ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Γιωργης

ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 14:10

Ας ξεκαθαρίσω πρωτα απολα οτι απο τεχνες δε σκαμπαζω, προφανώς και ειμαι απασχολμενος ολημερις με την πολυεθνική ταβερνα μου οποτε καταλαβαινετε, που χρονος να ασχοληθω.

Παντα θεωρουσα την ορθοδοξη αγιογραφια απαισια. Αλλα οκ, οπως ειπαμε εγω ειμαι άσχετος. Ποια η αξια της ως τεχνη? Ειναι συγκρίσιμη με δυτικους πινακες για παραδειγμα? Υπαρχει καποια αγιογραφια που θεωρειται κατι σαν θαυμα στις τεχνες? Ολρς μα όλες μου βγαζουν ενα μισος για την καλη αισθητική.

Σας αρεσει η ορθοδοξη αγιογραφια?

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 14:14

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:10
Ας ξεκαθαρίσω πρωτα απολα οτι απο τεχνες δε σκαμπαζω, προφανώς και ειμαι απασχολμενος ολημερις με την πολυεθνική ταβερνα μου οποτε καταλαβαινετε, που χρονος να ασχοληθω.

Παντα θεωρουσα την ορθοδοξη αγιογραφια απαισια. Αλλα οκ, οπως ειπαμε εγω ειμαι άσχετος. Ποια η αξια της ως τεχνη? Ειναι συγκρίσιμη με δυτικους πινακες για παραδειγμα? Υπαρχει καποια αγιογραφια που θεωρειται κατι σαν θαυμα στις τεχνες? Ολρς μα όλες μου βγαζουν ενα μισος για την καλη αισθητική.

Σας αρεσει η ορθοδοξη αγιογραφια?
Προφανέστατα, είσαι τελείως άσχετος με τους κωδικούς της ορθόδοξης αγιογραφίας.
Όπως και οι περισσότεροι άλλωστε.

Ξεστραβώσου πρώτα, μάθε τα βασικά και μετά κάνε κριτική για την... αισθητική της.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Οκτ 2018, 14:19

Με την ρωσική σχολή είσαι εντάξει ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 14:22

Μπίστης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:19
Με την ρωσική σχολή είσαι εντάξει ;
Σ' εμένα απευθύνεται η ερώτηση ή στον αντορνικό της άνω αριστερής κωλοπετεινίτσας;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Οκτ 2018, 14:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:22
Μπίστης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:19
Με την ρωσική σχολή είσαι εντάξει ;
Σ' εμένα απευθύνεται η ερώτηση ή στον αντορνικό της άνω αριστερής κωλοπετεινίτσας;
Στον Γιώργη, μήπως του πέφτει ελαφρύτερη ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Γιωργης

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 14:23

Όλοι μπορούν κάνουν κριτική, άλλοιωτικα να κλείσουμε και τις ενότητες πολιτική γιατί δεν έχουν σπουδάσει όλοι πολιτικές επιστήμες κτλ... όποτε άτοπο. Και τέλος πάντων είναι προσωπική άποψη. Και εγώ είμαι κακάσχημος και πολλές φορές μου το λένε στο δρόμο όταν περπατάω αλλά το σέβομαι γιατί ο καθένας έχει την άποψη του και πρέπει να σεβόμαστε τη δημοκρατία.

Τώρα το τι είναι καλαίσθητο δεν έχει κανόνες. Δηλαδή και να μάθω ας πούμε περισσότερα για τη αγιογραφία και τι έγινε, πάλι απαίσια θα την θεωρώ. Όσους ευρωπαίους ξέρω (και όταν λέμε Ευρώπη δεν εννοούμε Βαλκάνια και κάτω) έχουν την ίδια άποψη. Ίσως πηγάζει από την ελληνική ορθόδοξη πίστη ότι ότι είναι όμορφο είναι και αμαρτία. Δε ξέρω άποψη μου

Δεν υπάρχει ρωσική σχολή η ορθοδοξία δημιουργήθηκε από τους προγόνους αυτουνων που σήμερα ονομάζονται ελληνες.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 28 Οκτ 2018, 14:25

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:23
Όλοι μπορούν κάνουν κριτική, άλλοιωτικα να κλείσουμε και τις ενότητες πολιτική γιατί δεν έχουν σπουδάσει όλοι πολιτικές επιστήμες κτλ... όποτε άτοπο. Και τέλος πάντων είναι προσωπική άποψη. Και εγώ είμαι κακάσχημος και πολλές φορές μου το λένε στο δρόμο όταν περπατάω αλλά το σέβομαι γιατί ο καθένας έχει την άποψη του και πρέπει να σεβόμαστε τη δημοκρατία.

Τώρα το τι είναι καλαίσθητο δεν έχει κανόνες. Δηλαδή και να μάθω ας πούμε περισσότερα για τη αγιογραφία και τι έγινε, πάλι απαίσια θα την θεωρώ. Όσους ευρωπαίους ξέρω (και όταν λέμε Ευρώπη δεν εννοούμε Βαλκάνια και κάτω) έχουν την ίδια άποψη. Ίσως πηγάζει από την ελληνική ορθόδοξη πίστη ότι ότι είναι όμορφο είναι και αμαρτία. Δε ξέρω άποψη μου

Δεν υπάρχει ρωσική σχολή η ορθοδοξία δημιουργήθηκε από τους προγόνους αυτουνων που σήμερα ονομάζονται ελληνες.
Από κάτι τέτοια καρφωνεσαι ότι είσαι τρολακι.
1/10
Ξαναπροσπαθησε
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Γιωργης

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 14:27

Ναι, αυτό με κάρφωσε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 14:29

τεν τεν έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:25
Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:23
ουγκα μπουγκου ουγκ
Από κάτι τέτοια καρφωνεσαι ότι είσαι τρολακι.
1/10
Ξαναπροσπαθησε
Υπάρχουν και καλύτερα τρολλάκια. Τούτος είναι για πάγκο δου κατηγορίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Οκτ 2018, 14:31

Στο στρατο, υπο καποιες πολυ περιεργες συνθηκες που δε θελω να μιλησω γι αυτες, βρεθηκα να εκκλησιαζομαι (υποχρεωτικα- η εναλακτικη ηταν να κατσω προσοχη στον ηλιο για καμια ωρα) σε μια καπως περιεργη αντιληπτικη κατασταση. Τοτε παρατηρησα κατι περιεργο στην εικονογραφηση του στρατιωτικου παρεκκλησιου: οι αγιογραφιες δεν ηταν ακριβως αγιογραφιες. Εμοιαζαν με αγιογραφιες που θα ειχε ζωγραφισει ο Σταν Λη η καποιος αλλος της Μαρβελ. Τα χρωματα, οι σκιες, ηταν διαφορετικα, και το κυριοτερο, ο δηθεν αγιογραφος, προφανως καποιο βυσμα που χωθηκε και λουφαξε, ειχε κανει αγιους αλλα κυριως αρχαγγελους σαν φουσκωτους μποντυμπιλντερ. Η βυζαντινη ασκητικη αισθητικη δεν ηταν του γουστου του μαλλον. Οταν το ειδα, με δυσκολια συγκρατησα νευρικο γελιο, ημουν και ..καπως, οποτε αρχισαν να με αγριοκοιτανε οι καραβαναιοι, αλλα οπως παντα, την εβγαλα καθαρη.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 28 Οκτ 2018, 14:32

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:10
Ας ξεκαθαρίσω πρωτα απολα οτι απο τεχνες δε σκαμπαζω, προφανώς και ειμαι απασχολμενος ολημερις με την πολυεθνική ταβερνα μου οποτε καταλαβαινετε, που χρονος να ασχοληθω.

Παντα θεωρουσα την ορθοδοξη αγιογραφια απαισια. Αλλα οκ, οπως ειπαμε εγω ειμαι άσχετος. Ποια η αξια της ως τεχνη? Ειναι συγκρίσιμη με δυτικους πινακες για παραδειγμα? Υπαρχει καποια αγιογραφια που θεωρειται κατι σαν θαυμα στις τεχνες? Ολρς μα όλες μου βγαζουν ενα μισος για την καλη αισθητική.

Σας αρεσει η ορθοδοξη αγιογραφια?
Η αγιογραφία είναι σα τη κλασσική μουσική και τη μπύρα. Δεν αρέσει σε κανένα που δεν έχει μυηθεί και δεν την έχει συνηθίσει.

Γιωργης

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 14:34

Δηλαδή ποια είναι αυτά τα μυστικά ρε δεις. Πείτε να την εκτιμήσουμε και οι υπόλοιποι.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 28 Οκτ 2018, 14:41

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:34
Δηλαδή ποια είναι αυτά τα μυστικά ρε δεις. Πείτε να την εκτιμήσουμε και οι υπόλοιποι.
Δεν υπάρχει κανένα μυστικό. Αν δε σου αρέσει δε χρειάζεται να αλλάξεις άποψη.
Αν θέλεις να τη καταλάβεις ως τέχνη πρέπει να δεις τι προσπαθούν να ζωγραφίσουν, ποιοι είναι οι κανόνες και οι περιορισμοί, γιατί μπήκαν και πόσο δύσκολο είναι να το ζωγραφίσει κάποιος άλλος κτλ.

Γιωργης

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 14:43

Δηλαδή ο συμβολισμός κάνει κάτι όμορφο?

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 14:52

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:43
Δηλαδή ο συμβολισμός κάνει κάτι όμορφο?
Ο συμβολισμός είναι πέραν του γήινου μέτρου αισθητικής βρε κουτό.

Κατά τα άλλα, χαίρομαι που σας πιάνει ο πόνος για την αισθητική και την αρμονία.

Με βάση το αισθητικό σου μέτρο πρέπει να γουστάρεις τρελλά την Πιετά και τα αγάλματα/πίνακες που αποθεώνουν το κάλλος θεών και ανθρώπων, έτσι; :smt005:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών