Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Δεκ 2022, 03:20

Εγώ είχα κάποτε μια συλλογή αμέτρητων περιοδικών της Ντίζνευ.

Δε θυμάμαι πότε γνώρισα τους κλασικούς ήρωές της (Μίκυ, Ντόναλντ, Σκρουτζ κτλ.). Μάλλον κάπου στη βρεφική ηλικία μου.

Κατά την παιδική μου ηλικία, έβλεπα συχνά κλασικά κινούμενα σχέδια μικρού μήκους της Ντίζνευ, και σπανιότερα τη σειρά Παπιοπεριπέτειες (την παλιά προφανώς, όχι την καινούργια).

Εικονογραφημένα της Ντίζνευ άρχισα να αγοράζω στα 8 μου. Αυτό με το οποίο άρχισα τη συλλογή μου ήταν το Μίκυ Μάους, τεύχος 1507. Απλώς το είδα μια μέρα σ'ένα παντοπωλείο, και για κάποιο λόγο μου καύλωσε να το πάρω. Η πρώτη ιστορία που διάβασα ήταν η "Αντιμέτωπος με τον Τρόμο".

Από τότε, αγόραζα το Μίκυ Μάους κάθε βδομάδα. Σταδιακά, άρχισα ν'αγοράζω και τα υπόλοιπα (Μεγάλο Μίκυ, Κλασικά, Αλμανάκο).

Αυτό όμως που με μάγεψε πραγματικά ήταν το Κόμιξ. Αυτό άργησα ν'αρχίσω να το αγοράζω, γιατί τα εξώφυλλά του είχαν κάτι που με ξενέρωνε. Αγόρασα το εορταστικό 100ο τεύχος, δε θυμάμαι γιατί, ίσως για να πάρω το τετράγωνο αυγό που είχε δώρο -- ο αρχικός μου σκοπός ήταν να το αγοράσω μόνο εκείνη τη φορά. Σ'εκείνο το τεύχος όμως έτυχε να βάλουν το πρώτο επεισόδιο της ιστορίας της ζωής του Σκρουτζ, κι'έτσι κόλλησα και μ'αυτό. Χάρη στο Κόμιξ, έμαθα τα ονόματα πολλών κειμενογράφων και σχεδιαστών. Έμαθα για τον Καρλ Μπαρκς, την ιδιοφυία που δημιούργησε τους περισσότερους κλασικούς ήρωες των εικονογραφημένων της Ντίζνευ.

Έτσι πέρασαν μερικά χρόνια, και η συλλογή μου όλο και μεγάλωνε.

Μια μέρα, κάπου στο 1999, σ'ένα τεύχος του Κόμιξ, κάποιος έστειλε ένα γράμμα στο οποίο ρώταγε πως να αποκτήσει τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς. Του απαντήσαν ότι δεν κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα (σημείωμα απ'το μέλλον: δεν κυκλοφορούσαν ακόμα), και συνέχισαν λέγοντας του ότι μπορούσε να τα φτιάξει μόνος του με τον εξής τρόπο: αγοράζοντας ένα δεύτερο αντίτυπο από κάθε τεύχος του Κόμιξ και κόβοντας τις ιστορίες του Μπαρκς, τις οποίες στη συνέχεια θα βιβλιοδετούσε.

Τι θέλαν και το πρότειναν αυτό;

Εγώ τότε, πάνω σ'ένα παροξυσμό εφηβικής εγκεφαλικής μαλακίας, αποφάσισα να το εφαρμόσω. Αλλά επειδή δεν είχα δεύτερα αντίτυπα, αποφάσισα να κόψω τα πρώτα! Λίγες ώρες μετά, κατάλαβα το λάθος μου, αλλά ήταν αργά -- ένα μεγάλο μέρος της συλλογής μου είχε καταστραφεί. Ακόμα και σήμερα, όταν το σκέφτομαι αυτό, θα ήθελα να είχα μια χρονομηχανή να πάω να πλακώσω στο ξύλο το 13χρονο εαυτό μου.

Μετά απ'αυτό, έφαγα ξενέρα. Λίγο καιρό αργότερα, έπαψα ν'αγοράζω εκδόσεις της Ντίζνευ -- αποφάσισα να ξοδεύω το χαρτζιλίκι μου σε ηλεκτρονικά παιχνίδια και κάρτες πόκεμον.

Πολλά χρόνια αργότερα, ενήλικας πια, όταν έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα στη σοφίτα, πέταξα όσα από τα περιοδικά μου ήταν σε κακή κατάσταση, πούλησα κάποια άλλα σε ένα παλαιοπωλείο, και τέλος, ένα μικρό αριθμό αυτών, τα κράτησα για συναισθηματικούς λόγους.

Κάποια στιγμή, σκέφτηκα να ξαναξεκινήσω ν'αγοράζω και να φτιάξω νέα συλλογή, αλλά όταν είδα πόσο έχουν πάει οι τιμές τους, είπα, "Άσε, δεν αξίζει."

Σήμερα, σπανίως προσθέτω κάποιο έντυπο της Ντίζνευ στη συλλογή μου -- μόνο αν βρω κάποιο στα σκουπίδια (συχνά πετάνε τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα που δίνονται δώρο με εφημερίδες).

Εσάς ποια η σχέση σας με τα εικονογραφημένα της Ντίζνευ; Αγοράσατε ποτέ;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16305
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Δεκ 2022, 03:22

:cry
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 25 Δεκ 2022, 23:30

Είχα συλλογή με τεύχη Μίκυ Μάους, Κόμιξ, Ντόναλντ Ντακ, κτλπ.
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 26 Δεκ 2022, 02:16

GreekGuy έγραψε:
25 Δεκ 2022, 23:30
Είχα συλλογή με τεύχη Μίκυ Μάους, Κόμιξ, Ντόναλντ Ντακ, κτλπ.
Τι τα'κανες;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Δεκ 2022, 03:08

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς στο αγγλικό πρωτότυπο. Είχα φτιάξει μάλιστα και έναν reader για να τα διαβάζει, σε visual basic, ο οποίος τρέχει μια χαρά και σε Windows 11:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 26 Δεκ 2022, 04:34

hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2022, 03:08
Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς στο αγγλικό πρωτότυπο. Είχα φτιάξει μάλιστα και έναν reader για να τα διαβάζει, σε visual basic, ο οποίος τρέχει μια χαρά και σε Windows 11:

Εικόνα
Πειρατεία;

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 26 Δεκ 2022, 09:26

βρέθηκε στα χέρια μου μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση ένα μικι μάο του φλεβάρη του 1970. ήταν ένα μήνα αρχαιότερο από εμένα.
το πέταξε η μάνα μου, χωρίς να γνωρίζει την αξία του σε μια κρίση νοικοκυροσύνης από τις πολλές που την έπιαναν. έτσι άρχισε και τελείωσε η συλλογή μου.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Δεκ 2022, 10:05

Άσε μας ρε φίλε στον πόνο μας


ΚΟΜΙΞ
Otto Weininger έγραψε:
23 Οκτ 2018, 01:18

Και για να επανέλθω.

Είχα μια τεράστια συλλογή από αυτά τα περιοδικά. Είχε ξεκινήσει από τον μεγάλο μου ξάδερφο, μετά πέρασε στον μεσαίο και τέλος σε εμένα όπου και την συνέχιζα.

Μέχρι το 2003 είχα λοιπόν όλα τα τεύχη που είχαν βγει μέχρι τότε (απο το ν.1 ) στα εξής:

Μίκυ Μάους (πάνω από 2500 τεύχη)
ΚΟΜΙΞ
ΑΛΜΑΝΑΚΟ

Στην μετακόμιση που κάναμε εκείνη την χρόνια, τα έβαλα σε μαύρες σακούλες για να τα μεταφέρω. Έπρεπε να έχω διαλέξει κούτες, αλλά ήταν πάρα πολλά.
Έγινε μεγάλο μπέρδεμα και θεωρήθηκε ότι ήταν πράγματα που ήθελα να πετάξω :(

Και πάνε....
Αφού συνήλθα από το εγκεφαλικό, συνέχισα να τα αγοράζω κανονικά κάθε μήνα/βδομάδα συνεχίζοντας από κει που είχα μείνει.

Εν τέλει, κατάφερα να μαζέψω όλα τα ΑΛΜΑΝΑΚΟ ξανά πρόσφατα. Μάζεψα και μερικές ειδικές εκδόσεις σε ένα ταξίδι στην Θεσσαλονίκη πριν μερικά χρόνια.

Μάζεψα και τα τεύχη ΚΟΜΙΞ από το 120 μέχρι το 300. Τώρα ψάχνω από το 1 έως το 100.

Τα Μίκυ Μάους δεν θα τα μαζέψω ποτέ ξανά. Είναι υπερβολικά πολλά και οι τιμές πλέον σε δυσθεώρητα ύψη για τα τεύχη 1 έως 500.

Οπότε πάμε για τα ΚΟΜΙΞ και βλέπουμε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Δεκ 2022, 10:06

Naranjita έγραψε:
26 Δεκ 2022, 09:26
βρέθηκε στα χέρια μου μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση ένα μικι μάο του φλεβάρη του 1970. ήταν ένα μήνα αρχαιότερο από εμένα.
το πέταξε η μάνα μου, χωρίς να γνωρίζει την αξία του σε μια κρίση νοικοκυροσύνης από τις πολλές που την έπιαναν. έτσι άρχισε και τελείωσε η συλλογή μου.
Γκουαντάναμο. Χθες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 26 Δεκ 2022, 10:26

Otto Weininger έγραψε:
26 Δεκ 2022, 10:06
Naranjita έγραψε:
26 Δεκ 2022, 09:26
βρέθηκε στα χέρια μου μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση ένα μικι μάο του φλεβάρη του 1970. ήταν ένα μήνα αρχαιότερο από εμένα.
το πέταξε η μάνα μου, χωρίς να γνωρίζει την αξία του σε μια κρίση νοικοκυροσύνης από τις πολλές που την έπιαναν. έτσι άρχισε και τελείωσε η συλλογή μου.
Γκουαντάναμο. Χθες.
:smt082

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 12:40

Εκτωρ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 02:16
GreekGuy έγραψε:
25 Δεκ 2022, 23:30
Είχα συλλογή με τεύχη Μίκυ Μάους, Κόμιξ, Ντόναλντ Ντακ, κτλπ.
Τι τα'κανες;

Τα έδωσα όλα σε παιδάκια του δημοτικού όταν ήμουν 20 χρονών. Μόνο τον Βιο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ και τα Χαμένα Επεισόδια κράτησα τα οποία τα πούλησα μετά 100€ / ένα (έχουν τεράστια συλλεκτική αξία)

Το μετάνιωσα βέβαια, έπρεπε να πουλούσα τα πιο σπάνια, π.χ τεύχη Κόμιξ πιο παλιά από το #100 τα πουλάνε 5€ το 1 απ'όσο κοίταξα. Αλλά εκείνη τη στιγμή το είδα σαν να προδίδω τους παιδικούς μου φίλους άμα τα έδινα για λεφτά οπότε προτίμησα να τα χαρίσω στα παιδιά.

Όποιος έχει οποιοδήποτε τεύχος Κόμιξ ή Μίκυ Μάους, να τσεκάρει εδώ https://vendora.gr/items?q=%CE%BA%CF%8C ... E%B9%CE%BE επειδή άμα δε το βλέπει ως συναισθηματική δέσμευση ή κάτι τέτοιο, είναι κρίμα να μη βγάλει λεφτά από κάτι το οποίο δεν το αξιοποιεί καν και δεν έχει σκοπό να τα ξανά διαβάσει.

Θυμάμαι όταν έκανα απολογισμό ποια τεύχη έχω για να βάλω την αγγελία και αφού την έβαλα, ένας μου έστειλε μήνυμα στο vendora για ένα μόνο τεύχος, το #303, οτί το αγοράζει 20€. Αυτό επειδή είναι το τελευταίο τεύχος, μετά σταμάτησε ο Τερζόπουλος να το εκδίδει οπότε όσοι δε το είχαν πάρει, το ζητάνε απεγνωσμένα. Σκέψου να πουλάς 20€ ένα περιοδικό που το έχεις χιλιοδιαβάσει και όταν το αγόρασες έκανε 3,40€.. :102:
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Δεκ 2022, 16:40

Otto Weininger έγραψε:
26 Δεκ 2022, 10:06
Naranjita έγραψε:
26 Δεκ 2022, 09:26
βρέθηκε στα χέρια μου μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση ένα μικι μάο του φλεβάρη του 1970. ήταν ένα μήνα αρχαιότερο από εμένα.
το πέταξε η μάνα μου, χωρίς να γνωρίζει την αξία του σε μια κρίση νοικοκυροσύνης από τις πολλές που την έπιαναν. έτσι άρχισε και τελείωσε η συλλογή μου.
Γκουαντάναμο. Χθες.
Προχθές.

Btw, Όττο, έχω τα περισσότερα τεύχη ΚΟΜΙΞ από το #2, οπότε ξεκίνησα να το αγοράζω, ως όταν έκλεισε η εκδοτική. Πολλά απ' αυτά βέβαια δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Δεκ 2022, 16:43

Εκτωρ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 04:34
hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2022, 03:08
Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς στο αγγλικό πρωτότυπο. Είχα φτιάξει μάλιστα και έναν reader για να τα διαβάζει, σε visual basic, ο οποίος τρέχει μια χαρά και σε Windows 11:

Εικόνα
Πειρατεία;
Μου τα έδωσε ο νόμιμος ιδιοκτήτης τους σκαναρισμένα και σε αντάλλαγμα τού έδωσα εγώ όλα τα ελληνικά αντίστοιχα που είχα. Ηλεκτρονική ανταλλαγή είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Δεκ 2022, 18:48

hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:40
Otto Weininger έγραψε:
26 Δεκ 2022, 10:06
Naranjita έγραψε:
26 Δεκ 2022, 09:26
βρέθηκε στα χέρια μου μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση ένα μικι μάο του φλεβάρη του 1970. ήταν ένα μήνα αρχαιότερο από εμένα.
το πέταξε η μάνα μου, χωρίς να γνωρίζει την αξία του σε μια κρίση νοικοκυροσύνης από τις πολλές που την έπιαναν. έτσι άρχισε και τελείωσε η συλλογή μου.
Γκουαντάναμο. Χθες.
Προχθές.

Btw, Όττο, έχω τα περισσότερα τεύχη ΚΟΜΙΞ από το #2, οπότε ξεκίνησα να το αγοράζω, ως όταν έκλεισε η εκδοτική. Πολλά απ' αυτά βέβαια δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Ενδιαφέρομαι.
Θα κάνω ένα τσεκ ποια μου λείπουν και θα σου τα στείλω.
Αν ενδιαφέρεσαι να πουλήσεις, money talks


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Δεκ 2022, 18:50

Επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος έχω τα τεύχη ΚΟΜΙΞ από το 1 - 180 περίπου καθώς και όλα τα ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ σε άψογα PDF.

Αν ενδιαφέρεστε πείτε να ανεβάσω link από Google Drive


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών