Φωτογραφίες μας

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 29 Μαρ 2019, 14:22

Εικόνα

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 29 Μαρ 2019, 17:03

Πόσο όμορφη! :g094: Σίγουρα δική σου ή ..Lonely Planet? :p2:
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 29 Μαρ 2019, 20:18

Fanfaron έγραψε:
29 Μαρ 2019, 17:03
Πόσο όμορφη! :g094: Σίγουρα δική σου ή ..Lonely Planet? :p2:
Δική μου, 20 λεπτά μακρια μένω
Να και άλλη μια από τις πολλές που τράβηξα (για να διαλέξω την "καλύτερη" :oops:)
SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 29 Μαρ 2019, 20:46

Last Veteran έγραψε:
29 Μαρ 2019, 14:22
Εικόνα
Είναι κάποιοι τόποι, που είναι απλώς όμορφοι. Πάντοτε. Κι εμείς, καταγραφείς. Δεν διακρίνω την προσωπική σου ματιά στη λήψη, ούτε το συναίσθημά σου. Φιλικά σου το εκφράζω με σκοπό να σε προβληματίσω και να το θυμηθείς αυτό την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε γκρεμό.
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 29 Μαρ 2019, 22:01

συννεφιασμένη Κυριακή έγραψε:
29 Μαρ 2019, 20:46

Είναι κάποιοι τόποι, που είναι απλώς όμορφοι. Πάντοτε. Κι εμείς, καταγραφείς. Δεν διακρίνω την προσωπική σου ματιά στη λήψη, ούτε το συναίσθημά σου. Φιλικά σου το εκφράζω με σκοπό να σε προβληματίσω και να το θυμηθείς αυτό την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε γκρεμό.
Τι εννοείς προσωπική μάτια; Δεν μπορείς πάντοτε να κάνεις αυτό που θέλεις. Στην προκειμένη ο ήλιος ήταν πιο ψηλά απ' ότι θα πρεπε ανάλογικα με τα γούστα μου (έπρεπε τότε όμως να πάω εκείνη την ώρα) όσο για τη θέση, δεν γίνεται να πας πιο μπροστά γιατί αφενός θα πέσεις (έχουν σκοτωθεί 2 στο Ναυαγιο τα τελευταία 4 χρόνια) και αφετέρου στις φωτό μου αρέσει να έχω σημεία αναφοράς απόστασης κάτι που σημαινει ότι πρέπει να τραβήξω και κάτι που να είναι κοντά.

Με βάση αυτά τα δεδομένα ΔΕΝ νομίζω ότι θα μπορούσε να βγει καλύτερη φώτο (από συσκευή που δεν έχει ζουμ ή τρίποδα όπως η δική μου).

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24634
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Μαρ 2019, 22:07

Naida έγραψε:
21 Μαρ 2019, 07:57
foscilis έγραψε:
20 Μαρ 2019, 21:59
Και τώρα φίλη Naida δώσε βάση σε κάτι: το σεληνιακό φως είναι ηλιακό φως (πολύ λογικό αν σκεφτείς το λόγο που φεγγίζει η σελήνη). Δε διαφέρει σχεδόν σε τίποτα από φωτομετρικής άποψης, απλώς η πανσέληνος είναι περίπου 10.000 φορές πιο ασθενής από τον ήλιο. Δηλαδή αν η σελήνη είναι 1 λάμπα, ο ήλιος είναι βασικά 10.000 αντίγραφα της ίδιας λάμπας.

Η ανθρώπινη όραση όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου χρωματική απόκριση στη χαμηλή φωτεινότητα, έχει μόνο απόκριση στα σχήματα. Η πανσέληνος επιτρέπει να δεις λεπτομέρειες αλλά όλα είναι αποχρώσεις του γκρι. Ναι, και το ασημί, είναι απλά ένα σέξυ γυαλιστερό είδος γκρι.

Οι αλγόριθμοι που εξάγουν το χρώμα από τη μαθηματική πληροφορία που κατέγραψε ο σένσορας της κάμερας (και παλιότερα τα χημικά των φιλμ και του σκοτεινού θαλάμου) είναι σχεδιασμένοι να προσεγγίζουν την ανθρώπινη αντίληψη για το χρώμα στην ίδια σκηνή αν και σχεδόν πάντα στο σκοτάδι τους ξεφεύγει περισσότερο χρώμα απ' όσο θεωρούμε "φυσιολογικό" με αποτέλεσμα οι πιο πολλές νυχτερινές φωτογραφίες χωρίς φλας να μοιάζουν αφύσικες.

Αλλά το "αφύσικο" είναι πολύ σχετικό. Στην πραγματικότητα οι μηχανές αφαιρούν χρώμα που υπάρχει και που κατέγραψαν όντως στην αρχική λήψη, μόνο και μόνο για να συμφωνεί η εικόνα με την περιορισμένη ανθρώπινη αντίληψη.

Αυτό μπορείς να το αναιρέσεις αν επεξεργαστείς την πρωτογενή πληροφορία με τις ίδιες παραμέτρους που θα είχε μια φωτογραφία στο φως της ημέρας και ενισχύσεις τον κορεσμό (=την ένταση της χρωματικής πληροφορίας).

Κοίτα λοιπόν πώς είναι στ' αλήθεια ο ουρανός αυτή τη στιγμή:

Εικόνα
foscilis έγραψε:
20 Μαρ 2019, 22:01
Φυσικά το φαινόμενο είναι πολύ πιο εντυπωσιακό όταν δεν έχει όλος ο ουρανός σύννεφα:
Εικόνα
Εικόνα

Στην δεύτερη αυτές οι γραμμούλες που φαίνονται σαν πεφταστέρια τι είναι;
star trails. Πρόκειται για καμιά πενηνταριά φωτογραφίες που καλύπτουν πάνω από είκοσι λεπτά.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 29 Μαρ 2019, 22:13

Last Veteran έγραψε:
29 Μαρ 2019, 22:01
Τι εννοείς προσωπική μάτια; Δεν μπορείς πάντοτε να κάνεις αυτό που θέλεις. Στην προκειμένη ο ήλιος ήταν πιο ψηλά απ' ότι θα πρεπε ανάλογικα με τα γούστα μου (έπρεπε τότε όμως να πάω εκείνη την ώρα) όσο για τη θέση, δεν γίνεται να πας πιο μπροστά γιατί αφενός θα πέσεις (έχουν σκοτωθεί 2 στο Ναυαγιο τα τελευταία 4 χρόνια) και αφετέρου στις φωτό μου αρέσει να έχω σημεία αναφοράς απόστασης κάτι που σημαινει ότι πρέπει να τραβήξω και κάτι που να είναι κοντά.

Με βάση αυτά τα δεδομένα ΔΕΝ νομίζω ότι θα μπορούσε να βγει καλύτερη φώτο (από συσκευή που δεν έχει ζουμ ή τρίποδα όπως η δική μου).
Τί την καθιστά "καλύτερη" από τις υπόλοιπες; Με ποιο κριτήριο επέλεξες αυτή; Αν θέλεις, μου απαντάς. Δεν τη σχολίασα με σκοπό να σε προσβάλω, ή να δημιουργήσω αντιπαράθεση, μου φάνηκε όμως μια τυπική φωτογραφία τουρίστα, κάτι που δεν δικαιολογείται εύκολα, αν σκεφτεί κανείς ότι εφόσον ζεις κάπου κοντά, είναι ένα τοπίο που σχεδόν υπάρχει μέσα σου. Αυτό το "φίλτρο" του μέσα σου μου λείπει στη λήψη, αλλά ίσως φταίνε τα δικά μου μάτια, μη το πάρεις προσωπικά σε καμία περίπτωση.
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24634
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Μαρ 2019, 22:19

Εικόνα

*


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 29 Μαρ 2019, 22:35

συννεφιασμένη Κυριακή έγραψε:
29 Μαρ 2019, 22:13

Τί την καθιστά "καλύτερη" από τις υπόλοιπες; Με ποιο κριτήριο επέλεξες αυτή; Αν θέλεις, μου απαντάς. Δεν τη σχολίασα με σκοπό να σε προσβάλω, ή να δημιουργήσω αντιπαράθεση, μου φάνηκε όμως μια τυπική φωτογραφία τουρίστα, κάτι που δεν δικαιολογείται εύκολα, αν σκεφτεί κανείς ότι εφόσον ζεις κάπου κοντά, είναι ένα τοπίο που σχεδόν υπάρχει μέσα σου. Αυτό το "φίλτρο" του μέσα σου μου λείπει στη λήψη, αλλά ίσως φταίνε τα δικά μου μάτια, μη το πάρεις προσωπικά σε καμία περίπτωση.
Δεν ειμαι στην προκειμένη κάτι διαφορετικό από έναν τουρίστα. Ένα κινητό έχω και αυτό είναι ολο. Από τις 2 που ανέβασα, θεωρώ καλύτερη αυτή και όχι εκείνη που έχω στο σποιλερ. Σύγκρινε τις και θα δεις ότι έχω δίκιο. Με ένα ζουμ θα έβγαινε καλύτερη αλλά δεν παίρνεις καθαρές φώτο χωρίς τρίποδα και τρέμει λίγο το χεράκι μου.
Δεν έχω και την δυνατότητα να πηγαίνω οπότε θέλω (20 λεπτά στα βουνά με αυτοκίνητο) γεράσαμε γαρ αλλά ισχύει αυτό που λες με τη διαφορά ότι χρειάζονται συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες για δοθεισες φωτός. Πχ έχω πάει τουλάχιστον 70 φορές για ηλιοβασίλεμα εκεί και μόνο ΜΙΑ φορά ήταν όπως το θέλω του γούστου μου. Συνήθως βγάζει νεφώσεις πάνω απ' τον ορίζοντα.
Μη ζητάς συνέχεια συγνωμες για προσβολές και για αντιπαραθεσεις, δε με πειράζει, με το βετεραν μιλάς.
Απλά δεν χρειάζεται να το σγαρλάμε και ιδιαίτερα. γιατί πολύ απλά για πραγματικα ποιοτικές φώτο χρειάζεται κάτι που σχεδόν κανένα κινητό δεν έχει.... Φακό.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Μαρ 2019, 22:53

foscilis έγραψε:
29 Μαρ 2019, 22:07


star trails. Πρόκειται για καμιά πενηνταριά φωτογραφίες που καλύπτουν πάνω από είκοσι λεπτά.
Σαν να λέμε αστερόσκονη; :romance-hearteyes:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2019, 00:04

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9754
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Μαρ 2019, 15:37

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Μαρ 2019, 15:38

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 15:37
Εικόνα
Πω πω πω :g094:

Που είναι αυτό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 30 Μαρ 2019, 16:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ζανακς
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 07 Μαρ 2019, 02:06
Phorum.gr user: 43
Τοποθεσία: Milf 's heart naoume

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζανακς » 30 Μαρ 2019, 15:49

συννεφιασμένη Κυριακή έγραψε:
29 Μαρ 2019, 20:46
Last Veteran έγραψε:
29 Μαρ 2019, 14:22
Εικόνα
Είναι κάποιοι τόποι, που είναι απλώς όμορφοι. Πάντοτε. Κι εμείς, καταγραφείς. Δεν διακρίνω την προσωπική σου ματιά στη λήψη, ούτε το συναίσθημά σου. Φιλικά σου το εκφράζω με σκοπό να σε προβληματίσω και να το θυμηθείς αυτό την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε γκρεμό.
αυτο ακουστηκε καπως απειλητικό :-?
Μέλη που έχω σε λίστα αοράτων : [εδώ είναι τα ονόματα αλλά δεν τα βλέπετε, επειδή είναι αόρατα]

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9754
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Μαρ 2019, 19:22

Naida έγραψε:
30 Μαρ 2019, 15:38
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 15:37
Εικόνα
Πω πω πω :g094:

Που είναι αυτό;
Είναι ένα ξημέρωμα στην Κομοτηνή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών