Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 842
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 01 Μάιος 2024, 14:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:09
Στύξ έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:05
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:58


Πολλοι φοιτητές που διαβάζουν για επαγγελματικούς λόγους μόνον την ύλη του σχολείου τους ως μαθητές και την ύλη της σχολής τους ως φοιτητές, όταν πετυχαίνουν τον επαγγελματικό τους στόχο ..δεν θέλουν να δουν βιβλίο στα μάτια τους
Επίσης οι περισσότεροι από αυτούς δεν διαβάζουν εξωσχολικα βιβλία αλλά μόνο την ύλη που πρέπει να διαβάσουν προκειμένου να πετύχουν στις εξετάσεις
Ρε συ διάβασα για μεταπτυχιακό + διδακτορικό, μετά για ΑΣΕΠ, ξανά για άλλο μεταπτυχιακό κλπ
ΦΤΑΝΕΙ ΛΕΜΕ!
Όταν ήσουν μαθητής στο σχολείο διαβαζες εξωσχολικα βιβλία ή μόνο την ύλη του σχολείου;

Γνωρίζω μαθητές του είκοσι που πέτυχαν στις σχολές τους με άριστα αλλα ..περα από το αντικείμενο των σπουδών τους ΔΕΝ έχουν μόρφωση ή γνώσεις για κάτι άλλο ..
Πάντα, κι ήμουν αλητάμπουρας , γυμνάσιο με 17 τελείωσα , δεν αρίστευσα ,μουαχαχά :003:

Τα ίδια και στο Λύκειο.Στις εξετάσεις πάντως μάμησα, αρίστευσα και με υποτροφία! :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70481
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Μάιος 2024, 14:23

Γενικώς, κάποιοι έχουν μπλέξει το διάβασμα για εξετάσεις (πανελλήνιες, μεταπτυχιακά, λοιπά) με το διάβασμα για αμιγώς προσωπικού ενδιαφέροντος ενημέρωση και φυσικά ψυχαγωγία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9456
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Μάιος 2024, 14:24

Στύξ έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:05
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:58
Στύξ έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:28
Έχω διαβάσει πολύ,μα πάρα πολύ,απελπιστικά πολύ μέχρι τα 40. Πλέον έχω απέχθεια.
Πολλοι φοιτητές που διαβάζουν για επαγγελματικούς λόγους μόνον την ύλη του σχολείου τους ως μαθητές και την ύλη της σχολής τους ως φοιτητές, όταν πετυχαίνουν τον επαγγελματικό τους στόχο ..δεν θέλουν να δουν βιβλίο στα μάτια τους
Επίσης οι περισσότεροι από αυτούς δεν διαβάζουν εξωσχολικα βιβλία αλλά μόνο την ύλη που πρέπει να διαβάσουν προκειμένου να πετύχουν στις εξετάσεις
Ρε συ διάβασα για μεταπτυχιακό + διδακτορικό, μετά για ΑΣΕΠ, ξανά για άλλο μεταπτυχιακό κλπ
ΦΤΑΝΕΙ ΛΕΜΕ!
Άρα για σένα το διάβασμα ήταν απλώς υποχρέωση ή έστω μέσο για επίτευξη κάποιων στόχων, που για διάφορους λόγους (ανάγκη, φιλοδοξίες, χαρακτήρας κλπ) το έκανες με τα κιλά και αδιαμαρτύρητα.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά βέβαια, γιατί σε τέτοιο βαθμό δεν έχω διαβάσει ποτέ τα "υποχρεωτικά" που έκανες εσύ ώστε να ξέρω πώς θα αντιδρούσα κι εγώ αντίστοιχα (πρακτικά με λες και αγράμματο), αλλά μάλλον για δικαιολογία μού κάνει το "διάβασα 2 βιβλιοθήκες πράμα, δεν αντέχω άλλο". Πιστεύω ότι κάποιος που έχει δίψα για λογοτεχνία (και όχι μόνο) και που διαβάζει για την ψυχαγωγία του, την ενημέρωσή του και γενικά όχι για επαγγελματικούς λόγους, δεν πτοείται από τον όγκο των "υποχρεωτικών" που έχει διαβάσει.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2133
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Μάιος 2024, 14:27

Είχα διαβάσει πολύ λογοτεχνία παλιότερα. Τώρα, αν εξαιρέσουμε τεχνικά/επιστημονικά κτλ, διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά non-fiction και σχεδόν αποκλειστικά αγγλικά. Και μάλλον βιβλία που ο περισσότερος κόσμος δεν θα σκεφτόταν καν να τα σηκώσει και να διαβάσει το οπισθόφυλλο.

Πάντως αυτό το προμοτάρισμα του βιβλίου σε στυλ "ένα βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος" κτλ, πάντα μου φαινόταν γελοίο. Μπορεί να διαβάζεις ένα βιβλίο τη μέρα και να διαβάζεις αποκλειστικά μαλακίες, σε φάση καλύτερα να μη διάβαζες καθόλου. Σε κάποια φάση είχα μια συνήθεια όταν έβλεπα κάποιον να διαβάζει να κρυφοκοιτάζω τον τίτλο και μετά να τον ψάχνω στο ίντερνετ. Αυτό επιβεβαίωσε την υποψία μου ότι οι περισσότερος κόσμος διαβάζει βιβλία που, για να το πω ευγενικά, δεν πρόκειται ποτέ να περάσουν στο πάνθεον της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 842
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 01 Μάιος 2024, 14:33

Isildur έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:24
Στύξ έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:05
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:58


Πολλοι φοιτητές που διαβάζουν για επαγγελματικούς λόγους μόνον την ύλη του σχολείου τους ως μαθητές και την ύλη της σχολής τους ως φοιτητές, όταν πετυχαίνουν τον επαγγελματικό τους στόχο ..δεν θέλουν να δουν βιβλίο στα μάτια τους
Επίσης οι περισσότεροι από αυτούς δεν διαβάζουν εξωσχολικα βιβλία αλλά μόνο την ύλη που πρέπει να διαβάσουν προκειμένου να πετύχουν στις εξετάσεις
Ρε συ διάβασα για μεταπτυχιακό + διδακτορικό, μετά για ΑΣΕΠ, ξανά για άλλο μεταπτυχιακό κλπ
ΦΤΑΝΕΙ ΛΕΜΕ!
Άρα για σένα το διάβασμα ήταν απλώς υποχρέωση ή έστω μέσο για επίτευξη κάποιων στόχων, που για διάφορους λόγους (ανάγκη, φιλοδοξίες, χαρακτήρας κλπ) το έκανες με τα κιλά και αδιαμαρτύρητα.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά βέβαια, γιατί σε τέτοιο βαθμό δεν έχω διαβάσει ποτέ τα "υποχρεωτικά" που έκανες εσύ ώστε να ξέρω πώς θα αντιδρούσα κι εγώ αντίστοιχα (πρακτικά με λες και αγράμματο), αλλά μάλλον για δικαιολογία μού κάνει το "διάβασα 2 βιβλιοθήκες πράμα, δεν αντέχω άλλο". Πιστεύω ότι κάποιος που έχει δίψα για λογοτεχνία (και όχι μόνο) και που διαβάζει για την ψυχαγωγία του, την ενημέρωσή του και γενικά όχι για επαγγελματικούς λόγους, δεν πτοείται από τον όγκο των "υποχρεωτικών" που έχει διαβάσει.
Έχω διαβάσει ακόμα περισσότερο και άλλα ,πολλά άλλα .
Το μυαλό μου όμως είναι πεπερασμένο και χρειάζεται αποσυμπίεση.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12936
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 01 Μάιος 2024, 14:35

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:18
ή μάλλον διαβάζουν λιγότερο από τις γυναίκες; Περίπου 60-40 είναι η αναλογία σε πολλές χώρες και κάπου κει είναι και στην Ελλάδα.
https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF

Επειδή παίζουν περισσότερο παιχνίδια στον υπολογιστή;

Ή υπάρχει θέμα κοινωνικών προτύπων; Ας πούμε υπάρχει μέρος της κοινωνίας που θεωρεί μη αρρενωπή δραστηριότητα το διάβασμα;
Διαβάζουν τι πράμα όμως; Λογοτεχνικά βιβλία και περιοδικά;
Γιατί π.χ. σε επιστημονικού περιεχομένου βιβλία μάλλον είναι πολύ πίσω οι γυναίκες.


Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12936
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 01 Μάιος 2024, 14:37

Εγώ βασικά θα έλεγα ότι είναι υπερ των ανδρών που δεν είναι πρώτοι σε βιβλία π.χ. "αυτοβελτίωσης" :smt005:
Οπότε μην το χεις για καλό ότι γενικά και αόριστα διαβάζουν παραπάνω οι γυναίκες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70481
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Μάιος 2024, 14:39

micmic έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:27
Αυτό επιβεβαίωσε την υποψία μου ότι οι περισσότερος κόσμος διαβάζει βιβλία που, για να το πω ευγενικά, δεν πρόκειται ποτέ να περάσουν στο πάνθεον της παγκόσμιας λογοτεχνίας.
Ε, με την ίδια ακριβώς λογική, κάποιοι που δεν έχουν διαβάσει καν ελληνική λογοτεχνία, πέρα από κάποια πιασάρικα τσιτάτα, κρίνουν και το επίπεδο της παγκόσμιας φιλοσοφίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9456
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Μάιος 2024, 14:39

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:35
Εικόνα

΄
Ωραίος πίνακας! Τα λογοτεχνικά είδη είναι ελληνική λογοτεχνία, ξένη λογοτεχνία και αστυνομικά. Άντε να βάλει κανείς και τους αρχαίους συγγραφείς μέσα (λάθος βέβαια, γιατί τους έχει σούμα).

Σοβαρότατα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει κανείς, όντως. :smt005:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9127
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Μάιος 2024, 14:39

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:09
ze]
Γνωρίζω μαθητές του είκοσι που πέτυχαν στις σχολές τους με άριστα αλλα ..περα από το αντικείμενο των σπουδών τους ΔΕΝ έχουν μόρφωση ή γνώσεις για κάτι άλλο ..
αυτα τα δυο μπορεί να πάνε και μαζί τελικά, το παρατήρησα και εγώ. Οσους καλους συμμαθητές είχα δεν ξέρανε τίποτε γενικά και δεν γινόταν συζήτηση. Αυτοί που ήξεραν χίλια δυο εκτός σχολείου ήταν άτομα που το μυαλό τους πετούσε και δεν μπορούσαν να συγκεντρωθούν στα μαθήματα. Μαυτους μπορούσες να κάνεις παρέα.
Εγώ δεν ανήκα σε καμιά κατηγορία απο τις δυο, ουτε ήξερα πολλά ουτε και μπορούσα να διαβάσω μαθήματα, ήμουν μια μετριότητα γενικώς. Λογοτεχνικά διάβαζα πάντως με πάθος αλλά οχι καλοκαίρι που έβγαινα απο το σπίτι, τα ειχα μέσα απο τα σχολικά βιβλία να φαίνεται οτι διαβάζω μαθήματα. Καλές εποχές πριν τις τσόντες.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11622
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 01 Μάιος 2024, 14:40

micmic έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:27
Σε κάποια φάση είχα μια συνήθεια όταν έβλεπα κάποιον να διαβάζει να κρυφοκοιτάζω τον τίτλο και μετά να τον ψάχνω στο ίντερνετ. Αυτό επιβεβαίωσε την υποψία μου ότι οι περισσότερος κόσμος διαβάζει βιβλία που, για να το πω ευγενικά, δεν πρόκειται ποτέ να περάσουν στο πάνθεον της παγκόσμιας λογοτεχνίας.
Μα προφανώς και υπάρχουν εκδόσεις εκεί έξω που δεν θα πάρουν νόμπελ λογοτεχνίας. Όμως ακόμα και αυτά τα φτηνά βιβλία κάτι δίνουν και προσφέρουν στον αναγνώστη, είτε είναι βελτίωση λεξιλογίου, είτε μία ενδιαφέρουσα ιστορία, είτε μία διαφορετική οπτική που θα υπήρχε σε κάποια ζητήματα. Ακόμα και τα φτηνότερα τσοντοβιβλία και σεξοιστορίες που κυκλοφορούν ελεύθερα ονλάιν, ερεθίζουν έστω το μυαλό. Άρα, για εμένα είναι καθαρά θετικό το πρόσημο, ό,τι και αν διαβάζει κανείς.

Θαρρώ πως η ερώτηση θα έπρεπε να είναι "γιατί οι άνθρωποι δεν διαβάζουν". Πριν μερικές δεκαετίες ο αναλφαβητισμός ήταν μάστιγα, αλλά βλέπουμε ότι παρά το γεγονός ότι όλοι πλέον μαθαίνουν γραφή και ανάγνωση, η πλατιά μάζα δεν έχει κάποια ενόρμηση για πνευματική καλλιέργεια και μόρφωση. Οι δε νεότερες γενιές δεν έχουν καθόλου υπομονή για ανάγνωση, βλέπουν μεγάλο κείμενο και πανικοβάλλονται, δυσκολεύονται να κατανοήσουν τι διαβάζουν, δυσκολεύονται να περιγράψουν τι διάβασαν, δυσκολεύονται να επικοινωνήσουν λόγω περιορισμένου λεξιλογίου.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9030
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Μάιος 2024, 14:41

nyxtovios έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:35
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:18
ή μάλλον διαβάζουν λιγότερο από τις γυναίκες; Περίπου 60-40 είναι η αναλογία σε πολλές χώρες και κάπου κει είναι και στην Ελλάδα.
https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF

Επειδή παίζουν περισσότερο παιχνίδια στον υπολογιστή;

Ή υπάρχει θέμα κοινωνικών προτύπων; Ας πούμε υπάρχει μέρος της κοινωνίας που θεωρεί μη αρρενωπή δραστηριότητα το διάβασμα;
Διαβάζουν τι πράμα όμως; Λογοτεχνικά βιβλία και περιοδικά;
Γιατί π.χ. σε επιστημονικού περιεχομένου βιβλία μάλλον είναι πολύ πίσω οι γυναίκες.
Επιστημονικού περιεχομένου βιβλία είναι τόσο μικρό κομμάτι της ελληνικής αγοράς, που δεν κάνει διαφορά.
Z

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9127
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Μάιος 2024, 14:47

τι θα πει αυτοβελτίωση ρε πούστη μου; :fp:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70481
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί οι άντρες δεν διαβάζουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Μάιος 2024, 14:47

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:41
nyxtovios έγραψε:
01 Μάιος 2024, 14:35
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Μάιος 2024, 13:18
ή μάλλον διαβάζουν λιγότερο από τις γυναίκες; Περίπου 60-40 είναι η αναλογία σε πολλές χώρες και κάπου κει είναι και στην Ελλάδα.
https://www.osdel.gr/uploads/images/%CE ... B_2022.PDF

Επειδή παίζουν περισσότερο παιχνίδια στον υπολογιστή;

Ή υπάρχει θέμα κοινωνικών προτύπων; Ας πούμε υπάρχει μέρος της κοινωνίας που θεωρεί μη αρρενωπή δραστηριότητα το διάβασμα;
Διαβάζουν τι πράμα όμως; Λογοτεχνικά βιβλία και περιοδικά;
Γιατί π.χ. σε επιστημονικού περιεχομένου βιβλία μάλλον είναι πολύ πίσω οι γυναίκες.
Επιστημονικού περιεχομένου βιβλία είναι τόσο μικρό κομμάτι της ελληνικής αγοράς, που δεν κάνει διαφορά.
Τα αμιγώς επιστημονικού περιεχομένου αφορούν μόνον στους σχετικούς επιστήμονες, γιατί μόνον αυτοί μπορούν να κρίνουν.

Οπότε, καλό είναι να κοπούν και οι παπαριές για επιστημονική επιμόρφωση, από τον κάθε ανίδεο που ψαρεύει "πιστημονικά" αποσπάσματα στο διαδίκτυο και συγχρόνως κάνει κριτική για πιο προσιτά στο κοινό αναγνώσματα όπως η λογοτεχνία και η φιλοσοφία, για τα οποία δεν έχει την παραμικρή ιδέα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών