Εικονογραφημένα, πλην της Ντίζνευ, που σας σημάδεψαν.

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Εικονογραφημένα, πλην της Ντίζνευ, που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 04 Απρ 2024, 18:43

Εκτός, απ'τα εικονογραφημένα της Ντίζνευ, για τα οποία μιλήσαμε εκτενώς εδώ.
Αγοράζατε ποτέ εκδόσεις της Ντίζνευ;

Αγοράζατε ποτέ άλλες εκδόσεις;

Εγώ στην παιδική μου ηλικία, εκτός απ'αυτά της Ντίζνευ, αγόραζα και Ιζνογκούντ, τη γαλλική σειρά των Γκοσίνυ και Τάμπαρυ. Αντίθετα με άλλες, πιο επιτυχημένες, γαλλικές σειρές, όπως Λούκυ Λουκ και Αστερίξ, που δε μ'ενθουσίαζαν, τον Ιζνογκούντ, το μεγάλο βεζίρη που ήθελε να πάρει τη θέση του χαλίφη, τον λάτρευα.

Πρώτα τον είδα στο κινούμενο σχέδιο, και όταν έμαθα ότι κυκλοφορούσε και σε εικονογραφημένο, το βαλα σκοπό να βρω όλους τους τόμους. Ξεκίνησα τη σειρά στην έκτη δημοτικού, όταν αγόρασα τον εικοστό τόμο, και λίγο πριν τελειώσω την τρίτη γυμνασίου, τους είχα μαζέψει και τους 25 (που είχαν κυκλοφορήσει ως τότε). Στα επόμενα χρόνια, βγήκαν άλλοι δύο, οι τελευταίοι πριν πεθάνει ο αρχικός σχεδιαστής της σειράς. Εννοείται πως τους αγόρασα κι αυτούς.

Δυστυχώς, πριν λίγα χρόνια, την πούλησα τη συλλογή μου σ'ένα παλαιοπωλείο, επειδή καιγόμουν να μαζέψω λεφτά για να πάρω υπολογιστή.

Όπως και να΄χει, στην παιδική μου ηλικία, αναρρωτιόμουν γιατί αυτή η σειρά δεν είχε την απήχηση του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ. Μεγαλώνοντας κατάλαβα γιατί: η πλοκή κάθε ιστορίας είναι η ίδια, και το τέλος -- παρά τις ανατροπές και τις ανατροπές πάνω στις ανατροπές, παρά τη φρενήρη δράση και τις διακυμάνσεις των συναισθημάτων -- είναι πάντα γνωστό εκ των προτέρων.

Ακόμα κι έτσι, πάντα θα τον λατρεύω τον Ιζνογκούντ. Ίσως απ'αυτόν να πήρα την ξεροκεφαλιά μου.

Πείτε μου τώρα τις δικές σας ιστορίες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών