη σειρά Το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη που αναμειγνύει διαφορετικά έργα του; είδα ακόμη τις ταινίες Ο Άνθρωπος Του Τραίνο, Έγκλημα στο Κολωνάκι και Έγκλημα στα Παρασκήνια που ήμουν τυχερός να βρω στο YouTube, τυχερός διότι είναι δύσκολο έξω από την Ελλάδα να έχω πρόσβαση στις παλιές ελληνικές ταινίες με άλλο τρόπο και δυστυχώς δεν μένουν πολύ καιρό στο YouTube. Αυτό ήταν μια άλλα ανακάλυψη για άλλο νήμα, ο σπουδαίος ελληνικός κινηματογράφος.

Κάτι παράξενος που συνέβη σχετικά με τα έργα του Ιάννη Μαρή είναι ότι στην αρχή νόμιζα ότι θα προτιμούσα τις ιστορίες στις οποίες εμφανίζεται ο Μπέκας αλλά τέλος πάντων στις ιστορίες που μου αρέσουν περισσότερο ή δεν προβάλλει καθόλου ή κάνει μικρή εμφάνιση. Από όσα έχω διαβάσω μου άρεσαν περισσότερο Το Τρένο των 9.45', Ιντερμέτζο, Το Τέλος του Δρόμου και Η Κυρία της Νύχτας, αλλά τις βρήκα όλες ενδιαφέροντες.

Μου φαίνεται πως σκέφτηκε έξω από το κουτί όπως λένε στα αγγλικά και ξεπέρασε τα όρια των κανονικών αστυνομικών μυθιστορημάτων.


Και σας, σας αρέσει αυτός ο συγγραφέας; Έχετε δείτε αυτές τις ταινίες; Ποιες ιστορίες προτιμάτε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τίποτα την 19 Ιαν 2024, 20:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1645
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 19 Ιαν 2024, 14:20

Ειχε παλια μια εφημεριδα καποια εργα του και τα ειχε παρει ο πατερας μου και τα διαβασα εγω. Πολυ καλος μου εχει μεινει αυτο γραφει απλα και κατανοητα και σε κραταει σε ενδιαφερον. Βεβαια δεν θυμαμαι ακριβως τα εργα του αλλα καποιες γενικες πινελιες απο αυτα που διαβασα γιατι πανε αρκετα χρονια. Αλλα η εντυπωση ειναι πολυ θετικη.

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 19 Ιαν 2024, 20:19

Space_Passenger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:20
Ειχε παλια μια εφημεριδα καποια εργα του και τα ειχε παρει ο πατερας μου και τα διαβασα εγω. Πολυ καλος μου εχει μεινει αυτο γραφει απλα και κατανοητα και σε κραταει σε ενδιαφερον. Βεβαια δεν θυμαμαι ακριβως τα εργα του αλλα καποιες γενικες πινελιες απο αυτα που διαβασα γιατι πανε αρκετα χρονια. Αλλα η εντυπωση ειναι πολυ θετικη.
Από ο'τι διάβασα με αυτόν τον τρόπο δημοσιεύονταν αρχικά τις ιστορίες του, δηλαδή σε εφημερίδες. Μερικές ιστορίες μόλις πρόσφατα δημοσιεύθηκαν σαν βιβλία.

Σαν δημοσιογράφος πιθανός ήξερε την πραγματικότητα για την οποία έγραψε.

Οι παλιές ταινίες που ανέφερα βλήθηκαν πολύ κοντά των δημοσιεύσεων των ιστοριών, για αυτό δηλώνουν την ατμόσφαιρα της εποχής όπου έλαβαν χώρα τις ιστορίες.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Ιαν 2024, 20:52

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση ο Μαρής, φίλε!

Εδώ μια καλή συλλογική έκδοση για το έργο του:
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ari-258991
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39721
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 19 Ιαν 2024, 21:02

Θα βρειτε ολα σχεδον τα εργα του στο Μοναστηρακι και αυτα που δεν θα βρειτε εχουν κυκλοφορησει απο τις εκδοσεις Αγρα.

Το πιο συγκλονιστικο του εργο για μενα ηταν το διτομο, Το μυστικο του Ασπρου Βραχου.

.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 19 Ιαν 2024, 21:06

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του, αλλά για μια περίοδο έβλεπα τις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα στον Alpha που βασίζονται σε αυτά τα έργα που αναφέρεις
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 21 Ιαν 2024, 22:09

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:52
Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση ο Μαρής, φίλε!

Εδώ μια καλή συλλογική έκδοση για το έργο του:
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ari-258991
Ωραία!
Αρίστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 21:02
Θα βρειτε ολα σχεδον τα εργα του στο Μοναστηρακι και αυτα που δεν θα βρειτε εχουν κυκλοφορησει απο τις εκδοσεις Αγρα.

Το πιο συγκλονιστικο του εργο για μενα ηταν το διτομο, Το μυστικο του Ασπρου Βραχου.

.
Έχω βιβλία επίσης από τις εκδόσεις Ατλαντίς, αλλά νομίζω ότι τελείωσαν, διότι αφού γίνονται εξαντλημένοι οι τίτλοι των εκδόσεων Ατλαντίδος τους βάλουν οι εκδόσεις Άγρα.

Έχω αυτή την Ιστορία αλλά δεν την διάβασα ακόμη.
Γράφων έγραψε:
19 Ιαν 2024, 21:06
Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του, αλλά για μια περίοδο έβλεπα τις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα στον Alpha που βασίζονται σε αυτά τα έργα που αναφέρεις
Έχω δει μερικά επεισόδια, αλλά οι παλιές ταινίες έχουν μια ιδιαίτερη γοητεία. Υπάρχουν επίσης διασκευές για ραδιοφωνικό θέατρο.




Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 21 Ιαν 2024, 22:22

τίποτα έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:09
Γράφων έγραψε:
19 Ιαν 2024, 21:06
Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του, αλλά για μια περίοδο έβλεπα τις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα στον Alpha που βασίζονται σε αυτά τα έργα που αναφέρεις
Έχω δει μερικά επεισόδια, αλλά οι παλιές ταινίες έχουν μια ιδιαίτερη γοητεία. Υπάρχουν επίσης διασκευές για ραδιοφωνικό θέατρο.



:smt023 Θα τα δω
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 27 Ιαν 2024, 13:15

Γράφων έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:22
τίποτα έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:09
Γράφων έγραψε:
19 Ιαν 2024, 21:06
Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του, αλλά για μια περίοδο έβλεπα τις Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα στον Alpha που βασίζονται σε αυτά τα έργα που αναφέρεις
Έχω δει μερικά επεισόδια, αλλά οι παλιές ταινίες έχουν μια ιδιαίτερη γοητεία. Υπάρχουν επίσης διασκευές για ραδιοφωνικό θέατρο.



:smt023 Θα τα δω
Εν τω μεταξύ έμαθα ότι έγραψε επίσης το σενάριο της ταινίας Χωρίς Ταυτότητα. Έγραψε σενάρια και άλλων ταινιών, όχι όλες φιλμ νουάρ.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Τα έργα του Γιάννη Μαρή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 27 Ιαν 2024, 22:24

τίποτα έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:15
Γράφων έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:22
τίποτα έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:09



Έχω δει μερικά επεισόδια, αλλά οι παλιές ταινίες έχουν μια ιδιαίτερη γοητεία. Υπάρχουν επίσης διασκευές για ραδιοφωνικό θέατρο.



:smt023 Θα τα δω
Εν τω μεταξύ έμαθα ότι έγραψε επίσης το σενάριο της ταινίας Χωρίς Ταυτότητα. Έγραψε σενάρια και άλλων ταινιών, όχι όλες φιλμ νουάρ.
Δεν το γνώριζα! Ενδιαφέρουσα πληροφορία! :bravo:
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών