Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9963
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Ιαν 2019, 19:34

Χτες "έφυγε" και ο Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης Παύλος.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 19:45

Ερμής έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:38
Σχεδόν κάθε δημοσίευση του χασοδικη είναι για τις παπαριες(αλήθεια γιατί είναι κλειδωμένο;)
Είναι κλειδωμένο κατόπιν παρέμβασής μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 19:49

Nero έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεστε την πολιτική. Το τι υποστήριζε πολιτικά είναι εντελώς ασήμαντο που έκανε αυτός και οι κλώνοι του στην ιστορική έρευνα στην Ελλάδα,την οποία πάλεψαν και παλεύουν να διατηρήσουν στον 19ο αιώνα. Ειρωνικά αλλά σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι ήταν ένας νέος Παπαρηγόπουλος. Αυτός χωρίς να σταθώ στην εμπορευματοποίηση και όλα τα υπόλοιπα
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να επιτεθώ στις ιδέες και τα γραφόμενά του, απλώς και μόνο επειδή μόλις πέθανε. Η μνήμη του ως άνθρωπος είναι σεβαστή και σαν προσωπικότητα μπορεί να ήταν αξιαγάπητος και αξιοπρεπής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να μιλήσουμε για το έργο του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 19:51

Beria έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:30
O Καργάκος ήταν αριστερός το 61, στο φοιτητικό κίνημα, όταν παιζόταν το κεφάλι σου
και δεξιός το 80, όταν δεν γινόσουν δεκτός στην Ακαδημαϊκή κοινότητα εξ αυτού
Δηλαδή ό,τι ήταν της μόδας ως αντίδραση στην εκάστοτε εποχή;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 14 Ιαν 2019, 19:53

Beria έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:30
Ερμής έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:27
Μας τα αλλάζεις χασοδικη. Τελικά έγιναν αριστεροί γιατί ήταν της μόδας ή για να μην φάνε καμία αδέσποτη στην τροτσκιστικη μεταπολιτευτική Ελλάδα;
O Καργάκος ήταν αριστερός το 61, στο φοιτητικό κίνημα, όταν παιζόταν το κεφάλι σου
και δεξιός το 80, όταν δεν γινόσουν δεκτός στην Ακαδημαϊκή κοινότητα εξ αυτού

Άστε τον να αναπαυτεί
ανάποδος άνθρωπος δηλαδή.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Anonymous343

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anonymous343 » 14 Ιαν 2019, 19:55

Nero έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεστε την πολιτική. Το τι υποστήριζε πολιτικά είναι εντελώς ασήμαντο που έκανε αυτός και οι κλώνοι του στην ιστορική έρευνα στην Ελλάδα,την οποία πάλεψαν και παλεύουν να διατηρήσουν στον 19ο αιώνα. Ειρωνικά αλλά σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι ήταν ένας νέος Παπαρηγόπουλος. Αυτός χωρίς να σταθώ στην εμπορευματοποίηση και όλα τα υπόλοιπα
Δεν το εγραψα ειρωνικα. Εκανα μια συγκριση του μη Ιστορικου Καργακου με τα τομαρια που στηνανε παρουσιασεις Μακεδονικων λεξικων. Να στο παω κι ακομα πιο περα; Απο τον Καργακο δεν ειχε πεσει ποτε στην αντιληψη μου να εχει κανει ιστορικη αναθεωρηση των Ταγματων Ασφαλειας και να τα ξεπλενει - αντιθετως το εχει κανει ο Μαραντζιδης, μεχρι προτινος λατρεμενος της φιλελεφτ πτερυγας και πλεον υποστηρικτης του Τσιπρα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιαν 2019, 19:55

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:45
Ερμής έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:38
Σχεδόν κάθε δημοσίευση του χασοδικη είναι για τις παπαριες(αλήθεια γιατί είναι κλειδωμένο;)
Είναι κλειδωμένο κατόπιν παρέμβασής μου.
Λογικό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Nero

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 14 Ιαν 2019, 19:57

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:49
Nero έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεστε την πολιτική. Το τι υποστήριζε πολιτικά είναι εντελώς ασήμαντο που έκανε αυτός και οι κλώνοι του στην ιστορική έρευνα στην Ελλάδα,την οποία πάλεψαν και παλεύουν να διατηρήσουν στον 19ο αιώνα. Ειρωνικά αλλά σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι ήταν ένας νέος Παπαρηγόπουλος. Αυτός χωρίς να σταθώ στην εμπορευματοποίηση και όλα τα υπόλοιπα
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να επιτεθώ στις ιδέες και τα γραφόμενά του, απλώς και μόνο επειδή μόλις πέθανε. Η μνήμη του ως άνθρωπος είναι σεβαστή και σαν προσωπικότητα μπορεί να ήταν αξιαγάπητος και αξιοπρεπής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να μιλήσουμε για το έργο του.
Ναι δε λέω,απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να κρατήσω τους τύπους γιατί ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε,και θεωρώ ότι θα συνεχίσει να κάνει μεγάλο κακό σε κάτι που προσωπικά αγαπώ πολύ,και όπως είπα,οι ιδέες του είναι μόνο ένα σκέλος και το άλλο είναι ότι έθιγε την ιδιότητα του ιστορικού για καθαρά προσωπικό,οικονομικό όφελος,κάτι που γέννησε πολλούς μιμητές. Οι ιδέες του δε μου ήταν αρεστές αλλά θα μπορούσα να τις ανεχτώ αν δεν τις προωθούσε με τον τρόπο που τις προωθούσε και επέτρεπε και σε "έμενα" να κάνω αυτό που κάνω.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14642
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 14 Ιαν 2019, 20:06

έθιγε την ιδιότητα του ιστορικού για καθαρά προσωπικό,οικονομικό όφελος,κάτι που γέννησε πολλούς μιμητές.
Είσαι πιό παπάρας από τον Χέλη.
Δεν πιστεύω να θεωρείς τον εαυτό σου ιστορικό, δεν έχει σημασία τι καταβροχθίζεις ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 14 Ιαν 2019, 20:08

Nero έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:57
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:49
Nero έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεστε την πολιτική. Το τι υποστήριζε πολιτικά είναι εντελώς ασήμαντο που έκανε αυτός και οι κλώνοι του στην ιστορική έρευνα στην Ελλάδα,την οποία πάλεψαν και παλεύουν να διατηρήσουν στον 19ο αιώνα. Ειρωνικά αλλά σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι ήταν ένας νέος Παπαρηγόπουλος. Αυτός χωρίς να σταθώ στην εμπορευματοποίηση και όλα τα υπόλοιπα
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να επιτεθώ στις ιδέες και τα γραφόμενά του, απλώς και μόνο επειδή μόλις πέθανε. Η μνήμη του ως άνθρωπος είναι σεβαστή και σαν προσωπικότητα μπορεί να ήταν αξιαγάπητος και αξιοπρεπής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να μιλήσουμε για το έργο του.
Ναι δε λέω,απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να κρατήσω τους τύπους γιατί ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε,και θεωρώ ότι θα συνεχίσει να κάνει μεγάλο κακό σε κάτι που προσωπικά αγαπώ πολύ,και όπως είπα,οι ιδέες του είναι μόνο ένα σκέλος και το άλλο είναι ότι έθιγε την ιδιότητα του ιστορικού για καθαρά προσωπικό,οικονομικό όφελος,κάτι που γέννησε πολλούς μιμητές. Οι ιδέες του δε μου ήταν αρεστές αλλά θα μπορούσα να τις ανεχτώ αν δεν τις προωθούσε με τον τρόπο που τις προωθούσε και επέτρεπε και σε "έμενα" να κάνω αυτό που κάνω.
έκανε και φροντιστύρεια!!1!1!
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14642
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 14 Ιαν 2019, 20:09

vagabondo έγραψε:
14 Ιαν 2019, 19:34
Χτες "έφυγε" και ο Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης Παύλος.
Δεν αναπληρώνεται η απώλειά του. Είχε έναν καπληκτικό μητροπολίτη αλλά δεν είναι το ίδιο πατρική μορφή.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Nero

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 14 Ιαν 2019, 20:12

Μπίστης έγραψε:
14 Ιαν 2019, 20:06
έθιγε την ιδιότητα του ιστορικού για καθαρά προσωπικό,οικονομικό όφελος,κάτι που γέννησε πολλούς μιμητές.
Είσαι πιό παπάρας από τον Χέλη.
Δεν πιστεύω να θεωρείς τον εαυτό σου ιστορικό, δεν έχει σημασία τι καταβροχθίζεις ...
Δεν θα σου δώσω κανένα λογαριασμό για το τι θεωρώ ότι είμαι ούτε και με απασχολεί η γνώμη σου πάνω σ'αυτό(τουλάχιστον)

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 14 Ιαν 2019, 20:52

Rip να πω και εγώ με τη σειρά μου. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία του και τον παρακολούθησα σε πολλές συνεντεύξεις. Πολλά από τα έργα του τα πρωτο-ανακάλυψα όντας μικρός (δημοτικό, γυμνάσιο) και τα βρήκα χρήσιμα. Μου άνοιξαν νέες προοπτικές στον τρόπο σκέψης μου. Μάλιστα, όπως είχα αποκαλύψει και στο παλιό πχώρουμ, κάποια από τα τσιτάτα του (γιατί τα κείμενα του ήταν γεμάτα από τέτοια), τα χρησιμοποίησα αυτούσια και στις ομιλίες που έκανα στη βουλή των εφήβων (και πήρα τρελό χειροκρότημα :D ).

Στα όσα πρόσθεσαν οι προηγούμενοι για την προσωπικότητα του, να συμφωνήσω πως ήταν μεταδοτικός σε ότι αφορά τις ιδέες του. Δηλαδή είχε την ικανότητα (που δεν είναι αυτονόητη για πολλούς εκεί έξω) να σου περιγράφει πληρέστατα αυτό που είχε στο κεφάλι του. Σωστό, λάθος, αδιάφορο. Θα στο περνούσε γιατί είχε μια ευρυμάθεια και ικανότητα περιγραφής.

Δεύτερον. Δεν ήταν σαλτιμπάγκος, εξτρεμιστής. Υποστήριζε με πάθος τις απόψεις του αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια. Δεν είχε ποτέ την τάση να φωνάζει για να υπερκαλύπτει τον συνομιλητή του, ούτε κατέφευγε σε ποταπά τεχνάσματα. Πίστευε στον ισότιμο διάλογο και τον πρέσβευε.

Δάσκαλος του γένους δεν ήταν. Οι ιδέες του έχουν ενδιαφέρουν και αποτελούν τροφή για προβληματισμό αλλά δεν είναι ιδιαίτερα προωθημένες. Κατά βάση μένουν στην επιφάνεια και το επίπεδο ανάλυσης του δεν είναι σημαντικό ή ρηξικέλευθο.

Σε κάθε περίπτωση, ήταν μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. Ένας άνθρωπος που είχε κάτι να πει και που ξεχώρισε από το σωρό. Συλλυπητήρια στους οικείους του.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 14 Ιαν 2019, 20:55

ωραιος ναμ.

RIP στον ανθρωπο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Σαράντος Καργάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 20:57

Αν σε κάτι ξεχώριζε ήταν ότι ήταν εξαίρετος γνώστης της αρχαίας γλώσσας, πράγμα που λίγοι άνθρωποι παγκοσμίως μπορούν να ισχυριστούν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών