Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2020, 21:56

ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ;

Εικόνα

Τι είναι ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ; Μην είναι μια "αόρατη" Ιδέα που πλανάται μόνο στα οράματα των πιστών τέκνων του; Μην είναι μια φιλοσοφία, που το νόημά της έχει χάσει την Αξία του στην εποχή μας; Μην είναι το πρωτογενές κύτταρο που εμφανίστηκε πάνω στον πλανήτη; Μην είναι το γέννημα ενός ανώτερου λαού, με αποστολή να μεταλαμπαδεύσει τις πολύτιμες Γνώσεις του στους λαούς που δεν τις κατείχαν; Μην είναι η Αρχή της Γένεσης της Ανθρώπινης Φυλής;...

Όποια έννοια κι αν συλλάβουν οι Σοφοί για την ύπαρξη του Ελληνικού λαού θα είναι σωστή, γιατί ο Ελληνισμός περικλείει την πεμπτουσία της Ανθρωπότητας. Όποιο όνομα και να δώσουν οι επιστήμονες για την προέλευση της Ελληνικής Φυλής, θα είναι σωστή, γιατί Έλληνας είναι ο γεννήτωρ της Ανθρωπότητας. Όποια εξήγηση καταγράψουν οι Ιστορικοί, για την μακροβιότητα και συνέχεια του Ελληνικού Έθνους, θα είναι σωστή, γιατί ποτέ δεν αλλοιώθηκε από επιμιξίες, από αλώσεις, αλλά ούτε και από τις πολλές Γενοκτονίες.

Ο Ελληνισμός από την αρχή της δημιουργίας του μέχρι σήμερα ήταν είναι και θα είναι στο διηνεκές ο εκφραστής του Θείου, της Ευσέβειας στους Ιερούς Κανόνες και στους Νόμους της Πολιτείας και της Δικαιοσύνης, της Ειλικρίνειας, του ενάρετου Βίου, της Ηθικής βιωσιμότητας του ανθρώπου, της Αλήθειας της ύπαρξής του και της αιώνιας πορείας του με οδηγό τις Ελληνικές Αρετές. Οι έχοντες πολίτες τον Ελληνισμό ριζωμένο στην ψυχή τους, είναι κάτοχοι όλων των Αρετών!

Ποιες είναι οι Αρετές του Έλληνα; Ανθρωπισμός Ηρωισμός, Ελευθερία, Δίκαιο, Φιλοπατρία, Αξιοπρέπεια, Μεγαλοψυχία, Αλληλεγγύη, Γενναιοδωρία και η προστασία των αδύνατων μελών της κοινωνίας. Αυτές οι αποκλειστικές Αρετές του έγιναν καρφί στο μάτι απολίτιστων λαών, που δεν εμφορούνται από πνεύμα ευγενούς άμιλλας απέναντί του. Είναι αυτή η γεμάτη από ελευθεροσύνη ψυχή του απόγονου των Αρχαίων Ελλήνων, που ενεργοποιεί το μένος τους και επιδιώκουν να την ξεριζώσουν. Είναι η αδέσμευτη φιλοπατρία που σκοντάφτουν πάνω της όλα τα οπλικά και οικονομικά συστήματά τους, με τα οποία προκλητικά την πολιορκούν!

Η υπαρξιακή διάσταση του Ελληνισμού έχει τις ρίζες της στην Αρχή των πάντων και διέπεται από τις Αρχές της Νομοτέλειας. Είναι η ανάπτυξη συγκεκριμένων διαδικασιών ή πράξεων, που πραγματώνονται σύμφωνα με τους εγγενείς Νόμους τους. Η Νομοτέλεια αναζητεί τους σταθερούς Νόμους κάτω από τους οποίους λειτουργούν τα φυσικά ή κοινωνικά φαινόμενα, μα και την σχέση αιτίου-αποτελέσματος που υπάρχει σ' αυτά. Είναι η ουράνια μεγαλοφυΐα του Δημιουργού, που εκτόξευσε τον Έλληνα στην κορυφή της Δημιουργίας!

Ο Ελληνισμός αποτελείται από ένα ευρύ σύνολο Γνώσεων, Αξιών και Αρχών, που δόθηκε στους Έλληνες από τον Δημιουργό, με απώτερο σκοπό την μετάδοσή τους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης, ώστε να μεταμορφωθεί σε ουράνια κοινωνία, μέσα από την πρόοδό τους. Εξ' ου και οι ικανοί και αφοσιωμένοι Έλληνες ανά τους αιώνες με τα πνευματικά χαρίσματά τους και τις πολεμικές τους ικανότητες προήγαγαν τον Ελληνισμό σε Επιστήμη και τον διέδωσαν στα πέρατα του κόσμου. Η Ιστορία βρίθει από τις γεωγραφικές κατακτήσεις και πολιτιστικές αναζητήσεις των διαχρονικών Ηρώων του!

Το πιο τρανό παράδειγμα στους Αιώνες της Παγκόσμιας Ιστορίας, το οποίο εξακολουθεί να παραμένει ως μέρες μας ανεξίτηλο και αξιοθαύμαστο είναι αυτό του μοναδικού Έλληνα Ηγέτη ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ. Είναι ο πρώτος Βασιλιάς των Ελλήνων με καταγωγή από την Μακεδονία και με Ελληνική ψυχή που κατάφερε να ενώσει τις Πόλεις-Κράτη της εποχής του κάτω από την δική του κηδεμονία.

Υπήρξε μια κομβική για την Ελλάδα και την Ευρώπη περίπτωση ο Μακεδόνας Αλέξανδρος, για το πόσο πολύτιμη και αναγκαία ήταν είναι και θα είναι η Ενότητα των Ελλήνων. Ο Βασιλιάς Αλέξανδρος για να διεξαγάγει τον πόλεμο κατά των Περσών και για να κυριεύσει την πανίσχυρη και απέραντη σε έκταση Αυτοκρατορική Περσία, θεώρησε ότι μόνη της η Μακεδονία μπορεί και να αποτύγχανε. Άλλωστε γιατί να πήγαινε μόνη της στην Εκστρατεία η Μακεδονία, αφού η Περσία ήταν ο κοινός εχθρός όλων των Ελλήνων;

Ήταν ο πρώτος Ηγέτης στην Αρχαία Ελληνική Ιστορία, που συνέλαβε την Ιδέα μιας ισχυρής και Ενωμένης Ελλάδας, την οποία υλοποίησε ονομάζοντας την Ενότητα των Ελληνικών Πολιτειών Ελλάδα και τους πολίτες της Έλληνες.
Οι μόνες Πολιτείες που δεν δέχθηκαν την Ένωση ήταν η Θήβα και η Σπάρτη. Η μεν Θήβα επί πλέον ήταν εχθρική, προκλητική και επικίνδυνη. Έτσι ο Βασιλιάς Αλέξανδρος δεν είχε άλλη λύση από να την εξουδετερώσει με πόλεμο εναντίον της, επειδή δεν μπορούσε να εκστρατεύσει κατά των Περσών, αφήνοντας πίσω του στον Ελλαδικό χώρο διασπαστικές και εχθρικές τάσεις. Η δε Σπάρτη δεν συμμετείχε στην Ενωμένη Ελλάδα ούτε και στην εκστρατεία, μα δεν ήταν και εχθρική.

Ο Αλέξανδρος από όλες τις Ελληνικές Πολιτείες, θαύμαζε, αγαπούσε και εκτιμούσε την Αθήνα, που την θεωρούσε, όπως πράγματι και ήταν, η κορωνίδα του Πολιτισμού των Ελλήνων. Ενωμένοι λοιπόν οι Έλληνες από τον ημίθεο Αλέξανδρο και υπό την Αρχηγία του, νίκησαν την πανίσχυρη Αυτοκρατορική Περσία, και μετέδωσαν σε όλο τον τότε κόσμο που κυρίευσαν, την Ελληνική γλώσσα, τον Ελληνικό πολιτισμό, και το Ελληνικό πνεύμα, υπό την καθοδήγηση πάντοτε του Αθάνατου Ηγέτη, ο οποίος και επεδίωξε και επέτυχε την Ισότητα και συμφιλίωση μεταξύ των Ελλήνων και των λαών στις χώρες τις οποίες κυρίευσε, και εμπέδωσε την παγκόσμια ειρήνη.

Η Αλήθεια του αιώνιου Ελληνισμού είναι διαχρονικά ανθρωποκεντρική και δεν επηρεάστηκε από Επι-θέσεις σιωνιστών αλλά ούτε και από Κατα-θέσεις δανειστών. Η παρουσία του είναι πανανθρώπινη χωρίς να φθείρεται, χωρίς να παρακμάζει, χωρίς να εκφυλίζεται, γιατί είναι μια παγκόσμια εξελικτική έννοια, που φωτίζει τις σκοτεινές πτυχές της αβύσσου της ψυχής των βάρβαρων λαών. Είναι η φλόγα και το πάθος που αναβλύζει από το θείο Φως της Γνώσης του. Είναι η πνευματική έκφραση για ένα καλύτερο δίκαιο Κόσμο, αυτού που δημιουργεί με τον Αθάνατο Πολιτισμό του!

Η Ελληνική Φυλή διατηρήθηκε ανέπαφη σε ξενοκρατίες και θα καμφθεί τώρα από "άσφαιρες" απειλές διεθνών σιωνιστών; Θα δειλιάσει ο Έλληνας ο φέρων την Σοφία του Θεού, ο ζωοδότης ήλιος στο σκοτάδι της Άγνοιάς τους; ΟΔανειστής της ύπαρξής τους θα φοβηθεί τους δανεισμένους το Πνεύμα του; Αυτό που μετάλλαξαν σε Οινό-Πνευμα για να μολύνουν το Ελληνικό Έθνος; Δεν έχουν ιδέα τι είναι ο Ελληνισμός! Γι' αυτό θα πληρώσουν τα χρέη τους στην Ανθρωπότητα με το ίδιο νόμισμα και μάλιστα με ΕΠΙ-ΤΟΚΙΟ!
Μαίρη Καρά

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Μάιος 2020, 22:08

ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΛΛΗΝ.

Εικόνα

Ο Ελληνισμός υπέστη την μεγαλύτερη ήττα του κατά την διάρκεια του 4ου μ.Χ. αιώνα. Από τότε και για τα επόμενα 1500 χρόνια ακόμα και ...το όνομα Έλληνας απαγορεύτηκε τελείως να χρησιμοποιείται και με ποινή θανάτου. Γι’ αυτό δεν υπάρχει σε ό,τι έμεινε γραπτό στην Ελληνική γλώσσα, όπως και σε ό, τι είχε σχέση με τον Ελληνικό Πολιτισμό. Ως προς την ακριβή έννοια του Τι εστί Έλλην και Ελληνίς υπάρχει μια περίεργη διαμάχη ανάμεσα σε Έλληνες και σε ξένους ερευνητές και διανοούμενους. Όπως υπάρχει και μεγάλη σύγχυση περί του Ποιος είναι Έλληνας! Κάτι που δεν συμβαίνει με τις ονομασίες άλλων λαών. Γιατί όμως μόνο για τους Έλληνες αμφισβητείται η Ιστορική τους προέλευση και η προγονική τους συνέχεια; Διότι υπάρχουν ειδοποιές διαφορές αυτών των εννοιών, οι οποίες από πρώτη άποψη φαίνονται ομοειδείς και αυτές είναι πιθανόν να είναι:...

Ο γεωγραφικός εντοπισμός, το ιστορικό και χρονολογικό βάθος, ο βαθμός επίδρασής του υπό και επί των Ιστορικών και πολιτισμικών γεγονότων, ο βαθμός επίδρασης στην σημερινή εποχή και ο εκτιμώμενος βαθμός επίδρασης στο μέλλον. Η Ελλάδα είναι χώρα ξεχωριστή, γιατί γεωγραφικά, Ιστορικά και πολιτιστικά βρίσκεται Ανατολικά της Δύσης και Δυτικά της Μέσης Ανατολής. Ως εκ τούτου ο Έλληνας δεν είναι ούτε κλασικά δυτικός, ούτε ανατολίτης.

Είναι δάσκαλος και μαθητής και των δύο ως Γραικός, Ρωμιός και Έλληνας, έννοιες αλληλοσυμπληρούμενες και συνώνυμες. Ήταν και θα είναι ο θεματοφύλακας του ελεύθερου Πνεύματος και ο ισορροπιστής ανάμεσα στους δυο κόσμους. Είναι κάτοχος δηλαδή μιας βαριάς κληρονομιάς.

Μπορούμε δηλαδή να πούμε, ότι «Έλλην» είναι ο γεννημένος στην σημερινή Ελλάδα, ή ο Πολίτης ή ο κάτοικος της Ελλάδας; Τότε θα ήταν σαν να απορρίπταμε τους Σμυρναίους, τους Ποντίους, τους Βορειοηπειρώτες, τους Κυπρίους, τους από την Αλεξάνδρεια Αιγυπτιώτες και τους εκπατρισθέντες Έλληνες. Μα και ένα τέκνο Ελλήνων γεννημένο στον Καναδά ή στην Αυστραλία δεν παύει να είναι «Έλλην».

Άρα πρώτο και κύριο ιδιαίτερο γνώρισμα του Έλληνα είναι η Ιθαγένεια, η καταγωγή σε βάθος πολλών γενεών από Έλληνες και όχι αποκλειστικά ο τόπος γέννησης στον σημερινό στενό γεωγραφικό Ελλαδικό χώρο. Επομένως είναι αστήρικτη η άποψή μας, πως «αυτός είναι Έλλην(ας)» επειδή γεννήθηκε στην Ελλάδα ή επειδή έχει Ελληνική καταγωγή ή έχει φοιτήσει σε Ελληνικό σχολείο ή έχει Ελληνική συνείδηση, ή επειδή έχει Ελληνική υπηκοότητα και αστυνομική ταυτότητα.

Τα εκ γενετής χαρακτηριστικά ή δεδομένα δεν αρκούν, για να καταστήσουν κάποιον «Έλληνα». Χρειάζεται η απαραίτητη Παιδεία και η κατάλληλη Παίδευση-Διαπαιδαγώγηση, δηλαδή το σύνολο χαρακτηριστικών γνωρισμάτων ήθους και τρόπου σκέψης ως απαύγασμα της Παιδευτικής διαδικασίας. Δεν αρκεί δηλαδή να υπάρχει ο κατάλληλος «σπόρος», πρέπει για την ευδοκίμησή του να υπάρχει και το κατάλληλο «έδαφος».

Ο Έλληνας είναι περίεργο πλάσμα, έμπλεον με αντίθετα χαρακτηριστικά. Αδέσμευτο, ανυπότακτο, ανυπάκουο, συγκαταβατικό με διερευνητικό, δημιουργικό και με εφευρετικό νου. Από την άλλη είναι απείθαρχο, αυτοκαταστροφικό, αναβλητικό, εγωκεντρικό, κυκλοθυμικό. Επομένως απαιτείται σαφής διαχωρισμός μεταξύ της έννοιας «Έλλην» όπως διατυπώνεται με φιλοσοφική χροιά και διάθεση από αυτήν, που μπορεί να αποδοθεί με απλή νομική λήψη υπηκοότητας ή διαβατηρίου ή ταυτότητας, σε άτομα που το επιθυμούν και έχουν αποδείξει με την ζωή τους, ότι το αξίζουν και το τιμούν.

Φυσικά και ο Ελληνικός λαός είναι περήφανος για την ένδοξη καταγωγή του και για τους Σοφούς προγόνους του. Να είναι λοιπόν κανείς περήφανος Έλλην ή να μην είναι; Ιδού η μεγάλη απορία! Απορία για κάθε άλλον θνητόν, που δεν είχε την τύχη να γεννηθεί Ελλην! Όχι όμως και για το ευλογημένο άτομο που γεννήθηκε στον ιερό Ελληνικό χώρο της ωραιότερης Χώρας!

Αμφιβάλλει κανείς Έλλην, πως η Ελλάδα παράγει τα πάντα και επομένως είναι η πιο παραγωγική Χώρα του Πλανήτη; Φυσικά κανένα τυχερό τέκνο της δεν έχει αμφιβολία, για την γονιμότητά της: και Υλική μα και Πνευματική. Προτερήματα δηλαδή που δικαίως τα ζηλεύουν οι απανταχού… Ανθέλληνες! Ναι, οι λαοί που δεν «γνωρίζουν» ή δεν θέλουν να αναγνωρίσουν την Αρχαία Φιλοσοφία της και το Αθάνατο Πνεύμα της, την φθονούν αντί να την θαυμάζουν.

Αυτή την βαθειά Γνώση της αγωνίζονται να την… εξυψώσουν παγκοσμίως… Τι γλυκό εκ μέρους τους! Μας κατασυγκινούν με τις τόσες εκδηλώσεις θαυμασμού τους… μας «σκλαβώνουν» με την τόση καλοσύνη τους, που μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην εξαφάνισή μας ως Έθνους. Γιατί εμείς είμαστε γνήσιοι Έλληνες και αγαπάμε την καταγάλανη πατρίδα μας, που απλόχερα μας προσφέρει ποιοτική και πολιτιστική πορεία.

Είναι χρέος να την φροντίζουμε, όπως μας φροντίζει και να την υπερασπιζόμαστε με αυταπάρνηση, για να μας ανήκει το δικαίωμα να λεγόμαστε Έλληνες. Πρέπει να είμαστε ευγνώμονες για την πατρίδα μας, όχι μόνο για την γεωγραφική της θέση, μα και για την ένδοξη Ιστορία της. Για τον «Χρυσούν Αιώνα του Περικλέους» που γέννησε την Δημοκρατία, δίνοντας το παράδειγμα στους τότε βάρβαρους λαούς.

Για τους Αθάνατους Φιλοσόφους που δίδασκαν όχι μόνο τους συμπολίτες τους αλλά και τους λαούς των γνωστών τότε Εθνών. Για τα Αθάνατα Μνημεία που κοσμούν και τη νεότερη Ελλάδα μας… και ενίοτε λεηλατήθηκαν. Για την Ιδέα του δοξασμένου Έθνους με τους απελευθερωτικούς αγώνες της νεότερης Ιστορίας, κάνουν την ψυχή του γνήσιου σημερινού Έλληνα, να πάλλεται από συγκίνηση στο άκουσμα του Εθνικού Υμνου και των πατριωτικών εμβατηρίων.

Αυτά τα γεννεσιουργά Ιδανικά που μας εμφύσησαν οι γονείς και οι δάσκαλοί μας, μας ξεχωρίζουν από τους απολίτιστους και άνευ Εθνικής Συνέχειας άλλους λαούς της Υφηλίου. Τα Ιερά Σύμβολα και η Εθνική μας Ταυτότητα ζηλεύουν οι παγκοσμιοποιητές και έβαλαν στόχο να μας τα στερήσουν. Γιατί αυτά μας διακρίνουν σαν Εθνος. Και γι’ αυτά πρέπει να αγωνιζόμαστε και να διατηρούμε άθικτα από τις επεκτατικές διαθέσεις των εχθρών μας, δίνοντας ακόμα και την Ζωή μας.

Ένα γενικό συμπέρασμα από την μακραίωνη διαδρομή του και από όσα έχουν διασωθεί από την πολιτιστική αναλαμπή της κλασικής εποχής, φαίνεται ότι ο Έλληνας χαρακτηρίζεται από εφαρμογή του Μέτρου και του Δικαίου. Είναι λάτρης της Αρμονίας και του Ευ Ζην και από επιτεύγματα τα οποία επιδρούν ευεργετικά σε όλους, ανεξάρτητα από Εθνικότητα ή Φυλή. Γι’ αυτό ο Έλληνας ξεχωρίζει απ’ όλες τις άλλες Φυλές και γι’ αυτό τον φθονούν τόσο οι άλλοι λαοί, που εκπολιτίστηκαν από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ
ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΝΔΟΞΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!
ΖΗΤΩ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ Η ΕΛΛΑΔΑ!
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ!

Μαίρη Καρά


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 07 Μάιος 2020, 16:10

(Ἀντίγραφον δηλώσεως ὑποταγῆς,
μέχρι ὑπερ-τέρας προσταγῆς):
~
* Ἅμα ἀγαπήσουμε θρησκευτικῶς, σεξουαλικῶς, δουλοπρεπῶς, ποὺ νὰ τὸ νιώθει, πρῶτ' ἀπ' ὅλα χαρωπῶς,
τοῦ καθενός μας ὁ πωπός καὶ δὲν ξέρω νὰ τὸ πῶ ἀμετροεπῶς ἀλλοιῶς πῶς, ἀνελλιπῶς, τοὺς λαθρομετανᾶ-
στες,

θὰ πέσει ἐξ οὐρανῶν καὶ κράτους Εὐλογία,
τόση ποὺ θὰ τὰ χάσει κι' ἡ Παναγία,
θἄμαστ' ὅλοι μὲ τὰ μοῦτρα πεσμένοι στὴν καλοφαγία, τύφλα νἄχει κι' ἡ σεξολογία,
θὰ ζοῦμε πλέον εύτυχεῖς, κανείς μας δὲν θὰ νιώσει δυστυχής,
σᾶς τὸ ἐγυῶμαι,
κι' ἀπ' τὸ στόμα κι' ἀπ' τὸν κῶλο (<------ προπαντός),
θὰ τρῶμε.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 07 Μάιος 2020, 16:15

Μια χαρά είναι ο σύγχρονος ελληνικός λαός.
Αυτήν την περίοδο που ζούμε είναι αναμφισβήτητα στα καλύτερά του.
Όσον αφορά τους αρχαίους Έλληνες, είχαν πάρα πολλά κακά και ελαττώματα τα οποία στην σύγχρονη εποχή θα ήταν απαράδεκτα και ανήκουστα για πολιτισμένο άνθρωπο.
Απλά εμείς στεκόμαστε σε 5-10 πράγματα θετικά τα οποία μας συμφέρουν και φυσικά τα υπερπροβάλουμε.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Μάιος 2020, 20:36

ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΛΛΑΔΑ.

Εικόνα

Να είσαι ΕΛΛΑΔΑ ή να μην είσαι; Γιατί να μην είμαι; Είμαι και σ’ όλη την ΥΦΗΛΙΟ φαίνομαι! Είμαι η Ελλάδα που εσείς οι ΝΕΟ-ΕΛΛΗΝΕΣ κληρονομήσατε απ’ τους ένδοξους προγόνους σας. Από την Αρχαιότητα αμυνόσασταν δυναμικά, για να διατηρείτε την Εθνική μου ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ, χωρίς ποτέ να επιτεθείτε σε άλλες χώρες. Εσείς τους δίνατε τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ κι εκείνες σας ζήλευαν. Οποία ανωτερότητα επιδεικνύατε στους βάρβαρους και με ποια κατωτερότητα σας επέστρεφαν το ΠΝΕΥΜΑ σας. Από τον 5ο Αιώνα του Περικλή μέχρι την ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ του 1821 και το ΕΠΟΣ του 40, δείχνατε στους λαούς, πως οι ΗΡΩΕΣ πολεμούν σαν ΕΛΛΗΝΕΣ! Και οι ίδιες «Μεγάλες Δυνάμεις» ύστερα, ζηλεύοντας και υποτιμώντας την Εθνική σας περηφάνια, δεν σας θεωρούσαν πλέον ΝΙΚΗΤΕΣ, μα σας έβλεπαν σαν τους υποψήφιους υποτελείς τους!

Με λένε Ελλάδα. Σας μιλάω ψιθυριστά, γιατί σήμερα έχουν αυτιά και οι τοίχοι. Μόνο αυτοί που θα’ πρεπε να έχουν… δεν έχουν. Αυτοί είναι περήφανοι μόνο στα… αυτιά. Γι' αυτό θα φωνάξω την ΕΝΔΟΞΗ Ιστορία μου. Ποια είμαι, πως υπάρχω τόσες χιλιάδες χρόνια, πως δεν μπόρεσαν τόσες μεγάλες δυνάμεις, να με διαλύσουν. Επειδή άντεχα… ας είναι καλά τα ηρωικά παιδιά μου, που με προστάτευαν και με διατηρούσαν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ. Μα τώρα θα μάθετε, πως τα τελευταία παιδιά μου, με υποχρέωσαν στην ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ. Μα αυτά δεν είναι αληθινά παιδιά μου. Ναι, αλήθεια σας λέω, μου τα φόρτωσαν κάποιοι επίδοξοι μνηστήρες μου, τους οποίους δεν δεχόμουν στα χωράφια μου… δεν τους ήθελα, γιατί έβλεπα πως με έβλεπαν… Στο μυαλό τους είχαν μόνο να με παραπλανήσουν, να πάρουν την προίκα μου και να με… ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ!

Κάποτε είχα συναίσθηση της ιστορικής ΑΞΙΑΣ μου και ήμουν ΠΕΡΗΦΑΝΗ. Ναι, ήμουν πάντα φτωχή και μικρή… όμως πάντα ΤΙΜΙΑ. Και για να διατηρήσω την ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ μου και την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μου… έπρεπε να πολεμάω. Πολέμαγα για τους Βαλκανικούς, για την ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ στην Μικρά Ασία, στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο για να διώξω τους κατακτητές… όμως άντεχα. Τότε ξυπνούσαν μέσα μου οι μνήμες, που με συνέδεαν με το παρελθόν. Κι έπαιρνα τεράστια δύναμη.

Εικόνα

Μετά όμως που έβλεπα τα παιδιά μου να σκοτώνονται μεταξύ τους… άρχισα να μαραζώνω. Δεν άντεχα αυτόν τον γελοίο ΕΜΦΥΛΙΟ πόλεμο μεταξύ των αριστερών και των δεξιών. Τι καταστροφική αυτή η ΔΙΧΟΝΟΙΑ! Αυτή οδήγησε στις μελλοντικές άσχημες εξελίξεις για όλα τα παιδιά μου. Αυτήν που καλλιεργούσαν σκόπιμα οι Σύμμαχοί μας… αυτοί ντε που πάντα μας ήθελαν προτεκτοράτο… και τα ανυποψίαστα παιδιά μου εκτελούσαν πιστά τις εντολές τους… παλιά ΙΣΤΟΡΙΑ!

Όμως δεν κατάφεραν να με εκμηδενίσουν κι ακόμα είμαι Ελεύθερη και μπορώ να σας διηγηθώ τη νεότερη ιστορία μου. Από την ΧΟΥΝΤΑ στο ΠΑΣΟΚ, τα λαμόγια στην Εξουσία, το "Τσοβόλα δώσ' τα όλα", τον Κοσκωτά, τον Μητσοτάκη, το χρηματιστήριο του '99, οι κοριοί, οι παπαγάλοι. Όλοι αυτοί που δεν δικάστηκαν. Ο Σημίτης, ο Κόκκαλης, ο Μπόμπολας. Οι λιμουζίνες και τα μπουζούκια σε μια χώρα, που τα τελευταία χρόνια δεν παράγει τίποτα. Ο Αντρέας με τα δανεικά. Οι δημόσιοι υπάλληλοι. Οι λαϊκιστές στην Εξουσία, πράσινοι και μπλε. Οι συνδικαλιστές. Οι ληστοτραπεζίτες. Οι Αλβανοί και οι σφαγές. Οι χουλιγκάνοι και τα επεισόδια. Οι κουκουλοφόροι και οι κουλτουριάρηδες αριστεροί της πλάκας υποστηρικτές τους. Οι αριστεροί με τις δεξιές τσέπες στην ΕΡΤ. Οι Υπουργοί και οι μίζες. Ο μπουνταλάς κρεμανταλάς Καραμανλής, ο άχρηστος. Οι Εισαγγελείς που δεν έβαλαν κανέναν στην φυλακή. Οι τρομοκράτες που έπιασαν την λιγότερο τρομοκρατική κι απ’ το Σύστημα 17 Νοέμβρη… κι αυτό με τρομοκρατεί.

Σήμερα αισθάνομαι σαν βιασμένη κι είμαι τρομοκρατημένη. Μου κλωτσάνε τα ομόλογα, με έχουν κάνει σκουπίδι. Με ατιμάζουν οι Γερμανοί, με κράζουν στα κανάλια τους. Πιάνουν το όνομά μου στο βρωμόστομά τους… Είναι να τρελαίνεσαι, να παραληρείς...

Έχω τα πιο μαγευτικά νησιά, τα ωραιότερα μάτια, που είναι σαν θάλασσες, τα πανέμορφα βουνά… μα δεν με γουστάρει πια κανένας. Διότι με βίασαν όλοι, νιώθω πως είμαι βρώμικη. Και δεν υπάρχει ΕΝΑΣ αρσενικός, ΕΝΑΣ Έλληνας Πολιτικός, να τους καταγγείλει όλους αυτούς, που με βίασαν και να τους κρεμάσει. Δεν υπάρχει ΕΝΑΣ εισαγγελέας, ένας ακέραιος Δικαστής… να τους καταδικάσει… Γιατί όλοι σας μ' αφήνετε αβοήθητη; ΣΩΣΤΕ με παιδιά μου απ’ τη ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ! Θέλω να μείνω στην ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ

Όμως, το ξέρω καλά το μάθημά μου. Ο τόπος αυτός έχει χιλιάδες χρόνια χρηματιστήριο Αξιών- Πνευματικών και Ηθικών. Οι οίκοι αξιολόγησής του είναι όλα τα πανεπιστήμια της Οικουμένης και πελάτες τους είναι όλος ο πολιτισμένος κόσμος Δυτικός και Ανατολικός. Η διαφορά είναι ότι το δικό μας Χρηματιστήριο είναι επενδυτής στον Πολιτισμό, στην Τέχνη και στην Επιστήμη των Πολιτισμών αυτών. Έχει διηνεκή ΑΞΙΑ, ενώ το άλλο χρηματιστήριο, πουλάει αέρα κι απάτη. Πουλάει ύλη φθαρτή και πεπερασμένη, γι’ αυτό χάνεται, όπως το μπαλόνι που το παίρνει ο αέρας και μετά σκάει σιωπηλά…

Είμαι η Ελλάδα και τα σπουδαία παιδιά μου είναι ο Όμηρος, ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοφάνης, ο Αισχύλος, ο Θουκυδίδης, ο Περικλής, ο Μεγαλέξανδρος, η Αθηνά της Σοφίας, ο Γέρος του Μωριά, ο Καραϊσκάκης, ο Μακρυγιάννης, ο Οδυσσέας Ανδρούτσος, η Μπουμπουλίνα. Ελλάδα είναι ο Νίκος Σκαλκώτας, η Μαρία Κάλας, ο Αριστοτέλης Ωνάσης, ο Καβάφης, ο Ρίτσος, ο Σεφέρης, ο Ελύτης, ο Κακογιάννης, η Παξινού, η Μελίνα, ο Μίκης, ο Μάνος, ο Ξαρχάκος, ο Αγγελόπουλος, η Αλίκη και ο Δημήτρης μας, η Τζένη μας, ο Βέγγος μας και τόσοι άλλοι αμέτρητοι, που δεν τους ξεχνάμε και μαζί μας τους θυμάται πάντα κι όλη η Οικουμένη.

Εικόνα

Είμαι το πάντρεμα της Αρχαίας Ελλάδας με τη Νέα. Ελλάδα είναι όλοι οι πολιτισμένοι φίλοι μου, που πίνουν νερό στο όνομα μου. Αυτοί που αυθόρμητα ξεκίνησαν το παγκόσμιο κίνημα υπέρ μου, που για να μου συμπαρασταθούν, ζητούν να πάρουν Ελληνική υπηκοότητα! Αυτοί που αναγνώρισαν πόσο μεγάλο Έθνος είναι οι Έλληνες και τι έχουν προσφέρει στον Πολιτισμό τους. Ελλάδα είναι τα ξενικά τους ονόματα, που κοιτάζοντας την ετυμολογία τους, παραπέμπουν στην Ελληνική γλώσσα!

Η Ελλάδα είναι το Α και το Ω όλου του ανθρώπινου γένους. Είναι ο Ήλιος, που με τις αχτίδες του ζεσταίνει τις χώρες και το Πνεύμα όλης της Οικουμένης. Το Φως που θα εκπέμπει αυτή η ευλογημένη χώρα σε όλες τις άλλες χωρίς όρια, γιατί είναι πέρα και πάνω απ’ αυτά. Ελλάδα είναι το Φως και το Πνεύμα, που ποτέ δεν υποτάσσεται σε κανέναν επίδοξο κατακτητή. Η Ελλάδα είναι η δοξασμένη χώρα με τον περήφανο λαό της, που νομοτελειακά υποτάσσει τους ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ!

Εικόνα

ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΔΟΥΛΩΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΟΥ.
Μαίρη Κάρα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Μάιος 2020, 20:28

ΤΙ ΕΣΤΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΙΩΝΙΩΣ.

Εικόνα

Το να είσαι EΛΛΗΝΑΣ δεν βασίζεται ούτε καν στην γλώσσα που σκέφτεσαι και μιλάς. Αν ήταν μόνον αυτό, οι Έλληνες θα είχαν πάψει να υπάρχουν από Αιώνες τώρα, όταν το Κράτος τους κατακτήθηκε από τους Ρωμαίους, ή όταν έφυγαν στην διασπορά στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα με την πτώση της Κωνσταντινούπολης, πυροδοτώντας την Αναγέννηση. ΄Η όταν επί Τουρκοκρατίας αναγκάστηκαν να ξεχάσουν την γλώσσα τους. ΄Η όταν την ξαναθυμήθηκαν στην Επανάσταση.

Η Ελληνικότητα είναι Στάση Ζωής, είναι το Φως στην άκρη του τούνελ, είναι Αίμα που χύνεται για το Δίκαιο, ακόμα κι αν δεν είναι σίγουρη η νίκη. Για να είσαι Έλληνας αρκεί να ασπάζεσαι ένα Αξιακό πλαίσιο, όπου στο κέντρο του βρίσκεται ο Άνθρωπος απέναντι σε όλα τα άλλα πλάσματα της Φύσης....

Το να είσαι Έλληνας σημαίνει πως αντιλαμβάνεσαι την μεγαλειότητα του ανθρώπινου Νου, την δυνατότητα του ανθρώπου να ξεπεράσει τα ζωώδη ένστικτα της απληστίας και της ιδιοτέλειας και την ικανότητά του να διορθώνει τα λάθη του, σεβόμενος αλλά όχι υποτασσόμενος στα Φυσικά φαινόμενα.

Οι Έλληνες δεν δημιούργησαν την Δημοκρατία επειδή είναι Έλληνες, αλλά είναι Έλληνες επειδή δημιούργησαν την Δημοκρατία. Δεν έχτισαν τα θεμέλια της Επιστήμης επειδή είναι Έλληνες, αλλά είναι Έλληνες επειδή έχτισαν τα θεμέλια της Επιστήμης. Είναι Έλληνες επειδή πολέμησαν την τρομακτικότερη και αιμοσταγέστερη πολεμική μηχανή του ολοκληρωτισμού όλων των εποχών. Είναι Έλληνες επειδή εμφύσησαν τις Αρχές της Δημοκρατικότητας στις αστικές Επαναστάσεις της Ευρώπης και της Αμερικής.

Είναι Έλληνες επειδή μεταλαμπάδευσαν τον Ανθρωπισμό στην Μεσαιωνική Ευρώπη. Είναι Έλληνες επειδή δημιούργησαν τα θεμέλια της Σκέψης της Φιλοσοφίας, της Αλήθειας και του Δικαίου και επειδή έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση από ό,τι στην πέτρα και στην φωτιά στις Ιδέες και στις Έννοιες. Είναι Έλληνες επειδή πίστεψαν πως η φύση του ανθρώπου ξεπερνάει την ύλη που τον περιβάλλει και του διαθέτει την Ζωή.

Σήμερα η Ύπαρξη της Ελλάδας δοκιμάζεται επειδή μερικοί από εμάς τους Έλληνες (όσοι ζούμε στην Ελλάδα τα τελευταία 50 χρόνια), επιτρέψαμε σε κάποιους αχρείους τυχοδιώκτες πολιτικούς να διαφθείρουν την Κοινωνία μας, για να αυξήσουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς τους, ή ίσως για μια εφήμερη δόξα ή για μια ασήμαντη καρέκλα…σημαντική όμως για τις ανύπαρκτες ικανότητές τους και τις κούφιες φιλοδοξίες τους!

Μάλιστα εκείνοι που προβαίνουν σε ανήθικες και παράνομες πράξεις εναντίον της Ελλάδας και ακόμα χειρότερα προδοτικές, δεν είναι αληθινοί Έλληνες, απλά έτυχε να γεννηθούν στα Ιερά Ελληνικά Χώματα και να κατέχουν Ελληνικό Διαβατήριο. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό για τεκμήριο Ελληνικότητας. Ούτε αν λέγεσαι Έλληνας στους Νόμους και στους Τύπους… αποκτάς το δικαίωμα να πιστεύεις, πως είσαι και Αληθινός Έλληνας! Για να δικαιούσαι αυτό τον τιμημένο τίτλο, πρέπει να έχεις αποδείξει, πως σέβεσαι, τιμάς και τηρείς τα Ελληνικά Ιδεώδη.

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει η πατρίδα μας τα τελευταία χρόνια, είναι προσωρινές σε ιστορικό χρόνο. Σίγουρα μετά από την Απελευθέρωσή μας θα αποκατασταθεί το Ελληνικό Αξιακό σύστημα με επίκεντρο τον Άνθρωπο και θα στιγματίσουμε τους επίδοξους νεκροθράφτες του Ελληνικού Έθνους.

Αυτοί οι άθλιοι δοσίλογοι θα αποτελούν το πιο φρικτό παράδειγμα προς αποφυγή για το μέλλον. Γιατί η αποτύπωμά τους στην Ιστορία θα καταγραφεί ως μηδενιστικό και την παρουσία τους στο Ελληνικό γίγνεσθαι μόνο επιβλαβής θα χαρακτηρίζεται. Όσο για προσφορά τους στην διακυβέρνηση του Κράτους… ανύπαρκτη έως Μηδενική. Ως Εθνικοί Προδότες θα μείνουν στην μνήμη μας και ισάξιοι του Εφιάλτη.

Ευτυχώς Έλληνες που διατηρούν την Ελληνική συνείδηση στην ψυχή τους και όχι μόνο στο διαβατήριο, υπήρξαν διαχρονικά και υπάρχουν εκατομμύρια στον πλανήτη. Μάλιστα έχουν διαπρέψει στην Επιστήμη τους, ως αντιστάθμισμα στην σκόπιμη δυσφήμιση, αποκαθιστώντας την Ιστορική Αίγλη της.

Μα όσοι νοιώθουμε τι εστί να είσαι ΈΛΛΗΝΑΣ, επιδιώκουμε με πατριωτική ευθύνη την αποκατάσταση της πληγωμένης Ελληνικότητάς μας. Αυτή την οποία γελοιοποιούν και υπονομεύουν τόσο ύπουλα μια χούφτα διεφθαρμένων διεθνιστών, που εποφθαλμιούν τον πλούτο της πατρίδας μας.

Αυτοί είναι οι εχθροί μας και μας εξαπάτησαν σκόπιμα με την δόλια προπαγάνδα τους με υπερκατανάλωση υλικών αγαθών για «εύκολη ζωή». την οποία μας έταζαν, ακριβώς για να μας αποκοιμίσουν! Έτσι πέσαμε θύματα (ευτυχώς όχι όλοι) και παραδώσαμε την παραδοσιακή και νοικοκυρεμένη ζωή μας στις νέες τεχνολογικές ανακαλύψεις τους, που ήταν το εργαλείο τους για την επιδιωκόμενη υποδούλωσή μας.

Δεν γίναμε όμως όλοι τα πειραματόζωά τους και εμείς που σκεφτόμαστε και δεν βλέπουμε το δάχτυλο αντί για το φεγγάρι… θα Αντι-δράσουμε την τελευταία στιγμή έστω και θα κάνουμε το Χρέος μας στην πατρίδα και με το παραπάνω. Κι αυτό σημαίνει απλά, πως το ανθρωποκεντρικό Αξιακό πλαίσιο της Αρετής, της Αλληλεγγύης, της Φιλίας, της Οικογένειας, του Δικαίου, της Λογικής, της Αισθητικής, της Δημοκρατίας, της Δημιουργίας και της Διανόησης, θα επανέλθει στην θέση που κατείχε πάντα στην ζωή των πολιτισμένων λαών του Πλανήτη.

Αυτή την μοναδική θέση που έχει χάσει προσωρινά στην παγκοσμιοποιημένη εποχή που διανύουμε… Αυτή την θέση θα Αγωνιστούμε όλοι Έλληνες ενωμένοι να ξανακατακτήσουμε. Και τότε… θα ζήσουμε πάλι σαν δοξασμένος λαός, που αξίζει της Αναγνώρισης και της Τιμής της Ιστορίας! Ως τότε παραμένουμε περήφανοι Αγωνιστές Έλληνες, μαζί με μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια άλλους ανθρώπους επάνω στον Πλανήτη, που ευτυχώς μοιράζονται τις ίδιες Ελληνικές Αξίες.

Μα δεν επαναπαυόμαστε… συνεχίζουμε να ενημερωνόμαστε και να ενημερώνουμε, για όσα γεγονότα συμβαίνουν στον χώρο της πατρίδας μας και απευθύνονται σε όλους τους πολίτες (κι ας μην τα… συλλαμβάνουν!) αλλά και σε όσα σκόπιμα αποκρύπτονται… από τον απονήρευτο Ελληνικό Λαό. Δεν μπορεί όμως κάτω από αυτές τις τραγικές συνθήκες που έχουν άμεση επίπτωση στην καθημερινότητά του… δεν μπορεί σύντομα θα καταλάβει πως είναι πόλεμος απέναντι σε κάθε τι Ελληνικό και αναγκαστικά για να επιβιώσει, θα αφυπνιστεί…

Τα σχέδια των επικυρίαρχων για μας και χωρίς εμάς… αποδεικνύεται πως έχουν εκτελεστεί κατά γράμμα, από τα συνεργαζόμενα δουλικά… τους υποτακτικούς τους πολιτικούς… όμως ο ΈΛΛΗΝΑΣ που αισθάνεται ΈΛΛΗΝΑΣ αγρυπνά και προετοιμάζει την ΑΝΑΤΡΟΠΗ και ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥΣ!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ!

Μαίρη Καρά

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Μάιος 2020, 19:22

Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017
Λιαντίνης - Έλληνες θα ειπεί να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαντόν.
Όχι να κάνεις την εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.


Εικόνα

(...) Η τελευταία πράξη της τραγωδίας, η ταφόπλακα δηλαδή που σκέπασε το φονικό, ανάλογη με την ταφόπλακα του 843 που έθαψε την αρχαία Ελλάδα, ήταν το διάταγμα του ελληνικού κράτους να ονομάσει το Υπουργείο για τη μόρφωση των παιδιών μας Υπουργείο των εκκλησιαστικών. Και λίγο αργότερα Υπουργείο εθνικής παιδείας και θρησκευμάτων.

Και τούτο το άνομο όνομα και νόημα τέρας το φέρνει μέχρι σήμερα. Η εθνική σχιζοφρένεια υπογράφτηκε και σφραγίστηκε με τη μεγάλη του Κράτους σφραγίδα.

Ακούσατε πουθενά σε Ευρώπη ή σε Αμερική, σε Σαχαλίνη, Ταγκανίκα ή Εσκιμώους, η παιδεία ενός έθνους, η μεγάλη ελπίδα και το μυστήριο των μυστηρίων του, να μπερδεύεται με το αντερί και το ράσο;

(...)

Αλλά πέστε να πάψουν επάνω οι φωνές των γυναικών. Και σταματήστε τα δάκρυα για τον Ορέστη. Γιατί κάπου βαθιά στον καθένα μας υπάρχουν κρυμμένοι οι Έλληνες. Και περιμένουν. Τό 'δειξε ο Θοδωράκης και ο Σολωμός. Τό 'δειξε ο Καποδίστριας και η Λιογέννητη. Τό 'δειξε το '12-'13 και ο Τρικούπης. Τό 'δειξε ο Γοργοπόταμος, ο Καβάφης, και το ύψωμα 731 κοντά στο Βεράτι.

Έλληνες θα ειπεί δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.

Έλληνες θα ειπεί να τελείς στους νεκρούς τις χοές της Ηλέκτρας. Όχι κεριά στους νεκρόλακκους, και δηνάρια στο σακούλι του τουρκόπαπα.

Έλληνες θα ειπεί να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαντόν. Όχι να κάνεις την εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.

Έλληνες θα ειπεί να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο: ΣΤΑΘΙ ΚΑΙ ΟΙΚΤΙΡΟΝ. Σταμάτα, και δάκρυσε· γιατί δε ζω πια. Κι όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα: Προσδοκώ ανάσταση νεκρών.

Έλληνες θα ειπεί το πρωί να γελάς σαν παιδί. Το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα. Και το δείλι να δακρύζεις περήφανα. Κι όχι το πρωί να κάνεις μετάνοιες στα τούβλα. Το μεσημέρι να γίνεσαι φοροφυγάς στο κράτος και επίτροπος στην ενορία σου. Και το βράδυ να κρύβεσαι στην κώχη του φόβου σου, και να ολολύζεις σα βερέμης. Ακόμη κι ο Ελύτης, καθώς εγέρασε, τό 'ριξε στους αγγέλους και στα σουδάρια. Τι απογοήτεψη...

Έλληνες θα ειπεί όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη και τη θάλασσα. Και σαν πεθάνεις, να μαζεύουνται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί, και να σε τραγουδάνε:

«Τρεις αντρειωμένοι εβούλησαν να βγουν από τον Άδη.
Ένας το Μάη θέλει να βγει κι άλλος τον Αλωνάρη.
Κι ο Δήμος τ' αγια-Δημητριού ν' ανοίξει γιοματάρι.
Μια λυγερή τους άκουσε, γυρεύει να την πάρουν.
Κόρη, βροντούν τ' ασήμια σου, το φελλοκάλιγό σου,
και τα χρυσά γιορντάνια σου, θα μας ακούσει ο Χάρος».

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Γκέμμα» του Δημήτρη Λιαντίνη (κεφάλαιο «Ο Ελληνοέλληνας»)
https://ieraellas-kinimaethnikon.blogsp ... l?spref=fb

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Μάιος 2020, 21:00

ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ.

Εικόνα

Από την παρουσία του Ανθρώπου στον Πλανήτη η στενή έννοια του όρου ΠΑΤΡΙΔΑ αφορούσε το οικογενειακό περιβάλλον με τους γονείς, τα αδέλφια, το πατρικό σπίτι, τους συγγενείς και τις πρώτες εμπειρίες των παιδικών χρόνων. Η ευρεία έννοια αφορούσε το σύνολο των κοινών παραδόσεων, ηθών, εθίμων και ιδανικών ενός λαού με κοινό χώρο διαβίωσης. Όταν δημιουργήθηκαν τα ΕΘΝΗ και τα ΚΡΑΤΗ προστέθηκαν η ΓΛΩΣΣΑ, η ΘΡΗΣΚΕΙΑ και η ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Η λέξη ΠΑΤΡΙΣ έχει την ρίζα της στο ουσιαστικοποιημένο επίθετο «πατρίς φαία» που περιλαμβάνει και την ΠΑΤΡΙΚΗ ΓΗ. Τα ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ για τους πολίτες είναι η τήρηση του Συντάγματος και των Νόμων και η υπεράσπιση της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ.

Οφείλουν να παράγουν έργο και να αποδεικνύουν την Πίστη τους στην Πατρίδα όταν κινδυνεύει ακόμα και με αυτοθυσία. Το πιο σημαντικό καθήκον για την Πατρίδα είναι η ΕΝΟΠΛΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ για την ΑΜΥΝΑ της. Οι υποχρεώσεις του πολίτη απέναντι στα δικαιώματα που του παρέχει η οργανωμένη Πολιτεία συνίστανται σε οικονομική συνεισφορά για τις δαπάνες του ΚΡΑΤΟΥΣ, συμμετοχή στις εκλογικές διαδικασίες, διατήρηση και διάσωση της κοινής ΓΛΩΣΣΑΣ, της Εθνικής Συνείδησης και των Παραδόσεων.

Σε αναγνώριση των υποχρεώσεων του Πολίτη μια ευνομούμενη Πολιτεία του παρέχει εγγυήσεις για την ασφαλή και άνετη οικονομική διαβίωσή του. Εξασφαλίζει δηλαδή τις απαραίτητες προϋποθέσεις για εργασία, μόρφωση, πνευματική και επαγγελματική δημιουργία και εξέλιξη. Επίσης περιφρουρεί τα δικαιώματα του πολίτη, φροντίζοντας να τον προστατεύει από εξωτερικούς κινδύνους με την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ. Είναι υποχρεωμένη ακόμα με Δημοκρατική διακυβέρνηση να είναι πηγή ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και ΓΑΛΗΝΗΣ, διατηρώντας τους ΘΕΣΜΟΥΣ, τα ΗΘΗ και τα ΕΘΙΜΑ, ώστε ο ΠΟΛΙΤΗΣ να αναπτύσσει απρόσκοπτα τις ικανότητές του.

Από την σωστή λειτουργία της Πατρίδας γεννιέται και ο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ στην Συνείδηση των πολιτών. Η ΑΓΑΠΗ δηλαδή για την Πατρίδα, που οδηγεί τα άτομα στην εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους απέναντί της. Ο καλός εννοούμενος Πατριωτισμός θέτει το συμφέρον της Πατρίδας πάνω απ’ το ατομικό, έστω με κάποια όρια. Ο Πατριωτισμός δεν πρέπει να οδηγεί στο στείρο και άγονο Εθνικισμό, στον ρατσισμό και στην υποτίμηση της Εθνικής Ταυτότητας, γιατί τότε γίνεται επικίνδυνος φανατισμός. Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ (από το επίθετο ΕΘΝΙΚΟΣ) είναι η υπέρμετρη προσήλωση στην Παράδοση και στα Εθνικά Ιδεώδη. Ενώ ΕΘΝΙΣΜΟΣ (από το ουσιαστικό ΕΘΝΟΣ) είναι η Εθνική Συνείδηση, η Φιλοπατρία. Η διαφορά ανάμεσά τους είναι μόνο η λέξη «υπέρμετρη», δηλαδή υπέρ του μέτρου. Όταν μια ΙΔΕΑ υπερβαίνει το ΜΕΤΡΟ, τότε αυτό γίνεται πάθος, που είναι νόσος με ανεξέλεγκτες διαστάσεις.

Ο Εθνικιστής με το άρρωστο πάθος, θεωρεί το Έθνος του ανώτερο όλων και ΑΡΙΣΤΟ.

Παραβλέπει τα λάθη, με αποτέλεσμα ποτέ να μην επιχειρεί την διόρθωσή τους. Επιπλέον θεωρώντας άριστο το Έθνος του έναντι όλων των άλλων, κατατάσσει όλα τα άλλα Έθνη εχθρικά απέναντι του, που διαρκώς τον επιβουλεύονται κι επιζητούν το κακό του. Αν όλα τα ΕΘΝΗ πίστευαν πως είναι τα καλύτερα… θα είχε δυσάρεστες συνέπειες στον Λαό και στην διατήρησή του.

Αυτές οι δύο θεωρίες απέχουν πολύ από την ανιδιοτελή Αγάπη ενός πολίτη για το Έθνος του, παράλληλα με την επιθυμία διόρθωσης των σφαλμάτων του και την πολιτισμική πρόοδό του. Μια επιθυμία όμως που θα εκφράζεται με την πραγματική συμβολή του ατόμου προς αυτή την κατεύθυνση κι όχι με την στείρα πολεμική του έναντι των άλλων Εθνών. Το Έθνος δεν είναι μόνο το έδαφος, το κομμάτι γης, το οικόπεδο. Το ΕΘΝΟΣ είναι κάτι πολύ περισσότερο. Είναι το σύστημα της κοσμοθέασης, που διαμορφώνει τον τρόπο σκέψης και πράξης ενός λαού. Είναι τα γερά θεμέλια μιας ΦΥΛΗΣ.

Τι να’ η πατρίδα άραγε… να’ναι οι κάμποι και τα βουνά… όπως έγραψε ο ποιητής ΚΩΣΤΑΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΗΣ ή το πανανθρώπινο ΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ;
Μαίρη Καρά


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 14 Μάιος 2020, 07:01

Περασμένα μεγαλεῖα (διασωθέντα ἀπὸ τὸ Φόρουμ.γκρ).
~~~~~~~~
Θέλει, λέει, νὰ γράψω γιὰ ἔρωτες!

Ἄχ, ἡ Μοιραία_Ὅλα* νὰ γράψουμε γιὰ ἔρωτες θέλει!
Νὰ μοῦ τὸ θυμηθεῖς, πάσχει ὁ ὀργανισμός της ἀπὸ μέλι.

Στὰ πρόχειρα, γιὰ ἔρωτες, δὲν γράφω, δυστυχῶς,
τὰ πάθη μὲ βασάνισαν - κι' ἄς ἤμουν τυχερός.
Θέλει δουλειὰ καὶ προσοχὴ τὸ γράψιμο,
κάθε προχειρολογία ἴσον θάψιμο.
Κι' οἱ ἔρωτες μᾶς ἀνασταίνουν,
ἀσχέτως ἄν γοργὰ πεθαίνουν.
Ἄσε ποὺ μὲ πήρανε τὰ χρόνια καὶ δὲν ἀρέσω!
Πρὶν κάτι ἐδῶ γράψω, ἀπ' τὸ μπαλκόνι μου ἄς πέσω
κι' ἐπὶ τέλους, ἄς πεθάνω...
μὲ τὸν Χάρο νὰ τὸ κάνω.
Θἆναι μεγάλης διαρκείας,
πρωτοτύπου γοητείας.
Ὅμως, κρίμα, πάλι, τότε, γιὰ τὸν ἔρωτα ἐκεῖνον, δὲν θὰ γράψω οὔτε μιὰ λέξη.
Στὸ σκοτάδι, πῶς νὰ βλέπω; Θἄχει φῶς; Λὲς πὼς εἶναι δυνατὸν νὰ φέξει
γιὰ νὰ κάνω ὅσες πρέπει διορθώσεις;...
Νἄχω λάθη καὶ... νὰ μὲ μαλώσεις;

Ἰάνης Λὸ Σκόκκο,
11.9.2010.
(*) Ψευδωνυμομάχος κυρία, ἀπὸ τὸ Phorum.gr
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Μάιος 2020, 07:54

Έχει εγγραφεί και στο φόρουμ.κομ.γκρ η κυρία moiraia_ola αλλά δεν μας επισκέπτεται πλέον..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 16 Μάιος 2020, 06:51

Γραμμένο 2 Νοεμβρρίου 2010, καὶ ὥρα 12:31.
~~
κλινοσοφιστικὴ προσευχὴ
μὲ δόση μοντερνισμοῦ.



Ἄν θὲς ν' ἀκούσεις, ἄκουσε, Θεέ, μίαν παράκλησή μου.
Μὴ μὲ κολάσεις, σκέψου το, Σ' τὸ λέω, κι' εἶναι πρὸς τιμή μου:
ἔγκλημα φρικιαστικὸ κι' ἄκρως σαδιστικὸ κι' ἄν κάνω,
Σύ, μὴν μοῦ πεταχτεῖς! Μὴν κρίνεις καὶ πεῖς πὼς ἁμαρτάνω!
Δικαίωμά μου. Σὰν μαζύ Σου πιὰ δὲν ζῶ... - χωρίσαμε,
κατάλαβέ το, χώνεψέ το! Σ' εὐχαριστῶ, ζήσαμε
στιγμὲς ὄμορφες, ἐσὺ κι' ἐγώ, γλυκές, δὲν ἀμφιβάλλω.
Δὲν θὰ Σὲ πῶ κομπλεξικό, δὲν τείνω νὰ Σὲ προσβάλω.
Προτιμῶ τὰ βάρη νὰ τὰ ρίξω ὅλα στὸν ἑαυτό μου,
ἄν καὶ δὲν πιστεύω, Σ' τ' ὁρκίζομαι, κάνω τὸ Σταυρό μου,
τὸν φιλῶ, σκαρφαλώνω κι' ἀπάνω Του σεμνὰ κρεμιέμαι.
Ἀλλά, πρὶν ἀπ' τὸ "τετέλεσται", τὸν Κόσμο καταριέμαι.
Κεῖνο ποὺ δέον δὰ καὶ Σὺ νὰ καταλάβεις - καὶ μ' ἀρέσει! -
μὴν πάει χαμένη τῶν ἁμαρτωλῶν ἡ πρώτη θέση.
Γιὰ πάρτη μου χαλάλησέ την, κι' ἐγὼ νὰ τὴν κερδίσω!
Κρυφίως δεῖχνε μου Ἐσὺ στίχους ἀχρείους νὰ κουρδίσω
ἔτσι, πού: τ' ἀνάθεμα τ' ἀφορισμοῦ μετάλλειο νὰ πάρω.
Σὰν κλείσαμε ραντεβοῦ χθὲς ἐρωτικό, μὲ τὸν Χάρο,
σταράτα, μοὖπε, νὰ ντυθῶ συχωρεμένος, χωρὶς κἄν
περίβλημα κοινωνισμοῦ κι' ἄλλα τοιαῦτα σελοφάν.
Φλερτάρω κάμποσον καιρό, ξέρεις, μὲ τὸν θάνατό μου!
Μὰ τὶ Σ' τὰ λέω; Σύ, γιαχνὶ μαγείρεψες τὸ καλό μου!
Τὄχεις ἕτοιμο, ζεστό, στῆς γῆς τὸ πιάτο, μὲ κρασάκι
- ὄχι σὰν τῆς ζωῆς - φτιαγμένο μ' ἀγγελικὸ μεράκι.
Ὡστόσο, μ' ἆλλα λόγια, μὴν ξεχνιόμαστε, Πλάστη ἀκριβέ.
Ἄσε ν' ἁμαρτήσω, κι' ἄχνα μὴ βγάλεις, ὅλα νἆν' πριβέ,
τ' ἀνομήματά μου.
Κι' οὔτε στὸν παππά μου
νὰ τὰ μαρτυρήσεις!
Νὰ τὸν παρατήσεις
στὴν ἀφέλειά του, νὰ σαχλονομίζει
πὼς ἐρίφια καὶ πρόβατα χωρίζει.
Ὁ Ἰάνης, ἐννοεῖται καὶ καμάρι Σου, Λὸ Σκόκκο,
πού, μετὰ βδελυγμοῦ, τὸν ἀναμάρτητον ἐκδιώκω.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Μάιος 2020, 15:45

Ἀνάμνησις.
~
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο
17 Μαΐου 2018, στὸ Φέις-Μπούκ.

Ἀπὸ τὸ Φόρουμ, ποὺ καταργήθηκε. 12 Νοεμβρίου 2010, καὶ ὥρα 8:58.
.......... .......... .......... .......... Δέκα χιλιάδες εἴσοδοι!...
- εὐχαριστῶ.
* * *
Re: Εἴσαστε εἰλικρινεῖς;

Ἄς σοῦ ἀπαντήσω πρῶτος, Wisdom79, ἄν δὲν προλάβει ἆλλος...
Εἰλικρινὴς καὶ εἰλικρίνεια.
Κι' ἄς "παίξουμε" λίγο μὲ τὶς λέξεις: εἶμαι ἀληθινός.
Πᾶντα. Καὶ ὕστερα ἀπὸ τόσα χρόνια πιά, ποὺ ζῶ, τὰ διπλάσια ἀπὸ σένα καὶ κάτι περισσότερο, μπορῶ νὰ σὲ βεβαιώσω ὅτι ἔχω δεῖ ἀνθρώπους σὲ στιγμὲς ἀλήθειας τους, περιστασιακῶς. Δὲν εἶναι καθόλου εὔκολο, μέσα σὲ ἑκατομμύρια προσποιητοὺς ἀνθρώπους, ποὺ ἔχουν τόσους καὶ τόσους λόγους νὰ προσποιοῦνται, νὰ κρύβονται, σὺν ἕναν λόγο ἐπιπλέον: αὐτὸν τοὺς ἔμαθαν, ἀπὸ τὴν πρώτη στιγμὴ στὴν ζωή τους, στὸ σπίτι τους, ἐσὺ... δὲν ἐπιτρέπεται νὰ θέλεις - ἔστω καὶ ἄθελά σου - νὰ διαφέρεις!
Βασανιστικὰ ἐρωτηματικὰ σὲ ζώνουν, ἀβάσταχτα, προτιμᾶς τότε νὰ ὑποχωρήσεις καὶ νὰ..."πᾶς" μὲ τοὺς ἄλλους, νὰ φέρεσαι ὅπως οἱ ἆλλοι.
Κάποια ψέματα ἔλεγα στὰ ἐφηβικά μου χρόνια καὶ ξέρω πολὺ καλὰ τὶς αἰτίες, - σοῦ τὶς ἐμπιστεύομαι:
* ντρεπόμουν ποὺ ἤμουν φτωχὸς καὶ τὸ σπιτάκι μας ἦταν προσφυγικό·
* ντρεπόμουν ποὺ ἤμουν γεννημένος ρομαντικός, λίγο τρελλάκιας, δὲν μοῦ ἄρεσαν οἱ χοντροκοπιές, τὸ ποδόσφαιρο, τὰ μπουζούκια·
* στὴν ἐποχή μου, ὑπῆρχε ἄλλου εἴδους ἀσφικτικὴ ἠθικολογία· οἱ ἆντρες ντύνονταν πολὺ ἄχαρα, γιὰ νὰ φαίνονται πιὸ...ἆντρες· ἀλλά, ἐνῶ οὐδέποτε μὲ ἕλκυσε ἡ μόδα καὶ πᾶντα τὴν κορόιδευα, καταλάβαινα πὼς μοῦ πήγαινε ἡ κομψότητα, τὸ χρῶμα, ὁ ρυθμὸς καὶ ὄχι ἡ λαϊκότητα τῆς γειτωνιᾶς μου - συνεπῶς δὲν ἤθελα νὰ μεγαλώσω· καί, ὡς παιδί, εὕρισκα πολλὰ καταφύγια· ἀλλά, "δυστυχῶς" ὅλο μεγάλωνα καὶ δὲν ἤθελα οὔτε τὸ ὕφος τους οὔτε τὴν ἠθικολογία τους.
* ὥς τὸ τέλος περίπου τοῦ Δημοτικοῦ, ἤμουν ἴσως ὁ πιὸ ἀγαπησιάρης, ὁ πιὸ ἀγαπημένος τῶν κοριτσιῶν ἀλλὰ...ξαφνικὰ, ἐκεῖνες, κοίταζαν μεγαλύτερους, "μαγκάκια", προστυχόστομους...
Ἄς σταματήσω ἐδῶ μὲ τὶς αἰτίες. Ἔπρεπε, λοιπὸν, νὰ...ξαναβρῶ τὸ χαμένο μου ἔδαφος! Κι' ἄρχισα νὰ λέω ψέματα. Μὲ μαεστρία.
Ὥσπου ἐρωτεύτηκα.
Δύσκολα τὰ πράγματα. Μεταξὺ "ἠθικῆς" κι' "ἀνηθικότητας", δύο παρθένα παιδιά, ἐκείνη (πάμπλουτη συνάμα) κι' ἐγὼ (πάμφτωχος), αἰτία χιλιάδων κακεντρεχειῶν. Κι' ὅμως,
ὁ ἔρωτας προχώρησε, ἄντεξε χρόνια καὶ συμφορές, ἄνοιξε ὁρίζοντες τοῦ νοῦ...Ὁ νοῦς ἀποδείχτηκε ὅ,τι πολυτιμώτερο στὴν ζωὴ καὶ τῶν δυό μας. Μεγάλο πρᾶγμα νὰ μὴ βρεθεῖς ποτὲ μὲ χαζογύναικο, μικροαστούλα, ἀκαλλιέργητη.
Μεσολάβησαν ταλαντεύσεις κάθε λογῆς. Εἴκοσι ἑνὸς περίπου ἐτῶν, εἶχα μπεῖ στὸν δρόμο τῆς εἰλικρίνειας.
Στὰ εἴκοσι πέντε, ἆλλος ἔρωτας. Ὕστερα κι' ἆλλος, κι' ἆλλος... Αὐτοὶ μὲ βασάνισαν ὅσο καὶ μὲ λύτρωσαν. (Τί γρήγορα ποὺ...τὰ γράφω! Ἄν, ἔτσι γρήγορα καὶ ἄνετα, πήγαιναν καὶ οἱ ἐξελίξεις!... Καλὲς ἤ κακές!...)
Συγχρόνως, ὡς ἄτομο, χωρὶς νὰ τὸ θέλω, ξυπνοῦσα στοὺς ἄλλους φθόνους ἤ τέλος πάντων ἀντιπάθειες, περίπου ἔτσι: Σὰν πολὺ ἀέρα πῆρε αὐτός!...Ποιός νομίζει πὼς εἶναι;
Δὲν...νόμιζα τίποτα.
Ὅπως καὶ τώρα, δὲν νομίζω: ξέρω ποιός εἶμαι, τί πράμα εἶμαι, μὲ τὰ καλά μου καὶ μὲ τὰ ἄσχημά μου.
Ἆλλο τόσο ὅμως ξέρω καὶ τοὺς ἄλλους. Ὅλοι ἔχουν ξεσκεπαστεῖ μπροστὰ στὰ μάτια μου, μὲ τὸν χειρότερο τρόπο. Πλὴν ἐλαχίστων, ποὺ τοὺς ἔχω σὰν φῶς στὴν ζωή μου.
Ἔτσι, βρέθηκα ἀληθινός. Καὶ εἰλικρινής. Ἆλλο τὸ ἕνα κι' ἆλλο τὸ ἆλλο.
Εἰλικρινής! Μιὰ λέξη εἶναι. Καὶ δὲν εἶναι μιὰ λέξη μόνον.
Ὑπάρχουν περιπτώσεις, ἄπειρες, ποὺ δὲν πρέπει νὰ πεῖς τὴν ἀλήθεα, ἤ καθόλου ἤ ὄχι ὅλη· νὰ ξέρεις ποῦ θὰ σταματήσεις· χωρὶς νὰ προδοθεῖς ὅτι σταμάτησες. Κι' αὐτὸ εἶναι ἠθικό, σωτήριο, ἀπολύτως σωστό. Δὲν εἶσαι, τότε, οὔτε ψεύτης, οὔτε ἡμιψεύτης.
Εἶσαι ἀληθινός, εἶσαι εἰλικρινὴς καὶ περίπου σοφός.
==================
Τελικά, καθὼς ἀπὸ νωρὶς σκεφτὀμουν καὶ δὲν ἀποφάσιζα τί νὰ ἔβαζα, στὶς Κλινοσοφιστεῖες, ὡς σημάδι τῆς κάποιας εὐχαρίστησής μου, ποὺ ξεπέρασαν τὶς 10.000 ἐπισκέψεις,
παρὰ τὸ...δύσκολο τοῦ χαρακτήρα τους, θὰ βάλω αὐτὸ τὸ κείμενο, ἀφιερωμένο σὲ σένα, ἀσφαλῶς, καὶ σὲ ὅποιον ἆλλον εἰλικρινὰ μὲ συμπαθεῖ - τόσο μοῦ φτάνει: νὰ μὲ συμπαθεῖ.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Μάιος 2020, 21:28

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Εικόνα

Εθνική Συνείδηση είναι η αποδοχή εκ μέρους του ατόμου και η συνακόλουθη βίωση των στοιχείων εκείνων, που συγκροτούν την Πολιτιστική Κληρονομιά, την Γλώσσα και την Ιστορία ενός λαού, δηλαδή η βίωση μιας συγκεκριμένης Εθνικής ταυτότητας. Αυτή που πρέπει να διατηρεί κάθε Έθνος, για την αναγκαία συνέχειά του και ο κάθε υπεύθυνος πολίτης.

Την Εθνική Συνείδηση έχουν στόχο οι παγκοσμιοποιητικές επιθέσεις εναντίον της Ελλάδας, για να διαλύσουν την συνολική σύνδεση που ενώνει τα μέλη της Φυλής μας, δηλαδή το Ελληνικό Έθνος. Ο λαός καλείται να την διατηρεί ως κόρη οφθαλμού και να σέβεται τα Ιδανικά του....

Μα μέσα στην παραζάλη που σκοτίζει το μυαλό του Έλληνα και κάτω από την ιδιότυπη Κατοχή που υφίσταται, δύσκολα επιτρέπει να τον διαπερνά μια πνοή αισιοδοξίας για το μέλλον της Φυλής του.

Άνθρωποι σκυθρωποί και απόμακροι σαν κουρντισμένες μηχανές περιφέρονται χωρίς προορισμό. Πρόσωπα αγέλαστα, μάτια θολά, χείλια κλειστά, καρδιές άδειες από αγάπη, ψυχές έτοιμες να εκτιναχτούν στο άπειρο… Αυτές είναι οι εικόνες που ζωγραφίζουν τους δρόμους της Επικράτειας. Άνθρωποι που προσπερνούν βιαστικά αμίλητοι και αδιάφοροι ακόμα και για τους άστεγους, που ξημεροβραδιάζονται στα πεζοδρόμια. Ο ανθρώπινος χαιρετισμός που χαρακτήριζε την Ελληνική κοινωνία, την έχει αποχαιρετήσει πια και αρκούν μόνο μερικές τυπικές λέξεις, για τις προσωπικές καθημερινές ανάγκες τους.

Πέραν αυτών κάποιοι Ελληνόφωνοι κάτοικοι της Πατρίδας μας συνεχίζουν την βολεμένη ζωούλα τους, αρκούμενοι στα κεκτημένα τους και στις λιγοστές ανέσεις τους. Αυτοί δεν ελπίζουν τίποτα, δεν περιμένουν τίποτα.. είναι σκλάβοι των παθών τους και των καταναλωτικών αγαθών τους. Πρόκειται για άτομα ρευστής Εθνικής Συνείδησης, επιπόλαιου χαρακτήρα, Εθνομηδενιστές και ανακόλουθα στον λόγο και τις πράξεις.

Η Εθνική τους Συνείδηση είναι σε χειμερία νάρκη, ενώ για την στάση τους δηλώνουν: "τι μπορώ να κάνω; Κι εσείς οι «πατριώτες» μάταια προσπαθείτε… τίποτα δεν μπορείτε να αλλάξετε. Οι πόλεμοι δεν κερδίζονται με τα πληκτρολόγια και με τις διαδηλώσεις στις πλατείες. Εμένα με νοιάζει να έχω την δουλίτσα μου κι ας βλέπω τους πολιτικούς, να παίζουν τους ρόλους τους, για τους οποίους δεν τους ψήφισα!".

Έτσι σκέφτεται ο κάθε ανεύθυνος Ελληνάκος, που επειδή γεννήθηκε σ' αυτή την Ιερή Χώρα, νομίζει πως δικαιούται και να καμαρώνει για τους ένδοξους προγόνους του. Ποιος; Αυτός, που ικέτεψε τον Βουλευτή του για διορισμό, υπογράφοντας την δια βίου υποταγή του στο Κόμμα. Αυτός, που κλεισμένος στην σφαίρα του μικρόκοσμου του, αδιαφορεί για την Κατοχική Πατρίδα που αιμορραγεί. Αυτός, που ενδιαφέρεται μόνο για την επιβίωσή του και για τις πατριωτικές του υποχρεώσεις σιωπά. Αυτός, ο πελάτης πολυεθνικών εταιριών, που εξάγουν το πολύτιμο συνάλλαγμα. Αυτός, που εξαπατά το Κράτος που τον συντηρεί, φοροδιαφεύγοντας και λαθροβιώντας ανέμελα!

Δυστυχώς αυτός είναι ένας από την πλειοψηφία των ομοίων του, που διαβιούν εντός των συνόρων σαν μετανάστες στην πατρίδα τους, δηλώνοντας Πολίτες του Κόσμου αν όχι του Υπο-κόσμου! Κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει για την Εθνική Συνείδηση, μήπως βγουν από την νάρκη, όπως κάθε υγιώς σκεπτόμενος Έλληνας. Κάποιος πρέπει να τους μιλήσει για την ανάγκη στήριξης της Πατρίδας από όλους μας, για να απαλλαγεί από τους οικονομικούς και λαθραίους εισβολείς της.

Ευτυχώς αρκετοί άλλοι Έλληνες δεν πτοούνται από τις παρενέργειες της κρίσης και συνεχίζουν να διατηρούν τις κοινωνικές επαφές τους και να διασώζουν τα ήθη και τα έθιμα της Ελληνικής παράδοσης. Χωρίς επιπλέον δαπάνες από τον ήδη κουτσουρεμένο οικογενειακό προϋπολογισμό, οργανώνουν κοινωνικές συναναστροφές, μέσα από τις οποίες δημιουργούν στενούς δεσμούς φιλίας και Πατριωτικής Συσπείρωσης.

Είναι οι Έλληνες που δεν έχουν χάσει το κουράγιο τους και κρατούν ψηλά το Εθνικό τους φρόνημα, πιστεύοντας πως η Ελλάδα είναι Αθάνατη και πως θα ξεπεράσει τις συμπληγάδες και θα επανέλθει στην Δημοκρατική της διακυβέρνηση. Είναι οι ένθερμοι πατριώτες που δεν εμπιστεύονται τους ανθέλληνες πολιτικούς. Είναι οι αγνοί Έλληνες που εμφορούνται από τα φυλετικά Ιδανικά και πιστεύουν απόλυτα στα πεπρωμένα της Ελλάδας. Είναι οι ενεργοποιημένοι πολίτες, που πετάχτηκαν έντρομοι από τον καναπέ, όταν συνειδητοποίησαν πως η Πατρίδα τους δεν είναι πλέον δεδομένη.
Είναι οι λίγοι Έλληνες μπροστάρηδες, που αγρυπνούν, αναμένοντας το μήνυμα της Λευτεριάς, για τον νέο Απελευθερωτικό ΑΓΩΝΑ.

Εικόνα
ΜΑΙΡΗ ΚΑΡΑ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Μάιος 2020, 19:46

18 Μαΐου, 2020
10 προδότες στην Αρχαία Ελλάδα – Δεν τους ξέρετε όλους!

Εικόνα

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζονται 10 περιπτώσεις Ελλήνων που κατά την αρχαιότητα κατηγορήθηκαν ως προδότες, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο γνωστές:


https://www.el.gr/ethnos/istoria/10-pro ... -den-toys/

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Νὰ ἤμουν, τώρα, ἀρχαῖος Ἕλληνας, - τελείως ἀρχαῖος, ὄχι σὰν ἐσᾶς!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 02 Ιουν 2020, 07:07

2 Ιουνίου 2018.
1 Νοεμβρίου 2008, καὶ ὥρα 6:03. Στὶς Κλινοσοφιστεῖες καὶ ὄχι μόνον.

Τί ὡραῖο [= κάτι ποὺ εἶναι στὴν ὥρα του, δηλαδὴ ὥριμο], νὰ τὸ ἔχεις δίπορτο [= διπλὴ διέξοδος, διπλὴ ὠφέλεια],
μιὰ νὰ μπαίνεις στὶς "Τύψεις" σου [μόνο καλλιτεχνικά] καὶ μιὰ στὶς "Κλινοσοφιστεῖες" σου [πάλι καλλιτεχνικά], νὰ περι-
φέρεις τὴν Μοναδικότητά σου [Ἰάνης ἀνεπανάληπτος, μέχρι τὸν ἀνεπανόρθωτο θάνατο] καὶ τὴν Μοναξιά σου [= τὸ νὰ
ζῆς μόνος, χωρὶς ἀνθρώπους],
νὰ ξέρεις πὼς δὲν πέρασες καὶ τόσο ἄσκοπα ἀπὸ τούτη τὴ ζωή [ὥσπου νὰ μὴν ὑπάρχει πλέον κανεὶς ποὺ νὰ τὸ ξέρει,
- οὔτε ἐσύ],
πὼς δὲν ξεφτύλισες τίποτα ἀπ' ὅσα βρῆκες, σοῦ δῶσαν, κατέχτησες, γεύτηκες, βαρέθηκες...,
νὰ βάζεις τὴν λατρεμένη σου μουσικὴ καὶ νὰ μὴν χρειάζεσαι πιὰ κάποτε νὰ τὴν ἀκούσεις,
νὰ βλέπεις τὸν ἥλιο καὶ νὰ τοῦ λές :
- Δὲν μὲ θαμπώνεις πιά! ἀλλὰ παραμένω ἐραστής σου. Κανένας ἆλλος δὲν εἶναι ὡραῖος, Ἥλιε, σὰν ἐσένα! Ἐσὺ κάνεις
τὰ πᾶντα ὡραῖα, δίνοντας ἀπὸ τὰ ἀνεξάντλητα περισσεύματά σου. Ἀγκάλιασέ με ὅπως πᾶντα! Φίλησέ με παντοῦ! Μὲ
βλέπεις, χαμογελῶ πονηρά...Σὲ θέλω, χαζέ!... Δὲν εἶμαι ἀπὸ τοὺς γυμνοὺς ποὺ λαχταροῦν νὰ ντυθοῦν. Φοράω ἐσένα
καὶ βγαίνω. Φοράω μόνον ὅ,τι μοῦ πάει.
~~~~
Εικόνα * <Ἑρμῆς>, ἔργο τοῦ Henry Scott Tuke.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών