Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2019, 01:03

Αν θέλεις ένα λογικό επιχείρημα, συνέγραψε τα άθλια «Αλεξία», «Αφασία» και «Αλαλία» σε πολύ κακή γλώσσα, με ιδεολογικές παρωπίδες. Τα συγκεκριμένα βιβλία είναι γεμάτα παρανοήσεις, λογικά άλματα, βερμπαλισμούς, ποζεριές, ονοματική επιδειξιομανία (name dropping), αντιφάσεις και προφητείες που σαφώς δεν εκπληρώθηκαν ποτέ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Ιαν 2019, 01:10

το αλαλία ένα μικρό βιβλιαράκι είναι,όχι από αυτά που μου αρέσουν ιδιαιτέρως.Θυμιζει λιγο την σειρα για την εκθεση που εγραψε(στην οποια ειχε μερικα πολυ ωραια κειμενα βεβαιως)
τον προτιμουσα οταν εγραφε για την αρχαια ελλαδα,αλλα και ιστορικα κειμενα αλλων περιοδων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2019, 01:12

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο η γλώσσα. Τα βαθιά πονήματα για την ιστορία τα βρίσκω ενδιαφέροντα αλλά με κουράζουν. Με συναρπάζει η ιστορία σαν αφήγηση αλλά όχι ιδιαίτερα σαν ανάλυση.

Ως εκ τούτου κρίνω την συνεισφορά του στο περιγλωσσικό τοπίο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 15 Ιαν 2019, 01:33

Ξέρεις κανείς αν όντως το ειπε αυτό; :D

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Ιαν 2019, 01:34

οχι ,το αρνηθηκε δημοσια.fake

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 15 Ιαν 2019, 02:06

Ο Panayote Dimitras ξεσπάθωσε εναντίον του "ρατσιστή" και "μισαλλόδοξου" Καργάκου στο Lifo και έφαγε κράξιμο. :003:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Ιαν 2019, 03:47

hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2019, 01:12
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο η γλώσσα. Τα βαθιά πονήματα για την ιστορία τα βρίσκω ενδιαφέροντα αλλά με κουράζουν. Με συναρπάζει η ιστορία σαν αφήγηση αλλά όχι ιδιαίτερα σαν ανάλυση.

Ως εκ τούτου κρίνω την συνεισφορά του στο περιγλωσσικό τοπίο.

κοιταξε αυτο εγω δεν μπορω να το κρινω,ας το κρινουν (αμεροληπτοι ελπιζω) φιλολογοι,που παρεμπιπτοντως σχεδον βεβαιο ειναι πως ειτε περασαν απο τα θρανια με δασκαλο αυτον ειτε διαβασαν τους περιφημους "προβληματισμους" του,την σειρα εκεινη των βιβλιων εκθεσης που πρεπει να βρεθηκε σχεδον σε καθε σπιτι.
Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ιδεα περι τινος μιλαμε και επομενως με ποια κριτηρια μπορουμε να διακρινουμε το οτι.(ενδιαφερον εχει πως μια ανακοινωση του υπουργειου πολιτισμου προφανως υπαγορευμενη απο φιλολογο ξεχωριζει τα βιβλια αλεξια,αλαλια δηλ ακριβως αυτα που παραπανω κατακριθηκαν,χωρις διαθεση να ρθω σε αντιπαραθεση εννοειται,απλα μου εκανε εντυπωση,ισως επειδη την διαβασα ακριβως λιγο μετα το σχολιο).

εντωμεταξυ διαβαζα εναν τομο αυτες τις ημερες απο την τριτομη(περι τις 2 χιλ σελιδες παρακαλω!) ιστορια του για την αρχαια αθηνα,ηταν σιγουρα εξαιρετικος γνωστης της αρχαιας ελληνικης γραμματειας και γλωσσας,απο οσο μπορω να διακρινω.
ενα αλλο που μου κανει αισθηση ειναι πως αν εχω καταλαβει καλα δεν αφησε να διαρρευσει το παραμικρο για την αρρωστεια του!και ειναι να απορεις πως παραλληλα ηταν τοσο παραγωγικος αν και ηταν και καποιας ηλικιας.
ειναι κατι το θαυμαστο ολο αυτο.

μου αρεζε περισσοτερο να τον διαβαζω παρα να τον ακουω,ελαχιστα τον ακουγα(αν και ειχε ωραια χροια φωνης ε; :) και εδινε ωραιες παυσεις στον λογο του,επισης δεν τον θυμαμαι να καλυπτει συνομιλητη με φωνες)και οι "προβληματισμοι" να ειμαι ειλικρινης μου αρεζαν(βεβαιως οταν ημουν εφηβος δεν θα ελεγα πως ενθουσιαζομουν διοτι υπηρχε η πιεση των πανελληνιων :lol: ,διαβαζαμε "ενας διαλογος με τους νεους" και καταλαβαιναμε αλλος ενας μπουσουλας/αγγαρεια για να γραψουμε καλο βαθμο :lol: ),ιδιως κατι συγκεκριμενοι τομοι,αλλα ιδιαιτερα και κυριως τα ιστορικα του βιβλια,καποια ειναι αναλυτικα,αλλα λιγοτερο,σχεδον ολα τα βρισκω ενδιαφεροντα.
ο καργακος μαζι με ολα αυτα κουβαλουσε (θελοντας και μη )και μια νοσταλγια μιας εποχης που χανεται,του (καλου,διοτι δεν ηταν ολοι ετσι βεβαιως)δασκαλου παλαιοτερης γενιας,με την πολυ καλη καταρτιση,οχι του δημοκρατικου πεντε δηλ ,που ηταν ψειρας,ειχε εναν σεβασμο σε πεντε πραγματα και μια αυστηροτητα.κουβαλουσε και ολο αυτο.
τελος παντων καλο βραδυ hellegenes :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2019, 06:18

Δεν ακυρώνω ποτέ τις εμπειρίες κάποιου άλλου, αντιθέτως χαίρομαι που παραθέτεις την προσωπική σου συσχέτιση με το έργο του Καργάκου και το βρίσκω πολύ ωραίο. Επιπροσθέτως είπα και προηγουμένως ότι ο Καργάκος κατείχε την αρχαία γλώσσα όσο λίγοι. Από εκεί και πέρα με ενοχλούσε τόσο ο συντηρητισμός του στην ιστορική του θέαση όσο και στην γλώσσα και ειδικότερα το τι πίστευε γι' αυτήν και την εξέλιξή της, πράγμα που μου είναι πιο δύσκολο να συγχωρέσω διότι ήταν στ' αλήθεια γνώστης και της ίδιας της γλώσσας και της πρότερης εξέλιξής της.

Για παράδειγμα μού φαίνεται σχεδόν απίστευτο ότι ένας άνθρωπος που γνωρίζει τι ήταν η δασεία, τι χρήση είχε, πότε χάθηκε και πότε άρχισε να εμφανίζεται το φαινόμενο της ψίλωσης, να καταγγέλλει την γλωσσική κατάπτωση της ψίλωσης σε σύγχρονες λέξεις όπως η πενταήμερη και ο αντιήρωας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιαν 2019, 10:15

edit
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 15 Ιαν 2019, 10:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Ιαν 2019, 10:53

OrderAndChaos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 01:33
Ξέρεις κανείς αν όντως το ειπε αυτό; :D

Εικόνα
αν το ειχε πει οντως αυτο, παιζει να ήταν και πχορουμίτης και να μην τον είχαμε πάρει χαμπάρι τοσα χρόνια. Κατα τα λοιπά,με το να τον κράζουν οι απανταχου Δημητράδες,μόνο κακό δεν του κάνουν.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 15 Ιαν 2019, 10:59

OrderAndChaos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 01:33
Ξέρεις κανείς αν όντως το ειπε αυτό; :D

Εικόνα
Το αποκλείω, δεν συνάδει με το στυλ του Καργάκου, τουλάχιστον με βάση τα γραπτά και τις ομιλίες του που έχω υπόψη μου.


OrderAndChaos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 02:06
Ο Panayote Dimitras ξεσπάθωσε εναντίον του "ρατσιστή" και "μισαλλόδοξου" Καργάκου στο Lifo και έφαγε κράξιμο. :003:
Να φανταστώ πως τους έκανε μήνυση; :lol:

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 15 Ιαν 2019, 11:07

Εχω διαβάσει βιβλία του και σαν ιστορικός ήτανε μεγάλος.Αιωνια του η μνήμη.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 15 Ιαν 2019, 11:54

Χαοτικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 23:45
Το μόνο που μου άρεσε σε αυτόν είναι που έκραζε αυτήν την παπαριά την ινδοευρωπαική θεωρία. Κατά τ´ άλλα ένας σαλονάτος μαϊντανός του ΣΚΑΙ ήτανε

-71 έγραψε:
14 Ιαν 2019, 16:50
Διαφωνώ με το να υβρίζονται οι νεκροί.
Γιατί;
Γιατί έτσι.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 15 Ιαν 2019, 12:02

hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2019, 01:03
Αν θέλεις ένα λογικό επιχείρημα, συνέγραψε τα άθλια «Αλεξία», «Αφασία» και «Αλαλία» σε πολύ κακή γλώσσα, με ιδεολογικές παρωπίδες. Τα συγκεκριμένα βιβλία είναι γεμάτα παρανοήσεις, λογικά άλματα, βερμπαλισμούς, ποζεριές, ονοματική επιδειξιομανία (name dropping), αντιφάσεις και προφητείες που σαφώς δεν εκπληρώθηκαν ποτέ.
Λογικο συμπερασμα : επειδη ο Χελης γραφει συνεχεια μαλακιες στο πχορουμ κανει και αυτος κακο στη γλωσσα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Τραγέλαφος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 20:43
Τοποθεσία: Οκτάγωνο

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τραγέλαφος » 15 Ιαν 2019, 12:03

Από τους ελάχιστους, που αν μεταφερόταν με χρονομηχανή στην Αθήνα του 5ου αιώνα π.Χ. θα μπορούσε να συνεννοηθεί με τους γύρω του.

Πανάξιος.
Στα 4

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών