Φωτογραφίες μας

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιαν 2019, 14:45

νύχτα έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:26
Spiros252 έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:04

Ψηφοφορία.
ωραία ιδέα! να επιλέξουμε 10 φωτογραφίες του τσιλ και να
ψηφίσουμε την ωραιότερη :D
Και ο φόσι έχει υπεργαμάτες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

νύχτα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 28 Ιαν 2019, 15:13

στατιστικά ο τσιλ μας ξεπερνά όλους :D

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 08:33

εμένα μ'αρέσουν της νύχτας πάντως :003:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 08:44

the comet the course the tail έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:35
Ερμής έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:09
Τελικά καμία σχέση οι φωτό που τραβάει ο καθένας απο εμάς με κάποιον επαγγελματία ο οποίος έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Χθες μια καλή φίλη μου έκανε ημιεπαγγελματική φωτογράφιση έτσι για την πλάκα μας. Το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω εντυπωσιακό απο οτι περίμενα.
όχι πάντα... π.χ. ο Κώστας... ακόμα και σκοτεινό θάλαμο είχε στήσει... τώρα έχει πάρει dslr, φακούς, ο πεθερός του του έκανε δώρο άλλο φακό... αλλά... δεν το έχει...
μπορεί μεν, τεχνικά, να βγάζει καλές φώτο, κάνοντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην μηχανή, αλλά του λείπει η καλλιτεχνική ματιά... οι φωτογραφίες του δεν σου λένε κάτι... δεν σου μιλάνε...
Δεν έχει καμμία απολύτως σχέση η επαγγελματική φωτογραφία με την καλλιτεχνική ματιά.
Όταν ο άλλος σε πληρώνει να πας στο γάμο του θέλει φωτογραφίες που κρύβουν το προγούλι του και την τεράστια μπρατσάρα της γυναίκας του, δε θέλει ματιά και συναίσθημα. Στο λέω από εμπειρία γιατί την έχω πατήσει άσχημα :lol:
Όταν ο άλλος θέλει φωτογραφίες τα προϊόντα του για να βάλει στο σάιτ θέλει να είναι καλοφωτισμένα και καθαρά και να κρύβονται οι ατέλειες, και χέστηκε για τις καλλιτεχνίες. Το ίδιο και τα μοντέλα που κάνουν TFP, χεστηκε η άλλη αν το φως πέφτει όμορφα, αυτή τη νοιάζει τα βυζιά της να φαίνονται στητά και τα δόντια της άσπρα.

Κλπ κλπ, αυτή είναι η επαγγελματική φωτογραφία σήμερα. Βασικά, φρίκη.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

the comet the course the tail

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Ιαν 2019, 08:54

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Ιαν 2019, 08:44
the comet the course the tail έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:35
Ερμής έγραψε:
28 Ιαν 2019, 11:09
Τελικά καμία σχέση οι φωτό που τραβάει ο καθένας απο εμάς με κάποιον επαγγελματία ο οποίος έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Χθες μια καλή φίλη μου έκανε ημιεπαγγελματική φωτογράφιση έτσι για την πλάκα μας. Το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω εντυπωσιακό απο οτι περίμενα.
όχι πάντα... π.χ. ο Κώστας... ακόμα και σκοτεινό θάλαμο είχε στήσει... τώρα έχει πάρει dslr, φακούς, ο πεθερός του του έκανε δώρο άλλο φακό... αλλά... δεν το έχει...
μπορεί μεν, τεχνικά, να βγάζει καλές φώτο, κάνοντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην μηχανή, αλλά του λείπει η καλλιτεχνική ματιά... οι φωτογραφίες του δεν σου λένε κάτι... δεν σου μιλάνε...
Δεν έχει καμμία απολύτως σχέση η επαγγελματική φωτογραφία με την καλλιτεχνική ματιά.
Όταν ο άλλος σε πληρώνει να πας στο γάμο του θέλει φωτογραφίες που κρύβουν το προγούλι του και την τεράστια μπρατσάρα της γυναίκας του, δε θέλει ματιά και συναίσθημα. Στο λέω από εμπειρία γιατί την έχω πατήσει άσχημα :lol:
Όταν ο άλλος θέλει φωτογραφίες τα προϊόντα του για να βάλει στο σάιτ θέλει να είναι καλοφωτισμένα και καθαρά και να κρύβονται οι ατέλειες, και χέστηκε για τις καλλιτεχνίες. Το ίδιο και τα μοντέλα που κάνουν TFP, χεστηκε η άλλη αν το φως πέφτει όμορφα, αυτή τη νοιάζει τα βυζιά της να φαίνονται στητά και τα δόντια της άσπρα.

Κλπ κλπ, αυτή είναι η επαγγελματική φωτογραφία σήμερα. Βασικά, φρίκη.
ναι οκ. όσο έχει να κάνει με φωτογράφιση στάνταρ θεμάτων, έτσι είναι. δλδ και ο Κώστας είτε θα φωτογραφίζει τα ανίψια του, είτε βάρκες, είτε θα τεστάρει τους φακούς να βγάλει το τέλειο ζουμ, φόκους, μακρο, φως και δεν ξέρω εγώ τι και θα βγάλει κάνα βουνό, καμιά κάμπια... το θέμα με την φωτογραφία είναι κάτι παραπάνω όμως... να ανακαλύψεις και να δημιουργήσεις πτυχές τις πραγματικότητας αθέατες μέχρι να τις καδράρεις για τον θεατή και ένα σωρό άλλα... καλλιτεχνικά, όπως κάνει η νύχτα π.χ. ακόμα και με φτηνές μηχανές...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 09:03

Μα αυτή είναι η επαγγελματική φωτογραφία.
Στο λέω υπεύθυνα γιατί το έχω ζήσει το έχω δει και το έχω ακούσει πάμπολες φορές: σαν επαγγελματίας φωτογράφος ο πιό σίγουρος τρόπος να ακούσεις κράξιμο και να αποτύχεις είναι να αρχίσεις τις καλλιτεχνίες και να αρχίσεις να δημιουργείς "πτυχές της πραγματικότητας" και τέτοια.
Πολλοί λίγοι φτασμένοι φωτογράφοι με όνομα μπορούν να επιβάλλουν την ματιά τους, οι υπόλοιποι προσέχουν απλά να είναι όλα καθαρά και φωτισμένα και κυρίως να κρύβονται τα προγούλια και να φαίνονται όλα τα φαγητά, αυτό θέλει ο κόζμοζ :lol:

πχ αυτή η φωτογραφία απορρίφθηκε λόγω καράφλας και κόκκινης μύτης :lol:

Εικόνα


Αν σε ενδιαφέρει η καλλιτεχνική φωτογραφία πιθανότερο είναι να βρεις κάτι εδώ σε αυτό το νήμα παρά σε επαγγελματική φάση.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιαν 2019, 09:06

είναι σα να λέμε εμπορικός κινηματογράφος vs καλλιτεχνικός :)

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 09:10

foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2019, 09:06
είναι σα να λέμε εμπορικός κινηματογράφος vs καλλιτεχνικός :)
Ή αρχιτέκτονες. Θες εσύ να στήσεις το αυθαίρετό σου με θεά στον ακάλυπτο και κρεβατοκάμαρα στο μπαλκόνι ναούμ, και έρχεται ο άλλος και σου σχεδιάζει αίθριο στο κλιμακοστάσιο για να έρχεται το μαλακό απογεματινό φως. Τι λέει τούτος ρε, φέρε δω χαρτί και μολύβι να το φκιάσω μόνος μου τάκα τάκα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 09:14

Άσε που με τα κινητά πλέον στο συλλογικό υποσυνείδητο ο κύριος λόγος να προσλάβεις φωτογράφο είναι βασικά για να δείξεις ότι έχεις λεφτά.
Ο κολλητός μου μου λέει ότι έχει τώρα κάτι χρόνια που φωτογραφίζει γάμους και πολλοί δεν έρχονται κάν να πάρουν τις φωτογραφίες (που τις έχουν πληρώσει μπροστά)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιαν 2019, 09:15

καλά υπάρχουν και χειρότερα, π.χ. αυτή η παιδική χαρά που συμβολίζει ότι οι αρχιτεκτόνισσες κάνουν παιδί στα 50 και το πετάνε στη μάνα τους προς μεγάλη ανακούφιση του παιδιού:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιαν 2019, 09:48

υπάρχουν αρχιτεκτόνισσες;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιαν 2019, 10:18

Στην Ελλάδα το επάγγελμα του αρχιτέκτονα (όπως και του κλασικιστή φιλόλογου) είναι γυναικείο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιαν 2019, 10:29

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Ιαν 2019, 09:10
foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2019, 09:06
είναι σα να λέμε εμπορικός κινηματογράφος vs καλλιτεχνικός :)
Ή αρχιτέκτονες. Θες εσύ να στήσεις το αυθαίρετό σου με θεά στον ακάλυπτο και κρεβατοκάμαρα στο μπαλκόνι ναούμ, και έρχεται ο άλλος και σου σχεδιάζει αίθριο στο κλιμακοστάσιο για να έρχεται το μαλακό απογεματινό φως. Τι λέει τούτος ρε, φέρε δω χαρτί και μολύβι να το φκιάσω μόνος μου τάκα τάκα :lol:
be me.

σχεδιαζω σπιτι. και εχω παει σε ξαδερφη, αρχιτεκτονα. μετα απο καναδυο βδομαδες που ολο κατι λενε με τη γυναικα μου, που βασικα δεν καταλαβαινω τιποτα, αγανακτω με την καθυστερηση.
η ξαδερφη λεει "και τι θες να κανω, να βαλω ενα κουτι πανω σε ενα αλλο και να πω ετοιμο, αυτο ειναι σπιτι;"

"ε, ναι. γιατι, τι αλλο κανεις;"

με πεταξανε εξω απο το γραφειο και δε με ξαναφησαν να παω μεχρι να τελειωσουν τα σχεδια :011:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Ιαν 2019, 10:32

:smt005:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Ιαν 2019, 11:49

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών