Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 10 Ιουν 2023, 07:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Μάιος 2023, 11:41
Αν ο μπαμπάς του Αδόλφου ήταν λιιιγο πιο ευκατάστατος για να τον στείλει σε ένα ξένο ιδιωτικό...
Πολυ ιστορικοι ισχυριζονται οτι η μητερα του Αδολφου ηθελε να κανει εκτρωση το ειχα διαβασει πριν καποια χρονια και δεν θυμαμαι
λεπτομεριες οποτε μην θεωρεις διολου απιθανο να ηταν παιδι μονογονεϊκης οικογενειας.

Παντως οι πινακες του θυμιζουν τον σοβιετικο σοσιαλιστικο ρεαλισμο.

Να αυτος ο πινακας απο κατω μοιαζει με τον πινακα του Αδολφου που δειχνει την Βιεννη και τα τραμ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 10 Ιουν 2023, 07:18

Ωραίος ο χίτλερ.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Ιουν 2023, 07:19

και σιγουρα οχι εθνικοσοσιαλιστης :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2023, 07:21

Εικόνα



Αυτο το βρισκω εξαιρετικο, οσα ειναι με κτιρια μου αρεσουν λιγο ως καθολου.

.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14595
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Ιουν 2023, 08:32

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2023, 06:56
Αγορινα μου ο ΧΙτλερ χρηματοδοτηθηκε αφειδως απο τις αμερικανικες τραπεζες και η Λουφτβαφε με τη Βερμαχτ δεν θα ειχαν υπαρξει αν δεν του εδιναν αφειδως τεχνολογια, μηχανηματα, ανταλλακτικα και βενζινη οι αμερικανικες βιομηχανιες και πολυεθνικες. Ακομη και οταν ο Χιτλερ πολεμουσε με τις ΗΠΑ, οι αμερικανικες και αγγλικες πετρελαικες δεν εκοψαν τη ροη του πετρελαιου στη Γερμανια. Συνεπως ο πολεμος εγινε γιατι τεραστια συμφεροντα ηθελαν να γινει και οχι επειδη το παραμυθι μας ειπε πως υπευθυνος ηταν ενας αποτυχημενος λοχιας και μετριος ζωγραφος.

Συνεπως αν δεν τους καθοταν ο Χοτλερ θα βρισκαν εναν αποτυχημενο υδραυλικο.

:smt005:


.
για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους όταν μιλάμε για σχολή καλών τεχνών της βιένης την εποχή του μεσοπολέμου μιλάμε για μόμπιλ και άαρον μπεν λεβί αλλά τους φαίνονται τρελά όλα αυτά :102:

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 10 Ιουν 2023, 10:41

Γαμημενη ακαδημια καλων τεχνων που δεν τον δεχτηκες...
Θα ειχε γλυτωσει τοσος κοσμος.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4476
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 10 Ιουν 2023, 10:45

Για τους παλαιστινιους λες?

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11667
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 10 Ιουν 2023, 10:47

plouf έγραψε:
10 Ιουν 2023, 07:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Μάιος 2023, 11:41
Αν ο μπαμπάς του Αδόλφου ήταν λιιιγο πιο ευκατάστατος για να τον στείλει σε ένα ξένο ιδιωτικό...
Πολυ ιστορικοι ισχυριζονται οτι η μητερα του Αδολφου ηθελε να κανει εκτρωση το ειχα διαβασει πριν καποια χρονια και δεν θυμαμαι
λεπτομεριες οποτε μην θεωρεις διολου απιθανο να ηταν παιδι μονογονεϊκης οικογενειας.

Παντως οι πινακες του θυμιζουν τον σοβιετικο σοσιαλιστικο ρεαλισμο.

Να αυτος ο πινακας απο κατω μοιαζει με τον πινακα του Αδολφου που δειχνει την Βιεννη και τα τραμ.

Εικόνα
H μητέρα του Αδόλφου ήταν πιστή καθολική. Λίγο δύσκολο να ήθελε να κάνει έκτρωση.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Ιουν 2023, 10:49

Και να μην είχε υπάρξει ο Χίτλερ θα είχε βρεθεί πιθανότατα άλλος στη θέση του. Ο εθνικοσοσιαλισμος ήταν κάτι παραπάνω από έναν ηγέτη.

Τους πίνακες δεν μπορώ να τους αξιολογήσω αντικειμενικά, καθότι δε σκαμπάζω από ζωγραφική. Δε μου φαίνονται άσχημοι προφανώς κ δε θα μου κακοφαινοταν αν τους εβλεπα κρεμασμενους σε ενα σπίτι (εχω δει χειρότερα) αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Όμως ξαναλέω δεν είμαι ειδικός να κρίνω.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11667
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 10 Ιουν 2023, 10:51

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2023, 05:23
Otto Weininger έγραψε:
31 Μάιος 2023, 12:02
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 12:00


το ερώτημα όμως δεν είναι αν θα έμενε στην ιστορία ως ένας από τους μεγάλους ζωγράφους αλλά αν άξιζε μια θέση σε μια σχολή καλών τεχνών
από αυτό που βλέπω θεωρώ ότι άξιζει να μπει σε σχολή
Σίγουρα θα άξιζε την ευκαιρία. Άσε που θα είχαμε γλυτώσει και καμία 60ρια μύρια νεκρούς


Oχι δεν θα τους ειχαμε γλυτωσει, τα συμφεροντα που θελαν Β Παγκοσμιο θα βρισκαν αλλο προθυμο ηλιθιο να χρηματοδοτησουν.

.
Αυτός ο άλλος ηλίθιος όμως δεν αποκλείεται καθόλου να ήταν ένας κανονικός Γερμανός εθνικιστής, χωρίς τα σκαλώματα με τους Εβραίους και τις ανώτερες και κατώτερες φυλές. Και εγώ νομίζω ότι δεν θα γλιτώναμε τον Β΄ΠΠ, ήταν τέτοιοι οι όροι της Συνθήκης των Βερσαλλιών και τέτοια η οικονομική συγκυρία της εποχής που μαθηματικά οδηγούσαν σε μια ρεβάνς τους Α΄ΠΠ, αλλά το Ολοκαύτωμα σίγουρα θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί/
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2023, 10:56

Scouser έγραψε:
10 Ιουν 2023, 10:51

Αυτός ο άλλος ηλίθιος όμως δεν αποκλείεται καθόλου να ήταν ένας κανονικός Γερμανός εθνικιστής, χωρίς τα σκαλώματα με τους Εβραίους και τις ανώτερες και κατώτερες φυλές. Και εγώ νομίζω ότι δεν θα γλιτώναμε τον Β΄ΠΠ, ήταν τέτοιοι οι όροι της Συνθήκης των Βερσαλλιών και τέτοια η οικονομική συγκυρία της εποχής που μαθηματικά οδηγούσαν σε μια ρεβάνς τους Α΄ΠΠ, αλλά το Ολοκαύτωμα σίγουρα θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί/


Περα απο τις γεωπολιτικες αντιθεσεις Βρετανιας-Γερμανιας αλλα και Γερμανιας-Σοβιετικης Ενωσης υπηρχαν και τα αμερικανικα συμφεροντα που ηθελαν τις ΗΠΑ σαν πλανηταρχισα χωρα στη θεση της Βρετανιας και θεωρουσαν πως αυτο θα μπορουσε να συμβει σε εναν ενδοευρωπαικο πολεμο που θα φθειρει τη Βρετανια αλλα και τη Γερμανια.

Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι μετα τη ληξη του πολεμοι οι ΗΠΑ πιεσαν να διαλυθουν οι αποικιες τοσο της Αγγλιας οσο και της Γαλλιας.

.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4476
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 10 Ιουν 2023, 11:04

Πως θα ηταν η κατασταση σημερα αν δεν μαζευαν οι Γερμανοι γυναικοπαιδα σε στρατοπεδα συγκεντρωσης

Αν ειχε αποφθυχθει ολο αυτο

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 10 Ιουν 2023, 11:12

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2023, 10:56



Περα απο τις γεωπολιτικες αντιθεσεις Βρετανιας-Γερμανιας αλλα και Γερμανιας-Σοβιετικης Ενωσης υπηρχαν και τα αμερικανικα συμφεροντα που ηθελαν τις ΗΠΑ σαν πλανηταρχισα χωρα στη θεση της Βρετανιας και θεωρουσαν πως αυτο θα μπορουσε να συμβει σε εναν ενδοευρωπαικο πολεμο που θα φθειρει τη Βρετανια αλλα και τη Γερμανια.

Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι μετα τη ληξη του πολεμοι οι ΗΠΑ πιεσαν να διαλυθουν οι αποικιες τοσο της Αγγλιας οσο και της Γαλλιας.
Αυτο κατι μου θυμιζει.... κατι μου θυμιζει....

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιουν 2023, 11:12

Το θέμα με τους πίνακες του Χίτλερ επανέρχεται κάθε τόσο στο phorum.
Έχει κανείς ιδέα ποια χρόνια έδωσε εξετάσεις;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Οι πίνακες του Αδόλφου Χίτλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Ιουν 2023, 11:15

Έπρεπε να τον δεχθεί η Ακαδημία. Οι πίνακες μου φαίνονται λίγο ψυχροί. Όσον αφορά τοπία μου αρέσουν οι πίνακες του Μονέ. Για σύγκριση.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών