Φωτογραφικές μηχανές

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 30 Δεκ 2020, 11:42

Φωτογράφοι του phorum, προτείνετε μια καλή μηχανή μέχρι 550 ευρώ.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 30 Δεκ 2020, 11:54

Αν θέλεις να δεις αισθητή διαφορά σε σχέση με τα κινητά, χρειάζεσαι Full Frame μηχανή, και έναν καλό φακό. Με τον προϋπολογισμό σου, μόνο μεταχειρισμένα.

Δες αν μπορείς να βρεις μια Sony RX1, στα χρήματα σου. Έχει ενσωματωμένο φακό 35mm F2, που όμοιο του, δεν θα ξαναβρείς.

Αλλιώς μια Fujifilm X100 (S η Τ).

Και στις δύο μηχανές, δεν αλλάζει ο φακός. Αλλά το εστιακό μήκος, βολεύει σχεδόν για τα πάντα, και η ποιότητα είναι καλύτερη από μίας καλή μηχανής με φθηνό (κιτ) φακό.

Τρίτη λύση, μια πολύ παλιά Full Frame μηχανή (Canon 5D ή Nikon D700) με έναν 50mm f1.8 φακό.

ΥΓ: έχω την RX1. Αν μένεις Αθήνα, μπορείς να την τεστάρεις, να δεις αν σε ενθουσιάσει, όπως ενθουσιάζει εμένα.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 30 Δεκ 2020, 12:00

Pogol έγραψε:
30 Δεκ 2020, 11:54
Αν θέλεις να δεις αισθητή διαφορά σε σχέση με τα κινητά, χρειάζεσαι Full Frame μηχανή, και έναν καλό φακό. Με τον προϋπολογισμό σου, μόνο μεταχειρισμένα.

Δες αν μπορείς να βρεις μια Sony RX1, στα χρήματα σου. Έχει ενσωματωμένο φακό 35mm F2, που όμοιο του, δεν θα ξαναβρείς.

Αλλιώς μια Fujifilm X100 (S η Τ).

Και στις δύο μηχανές, δεν αλλάζει ο φακός. Αλλά το εστιακό μήκος, βολεύει σχεδόν για τα πάντα, και η ποιότητα είναι καλύτερη από μίας καλή μηχανής με φθηνό (κιτ) φακό.

Τρίτη λύση, μια πολύ παλιά Full Frame μηχανή (Canon 5D ή Nikon D700) με έναν 50mm f1.8 φακό.

ΥΓ: έχω την RX1. Αν μένεις Αθήνα, μπορείς να την τεστάρεις, να δεις αν σε ενθουσιάσει, όπως ενθουσιάζει εμένα.
Το θέμα με τα κινητά με απασχολεί και εμένα. Έχω το S8 της Samsung που θεωρητικά έχει σούπερ φακό (12 MP), αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα. Δηλαδή όντως με πεντέμιση κατοστάρικα δεν μπορώ να βρω μια μηχανή (βάζω και το φακό μέσα) που να δω αισθητή διαφορά; :o
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

the comet the course the tail

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 30 Δεκ 2020, 12:37

με 150€ παίρνεις μια canon 550D και φακό 18-55mm από ebay και κάνεις την δουλειά σου... :e040: έτσι λέει ο κώστας... :102:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Δεκ 2020, 12:49

Η σωστή ερώτηση είναι τι ακριβώς ζητάς. Τι θέλεις να φωτογραφιζεις (πχ πορτρέτα; τοπια; ); Σε τι συνθήκες (πχ ποσο σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στο σκοτάδι; το θέμα σου θα έχει γενικά κίνηση; ποσο σημαντική είναι η φορητότητα για σένα; Γιατί με τις dslr υπάρχει ο κίνδυνος να μην την παίρνεις γενικά μαζι λόγω όγκου. Το καλή φωτογραφική μηχανή είναι σχετικό.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Δεκ 2020, 12:56

Scouser έγραψε:
30 Δεκ 2020, 12:00
Δηλαδή όντως με πεντέμιση κατοστάρικα δεν μπορώ να βρω μια μηχανή (βάζω και το φακό μέσα) που να δω αισθητή διαφορά; :o
Εξαρτάται. Καμια φορα όντως μπορεί να μη δεις διαφορά στη γενική χρηση. Υπάρχουν άπειρα τεστακια που επαγγελματίες έχουν βάλει δίπλα δίπλα φωτογραφίες από iPhone κ dslr κ είναι δύσκολο να πεις πολλες φορες ποια φωτογραφία είναι με κινητό κ ποια με DSLR. Τα πράγματα αλλάζουν σε πιο εξειδικευμένες χρήσεις όμως, που η χρήση μιας καλής φωτογραφικής καθίσταται μονόδρομος, με ανωτέρα engines, μεγαλύτερους σενσορες, πολλές ρυθμίσεις στα χέρια σου χωρίς να ψάχνεις σε ατελείωτα ψηφιακά μενού κ αν τις βρεις, viewfinders, πληθώρα φακών κτλ

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 30 Δεκ 2020, 14:59

Scouser έγραψε:
30 Δεκ 2020, 12:00
Pogol έγραψε:
30 Δεκ 2020, 11:54
Αν θέλεις να δεις αισθητή διαφορά σε σχέση με τα κινητά, χρειάζεσαι Full Frame μηχανή, και έναν καλό φακό. Με τον προϋπολογισμό σου, μόνο μεταχειρισμένα.

Δες αν μπορείς να βρεις μια Sony RX1, στα χρήματα σου. Έχει ενσωματωμένο φακό 35mm F2, που όμοιο του, δεν θα ξαναβρείς.

Αλλιώς μια Fujifilm X100 (S η Τ).

Και στις δύο μηχανές, δεν αλλάζει ο φακός. Αλλά το εστιακό μήκος, βολεύει σχεδόν για τα πάντα, και η ποιότητα είναι καλύτερη από μίας καλή μηχανής με φθηνό (κιτ) φακό.

Τρίτη λύση, μια πολύ παλιά Full Frame μηχανή (Canon 5D ή Nikon D700) με έναν 50mm f1.8 φακό.

ΥΓ: έχω την RX1. Αν μένεις Αθήνα, μπορείς να την τεστάρεις, να δεις αν σε ενθουσιάσει, όπως ενθουσιάζει εμένα.
Το θέμα με τα κινητά με απασχολεί και εμένα. Έχω το S8 της Samsung που θεωρητικά έχει σούπερ φακό (12 MP), αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα. Δηλαδή όντως με πεντέμιση κατοστάρικα δεν μπορώ να βρω μια μηχανή (βάζω και το φακό μέσα) που να δω αισθητή διαφορά; :o
Έχω περάσει ο ίδιος από αυτό το στάδιο. Έχω διαβάσει, χιλιάδες (κυριολεκτώ) σελίδες σε φόρουμ. Έχω φωτογραφίσει με αρκετές κάμερες, και ο ίδιος άλλαξα 3 σώματα (Sony Nex, Olympus EM10, Canon 5D III). Τώρα έχω EOS R, και ενώ είναι πολύ καλή μηχανή, όταν πάω βόλτα ή επίσκεψη, γιορτή κτλ, παίρνω μόνο την RX1.

Παράδειγμα. Φίλος που πρόσφατα άρχισε να ασχολείται με την φωτογραφία, χωρίς να ρωτήσει, πήρε Olympus EPL 8 με τον κιτ φακό. Δεν τον ικανοποιούσε το αποτέλεσμα, και τον συμβούλεψα να την πουλήσει, και να πάρει την φθηνότερη Full Frame μηχανή που μπορεί να πάρει. Πήρε με 320 ευρώ Canon 5D (μοντέλο 2003) , και με 110 ευρώ Canon 50mm f1.8. Τώρα μου λέει, ότι δεν μπορεί καν να ξανακοιτάξει, τις φωτογραφίες από την Olympus.

Άλλος φίλος, ήθελε να του πάρουμε κάτι καλό, αλλά τον πρόλαβε ο κουμπάρος του, και του χάρισε Nikon D3300 με κιτ (18-55) φακό. Δεν την χρησιμοποιούσε καθόλου, γιατί είναι σχετικά βαριά και ογκώδεις, και το αποτέλεσμα ήταν μετριότατο.
Του πήραμε Sony RX1, με 900 ευρώ. Του άρεσε το αποτέλεσμα. Αλλά συνεχίζει να τραβάει με το iPhone του...

Αν θέλεις μηχανή, με κορυφαία ποιότητα εικόνας, που θα την έχεις πάντα μαζί σου, η RX1 είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Μειονεκτήματα: δεν αλλάζει ο φακός, θα είναι μεταχειρισμένη (κάποιοι δίνουν 6 μήνες εγγύηση).
Αν θέλεις δείγματα, στείλε μου μήνυμα.

rednick
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:04

Re: Φωτογραφικές μηχανές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rednick » 31 Δεκ 2020, 13:36

Scouser έγραψε:
30 Δεκ 2020, 11:42
Φωτογράφοι του phorum, προτείνετε μια καλή μηχανή μέχρι 550 ευρώ.
nikon d610 μεταχειρισμενη 450 ευρω και φακο 50mm 1,8 μεταχειρισμενο 100-120 ευρω [βεβαιως υπαρχουν φακοι αριστοι με τα διπλασια χρηματα απο την μηχανη]
παιρνεις αισθητηρα 36χ 24 ,προστασια απο σκονες υγρασιες ,στιβαρη μηχανη ,2πλη καρτα ,μπαταρια για 1300 κλικ περιπου.Ειναι 7 χρονων μηχανη δεν ειναι πολυ παλια, καινουργια εχει 650-700 ευρω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών