ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Οκτ 2018, 15:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:17
blackpaint έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:52


Ο συμβολισμός είναι πέραν του γήινου μέτρου αισθητικής βρε κουτό.
δεν υπαρχει αλλο μετρο αισθητικης παρα μονο το ανθρωπινο. Γηινο μετρο αισθητικης και κουραφεξαλα.
Ναι, σιγά μη σου ζητούσαν έγκριση οι αγιογράφοι.

Εγώ κράτησα αυτό που βλέπω σήμερα. Ότι γουστάρετε την αρμονία και το κάλλος στην τέχνη και ενοχλείσθε από τις αισθητικές παρατυπίες.

Πράγμα που έρχεται σε αντίφαση με τις αντορνικές παρλαπίπες που ψιττακίζετε σε άλλα θέματα για το ενδιαφέρον ή την αναγκαιότητα καταστροφής, διαστρέβλωσης και αμφισβήτησης του αισθητικού/αρμονικού στοιχείου στην τέχνη.

Κρατήστε μια θέση και υποστηρίξτε την αντί να χοροπηδάτε σαν απροσάρμοστα ζούδια.
το ένα δεν αναιρεί το άλλο μπορεί να γουσταρουμε και κλασσική και μεταμοντέρνα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Οκτ 2018, 15:32

Η αγιογραφία είναι μεγάλη τέχνη και έχει δώσει εξαιρετικά έργα. Και μαλιστα θυμίζει αρκετές φορές την τεχνοτροπία της αρχαιοελληνικής τοιχογραφίας και ψηφιδωτών πράγμα που δείχνει ότι είναι η φυσική συνεχεια και εξελιξη της.



Περσεφόνη και Πλούτωνας, τοιχογραφία από τον τάφο της μητέρας του Φιλίππου, Ευριδίκης
Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 28 Οκτ 2018, 15:32

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 15:33

Drexler έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:26
Μπίστης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:19
Με την ρωσική σχολή είσαι εντάξει ;
Εγω ναι.

Εικόνα
Αυτό είναι μετασοβιετικός υπερρεαλισμός, καμμία σχέση. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιωργης

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 28 Οκτ 2018, 15:35

Πολύ άσχημα όλα. Δε μου κάνει εντύπωση που άνθισαν στα Βαλκάνια

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Οκτ 2018, 15:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:17

Εγώ κράτησα αυτό που βλέπω σήμερα. Ότι γουστάρετε την αρμονία και το κάλλος στην τέχνη και ενοχλείσθε από τις αισθητικές παρατυπίες.

Πράγμα που έρχεται σε αντίφαση με τις αντορνικές παρλαπίπες που ψιττακίζετε σε άλλα θέματα για το ενδιαφέρον ή την αναγκαιότητα καταστροφής, διαστρέβλωσης και αμφισβήτησης του αισθητικού/αρμονικού στοιχείου στην τέχνη.

Κρατήστε μια θέση και υποστηρίξτε την αντί να χοροπηδάτε σαν απροσάρμοστα ζούδια.
:smt023

Ε ναι, εχουν μπερδεψει το τι θελουν!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 15:37

Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:17
blackpaint έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:08


δεν υπαρχει αλλο μετρο αισθητικης παρα μονο το ανθρωπινο. Γηινο μετρο αισθητικης και κουραφεξαλα.
Ναι, σιγά μη σου ζητούσαν έγκριση οι αγιογράφοι.

Εγώ κράτησα αυτό που βλέπω σήμερα. Ότι γουστάρετε την αρμονία και το κάλλος στην τέχνη και ενοχλείσθε από τις αισθητικές παρατυπίες.

Πράγμα που έρχεται σε αντίφαση με τις αντορνικές παρλαπίπες που ψιττακίζετε σε άλλα θέματα για το ενδιαφέρον ή την αναγκαιότητα καταστροφής, διαστρέβλωσης και αμφισβήτησης του αισθητικού/αρμονικού στοιχείου στην τέχνη.

Κρατήστε μια θέση και υποστηρίξτε την αντί να χοροπηδάτε σαν απροσάρμοστα ζούδια.
το ένα δεν αναιρεί το άλλο μπορεί να γουσταρουμε και κλασσική και μεταμοντέρνα
Να γουστάρετε ότι θέλετε αλλά να κόψετε τις παρλαπίπες για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Ζούδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 28 Οκτ 2018, 15:37

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:35
Πολύ άσχημα όλα. Δε μου κάνει εντύπωση που άνθισαν στα Βαλκάνια
Στα μέζεα μας!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Οκτ 2018, 15:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:37
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:17
Ναι, σιγά μη σου ζητούσαν έγκριση οι αγιογράφοι.

Εγώ κράτησα αυτό που βλέπω σήμερα. Ότι γουστάρετε την αρμονία και το κάλλος στην τέχνη και ενοχλείσθε από τις αισθητικές παρατυπίες.

Πράγμα που έρχεται σε αντίφαση με τις αντορνικές παρλαπίπες που ψιττακίζετε σε άλλα θέματα για το ενδιαφέρον ή την αναγκαιότητα καταστροφής, διαστρέβλωσης και αμφισβήτησης του αισθητικού/αρμονικού στοιχείου στην τέχνη.

Κρατήστε μια θέση και υποστηρίξτε την αντί να χοροπηδάτε σαν απροσάρμοστα ζούδια.
το ένα δεν αναιρεί το άλλο μπορεί να γουσταρουμε και κλασσική και μεταμοντέρνα
Να γουστάρετε ότι θέλετε αλλά να κόψετε τις παρλαπίπες για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Ζούδια.
Εσύ δεν έκανες αυτήν την τοποθέτηση;
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:14
Προφανέστατα, είσαι τελείως άσχετος με τους κωδικούς της ορθόδοξης αγιογραφίας.
Όπως και οι περισσότεροι άλλωστε.

Ξεστραβώσου πρώτα, μάθε τα βασικά και μετά κάνε κριτική για την... αισθητική της.
ενώ στην εναρκτήρια δημοσιευση ο γιωργης λέει όι δεν του αρέσει;
τελικά να γουστάρουμε ότι θέλουμε ή όχι;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 15:47

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:35
Πολύ άσχημα όλα. Δε μου κάνει εντύπωση που άνθισαν στα Βαλκάνια
Οκ, μίλησε και ο νορδικός μαιτρ της σχολής Καρανίκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2018, 15:48

Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:10
Ας ξεκαθαρίσω πρωτα απολα οτι απο τεχνες δε σκαμπαζω, προφανώς και ειμαι απασχολμενος ολημερις με την πολυεθνική ταβερνα μου οποτε καταλαβαινετε, που χρονος να ασχοληθω.

Παντα θεωρουσα την ορθοδοξη αγιογραφια απαισια. Αλλα οκ, οπως ειπαμε εγω ειμαι άσχετος. Ποια η αξια της ως τεχνη? Ειναι συγκρίσιμη με δυτικους πινακες για παραδειγμα? Υπαρχει καποια αγιογραφια που θεωρειται κατι σαν θαυμα στις τεχνες? Ολρς μα όλες μου βγαζουν ενα μισος για την καλη αισθητική.

Σας αρεσει η ορθοδοξη αγιογραφια?

Κατ΄αρχή χρόνια πολλά για την μέρα.
Κάθε είδους έργο μπορεί να συγκινήσει ή όχι για καλλιτεχνικούς ή εξωκαλλιτεχνικούς λόγους. Πχ αν άκουγες ένα συγκεκριμένο τραγούδι τη μέρα που έγινε ένα τραγικό συμβάν και απώλεσες κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, θα φορτίζεσαι συναισθηματικά κάθε φορά που το ακούς και αυτό δεν θα έχει να κάνει σε τίποτα με την καλλιτεχνική αξία αυτή καθεαυτή του τραγουδιού.
Οι καθαρά καλλιτεχνικοί λόγοι έχουν να κάνουν με επιτεύγματα του καλλιτέχνη στο πλάσιμο, στην κατασκευή αυτού που κάνει και όχι με το πόσοι συγκινούνται με αυτό που βλέπουν ή ακούν. Για να μπορέσεις να αναγνωρίσεις τα επιτεύγματα θα πρέπει να ξέρεις τα βασικά για το πλαίσιο μέσα στο οποίο κατασκευάστηκε το κάθε έργο, τι προηγήθηκε, τι ακολούθησε κλπ. Αλλιώς περιορίζεσαι σε μία σε μια απλή γνώμη "μου αρέσει, δεν μου αρέσει" η οποία είναι καθόλα σεβαστή αλλά δεν προσφέρει και τίποτα. Αν θέλεις να αναγνωρίσεις αριστουργήματα και να κερδίσεις από την τέχνη θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο λίγο χρόνο σε αυτό. Τα οφέλη είναι μεγάλα.

Για την ορθόδοξη βυζαντινή τέχνη θα πρέπει ας πούμε να αναλογιστείς ότι η χρήση της μέσα σε λατρευτικούς χώρους συνεπαγόταν κάποιους περιορισμούς. Επίσης συγκεκριμένες πτυχές του δόγματος έπρεπε να αναδειχτούν και για αυτό σπάνια θα δεις πχ την Παναγία να εικονίζεται ως μία θελκτική γυναίκα. Δεν ήταν προφανώς αδυναμία του καλλιτέχνη.

Μια ακόμα παρατήρηση είναι ότι στη εξέλιξή της υπήρξε μια μεγάλη ανωμαλία. Η πτώση της Κωνσταντινούπολης. Συγκρίνοντας την πρόοδο της ανατολικής και δυτικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας θα δεις να μην υπάρχει υστέρηση στο Βυζάντιο μέχρι την πτώση. Λογικό άλλωστε καθώς εδώ δεν υπήρξε μεσαίωνας. Από εκεί και μετά και με 400 χρόνια Τουρκοκρατίας ή ζωγραφική και η μουσική στο υποδουλωμένο τμήμα καθηλώνεται και δεν εξελίσσεται με τους γοργούς ρυθμούς της λόγιας τέχνης της Δύσης. Διαφυλάσσεται κατά κάποιο τρόπο αυτό που υπήρχε πριν.

Μην ξεχνάς επίσης ότι κάθε είδους τέχνη και κατά συνέπεια και η αγιογραφία συγκρίνεται με τα ομοειδή και ανάμεσα σε αυτά προκύπτουν τα αριστουργήματα ή τα μέτρια έργα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2018, 15:52

Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:44
τελικά να γουστάρουμε ότι θέλουμε ή όχι;
Προφανώς, ελευθερία και δημοκρατία έχουμε. Απλώς το τι αρέσει στον καθένα ή σε πολλούς δεν λέει και τίποτα για την αξία ενός έργου. Αν ήταν αλλιώς θα μπορούσαμε να κρίναμε και ποιήματα στα Ισπανικά χωρίς να γνωρίζουμε την γλώσσα. Απλά δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2018, 15:53

Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:37
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:31

το ένα δεν αναιρεί το άλλο μπορεί να γουσταρουμε και κλασσική και μεταμοντέρνα
Να γουστάρετε ότι θέλετε αλλά να κόψετε τις παρλαπίπες για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Ζούδια.
Εσύ δεν έκανες αυτήν την τοποθέτηση;
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:14
Προφανέστατα, είσαι τελείως άσχετος με τους κωδικούς της ορθόδοξης αγιογραφίας.
Όπως και οι περισσότεροι άλλωστε.

Ξεστραβώσου πρώτα, μάθε τα βασικά και μετά κάνε κριτική για την... αισθητική της.
ενώ στην εναρκτήρια δημοσιευση ο γιωργης λέει όι δεν του αρέσει;
τελικά να γουστάρουμε ότι θέλουμε ή όχι;
Κάποιες φορές μου θυμίζετε γκρινιάρικα παπάκια, που παίρνετε στο κατόπι όλα μαζί όποιον σας κάνει παρατήρηση. Τσιρτσιρτσιρ τσιρτσιρτσίρ... νισάφι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Οκτ 2018, 15:53

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:48
Γιωργης έγραψε:
28 Οκτ 2018, 14:10
Ας ξεκαθαρίσω πρωτα απολα οτι απο τεχνες δε σκαμπαζω, προφανώς και ειμαι απασχολμενος ολημερις με την πολυεθνική ταβερνα μου οποτε καταλαβαινετε, που χρονος να ασχοληθω.

Παντα θεωρουσα την ορθοδοξη αγιογραφια απαισια. Αλλα οκ, οπως ειπαμε εγω ειμαι άσχετος. Ποια η αξια της ως τεχνη? Ειναι συγκρίσιμη με δυτικους πινακες για παραδειγμα? Υπαρχει καποια αγιογραφια που θεωρειται κατι σαν θαυμα στις τεχνες? Ολρς μα όλες μου βγαζουν ενα μισος για την καλη αισθητική.

Σας αρεσει η ορθοδοξη αγιογραφια?

Κατ΄αρχή χρόνια πολλά για την μέρα.
Κάθε είδους έργο μπορεί να συγκινήσει ή όχι για καλλιτεχνικούς ή εξωκαλλιτεχνικούς λόγους. Πχ αν άκουγες ένα συγκεκριμένο τραγούδι τη μέρα που έγινε ένα τραγικό συμβάν και απώλεσες κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, θα φορτίζεσαι συναισθηματικά κάθε φορά που το ακούς και αυτό δεν θα έχει να κάνει σε τίποτα με την καλλιτεχνική αξία αυτή καθεαυτή του τραγουδιού.
Οι καθαρά καλλιτεχνικοί λόγοι έχουν να κάνουν με επιτεύγματα του καλλιτέχνη στο πλάσιμο, στην κατασκευή αυτού που κάνει και όχι με το πόσοι συγκινούνται με αυτό που βλέπουν ή ακούν. Για να μπορέσεις να αναγνωρίσεις τα επιτεύγματα θα πρέπει να ξέρεις τα βασικά για το πλαίσιο μέσα στο οποίο κατασκευάστηκε το κάθε έργο, τι προηγήθηκε, τι ακολούθησε κλπ. Αλλιώς περιορίζεσαι σε μία σε μια απλή γνώμη "μου αρέσει, δεν μου αρέσει" η οποία είναι καθόλα σεβαστή αλλά δεν προσφέρει και τίποτα. Αν θέλεις να αναγνωρίσεις αριστουργήματα και να κερδίσεις από την τέχνη θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο λίγο χρόνο σε αυτό. Τα οφέλη είναι μεγάλα.

Για την ορθόδοξη βυζαντινή τέχνη θα πρέπει ας πούμε να αναλογιστείς ότι η χρήση της μέσα σε λατρευτικούς χώρους συνεπαγόταν κάποιους περιορισμούς. Επίσης συγκεκριμένες πτυχές του δόγματος έπρεπε να αναδειχτούν και για αυτό σπάνια θα δεις πχ την Παναγία να εικονίζεται ως μία θελκτική γυναίκα. Δεν ήταν προφανώς αδυναμία του καλλιτέχνη.

Μια ακόμα παρατήρηση είναι ότι στη εξέλιξή της υπήρξε μια μεγάλη ανωμαλία. Η πτώση της Κωνσταντινούπολης. Συγκρίνοντας την πρόοδο της ανατολικής και δυτικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας θα δεις να μην υπάρχει υστέρηση στο Βυζάντιο μέχρι την πτώση. Λογικό άλλωστε καθώς εδώ δεν υπήρξε μεσαίωνας. Από εκεί και μετά και με 400 χρόνια Τουρκοκρατίας ή ζωγραφική και η μουσική στο υποδουλωμένο τμήμα καθηλώνεται και δεν εξελίσσεται με τους γοργούς ρυθμούς της λόγιας τέχνης της Δύσης. Διαφυλάσσεται κατά κάποιο τρόπο αυτό που υπήρχε πριν.

Μην ξεχνάς επίσης ότι κάθε είδους τέχνη και κατά συνέπεια και η αγιογραφία συγκρίνεται με τα ομοειδή και ανάμεσα σε αυτά προκύπτουν τα αριστουργήματα ή τα μέτρια έργα.
ρωτάει όμως και αν υπάρχει κάποιο έργο ορθόδοξης τέχνης, ας την πούμε, που θεωρείται αριστούργημα.
Να μπορεί να πάει να καθήσει επάξια δίπλα, δεξιά ή αριστερά, σε μεγάλα έργα.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: ελληνική ορθόδοξη αγιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Οκτ 2018, 15:54

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:52
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 15:44
τελικά να γουστάρουμε ότι θέλουμε ή όχι;
Προφανώς, ελευθερία και δημοκρατία έχουμε. Απλώς το τι αρέσει στον καθένα ή σε πολλούς δεν λέει και τίποτα για την αξία ενός έργου. Αν ήταν αλλιώς θα μπορούσαμε να κρίναμε και ποιήματα στα Ισπανικά χωρίς να γνωρίζουμε την γλώσσα. Απλά δεν γίνεται.
συμφωνοι, ξαναδιάβασε όμως αυτά που έχουν γραφεί.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών