Το Σύνδρομο Σταντάλ

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 21:46

Το σύνδρομο Σταντάλ (Stendhal Syndrome) είναι μια ψυχοσωματική ασθένεια που συμβαίνει ως αντίδραση στην τέχνη και είναι επίσης γνωστό ως υπερκουλτούρα.

Η συγκεκριμένη κατάσταση παράγει μια συντριπτική αντίδραση σε ένα… overdose έργων τέχνης που βρίσκονται σε ένα μέρος ή δημιουργείται αν ένα μεμονωμένο έργο τέχνης είναι ιδιαίτερα ελκυστικό για τον θεατή. Το σύνδρομο Σταντάλ παράγει πραγματικά σωματικά συμπτώματα ως αποτέλεσμα της ψυχολογικής και συναισθηματικής αντίδρασης στην τέχνη.

Το σύνδρομο Σταντάλ ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του διάσημου Γάλλου συγγραφέα, Σταντάλ, ο οποίος βίωσε συντριπτικά συμπτώματα άγχους και μάλιστα λιποθύμησε παρακολουθώντας έργα τέχνης στην Ιταλία.

«Βγαίνοντας από τη Σάντα Κρότσε, είχα ταχυκαρδία, ένιωθα ότι δεν απέμενε ζωή μέσα μου, περπατούσα και φοβόμουν ότι θα πέσω», αναφέρει ο Σταντάλ στις ταξιδιωτικές του αναμνήσεις. Aιτία της αδιαθεσίας ήταν η επίσκεψή του στη Φλωρεντία. Tο 1817, περιπλανώμενος στην πόλη όπου στριμώχνονται τα περισσότερα αριστουργήματα της ιταλικής αναγέννησης, ένιωσε το βάρος των αιώνων της ιστορίας και των λαμπρών καλλιτεχνικών επιτευγμάτων να τον πιέζει σε σημείο ασφυξίας. Όταν πια ήρθε αντιμέτωπος με τους τάφους του Μιχαήλ Άγγελου, του Γαλιλαίου, του Μακιαβέλι, τα έργα του Τζιότο, του Τσιμαμπούε, του Ντονατέλλο στη Βασιλική της Σάντα Κρότσε κατέρρευσε.

Ηταν, ωστόσο, μόλις το 1970 όταν η Ιταλίδα ψυχολόγος Γκρατσιέλα Μαγκερίνι χρησιμοποίησε αυτό τον όρο για ασθενείς της με συμπτώματα παρόμοια με αυτά που περιγράφει για πρώτη φορά ο Σταντάλ τον 19ο αιώνα.

Τα συμπτώματα του συνδρόμου Σταντάλ περιλαμβάνουν άγχος, ταχυπαλμία, ζάλη, αποπροσανατολισμό και λιποθυμία. Ορισμένα άτομα που βιώνουν αυτή την κατάσταση έχει παρατηρηθεί πως παρουσιάζουν ακόμα και ψευδαισθήσεις, την ώρα που παρατηρούν σπουδαία έργα τέχνης.

Το σύνδρομο Σταντάλ μπορεί να το βιώσει οποιοσδήποτε συγκλονιστεί από καλλιτεχνικά αριστουργήματα. Συχνά εμφανίζεται, ωστόσο, σε άτομα που επισκέπτονται έργα τέχνης στη Φλωρεντία της Ιταλίας για το λόγο αυτό ονομάζεται επίσης σύνδρομο Φλωρεντίας.

Το συγκεκριμένο σύνδρομο εμφανίζεται μάλιστα τόσο συχνά στη Φλωρεντία, ώστε το νοσοκομειακό προσωπικό που εργάζεται στην περιοχή αναφέρει ότι πολλές φορές αποπροσανατολισμένοι ασθενείς φτάνουν στα νοσοκομεία της πόλης αμέσως μετά την επίσκεψή τους σε μουσεία ή γκαλερί, όπου είδαν από κοντά κάποια σημαντικά έργα τέχνης.

Οι ταξιδιωτικοί πράκτορες συχνά συμβουλεύουν τους τουρίστες να μην προσπαθούν να επισκεφθούν όλα τα έργα τέχνης μονομιάς όταν ταξιδεύουν στην Ιταλία, προκειμένου να αποφύγουν την ανάπτυξη του συνδρόμου Σταντάλ. Τους συμβουλεύουν, επίσης, να εξισορροπούν το χρόνο τους ανάμεσα στις επισκέψεις σε μουσεία και βόλτες στην αγορά, ή στην παρακολούθηση αθλητικών εκδηλώσεων.

Με τον τρόπο αυτό μειώνονται οι πιθανότητες ο τουρίστας να συγκλονιστεί από την υπερβολική καλλιτεχνική ομορφιά και κατά συνέπεια μειώνονται και οι πιθανότητες να εμφανίσει τα συμπτώματα του συνδρόμου Σταντάλ.

Στο βιβλίο της για το σύνδρομο Σταντάλ η δρ Μαγκερίνι εξηγεί πως το σύνδρομο αυτό είναι μια σπάνια ψυχοσωματική ασθένεια που εμφανίζεται συνήθως στους τουρίστες που αγχώνονται επειδή θέλουν να προλάβουν να τα δουν όλα μονομιάς και επισκέπτονται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μουσεία, γκαλερί τέχνης και ιστορικά μνημεία.

Παρόμοια σύνδρομα, όπως το σύνδρομο του Παρισιού ή το σύνδρομο της Ιερουσαλήμ έχουν συμβεί σ’ αυτές τις πόλεις, καθώς τα άτομα βλέπουν σημαντικά πολιτιστικά ή θρησκευτικά μνημεία. Για μερικούς τα συμπτώματα των συνδρόμων αυτών έχουν οδηγήσει ακόμα και σε νοσηλεία και έχουν δημιουργήσει την ανάγκη σε κάποια άτομα να υποβληθούν σε αντικαταθλιπτικές θεραπείες.


http://www.medinova.gr/ti-einai-to-syndromo-stantal/




δεν το γνώριζα, μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρον
και θα αναζητήσω κι άλλες πληροφορίες

έχει τύχει να αισθανθώ δυσφορία παρατηρώντας κάποιο έργο,
μα δεν είχα την τύχη να επισκεφθώ μουσεία που φιλοξενούν
έργα που αγαπώ πολύ, οπότε δεν έχω σχετική εμπειρία

το έχει βιώσει κανείς σας;
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 22 Νοέμ 2020, 21:48

Όχι, παρότι περίμενα να μου συμβεί :cry Το συζήτησα με γιατρό όμως, κατα την επίσκεψη στη Φλωρεντία, και επιβεβαίωσε ότι είναι δεν πρόκειται για μύθο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 21:49

γιατί λυπάσαι; ήθελες να σου συμβεί;
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 22 Νοέμ 2020, 21:52

νύχτα έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:49
γιατί λυπάσαι; ήθελες να σου συμβεί;
φυσικά. Τελικά βέβαια αποδέχτηκα ότι είμαι αργόστροφος, και όποτε μπαίνω σε ιστορικά μνημεία όπως η Σαντα κρότσε, μου παίρνει ίσως και μέρες να καταλάβω που ακριβώς ήμουν, ενώ τη στιγμή που είμαι εκεί, δε νοιώθω. :a040:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Νοέμ 2020, 21:54

Το έχω πάθει με βιντεάκια που δείχνουν έντομα να μονομαχούν με άλλα έντομα.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 21:56

Σενέκας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:52
φυσικά. Τελικά βέβαια αποδέχτηκα ότι είμαι αργόστροφος, και όποτε μπαίνω σε ιστορικά μνημεία όπως η Σαντα κρότσε, μου παίρνει ίσως και μέρες να καταλάβω που ακριβώς ήμουν, ενώ τη στιγμή που είμαι εκεί, δε νοιώθω. :a040:
τί εννοείς δε νιώθεις; δεν αισθάνεσαι θαυμασμό; χρειάζεσαι χρόνο
για να αφομοιώνεις τις εμπειρίες προφανώς, νομίζω κι εγώ το ίδιο παθαίνω

μήπως απλώς θα ήθελες να αισθανθείς κάτι σαν δέος;
γιατί απ ό,τι διάβασα το σύνδρομο σταντάλ μπορεί να σε
στείλει για νοσηλεία

με προβλημάτισες με ωφέλιμο τρόπο πάντως, θενξ
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 21:57

Fluffy έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:53
για ευθυμία έχουμε κάτι;
Πριν από την πανδημία, οι γιατροί του Ινστιτούτου Καρδιολογίας του Pitié-Charité άρχισαν να συνταγογραφούν επισκέψεις σε μουσεία. Μελέτες είχαν δείξει πως η ενατένιση έργων τέχνης μείωνε τη συγκέντρωση κορτιζόλης –της ορμόνης του στρες–, απελευθέρωνε μεγαλύτερη ποσότητα ντοπαμίνης, αύξανε τις ενδορφίνες και την ωκυτοκίνη, την ορμόνη της αγάπης, ενίσχυε την ενσυναίσθηση, την εστίαση και την αίσθηση σκοπού στη ζωή.
https://www.kathimerini.gr/k/travel/561 ... dwhagFCkLM
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 22 Νοέμ 2020, 22:01

Προβλήματα του πρώτου κόσμου είναι αυτά, ο αδύναμος άνθρωπος όταν δεν έχει δυσκολίες στη ζωή του, επινοεί νέες.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 22:06

1451 έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 22:01
Προβλήματα του πρώτου κόσμου είναι αυτά, ο αδύναμος άνθρωπος όταν δεν έχει δυσκολίες στη ζωή του, επινοεί νέες.
μπορεί να το πάθαιναν και οι πρωτόγονοι βλέποντας σπηλαιογραφίες :102:

είσαι το ίδιο ισοπεδωτικός και με άλλες "ψυχικές" ευαισθησίες;
fear as night can’t be shut off

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 22 Νοέμ 2020, 22:10

νύχτα έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:46
Το σύνδρομο Σταντάλ (Stendhal Syndrome) είναι μια ψυχοσωματική ασθένεια που συμβαίνει ως αντίδραση στην τέχνη και είναι επίσης γνωστό ως υπερκουλτούρα.

Η συγκεκριμένη κατάσταση παράγει μια συντριπτική αντίδραση σε ένα… overdose έργων τέχνης που βρίσκονται σε ένα μέρος ή δημιουργείται αν ένα μεμονωμένο έργο τέχνης είναι ιδιαίτερα ελκυστικό για τον θεατή. Το σύνδρομο Σταντάλ παράγει πραγματικά σωματικά συμπτώματα ως αποτέλεσμα της ψυχολογικής και συναισθηματικής αντίδρασης στην τέχνη.

Το σύνδρομο Σταντάλ ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του διάσημου Γάλλου συγγραφέα, Σταντάλ, ο οποίος βίωσε συντριπτικά συμπτώματα άγχους και μάλιστα λιποθύμησε παρακολουθώντας έργα τέχνης στην Ιταλία.



το έχει βιώσει κανείς σας;


ο Daje
κάθε φορά λιποθυμάει μπροστά σε ένα έργο τέχνης ΣΤΗΤΩΝ ΟΠΙΣΘΙΩΝ

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Νοέμ 2020, 22:12

Εγώ καταλαβαίνω οτι δεν το παθαίνουν επειδή είναι συγκλονισμένοι από τα έργα τέχνης. Απλά τρέχουν να προλάβουν να τα δουν όλα και αυτό τους προκαλεί άγχος.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2020, 22:16

mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 22:12
Εγώ καταλαβαίνω οτι δεν το παθαίνουν επειδή είναι συγκλονισμένοι από τα έργα τέχνης. Απλά τρέχουν να προλάβουν να τα δουν όλα και αυτό τους προκαλεί άγχος.
κι εγώ αυτό είχα καταλάβει αρχικά μα αν ξαναδιαβάσεις
προσεκτικότερα αναφέρεται πως το παθαίνουν λόγω overdose
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2020, 22:21

νύχτα έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:46
Το σύνδρομο Σταντάλ μπορεί να το βιώσει οποιοσδήποτε συγκλονιστεί από καλλιτεχνικά αριστουργήματα. Συχνά εμφανίζεται, ωστόσο, σε άτομα που επισκέπτονται έργα τέχνης στη Φλωρεντία της Ιταλίας για το λόγο αυτό ονομάζεται επίσης σύνδρομο Φλωρεντίας.
Ένα πολιτισμικό Μπλακ αόυτ το παθαίνεις στην Φλωρεντία, αλλά μέχρι εκεί.
the end

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το Σύνδρομο Σταντάλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Νοέμ 2020, 22:22

Σενέκας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:52
νύχτα έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:49
γιατί λυπάσαι; ήθελες να σου συμβεί;
φυσικά. Τελικά βέβαια αποδέχτηκα ότι είμαι αργόστροφος, και όποτε μπαίνω σε ιστορικά μνημεία όπως η Σαντα κρότσε, μου παίρνει ίσως και μέρες να καταλάβω που ακριβώς ήμουν, ενώ τη στιγμή που είμαι εκεί, δε νοιώθω. :a040:
να είσαι μπροστά από έργα του μαλεβιτς και να χασμουριέσαι, ουστ!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών