Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 14:33

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:32
Καραμελίτσα έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:26
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:25
Ναι βγαινει ανετα το ποσοστο γιατι εσυ νομιζεις οτι ο μαθητης απο το Μπουρναζι με τα δεκα τατουαζ ειδε Πικασο στο σχολειο και εχυσε. Δεν ηξερα οτι οι μαθητες στα δυτικα σχολεια εγιναν και ρεκτες της αφηρημενης τεχνης. Νομιζω πως στη Δυση οι μαθητες ενδιαφερονται 1000 φορες περισσοτερο για το τραπ απο την αφηρημενη τεχνη. Μην ξεχνας εξαλλου οτι γραψαν καποιες εφημεριδες οτι αυτοι που πηγαν στην κηδεια του Mad Clip ηταν ιδιοι σχεδον με αυτους που πηγαν στην κηδεια του Μικη.

.
Με άλλα λόγια, η στατιστική που είπες την έβγαλες από το κεφάλι σου και δεν μπορείς να την τεκμηριώσεις, ακόμα και με την τούμπα το να πεις ότι λές για όλον τον πλανήτη και όχι για Ελλάδα.


Εξαρχης σου ειπα οτι μιλαω για πλανητικο επιπεδο.

Αρίστος @ Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Και αν προσεξεις δεν εχει γινει edit στη δημοσιευση.

Τωρα αν εσυ νομιζεις πως εν ετει 2021 ασχολειται ο παγκοσμιος πληθυσμος με τον κυβισμο του Πικασο ας το νομιζεις, γιατι εγω πρεπει να δαπανησω περισσοτερο χρονο να σε πεισω για το αντιθετο;

.
Αυτά που έβαλα παραπάνω σου αρέσουν;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Σεπ 2021, 14:35

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:03
gassim έγραψε:
10 Σεπ 2021, 11:35
Η ζωγραφική δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα συνονθύλευμα τεχνασμάτων που επιτρέπουν στον ζωγράφο να δείξει κάτι με την χρήση μπογιάς σε ένα πανί.
Για να δώσουν την ιδέα της προοπτικής οι ζωγράφοι χρησιμοποιούν τεχνάσματα, για να αποδώσουν τις σκιές χρησιμοποιούν τεχνάσματα, για να αποδώσουν το φως χρησιμοποιούν τεχνάσματα.
Τεχνικές, όχι τεχνάσματα. Όταν λέω τέχνασμα μεταφράζω το gimmick, δηλαδή μια απόπειρα να τραβήξεις την προσοχή από το ουσιώδες, όχι ένα τρικ για να αποδώσεις ένα χαρακτηριστικό του αληθινού κόσμου, όπως σκιάσεις, προοπτική, κτλ.

Το τέχνασμα λειτουργεί μια φορά μόνο. Είναι σαν μαγικό τρικ που αποκαλύπτεις ή σαν έκπληξη. Ας πούμε, αυτό είναι gimmick:



Είναι ενδιαφέρον την πρώτη φορά, μετά όμως δεν έχει να πει κάτι άλλο. Καλά, οι συγκεκριμένοι έχουν και περιεχόμενο. Όταν η εστίαση δεν είναι στο τέχνασμα -ή ακόμη και στην τεχνική- αλλά στο περιεχόμενο, σε μια εξαιρετική εικαστική σύνθεση, ας πούμε, δεν έχει σημασία αν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί όλες οι τεχνικές που το απαρτίζουν.

Και δεν είναι ότι δεν υπάρχουν μέρη για να πάει η ζωγραφική. Απλά είναι πολύ επίπονα. Π.χ. μια φωτορεαλιστική σύνθεση ενός εξωγήινου τοπίου, θα ήταν γαμάτο έργο. Αλλά χρειάζεται απίστευτο χρόνο και αφοσίωση. Για σύγκριση, αυτό είναι ένα φωτορεαλιστικό πορτρέτο (όχι, δεν είναι φωτογραφία):

Εικόνα
Έχει ενδιαφέρον το γεγονός οτι παραθέτεις φωτορεαλιστικό έργο δηλαδή εκπρόσωπο ενός κινήματος που δεν θα ήταν δυνατόν να υπάρξει χωρίς την φωτογραφία ενώ ταυτόχρονα θεωρείς οτι η φωτογραφία δεν επηρέασε την ζωγραφική.

Πέραν τούτου ο φωτορεαλισμός δεν μακροημέρευσε και δεν είχε την επίδραση άλλων κινημάτων επειδή το μόνο που εξυπηρετεί είναι να ικανοποιεί το εγω των καλλιτεχνών που κερδίζουν τον θαυμασμό για την ικανότητα τους να κάνουν με το χέρι σε διάστημα μηνών, κάτι που η φωτογραφική μηχανή μπορεί να κάνει σε ένα δευτερόλεπτο. Υπάρχει και μια μερίδα καλλιτεχνών που χρησιμοποιούν την ζωγραφική ως ψυχοθεραπεία, τους βοηθάει να παιδεύονται μήνες και μήνες να χαλαρώνουν ή να ξεχνάνε τα προβλήματα τους. Σύμφωνα με την σχολή της Αμπράμοβιτς άλλωστε οι βαρετές επαναλαμβανόμενες πράξεις που γίνονται με αφοσίωση και ευλάβεια αποκτούν πνευματική υπόσταση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 14:36

AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:33


Αυτά που έβαλα παραπάνω σου αρέσουν;


Ειδικα το τριτο απο πανω.

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 14:40

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:36
AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:33


Αυτά που έβαλα παραπάνω σου αρέσουν;


Ειδικα το τριτο απο πανω.

.
Τότε σου κάνω δώρο και πίνακες του Jon McNaughton που είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμήσεις.

Εικόνα

Εικόνα

Εμένα δεν μου αρέσουν (προτιμώ τους καλλιτέχνες που έβαλα προηγουμένως), αλλά νομίζω ότι εσύ θα τους εκτιμήσεις.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 14:44

AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:40
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:36
AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:33


Αυτά που έβαλα παραπάνω σου αρέσουν;


Ειδικα το τριτο απο πανω.

.
Τότε σου κάνω δώρο και πίνακες του Jon McNaughton που είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμήσεις.

Εικόνα

Εικόνα

Εμένα δεν μου αρέσουν (προτιμώ τους καλλιτέχνες που έβαλα προηγουμένως), αλλά νομίζω ότι εσύ θα τους εκτιμήσεις.


Δες κι εσυ την τεχνη του κολλητου μου και πες τη γνωμη σου.

http://dimeatrees.blogspot.com/

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 14:47

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:44
AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:40
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:36




Ειδικα το τριτο απο πανω.

.
Τότε σου κάνω δώρο και πίνακες του Jon McNaughton που είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμήσεις.

Εικόνα

Εικόνα

Εμένα δεν μου αρέσουν (προτιμώ τους καλλιτέχνες που έβαλα προηγουμένως), αλλά νομίζω ότι εσύ θα τους εκτιμήσεις.


Δες κι εσυ την τεχνη του κολλητου μου και πες τη γνωμη σου.

http://dimeatrees.blogspot.com/

.
Πολύ ωραίοι! Είμαι σίγουρος ότι με την έλευση του μετα-μεταμοντερνισμού θα εκτιμηθούν από πολλούς.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 14:50

Κρυο το αστειο οσο και οι πινακες του Νοτον.

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 14:54

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:50
Κρυο το αστειο οσο και οι πινακες του Νοτον.

.
Ο Νότον είναι δηλωμένος "δεξιός" καλλιτέχνης, άρα δεν τους έκανε για τρολάρισμα.

Δηλαδή τώρα τι μου λες, ότι εσένα δεν σου αρέσουν οι πίνακες του φίλου σου; Και νομίζεις ότι λέω αστείο;

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 14:57

Διόρθωση: Τώρα διαπίστωσα ότι οι "πίνακες" του φίλου σου είναι παράγωγα φωτογραφίας.

Ε, αν είναι έτσι, δεν τρελαίνομαι. Προτιμώ τη ζωγραφική.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 15:00

AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:57
Διόρθωση: Τώρα διαπίστωσα ότι οι "πίνακες" του φίλου σου είναι παράγωγα φωτογραφίας.

Ε, αν είναι έτσι, δεν τρελαίνομαι. Προτιμώ τη ζωγραφική.


Κολλαζιστας ειναι, ενωνει ετεροκλητα υλικα ακομη και φωτογραφιες δικες του σε νεα συνθεση. Εχει κανει μια εκθεση στην Booze Cooperativa με κολλαζ της Λυντιας Λαντς.

https://www.lifo.gr/guide/arts/news/dim ... ydia-lunch

Oυσιαστικα εχει επηρεαστει απο το Γουωρχολ.

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 10 Σεπ 2021, 15:04

Δημοκράτης έγραψε:
10 Σεπ 2021, 01:09
Αυτό ισχύει σίγουρα 100% , προφανώς η τέχνη παίζει και αυτό τον ρόλο όπως και γενικώς προβάλει την αντίληψη της κοινωνίας. Ένας τρόπος να καταλάβεις το ότι μια κοινωνία είναι σε παρακμή είναι να δεις την τέχνη που παραγει
Δημοκράτης έγραψε:
10 Σεπ 2021, 13:13
όλα αυτά τα έκαναν και ζωγράφοι χωρίς να παράγουν βλακείες όμως. Αν η τέχνη θέλει να την αναλύσεις είναι για πέταμα, Τα συναισθήματα δεν έχουν σχέση με επιστήμες, λογική, γνώση.

μα η τεχνη ειναι αυτο ακριβως αποτυπωση του συναισθηματος η εκφραση μιας αλλης πραγματικοτητας οπως η εμβληματικη κραυγη του Μονκ:

ο Μουνκ ζωγραφίζει μία συμβολική πραγματικότητα, απεικονίζοντας μια κατάσταση του μυαλού και του υποσυνειδήτου. Ωστόσο, δεν θεωρεί πως του ταιριάζει ο όρος ιμπρεσιονιστής. Δεν αποσκοπούσε στην απεικόνιση μιας τυχαίας στιγμής της πραγματικότητας, αλλά σε καταστάσεις που υπάρχει έντονο συναισθηματικό περιεχόμενο και εκφραστική ενέργεια. Ήταν μαέστρος στο να δημιουργεί μια ανήσυχη, τεταμένη και έντονα φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Ο Μουνκ είχε μια ζωή γεμάτη θλίψη, ενώ συχνά φοβόταν να φύγει από το σπίτι του. Ο ίδιος είχε δηλώσει: «Κληρονόμησα δύο από τους πιο φοβερούς εχθρούς της ανθρωπότητας – την κληρονομιά της φυματίωσης και της παραφροσύνης – η ασθένεια, η τρέλα και ο θάνατος ήταν οι μαύροι άγγελοι που στάθηκαν στο λίκνο μου».

Εικόνα

Ο ίδιος ο ζωγράφος είχε γράψει στο ημερολόγιο του περιγράφοντας την στιγμή της έμπνευσης του: «Ένα δειλινό περπατούσα σ’ ένα δρομάκι με δυο φίλους, την ώρα που ο ήλιος άρχισε να δύει. Ο ουρανός, ξαφνικά, έγινε κόκκινος σαν αίμα. Σταμάτησα, νιώθοντας εξαντλημένος, και στηρίχτηκα σ’ έναν φράχτη. Έβλεπα αίμα και γλώσσες φωτιάς πάνω από το μαύρο-μπλε φιορδ και την πόλη. Οι φίλοι μου προχώρησαν κι εγώ έμεινα εκεί, τρέμοντας από την αγωνία. Κι ένιωσα ένα ατέλειωτο ουρλιαχτό να διαπερνά τη φύση». Μάλιστα, ο πρώτος τίτλος του έργου ήταν «Η Κραυγή της Φύσης».

ολοι οι μεγαλοι δημιουργοι δεν ειχαν επιγνωση οτι εφτιαχναν αριστουργηματα, ο χρονος και η ιστορια τους ανεδειξε ως τετοιους, βασει του βιωματικου background, των ρευματων της επιστημης της τεχνης της φιλοσοφιας καθε εποχης

μεχρι πριν 100-150 χρονια δεν υπηρχε ηλεκτρισμος, ο ηλιος και το φως των κεριων ηταν οι μοναδικες φυσικες πηγες φωτος, ειτε κατα τη δημιουργια τους ειτε κατα την εκθεση τους

τα αρχαια αγαλματα ηταν πολυχρωμα ζωγραφισμενα, ηταν οι μαρκιζες της εποχης, δεν υπηρχε τηλεοραση ουτε φωτογραφια, ηταν τα μοναδικα συμβολα που αποτυπωνονταν σε καθημερινη βαση απο χιλιαδες περαστικους,
ακομα και στις αρχες του 1900 τα φωτα της νυχτας στο βιομηχανικο Λονδινο ειχαν εντελως αλλη ατμοσφαιρα απο το σημερινο χαος της φωτορυπανσης μιας μεγαλουπολης

οι μεγαλοι εικαστικοι ειναι μαστορες, αρχιτεκτονες των αρχετυπικων συμβολων, τα εργα τους αποτελουν γεφυρες εκφρασης που επικοινωνουν με το υποσυνειδητο της ψυχης καθε ανθρωπου περα απο καταγωγη γλωσσα και τις εμφανεις αισθησεις οπως η οραση

οσοι δεν μπορουν να αντιληφθουν το ασυνειδητο και βλεπουν μονο το προφανες ειναι καλα κλειδαμπαρωμενοι στο καβουκι τους μαζι με τις αθεραπευτες φοβιες και τον εγωισμο τους

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 15:16

AlienWay έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:54
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2021, 14:50
Κρυο το αστειο οσο και οι πινακες του Νοτον.

.
Ο Νότον είναι δηλωμένος "δεξιός" καλλιτέχνης, άρα δεν τους έκανε για τρολάρισμα.

Δηλαδή τώρα τι μου λες, ότι εσένα δεν σου αρέσουν οι πίνακες του φίλου σου; Και νομίζεις ότι λέω αστείο;

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.


Δεξιος ηταν ο Ελυτης, δεξιος και ο Νοτης Σφακιανακης.

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Σεπ 2021, 15:34

Βάζω κι άλλα έργα των Afremov, Norby, Giger και Beksinski που μου αρέσουν πολύ. Ο καθένας τους έχει τον δικό του "κόσμο" και καταθέτει τη δική του ψυχή στον καμβά.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Σεπ 2021, 15:52

Μ' αρέσει αυτός ο σύγχρονος Έλληνας ζωγράφος.
https://dimitristzamouranis.de/art/garden-of-youth/

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39440
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Όταν η αρχαιοελληνική τέχνη του 1200 π.Χ. ξεφτυλίζει κάθε σύγχρονη εικαστική τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2021, 15:58

Τελικα μου αρεσει ο πρωτος πινακας του Νοτον και θα μου αρεσε περισσοτερο αν ημουν απο Νοτια πολιτεια φανταζομαι.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών