Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 10 Ιουν 2023, 14:40

Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:11
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 13:59


Δεν θα ήταν λογικό αν το 2023 ήταν πολύ καλύτερα. Εννοώ δεν είναι πολύ λογικό να λες ότι ένας ζωγράφος του 1900 δεν είναι όσο καλός είναι το 2023. Προφανώς σε 123 χρόνια πρέπει να έχουν βρεθεί καλύτερες τεχνικές, καλύτερα χρήματα κτλ όταν όμως ο ζωγράφος του 2023 βγαίνει χειρότερος από τον ζωγράφο του 1900 τότε κλαφτα χαραλαμπε
Τι να πεί κανείς... Δεν σου είπε πάντως αυτό που νομίζεις.
Κοίτα τα περί σύγχρονης τέχνης, του τι θέλει να εκφράσει ο κάθε "καλλιτεχνης" κτλ κράτα τα για εσένα και τους φίλους σου τους κουλτουριατηδες
Εγώ μένω στο ποιος ζωγραφίζει κάτι ωραίο και στο ποιος έκανε μια μαλάκια και μισή
Και επειδή έτυχε 1.5 πριν να είμαι στο μουσείο του Λουδοβίκου στην Κολωνία και είδα όλες τις μαλακιες που έχουν φτιαχτεί τα τελευταία 200 χρόνια με αποθέωση αυτό
Εικόνα
Επιμένω ακόμα περισσότερο ότι έχουμε πήξει στην ψευτοκουλτουρα
Eγω εχω δει και χειροτερο.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 10 Ιουν 2023, 14:42

Scouser έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:40
Beria έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:35
Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2023, 09:15
Τι γνώμη έχετε για τον Χίτλερ σαν ζωγράφο; Είχαν δίκιο που τον απέρριψαν από την Ακαδημία Καλών Τεχνών της Βιέννης;
Στη Βιέννη των αρχών του 20ου γινόταν κοσμογονία στην τέχνη (Κλιμτ, Σίλε, Κοκοσκα) και ο τύπος πήγε με εικονογραφική ζωγραφική να γίνει δεκτός
Αυτό είναι σαν να λες ότι σήμερα γίνεται κοσμογονία στην τεχνητή νοημοσύνη, και ο άλλος πήγε να γίνει αποδεκτός στην Πληροφορική του ΑΠΘ ξέροντας να γράφει μόνο βασικούς αλγόριθμους που απαιτεί η ύλη του μαθήματος στην Τρίτη Λυκείου.
Η Ακαδημία Καλών Τεχνών της Βιέννης δεν ήταν η Πληροφορική του ΑΠΘ.

Ήταν το ΜΙΤ Media Lab. Ο τύπος δεν είχε συναίσθηση της πραγματικότητας.Ο Μοντιλιάνι έφτυσε αίμα για να εκθέσει στη Βιέννη
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21597
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Ιουν 2023, 14:43

Beria έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:35
Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2023, 09:15
Τι γνώμη έχετε για τον Χίτλερ σαν ζωγράφο; Είχαν δίκιο που τον απέρριψαν από την Ακαδημία Καλών Τεχνών της Βιέννης;
Στη Βιέννη των αρχών του 20ου γινόταν κοσμογονία στην τέχνη (Κλιμτ, Σίλε, Κοκοσκα) και ο τύπος πήγε με εικονογραφική ζωγραφική να γίνει δεκτός
διαφωνώ
η δουλειά της εκάστοτε σχολής δεν είναι να κρίνει τους υποψηφίους ανάλογα με το ρεύμα που ακολουθούν/ανήκουν αλλά καθαρά στη βάση του ταλέντου τους και των δυνατότητων τους. Η δουλειά τους είναι να μεταδώσουν γνώση, όχι να προωθήσουν το είδος της τέχνης που προτιμούν μέσα από την επιλογή των υποψηφίων
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2023, 14:45

Scouser έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:40
Beria έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:35
Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2023, 09:15
Τι γνώμη έχετε για τον Χίτλερ σαν ζωγράφο; Είχαν δίκιο που τον απέρριψαν από την Ακαδημία Καλών Τεχνών της Βιέννης;
Στη Βιέννη των αρχών του 20ου γινόταν κοσμογονία στην τέχνη (Κλιμτ, Σίλε, Κοκοσκα) και ο τύπος πήγε με εικονογραφική ζωγραφική να γίνει δεκτός
Αυτό είναι σαν να λες ότι σήμερα γίνεται κοσμογονία στην τεχνητή νοημοσύνη, και ο άλλος πήγε να γίνει αποδεκτός στην Πληροφορική του ΑΠΘ ξέροντας να γράφει μόνο βασικούς αλγόριθμους που απαιτεί η ύλη του μαθήματος στην Τρίτη Λυκείου.
Η Πληροφορική του ΑΠΘ έχει ένα πολύ συγκεκριμένο σύνολο απαιτήσεων (ύλη, μαθήματα) που πρέπει να καλύψεις για να γίνεις δεκτός. Αν υπήρχε μία ιδιωτική σχολή AI και μάζευε επίλεκτους από όλο τον κόσμο τότε αυτό που λες στέκει περισσότερο. Δεν θα γινόσουν δεκτός με γνώσεις Τρίτης Λυκείου εκτός αν με κάποιο τρόπο επιδείκνυες μια ιδιαίτερα δημιουργική αξιοποίηση αυτών των γνώσεων.

Δηλαδή άλλο πράγμα το να αξιολογεί κάποιος ένα σετ γνώσεων και άλλο πράγμα να διερευνά ταλέντο.

Λάβε δε υπόψη σου ότι η διερεύνηση του ταλέντου αλλού είναι σχετικά εύκολη διαδικασία (στο να παίζει κάποιος δεξιοτεχνικά ένα όργανο) και αλλού πολύ δύσκολη γιατί ο κριτής μπορεί να μην μπορεί να αναγνωρίσει ευφυείς λύσεις που δίνει ο σπουδαστής.

Edit: με πρόλαβε ο Beria
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 10 Ιουν 2023, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 10 Ιουν 2023, 14:47

Δεν μπορώ να φανταστώ τον Αδόλφο να ζωγραφίζει. Με τίποτα.

Πρέπει όμως να γυριστεί μια ταινία what if με τις περιπέτειες ενός ζωγράφου (που θα είναι ο Αδόλφος βέβαια) τον οποίο μετά από 40 κύματα τον δέχονται στη σχολή καλών τεχνών.
Θα έχει πολύ γέλιο καθώς θα χιτλεριαζει σε τίποτα εκτιμητες που δεν θα βλέπουν με καλό μάτι τα έργα του.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2023, 14:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:43
διαφωνώ
η δουλειά της εκάστοτε σχολής δεν είναι να κρίνει τους υποψηφίους ανάλογα με το ρεύμα που ακολουθούν/ανήκουν αλλά καθαρά στη βάση του ταλέντου τους και των δυνατότητων τους. Η δουλειά τους είναι να μεταδώσουν γνώση, όχι να προωθήσουν το είδος της τέχνης που προτιμούν μέσα από την επιλογή των υποψηφίων
Δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο πράγμα. Είναι άλλο το γράφω το παιδί μου στο Ωδείο να ξεκινήσει να γρατζουνάει λίγο την κιθάρα στον ελεύθερο χρόνο του και άλλο πάω και βρίσκω τον τοπ δάσκαλο στο Παρίσι γιατί έχω ένα παιδί με εξαιρετικά σπάνιο ταλέντο. Με άλλα κριτήρια θα γίνεις δεκτός σε κάθε περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2023, 14:52

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:23
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 04:27
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 11:58
αντικειμενικά, για κάποιον ο οποίος ήταν αυτοδίδακτος και είχε σχετικά ελάχιστη εμπειρία, τα έργα του ήταν εξαιρετικά
αν οι ελιτιστές γκιόζηδες στη σχολή τον είχαν βάλει μέσα, η ιστορία σήμερα θα ήταν τελείως διαφορετική
Καμμιά σχολή δεν έχει άπειρες θέσεις. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή κάποιος πιάνει την βάση στα μαθηματικά θα πρέπει να τον δέχονται στο μαθηματικό γιατί δεν πήγε γυμνάσιο και είναι αυτοδίδακτος.

Ο αδερφός μου ζωγράφιζε έτσι από πολύ νωρίς. Κυρίως αντέγραφε πίνακες, αλλά μιλάμε για ηλικίες 6-7. Σήμερα είναι αρχιτέκτονας. Ήταν ανέκαθεν πολύ καλός στην άψυχη ζωγραφική αλλά χώλαινε στα έμψυχα και συγκεκριμένα στους ανθρώπους. Αν δεις τους πίνακες του Χίτλερ, οι άνθρωποι είναι τελείως καρικατούρες, άκαμπτοι, χωρίς λεπτομέρειες.
Κοίτα, στη σχολή καλών τεχνών μπαίνεις για να μάθεις πράγματα, να γίνεις ζωγράφος, δεν μπαίνεις ως λεονάρντο ντα βίντσι. θέλω να πω ότι το κριτήριο είναι να έχεις το ταλέντο, να δουν ότι έχεις τις δυνατότητες για να ανταποκριθείς και θεωρώ βάσει αυτού που βλέπω ότι ο συγκεκριμένος το είχε
αν ο αδερφός σου όντως ζωγράφιζε έτσι από μικρός θεωρώ ότι είναι παράλογο να έδινε εξετάσεις σε σχολή καλών τεχνών και να μην τον έπαιρναν
Αυτό που λέω είναι ότι η σχολή δεν έχει άπειρη χωρητικότητα, κάνει επιλογή υποψηφίων στην βάση εξετάσεων. Προφανώς υπήρχαν άτομα που πληρούσαν κατ' αυτούς τα κριτήρια περισσότερο από τον Χίτλερ. Στην σχολή μπαίνεις για να μάθεις, αλλά όχι τα στοιχειώδη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιουν 2023, 14:55

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:20
ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:11
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 13:59


Δεν θα ήταν λογικό αν το 2023 ήταν πολύ καλύτερα. Εννοώ δεν είναι πολύ λογικό να λες ότι ένας ζωγράφος του 1900 δεν είναι όσο καλός είναι το 2023. Προφανώς σε 123 χρόνια πρέπει να έχουν βρεθεί καλύτερες τεχνικές, καλύτερα χρήματα κτλ όταν όμως ο ζωγράφος του 2023 βγαίνει χειρότερος από τον ζωγράφο του 1900 τότε κλαφτα χαραλαμπε
Τι να πεί κανείς... Δεν σου είπε πάντως αυτό που νομίζεις.
αυτό που του είπε είναι τεράστιο θεωρητικό ζήτημα που άπτεται της θεωρίας και ιστορίας της τέχνης και έχουν χυθεί τόνοι μελανιού για την απάντησή του. και ναι ο Δημοκράτης απάντησε άλλα ντ'άλλον σε αυτό :P
:smt023

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιουν 2023, 14:58

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:23
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 04:27


Καμμιά σχολή δεν έχει άπειρες θέσεις. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή κάποιος πιάνει την βάση στα μαθηματικά θα πρέπει να τον δέχονται στο μαθηματικό γιατί δεν πήγε γυμνάσιο και είναι αυτοδίδακτος.

Ο αδερφός μου ζωγράφιζε έτσι από πολύ νωρίς. Κυρίως αντέγραφε πίνακες, αλλά μιλάμε για ηλικίες 6-7. Σήμερα είναι αρχιτέκτονας. Ήταν ανέκαθεν πολύ καλός στην άψυχη ζωγραφική αλλά χώλαινε στα έμψυχα και συγκεκριμένα στους ανθρώπους. Αν δεις τους πίνακες του Χίτλερ, οι άνθρωποι είναι τελείως καρικατούρες, άκαμπτοι, χωρίς λεπτομέρειες.
Κοίτα, στη σχολή καλών τεχνών μπαίνεις για να μάθεις πράγματα, να γίνεις ζωγράφος, δεν μπαίνεις ως λεονάρντο ντα βίντσι. θέλω να πω ότι το κριτήριο είναι να έχεις το ταλέντο, να δουν ότι έχεις τις δυνατότητες για να ανταποκριθείς και θεωρώ βάσει αυτού που βλέπω ότι ο συγκεκριμένος το είχε
αν ο αδερφός σου όντως ζωγράφιζε έτσι από μικρός θεωρώ ότι είναι παράλογο να έδινε εξετάσεις σε σχολή καλών τεχνών και να μην τον έπαιρναν
Αυτό που λέω είναι ότι η σχολή δεν έχει άπειρη χωρητικότητα, κάνει επιλογή υποψηφίων στην βάση εξετάσεων. Προφανώς υπήρχαν άτομα που πληρούσαν κατ' αυτούς τα κριτήρια περισσότερο από τον Χίτλερ. Στην σχολή μπαίνεις για να μάθεις, αλλά όχι τα στοιχειώδη.
Έτσι γίνεται και σήμερα στις εξετάσεις στην Ελλάδα. Μένουν απ' έξω αρκετοί που θα μπορούσαν και να μπουν.
Επίσης βλέπουμε συνέχεια αυτά τα έργα του Χίτλερ αλλά δεν ξέρουμε πως έγιναν οι εξετάσεις, τι έκανε εκεί, έδωσε πορτφολιο ή ζωγράφισε επιτόπου; Δηλαδή δεν ξέρουμε και τι έργα παράδωσε προς κρίση.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 10 Ιουν 2023, 14:58

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:23
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 04:27


Καμμιά σχολή δεν έχει άπειρες θέσεις. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή κάποιος πιάνει την βάση στα μαθηματικά θα πρέπει να τον δέχονται στο μαθηματικό γιατί δεν πήγε γυμνάσιο και είναι αυτοδίδακτος.

Ο αδερφός μου ζωγράφιζε έτσι από πολύ νωρίς. Κυρίως αντέγραφε πίνακες, αλλά μιλάμε για ηλικίες 6-7. Σήμερα είναι αρχιτέκτονας. Ήταν ανέκαθεν πολύ καλός στην άψυχη ζωγραφική αλλά χώλαινε στα έμψυχα και συγκεκριμένα στους ανθρώπους. Αν δεις τους πίνακες του Χίτλερ, οι άνθρωποι είναι τελείως καρικατούρες, άκαμπτοι, χωρίς λεπτομέρειες.
Κοίτα, στη σχολή καλών τεχνών μπαίνεις για να μάθεις πράγματα, να γίνεις ζωγράφος, δεν μπαίνεις ως λεονάρντο ντα βίντσι. θέλω να πω ότι το κριτήριο είναι να έχεις το ταλέντο, να δουν ότι έχεις τις δυνατότητες για να ανταποκριθείς και θεωρώ βάσει αυτού που βλέπω ότι ο συγκεκριμένος το είχε
αν ο αδερφός σου όντως ζωγράφιζε έτσι από μικρός θεωρώ ότι είναι παράλογο να έδινε εξετάσεις σε σχολή καλών τεχνών και να μην τον έπαιρναν
Αυτό που λέω είναι ότι η σχολή δεν έχει άπειρη χωρητικότητα, κάνει επιλογή υποψηφίων στην βάση εξετάσεων. Προφανώς υπήρχαν άτομα που πληρούσαν κατ' αυτούς τα κριτήρια περισσότερο από τον Χίτλερ. Στην σχολή μπαίνεις για να μάθεις, αλλά όχι τα στοιχειώδη.
O κανονικός άνθρωπος συνειδητοποιεί ότι με αυτή τη ζωγραφική δεν μπαίνει στη Βιέννη ή στο Μόναχο και δοκιμάζει εκεί που έχει ελπίδες να γίνει δεκτός.

Ο Χίτλερ αποφάσισε ότι τον σαμποτάρουν οι Εβραίοι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21597
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Ιουν 2023, 15:00

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:23
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 04:27


Καμμιά σχολή δεν έχει άπειρες θέσεις. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή κάποιος πιάνει την βάση στα μαθηματικά θα πρέπει να τον δέχονται στο μαθηματικό γιατί δεν πήγε γυμνάσιο και είναι αυτοδίδακτος.

Ο αδερφός μου ζωγράφιζε έτσι από πολύ νωρίς. Κυρίως αντέγραφε πίνακες, αλλά μιλάμε για ηλικίες 6-7. Σήμερα είναι αρχιτέκτονας. Ήταν ανέκαθεν πολύ καλός στην άψυχη ζωγραφική αλλά χώλαινε στα έμψυχα και συγκεκριμένα στους ανθρώπους. Αν δεις τους πίνακες του Χίτλερ, οι άνθρωποι είναι τελείως καρικατούρες, άκαμπτοι, χωρίς λεπτομέρειες.
Κοίτα, στη σχολή καλών τεχνών μπαίνεις για να μάθεις πράγματα, να γίνεις ζωγράφος, δεν μπαίνεις ως λεονάρντο ντα βίντσι. θέλω να πω ότι το κριτήριο είναι να έχεις το ταλέντο, να δουν ότι έχεις τις δυνατότητες για να ανταποκριθείς και θεωρώ βάσει αυτού που βλέπω ότι ο συγκεκριμένος το είχε
αν ο αδερφός σου όντως ζωγράφιζε έτσι από μικρός θεωρώ ότι είναι παράλογο να έδινε εξετάσεις σε σχολή καλών τεχνών και να μην τον έπαιρναν
Αυτό που λέω είναι ότι η σχολή δεν έχει άπειρη χωρητικότητα, κάνει επιλογή υποψηφίων στην βάση εξετάσεων. Προφανώς υπήρχαν άτομα που πληρούσαν κατ' αυτούς τα κριτήρια περισσότερο από τον Χίτλερ. Στην σχολή μπαίνεις για να μάθεις, αλλά όχι τα στοιχειώδη.
έτσι όπως το θέτεις δε μπορώ να διαφωνήσω. άλλωστε δε μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα αν δε δούμε τα έργα και τη πορεία αυτών που πέτυχαν την εισαγωγή τους από τη σειρά υποψηφίων που συμμετείχε και ο Χίτλερ. πάντως κατά τη γνώμη μου, με βάση αυτό που βλέπω, ατάλαντος δεν ήταν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2023, 15:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 15:00
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:23


Κοίτα, στη σχολή καλών τεχνών μπαίνεις για να μάθεις πράγματα, να γίνεις ζωγράφος, δεν μπαίνεις ως λεονάρντο ντα βίντσι. θέλω να πω ότι το κριτήριο είναι να έχεις το ταλέντο, να δουν ότι έχεις τις δυνατότητες για να ανταποκριθείς και θεωρώ βάσει αυτού που βλέπω ότι ο συγκεκριμένος το είχε
αν ο αδερφός σου όντως ζωγράφιζε έτσι από μικρός θεωρώ ότι είναι παράλογο να έδινε εξετάσεις σε σχολή καλών τεχνών και να μην τον έπαιρναν
Αυτό που λέω είναι ότι η σχολή δεν έχει άπειρη χωρητικότητα, κάνει επιλογή υποψηφίων στην βάση εξετάσεων. Προφανώς υπήρχαν άτομα που πληρούσαν κατ' αυτούς τα κριτήρια περισσότερο από τον Χίτλερ. Στην σχολή μπαίνεις για να μάθεις, αλλά όχι τα στοιχειώδη.
έτσι όπως το θέτεις δε μπορώ να διαφωνήσω. άλλωστε δε μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα αν δε δούμε τα έργα και τη πορεία αυτών που πέτυχαν την εισαγωγή τους από τη σειρά υποψηφίων που συμμετείχε και ο Χίτλερ. πάντως κατά τη γνώμη μου, με βάση αυτό που βλέπω, ατάλαντος δεν ήταν
Ατάλαντος δεν ήταν αλλά τέτοιες ικανότητες ζωγραφικής έχει ένα σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού (διψήφιο ποσοστό) αλλά οι απόφοιτοι σχολών καλών τεχνών είναι αναλογικά πολύ μικρό κομμάτι του πληθυσμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2023, 15:05

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιουν 2023, 15:00
πάντως κατά τη γνώμη μου, με βάση αυτό που βλέπω, ατάλαντος δεν ήταν
Θα μπορούσε επίσης να είχε εξελιχθεί υπό την επιρροή κάποιας σπουδαίας προσωπικότητας/καθηγητή εντός ή εκτός κάποιας σχολής. Αυτά που βλέπουμε είναι έργα σχετικά νεαρής ηλικίας.

Κάποιοι καλλιτέχνες αναπτύσσουν από μικροί προσωπικό και αναγνωρίσιμο στυλ και σε κάποιους παίρνει χρόνο να φτάσουν εκεί. Οι συντριπτική πλειοψηφία δεν φτάνει ποτέ έτσι κι αλλιώς.

Είναι πολλές οι παράμετροι για το πως θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί που δεν μπορούν να προβλεφθούν.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24896
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιουν 2023, 16:22

ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:37
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Κοίτα τα περί σύγχρονης τέχνης, του τι θέλει να εκφράσει ο κάθε "καλλιτεχνης" κτλ κράτα τα για εσένα και τους φίλους σου τους κουλτουριατηδες
Αν διάβαζες έστω και διαγώνια τα σχετικά νήματα θα γνώριζες ότι σπανίως αναφέρομαι στο τι θέλει να εκφράσει ο καλλιτέχνης με ή χωρίς εισαγωγικά.
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Εγώ μένω στο ποιος ζωγραφίζει κάτι ωραίο...
Και εγώ. Απλά έχεις διαφορετικά κριτήρια για το τι είναι ωραίο και τι όχι. Στους περισσότερους δεν περνάει καν από το μυαλό να ετυμολογήσουν τη λέξη και να σκεφτούν ότι εκτός των άλλων ωραίο είναι αυτό που είναι στην ώρα του.
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Και επειδή έτυχε 1.5 πριν να είμαι στο μουσείο του Λουδοβίκου στην Κολωνία και είδα όλες τις μαλακιες που έχουν φτιαχτεί τα τελευταία 200 χρόνια με αποθέωση αυτό
Εικόνα
Επιμένω ακόμα περισσότερο ότι έχουμε πήξει στην ψευτοκουλτουρα
Μεγάλη συζήτηση και θα εκτροχιάσουμε το νήμα. Δώσε πληροφορίες για τα παραπάνω έργα να δούμε το τι και πως.
Τι στοιχεία θες; είναι ένα έργο ενός καραγκιόζη που λεγεται Yves klein ή κάπως έτσι ,λέγεται μονοχρομο μπλε και το αγόρασε το μουσείο κάπου στα 15εκ εκατομμύρια ευρω
Έχει και άλλα τέτοια αριστουργηματα αυτός ο καραγκιόζης
Στο μουσείο είχε και αρκετά από τα ντεμεκ αριστουργηματα του Πικάσο όπως και κάτι χαρτόκουτα του αντί Γουόρχολ που κοστίζουν 4εξ αν θυμάμαι καλά
Γενικώς είναι ένα μουσείο που συγκεντρώνει άπειρη από την σύγχρονη μαλακινση που ονομάζουμε τέχνη

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιουν 2023, 18:47

Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 16:22
ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:37
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Κοίτα τα περί σύγχρονης τέχνης, του τι θέλει να εκφράσει ο κάθε "καλλιτεχνης" κτλ κράτα τα για εσένα και τους φίλους σου τους κουλτουριατηδες
Αν διάβαζες έστω και διαγώνια τα σχετικά νήματα θα γνώριζες ότι σπανίως αναφέρομαι στο τι θέλει να εκφράσει ο καλλιτέχνης με ή χωρίς εισαγωγικά.
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Εγώ μένω στο ποιος ζωγραφίζει κάτι ωραίο...
Και εγώ. Απλά έχεις διαφορετικά κριτήρια για το τι είναι ωραίο και τι όχι. Στους περισσότερους δεν περνάει καν από το μυαλό να ετυμολογήσουν τη λέξη και να σκεφτούν ότι εκτός των άλλων ωραίο είναι αυτό που είναι στην ώρα του.
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2023, 14:30
Και επειδή έτυχε 1.5 πριν να είμαι στο μουσείο του Λουδοβίκου στην Κολωνία και είδα όλες τις μαλακιες που έχουν φτιαχτεί τα τελευταία 200 χρόνια με αποθέωση αυτό
Εικόνα
Επιμένω ακόμα περισσότερο ότι έχουμε πήξει στην ψευτοκουλτουρα
Μεγάλη συζήτηση και θα εκτροχιάσουμε το νήμα. Δώσε πληροφορίες για τα παραπάνω έργα να δούμε το τι και πως.
Τι στοιχεία θες; είναι ένα έργο ενός καραγκιόζη που λεγεται Yves klein ή κάπως έτσι ,λέγεται μονοχρομο μπλε και το αγόρασε το μουσείο κάπου στα 15εκ εκατομμύρια ευρω
Έχει και άλλα τέτοια αριστουργηματα αυτός ο καραγκιόζης
Στο μουσείο είχε και αρκετά από τα ντεμεκ αριστουργηματα του Πικάσο όπως και κάτι χαρτόκουτα του αντί Γουόρχολ που κοστίζουν 4εξ αν θυμάμαι καλά
Γενικώς είναι ένα μουσείο που συγκεντρώνει άπειρη από την σύγχρονη μαλακινση που ονομάζουμε τέχνη
Αφού σε χαλάει τόσο τι πηγαίνεις;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών