Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 00:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:46
Here you go.
Όσο για το "ζητούμενο", είναι σίγουρο ότι υπάρχει "ζητούμενο" σε τέτοιους διαγωνισμούς; Κερδίζει το "καλύτερο", όπως το κρίνουν οι κριτές.
Εικόνα
Ευχαριστώ.

Βλέπω ότι αυτός κερδίζει βραβείο στην κατηγορία 0005 - Digital Arts / Digitally-Manipulated Photography

Εδώ δηλαδή το ζητούμενο μπορεί να είναι πόσο πετυχημένα κάνει κάποιος ψηφιακή επεξεργασία και όχι αυτή καθεαυτή η σύνθεση του πίνακα. Να μην αντιμετωπίζεται το παραπάνω σαν ένας ζωγραφικός πίνακας αλλά περισσότερο σαν φωτογραφία.

Σε αυτό που λες ωστόσο έχεις δίκιο. Αρκετές φορές σε διαγωνισμούς το πρώτο που κοιτάς (ως ενδιαφερόμενος, συμμετέχων κλπ) είναι η κριτική επιτροπή. Τέτοια βραβεία μπορεί να σημαίνουν κάτι, μπορεί και τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 01:03

Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:53
Θα το έλεγες εξπρεσιονιστικό; Το είχαν για κριτήριο, ότι ο εξπρεσιονισμός θέλει φώτα από μέσα προς τα έξω. Μια λάμψη δηλαδή που η πηγή της είναι βαθειά μέσα και κρυμμένη αλλά το φως δεν κρατιέται και αναδύεται μέσα από τα πράγματα.
Όχι, δεν νομίζω. Αλλά δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να θεωρείται εξπρεσιονισμός στην φωτογραφία.
Δείγματα εξπρεσσιονισμού στην ζωγραφική είναι κάτι τέτοιο

https://www.google.com/search?q=famous+ ... A18YCLIvNM

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 01:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:46
Την είδα τώρα και σε μεγάλο μέγεθος. Διαφοροποιείται πολύ από αυτό που φαίνεται στο thumbnail. Λοιπόν αν αυτό το αποτέλεσμα το έχεις πετύχει έχοντας τραβήξει και επεξεργαστεί φωτογραφία, τότε έχεις κάνει πολύ δουλειά σε διάφορα επίπεδα. Το αν αυτό είναι αξιόλογο ή όχι μπορεί να το κρίνει μόνο κάποιος που γνωρίζει καλά τα της φωτογραφίας για να δει αν πέρα από την δουλειά που έβαλες υπάρχει και κάποιο επίτευγμα. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω. Ωστόσο είναι ξεκάθαρο πως δεν το κρίνεις ως μία ζωγραφική σύνθεση πλέον αν και εκεί θα ασχοληθείς με τα στοιχεία που συνθέτουν το κάδρο.

Η παρατήρηση που έκανες στην αρχή είναι η ουσία του πράγματος. Αν αυτό το πράγμα μπορούν να το κάνουν όλοι (ή έστω πάρα πολλοί), δεν υπάρχει επίτευγμα (ή είναι άνευ σημασίας).

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Σεπ 2022, 01:17

ST48410 έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:46
Την είδα τώρα και σε μεγάλο μέγεθος. Διαφοροποιείται πολύ από αυτό που φαίνεται στο thumbnail. Λοιπόν αν αυτό το αποτέλεσμα το έχεις πετύχει έχοντας τραβήξει και επεξεργαστεί φωτογραφία, τότε έχεις κάνει πολύ δουλειά σε διάφορα επίπεδα. Το αν αυτό είναι αξιόλογο ή όχι μπορεί να το κρίνει μόνο κάποιος που γνωρίζει καλά τα της φωτογραφίας για να δει αν πέρα από την δουλειά που έβαλες υπάρχει και κάποιο επίτευγμα. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω. Ωστόσο είναι ξεκάθαρο πως δεν το κρίνεις ως μία ζωγραφική σύνθεση πλέον αν και εκεί θα ασχοληθείς με τα στοιχεία που συνθέτουν το κάδρο.

Η παρατήρηση που έκανες στην αρχή είναι η ουσία του πράγματος. Αν αυτό το πράγμα μπορούν να το κάνουν όλοι (ή έστω πάρα πολλοί), δεν υπάρχει επίτευγμα (ή είναι άνευ σημασίας).
Πιστεύω ότι παρότι έχει και τη φωτογραφία στον τίτλο, απλά τα έχουν βάλει στην ίδια κατηγορία.
Digital art κανονικά είναι κάτι σαν αυτή τη διαδικασία:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Σεπ 2022, 01:22

Αναφέρθηκε η φούγκα.

Χρησιμοποιήθηκε ερευνητικά από ψυχιάτρους για τη θεραπεία των νευρώσεων (νομίζω Γερμανία). Λέγανε ότι η δομή της νεύρωσης είναι όμοια με τη δομή της φούγκας. Η επαναλαμβανόμενη μουσική φράση είναι μοτίβο μεν αλλά θυμίζει πηγή που αναβλύζει και βγάζει το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές ποσότητες ανά το χρόνο. Έτσι και το ασυνείδητο σου ξερνάει διαρκώς το ίδιο μοτίβο. παραδίδοντας τον εαυτό σου στη φούγκα συγχρονίζεις και τους συνειρμούς σου και το ρυθμό παραγωγής τους. Βγαίνουν στην επιφάνεια τα αγχογόνα και γενικά τα τραυματικά ερεθίσματα αλλά χωρίς να "γρατζουνίζουν τα σωθικά σου". Είναι πλαισιωμένα και νιώθεις ασφάλεια. Σιγά σιγά σου λύνεται η νεύρωση.

Μαλακίες κάπου, αλλά και όχι. Η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.

Εγώ είμαι της αισθητηριακότητας και παίζω με παρουσία των διεγέρσεων
(αισθητηριακές διεγέρσεις, ξυπνήματα κέντρων διατήρηση και αναβάθμιση των συνάψεων -οι συνάψεις δεν έχουν την αυστηρή ανατομική έννοια αλλά την λειτουργική έκφραση των ψυχικών μηχανισμών - )
και της πλαστικότητας του εγκεφάλου.
Η μουσική προσφέρεται για τέτοιες διεγέρσεις και η φούγκα πράγματι σε ανοίγει και σε αφήνει εκτεθειμένο σε σύστημα αλληλεπιδρασεων που ανήκεις.
να δεις τι ωραία υιοθετούν τα παιδιά τρόπους γραφής ή μεθόδους συλλογιστικής!

Βάλτε φούγκα να παίζει στο υπόβαθρο, χαμηλά ώστε να μην απασχολεί αλλά να ακούγεται και κάντε μαζί τα μαθήματα που κάνετε κάθε μέρα με τα παιδιά. (οι μαμάδες δηλαδή γιατί οι άντρες είναι πεισμένοι ότι το να δουλεύουν μόνο στη δουλειά τους είναι ήδη πολύ κι ας κάνει η γυναίκα όλα τα άλλα στο σπίτι. :roll: )
και δείτε τα μαθησιακά αποτελέσματα της προσπάθειάς σας.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 01:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:17
Πιστεύω ότι παρότι έχει και τη φωτογραφία στον τίτλο, απλά τα έχουν βάλει στην ίδια κατηγορία.
Digital art κανονικά είναι κάτι σαν αυτή τη διαδικασία:
Δεν ξέρω. Στα σύγχρονα εικαστικά έργα μπορείς να βρεις χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας με χίλιους τρόπους.

Γενικά το πρώτο που πρέπει να αναζητήσει κανείς είναι αν πρόκειται για κάποιο σοβαρό διαγωνισμό ή για καλλιστεία της Άνω Ραχούλας.

Δεν διάβασα λεπτομέρειες. Ήταν από πριν γνωστός ο τρόπος κατασκευής του έργου ή αποκαλύφθηκε μετά τη βράβευση;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Σεπ 2022, 01:28

ST48410 έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:17
Πιστεύω ότι παρότι έχει και τη φωτογραφία στον τίτλο, απλά τα έχουν βάλει στην ίδια κατηγορία.
Digital art κανονικά είναι κάτι σαν αυτή τη διαδικασία:
Δεν ξέρω. Στα σύγχρονα εικαστικά έργα μπορείς να βρεις χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας με χίλιους τρόπους.

Γενικά το πρώτο που πρέπει να αναζητήσει κανείς είναι αν πρόκειται για κάποιο σοβαρό διαγωνισμό ή για καλλιστεία της Άνω Ραχούλας.

Δεν διάβασα λεπτομέρειες. Ήταν από πριν γνωστός ο τρόπος κατασκευής του έργου ή αποκαλύφθηκε μετά τη βράβευση;
Μάλλον άνω ραχουλας, δηλαδή στο διπλανό κτιριο βραβευαν το μεγαλύτερο ραπανάκι.

Και για τον τρόπο, η υποβολή έγραφε "via Midjourney". Το ρώτησαν κάποιοι αν οι κριτές ήξεραν τι σημαίνει αυτό, ο τύπος απάντησε "δική μου δουλειά ήταν να τους το εξηγήσω κι αυτό;"
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 01:33

Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Αναφέρθηκε η φούγκα.
Δεν αναφέρθηκε η φούγκα. Αναφέρθηκε συγκεκριμένο έργο του Μπαχ που ονομάζεται η τέχνη της φούγκας (Die Kunst der Fuge).
Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Χρησιμοποιήθηκε ερευνητικά από ψυχιάτρους για τη θεραπεία των νευρώσεων (νομίζω Γερμανία). Λέγανε ότι η δομή της νεύρωσης είναι όμοια με τη δομή της φούγκας. Η επαναλαμβανόμενη μουσική φράση είναι μοτίβο μεν αλλά θυμίζει πηγή που αναβλύζει και βγάζει το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές ποσότητες ανά το χρόνο. Έτσι και το ασυνείδητο σου ξερνάει διαρκώς το ίδιο μοτίβο. παραδίδοντας τον εαυτό σου στη φούγκα συγχρονίζεις και τους συνειρμούς σου και το ρυθμό παραγωγής τους. Βγαίνουν στην επιφάνεια τα αγχογόνα και γενικά τα τραυματικά ερεθίσματα αλλά χωρίς να "γρατζουνίζουν τα σωθικά σου". Είναι πλαισιωμένα και νιώθεις ασφάλεια. Σιγά σιγά σου λύνεται η νεύρωση.

Μαλακίες κάπου, αλλά και όχι. Η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.
Να κουμπώνεσαι διπλά και τριπλά όταν διαβάζεις επιστήμονες άλλων τομέων να αναφέρονται στην μουσική ή στις τέχνες γενικότερα. Κάτι έχουν ψιλοκαταλάβει, κάτι έχουν παρεξηγήσει και επιχειρούν παραλληλισμούς χρησιμοποιώντας ορολογίες στο περίπου. Και μετά αυτό αποκτά και κάποια βαρύτητα αφού μπαίνει σε ένα paper το οποίο το κρίνουν άλλοι επιστήμονες που επίσης δεν ξέρουν από αυτά.
Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Εγώ είμαι της αισθητηριακότητας και παίζω με παρουσία των διεγέρσεων
(αισθητηριακές διεγέρσεις, ξυπνήματα κέντρων διατήρηση και αναβάθμιση των συνάψεων -οι συνάψεις δεν έχουν την αυστηρή ανατομική έννοια αλλά την λειτουργική έκφραση των ψυχικών μηχανισμών - )
και της πλαστικότητας του εγκεφάλου.
Η μουσική προσφέρεται για τέτοιες διεγέρσεις και η φούγκα πράγματι σε ανοίγει και σε αφήνει εκτεθειμένο σε σύστημα αλληλεπιδρασεων που ανήκεις.
να δεις τι ωραία υιοθετούν τα παιδιά τρόπους γραφής ή μεθόδους συλλογιστικής!

Βάλτε φούγκα να παίζει στο υπόβαθρο, χαμηλά ώστε να μην απασχολεί αλλά να ακούγεται και κάντε μαζί τα μαθήματα που κάνετε κάθε μέρα με τα παιδιά. (οι μαμάδες δηλαδή γιατί οι άντρες είναι πεισμένοι ότι το να δουλεύουν μόνο στη δουλειά τους είναι ήδη πολύ κι ας κάνει η γυναίκα όλα τα άλλα στο σπίτι. :roll: )
και δείτε τα μαθησιακά αποτελέσματα της προσπάθειάς σας.
Με την μουσική και με τις τέχνες μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα. Ωστόσο με αυτά που λες έχω ένα πρόβλημα, μία ένσταση. Ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια κακή σύνθεση ή μια καλή σύνθεση ομοίως. Εγώ θέλω από την τέχνη να παίρνει κανείς το καλύτερο. Να εθίζεται σε έργα υψηλού επιπέδου και καλού γούστου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Σεπ 2022, 01:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:28
Μάλλον άνω ραχουλας, δηλαδή στο διπλανό κτιριο βραβευαν το μεγαλύτερο ραπανάκι.

Και για τον τρόπο, η υποβολή έγραφε "via Midjourney". Το ρώτησαν κάποιοι αν οι κριτές ήξεραν τι σημαίνει αυτό, ο τύπος απάντησε "δική μου δουλειά ήταν να τους το εξηγήσω κι αυτό;"
Κι εγώ από το νήμα σου το έμαθα το Midjourney :oops:

Ωραίο νήμα πάντως. Θα είχε ενδιαφέρον να έλεγαν τι θα αποφάσιζαν αν ήξεραν τι είναι.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Σεπ 2022, 01:53

ST48410 έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:33
Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Αναφέρθηκε η φούγκα.
Δεν αναφέρθηκε η φούγκα. Αναφέρθηκε συγκεκριμένο έργο του Μπαχ που ονομάζεται η τέχνη της φούγκας (Die Kunst der Fuge).
Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Χρησιμοποιήθηκε ερευνητικά από ψυχιάτρους για τη θεραπεία των νευρώσεων (νομίζω Γερμανία). Λέγανε ότι η δομή της νεύρωσης είναι όμοια με τη δομή της φούγκας. Η επαναλαμβανόμενη μουσική φράση είναι μοτίβο μεν αλλά θυμίζει πηγή που αναβλύζει και βγάζει το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές ποσότητες ανά το χρόνο. Έτσι και το ασυνείδητο σου ξερνάει διαρκώς το ίδιο μοτίβο. παραδίδοντας τον εαυτό σου στη φούγκα συγχρονίζεις και τους συνειρμούς σου και το ρυθμό παραγωγής τους. Βγαίνουν στην επιφάνεια τα αγχογόνα και γενικά τα τραυματικά ερεθίσματα αλλά χωρίς να "γρατζουνίζουν τα σωθικά σου". Είναι πλαισιωμένα και νιώθεις ασφάλεια. Σιγά σιγά σου λύνεται η νεύρωση.

Μαλακίες κάπου, αλλά και όχι. Η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.
Να κουμπώνεσαι διπλά και τριπλά όταν διαβάζεις επιστήμονες άλλων τομέων να αναφέρονται στην μουσική ή στις τέχνες γενικότερα. Κάτι έχουν ψιλοκαταλάβει, κάτι έχουν παρεξηγήσει και επιχειρούν παραλληλισμούς χρησιμοποιώντας ορολογίες στο περίπου. Και μετά αυτό αποκτά και κάποια βαρύτητα αφού μπαίνει σε ένα paper το οποίο το κρίνουν άλλοι επιστήμονες που επίσης δεν ξέρουν από αυτά.
Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2022, 01:22
Εγώ είμαι της αισθητηριακότητας και παίζω με παρουσία των διεγέρσεων
(αισθητηριακές διεγέρσεις, ξυπνήματα κέντρων διατήρηση και αναβάθμιση των συνάψεων -οι συνάψεις δεν έχουν την αυστηρή ανατομική έννοια αλλά την λειτουργική έκφραση των ψυχικών μηχανισμών - )
και της πλαστικότητας του εγκεφάλου.
Η μουσική προσφέρεται για τέτοιες διεγέρσεις και η φούγκα πράγματι σε ανοίγει και σε αφήνει εκτεθειμένο σε σύστημα αλληλεπιδρασεων που ανήκεις.
να δεις τι ωραία υιοθετούν τα παιδιά τρόπους γραφής ή μεθόδους συλλογιστικής!

Βάλτε φούγκα να παίζει στο υπόβαθρο, χαμηλά ώστε να μην απασχολεί αλλά να ακούγεται και κάντε μαζί τα μαθήματα που κάνετε κάθε μέρα με τα παιδιά. (οι μαμάδες δηλαδή γιατί οι άντρες είναι πεισμένοι ότι το να δουλεύουν μόνο στη δουλειά τους είναι ήδη πολύ κι ας κάνει η γυναίκα όλα τα άλλα στο σπίτι. :roll: )
και δείτε τα μαθησιακά αποτελέσματα της προσπάθειάς σας.
Με την μουσική και με τις τέχνες μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα. Ωστόσο με αυτά που λες έχω ένα πρόβλημα, μία ένσταση. Ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια κακή σύνθεση ή μια καλή σύνθεση ομοίως. Εγώ θέλω από την τέχνη να παίρνει κανείς το καλύτερο. Να εθίζεται σε έργα υψηλού επιπέδου και καλού γούστου.
Δεν κατάλαβα τι αναφέρθηκε ακριβώς. Μόνο τη λέξη φούγκα είδα και μίλησα γενικά για τις φούγκες.

Ναι να κουμπώνεσαι. Αυτό είπα κι εγώ. Μαλακίες αλλά και όχι. Κάπου στη μέση η αλήθεια.

Στο τέλος είπες για τη μουσική. Μα ναι δεν μιλώ ούτε για μουσική καλλιέργεια ούτε μουσική πράξη. Μιλάω για μουσική ως εργαλείο και ναι μπορείς να βάλεις και σκουπιδομουσική. Στο Δαφνί έκανα ομάδες εργασίας καθαριότητας και τους έβαζα τρανς. Δούλευε πολύ καλά.

Εντελώς άσχετο είναι το τι θα κάνει ο μουσικός και γιατί θα το κάνει. Δεν περιμένει να φέρει χαρά σώνει και καλά. θα φτιάξει όσο πιο καλή μουσική μπορεί, όπως είπες, αλλά μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο ακόμα και στη θλίψη. Από τον άνθρωπο εξαρτάται μετά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Σεπ 2022, 09:34

ST48410 έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:05
stavmanr έγραψε:
05 Σεπ 2022, 09:35
1) Κάθε δημιουργία είναι τέχνη. Ή αν θέλετε εμπεριέχει τέχνη.
Εξαρτάται από το τι ορίζεις ως δημιουργία. Αν πάρεις τούβλα και φτιάξεις ένα τοίχο μπορεί να υπάρχει μορφοπλαστικό επίτευγμα (επίτευγμα που να αφορά την μορφή αυτού που φτιάχνεις), μπορεί και όχι. Δεν είναι υποχρεωτικό λοιπόν να είναι τέχνη το οτιδήποτε.
Φυσικά και είναι τέχνη. Μάλιστα, για να φτιάξεις έναν τοίχο συνήθως προετοιμάζεσαι σε πολυ-τεχνείο ή σε τεχνο-λογικό ίδρυμα.

Το λάθος που κάνεις είναι ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις έναν όρο "τέχνη" που να περιλαμβάνει μόνο ζωγραφική, μουσική κλπ.
stavmanr έγραψε:
05 Σεπ 2022, 09:35
Το ότι αναγνωρίζουμε τις δημιουργίες σε υψηλή και λαϊκή τέχνη είναι ζήτημα κοινωνικών και πολιτισμικών κριτηρίων.
Από δω το φέρνεις, από κει το γυρνάς και τα σχετικοποιείς όλα :lol:
Για οτιδήποτε αφορά τον άνθρωπο μπορείς να υποστηρίξεις ότι είναι αποτέλεσμα κοινωνικών και πολιτισμικών διεργασιών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διακριτά είδη και πως τα πάντα λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Επειδή ακούς και ευχαριστιέσαι ομοίως με ένα δημοτικό ή ένα ελαφρό τραγούδι δεν σημαίνει ότι οι διαδικασίες δημιουργίας τους είναι κοινές.
Τα πάντα είναι σχετικά ούτως ή άλλως. Το ελαφρό και το δημοτικό τραγούδι είναι επίσης σχετικά.
2) Η εκάστοτε ΑΙ δεν είναι αυθύπαρκτη, αλλά φτιάχτηκε για να παράγει αποτελέσματα με βάση τον αλγόριθμο του δημιουργού της, και που φιλτράρονται τελικώς από το χειριστή της.
Οι εξελίξεις φαίνεται να είναι ραγδαίες. Ας αφήσουμε να περάσουν μερικά χρόνια και ίσως το αποτέλεσμα δεν φιλτράρεται τόσο όσο νομίζουμε από τον δημιουργό του αλγορίθμου. Δεν κάνω κάποια πρόβλεψη αυτή τη στιγμή στα της ΑΙ είμαι άσχετος.
[/quote]
Δεν χρειάζεται να είσαι σχετικός με ΑΙ για να καταλάβεις ότι εκτελείς εντολές που ο δημιουργός της τοποθέτησε σε κώδικα. :102:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7134
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 07 Σεπ 2022, 15:41

ST48410 έγραψε:
07 Σεπ 2022, 00:09
nemo έγραψε:
05 Σεπ 2022, 09:42
ST48410 έγραψε:
05 Σεπ 2022, 01:51






* Δεν έρχεται σε σύγκρουση αυτό που σου γράφω εδώ σε σχέση με εκείνα που σου είπα για τον ορισμό νωρίτερα.
αν θες πες για το ποια ειναι η σχεση σου με την τεχνη -που ακουσα να λεγεται
Έχω μελετήσει λίγο μουσική στα νιάτα μου.
ελα ρε;!! θεος !! :blm:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Σεπ 2022, 20:02

λελ

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Οκτ 2022, 12:33

Damn, κάποιο το μισούν στ' αλήθεια.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πίνακας από AI κερδίζει το πρώτο βραβείο σε διαγωνισμό τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Οκτ 2022, 15:11

Αν και δεν είναι επίσημα επιβεβαιωμένο, όλοι είναι σίγουροι ότι το νέο Μάλαζαν έχει AI art στο εξώφυλλο.



Συζήτηση στο βίντεο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών