Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2018, 00:41

sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Αφηρημένη τέχνη μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, κυριολεκτικά όμως ο οποιοδήποτε,
Διαφωνώ. Βέβαια για να έχει νόημα μια τέτοια αντιπαράθεση πρέπει να ορίσουμε τι ακριβώς ορίζεις ως τέχνη εσύ κι εγώ αλλά δεν βαριέσαι...
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
το να δημιουργήσεις κάτι όμως από το μηδέν
Δεν υπάρχει αυτό. Στην πράξη γίνονται μικρά βήματα εξελίσσοντας κάτι ή αντιδρώντας σε κάτι ή ανακατεύοντας κάποια πράγματα που προϋπάρχουν
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
το οποίο ακολουθεί κάποιους πολύ συγκεκριμένους κανόνες για να εκφράσεις ή να επικοινωνήσεις είτε αφηρημένες είτε στοχευμένες έννοιες, σκέψεις, γνώσεις, φανταστικούς κόσμους κτλ που είτε έχουν στοιχειώσει είτε πέρασαν και χάϊδεψαν και μετά άφησαν αγάμητη στα κρύα του λουτρού την άκρη της αντίληψης που έχεις για τον εαυτό σου και τα πράματα γύρω σου απαιτεί έναν αληθινό καλλιτέχνη και πάνω από όλα βαθειά αντίληψη αυτών των κανόνων που χτίζουν αυτήν την ίδια την πραγματικότητα που βιώνουμε.
Μάλλον προσπαθείς να πεις πως η σπουδαία τέχνη ή οι σπουδαίοι καλλιτέχνες είναι κάτι σπάνιο. Ναι μάλλον έτσι είναι σε κάθε εποχή και είδος τέχνης.
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Βασικά το θέμα με την τέχνη έχει γαμηθεί εντελώς παιδιά, έχει καταντήσει μια αηδία (idea).
Πολλά μπορούμε να υποθέσουμε, αν θες διευκρίνισε.
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Ο πραγματικός σκοπός της τέχνης βραχυπρόθεσμα έχει αντικαταστήσει την βία που ήταν απαραίτητη παλιότερα για να γαμάμε ότι καλλίτερο θεωρούμε ότι κυκλοφορεί τριγύρω μας, μακροπρόθεσμα ο σκοπός αλλάζει, δεν έχει να κάνει με εμάς, έχει να κάνει με αυτούς που σπέρνουμε (εδώ συνδέεται με τον βραχυπρόθεσμο σκοπό) σήμερα και αυτούς που θα σπείρουνε μετά από εμάς κοκ, αυτή είναι μάλλον η πραγματική τέχνη και η πραγματική τέχνη δεν διαφέρει ιδιαίτερα με αυτό που λέμε επιστήμη.
Από την στιγμή που μιλάμε για λόγια τέχνη και προσωπική δημιουργία (γιατί υπήρξαν και άλλα δημιουργικά πλαίσια) έχεις έναν καλλιτέχνη που φτιάχνει κάτι προσπαθώντας να το κάνει όσο καλύτερο μπορεί και διαφορετικό, με την δική του προσωπικότητα. Υπάρχει εγγενώς ένα στοιχείο προσωπικής προβολής και εγωιστικής στάσης.
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Είτε βραχύ είτε μακρό ο σκοπός πάντως είναι πάνω κάτω ο ίδιος πάλι, να νικήσουμε τον ίδιο τον θάνατο
Θαυμάσια παρατήρηση. Προσυπογράφω!

mrx0

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 08 Ιούλ 2018, 04:17

Πάει κι αυτό το νήμα, πέθανε, αν και θα περίμενα πως θα αναβίωνε κάπως με τη βία των γυναικών, violent femmes.



they do all the time

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιούλ 2018, 23:22

mrx0 έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 04:17
Πάει κι αυτό το νήμα, πέθανε, αν και θα περίμενα πως θα αναβίωνε κάπως με τη βία των γυναικών, violent femmes.
Κάτσε λιγάκι. Υπάρχουν τόσα θέματα να απαντηθούν. Ίσως η tipiti klop δεν έχει πολύ χρόνο

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 09 Ιούλ 2018, 18:51

:Πραγματικά είναι θέμα χρόνου, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι πολύ ουσιαστικά. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να τα καταφέρω!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιούλ 2018, 03:09

tipiti klop έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:51
:Πραγματικά είναι θέμα χρόνου, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι πολύ ουσιαστικά. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να τα καταφέρω!
Με την ησυχία σου. Δεν είναι από τα νήματα που επιδέχονται πρόχειρο γράψιμο και ατάκες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιούλ 2018, 03:14

ST48410 έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 03:09
tipiti klop έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:51
:Πραγματικά είναι θέμα χρόνου, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι πολύ ουσιαστικά. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να τα καταφέρω!
Με την ησυχία σου. Δεν είναι από τα νήματα που επιδέχονται πρόχειρο γράψιμο και ατάκες.
ναι ρε γαμώτο, και θέλω τόσο να συμμετάσχω :003:

περιμένουμε τιπιτι :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιούλ 2018, 03:17

enaon έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 03:14
ST48410 έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 03:09
tipiti klop έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 18:51
:Πραγματικά είναι θέμα χρόνου, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι πολύ ουσιαστικά. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να τα καταφέρω!
Με την ησυχία σου. Δεν είναι από τα νήματα που επιδέχονται πρόχειρο γράψιμο και ατάκες.
ναι ρε γαμώτο, και θέλω τόσο να συμμετάσχω :003:
Και ποιο είναι το πρόβλημα; Νομίζω ότι έχω δει τουλάχιστον 3 ή 4 ποστ σου που είναι πάνω από 4 γραμμές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιούλ 2018, 03:19

Έχει γράψει μια πολύ ωραία ανάρτηση ο Χουργιατς που αξίζει να πούμε 2-3 πραγματάκια παραπάνω πριν έρθει η tipiti και θέσει νέα ερωτήματα. Απλά ο χρόνος δεν αρκεί για το διάβασμα που απαιτείται ώστε να απαντηθούν κάποια πράγματα σωστά όπως τους αξίζει. Θα δούμε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιούλ 2018, 03:21

εγω έχω ένσταση στο ποστ του χουργιάτς, αφαιρεί το βάθος αλλά δεν δείχνει την έννοια του ασύνδετου που περιγράφει η τίπιτι, αλλά ναι, ας περιμένουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιούλ 2018, 03:43

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2018, 00:41
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Αφηρημένη τέχνη μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, κυριολεκτικά όμως ο οποιοδήποτε,
Διαφωνώ. Βέβαια για να έχει νόημα μια τέτοια αντιπαράθεση πρέπει να ορίσουμε τι ακριβώς ορίζεις ως τέχνη εσύ κι εγώ αλλά δεν βαριέσαι...

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που κυρίως παρουσιάζει ανησυχητικές διαστάσεις, είναι το θέμα της πολυφωνίας που σφαδάζει κάτω από την ανείπωτη πίεση μιας θεωρητικής αναλγησίας, που όμως σπρώχνει την λογοκρισία σε ένα τέτοιο επίπεδο που καταστεί σχεδόν ατόφια την προσπάθεια μιας μαζικής αντίδρασης. Και το χειρότερο όλων; Αυθεντική. Και δεν είναι μόνο η κατάληξη που οδηγεί σε μια ολοκληρωτική κατάρρευση της ηθικής απαξίωσης, αλλά όλα τα ενδιάμεσα στάδια, κατά τα οποία υφαίνεται ο βασικός ιστός της ιδέας του όψιμου μοραλισμού. Δεν είναι θέμα αν είναι καλώς ή κακώς τοποθετημένος αλλά η θέση του στο κοινωνικό συνεχές, γιατί, χωρίς αμφιβολία, επηρεάζει την επίπλαστη αγοραιότητα (ας μου επιτραπεί η λαθροτυπία) που ούτως ή άλλως συνυπάρχει αρμονικά με την κοινή συνείδηση μιας κοινής λογικής. Αν κάτι πρέπει να αλλάξει, είναι ο τρόπος αντιμετώπισης, όχι να βρεθεί μια διαφορετική αντιμετώπιση καθολικά. Αυτό θα ήταν τουλάχιστον μακαρθικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιούλ 2018, 03:49

hellegennes έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 03:43
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2018, 00:41
sys3x έγραψε:
30 Ιουν 2018, 03:58
Αφηρημένη τέχνη μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, κυριολεκτικά όμως ο οποιοδήποτε,
Διαφωνώ. Βέβαια για να έχει νόημα μια τέτοια αντιπαράθεση πρέπει να ορίσουμε τι ακριβώς ορίζεις ως τέχνη εσύ κι εγώ αλλά δεν βαριέσαι...

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που κυρίως παρουσιάζει ανησυχητικές διαστάσεις, είναι το θέμα της πολυφωνίας που σφαδάζει κάτω από την ανείπωτη πίεση μιας θεωρητικής αναλγησίας, που όμως σπρώχνει την λογοκρισία σε ένα τέτοιο επίπεδο που καταστεί σχεδόν ατόφια την προσπάθεια μιας μαζικής αντίδρασης. Και το χειρότερο όλων; Αυθεντική. Και δεν είναι μόνο η κατάληξη που οδηγεί σε μια ολοκληρωτική κατάρρευση της ηθικής απαξίωσης, αλλά όλα τα ενδιάμεσα στάδια, κατά τα οποία υφαίνεται ο βασικός ιστός της ιδέας του όψιμου μοραλισμού. Δεν είναι θέμα αν είναι καλώς ή κακώς τοποθετημένος αλλά η θέση του στο κοινωνικό συνεχές, γιατί, χωρίς αμφιβολία, επηρεάζει την επίπλαστη αγοραιότητα (ας μου επιτραπεί η λαθροτυπία) που ούτως ή άλλως συνυπάρχει αρμονικά με την κοινή συνείδηση μιας κοινής λογικής. Αν κάτι πρέπει να αλλάξει, είναι ο τρόπος αντιμετώπισης, όχι να βρεθεί μια διαφορετική αντιμετώπιση καθολικά. Αυτό θα ήταν τουλάχιστον μακαρθικό.
Επειδή είναι περασμένη η ώρα αν θέλεις πράγματι να πεις κάτι πες το με απλά λόγια να το συζητήσουμε

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιούλ 2018, 03:54

Αυτό που εννοώ είναι το εξής. Συχνά διατυπώνεται η άποψη "αυτό δεν είναι τέχνη" ενώ στην πραγματικότητα αυτό που εννοείται είναι "αυτό δεν είναι ένα σπουδαίο έργο, δεν είναι ένα αριστούργημα". Είναι που μας αρέσει κάποιες φορές να παίρνουμε απόλυτες θέσεις προσπαθώντας να ακονίσουμε τα νύχια μας (στον διάλογο πάντα) και να φανούμε ικανοί να υποστηρίξουμε κάτι που φαντάζει ακραίο.

Αν λοιπόν δαπανήσουμε τον χρόνο που απαιτείται να συμφωνήσουμε κατ' αρχήν στο τι ακριβώς είναι τέχνη, θα ξαφνιαστείς με το πόσο λίγα σημεία θα απομείνουν να διαφωνήσουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιούλ 2018, 04:04

Τέχνη είναι κάθε τι που γίνεται με πρόθεση καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Νομίζω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιούλ 2018, 04:12

hellegennes έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 04:04
Τέχνη είναι κάθε τι που γίνεται με πρόθεση καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Νομίζω.
Δεν αρκεί. Επίσης όταν μιλάμε για έργα τέχνης είναι πολύ σημαντικό να οριοθετούμε ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο συγκρίνουμε. Δεν θα πάρεις ένα παραδοσιακό τραγούδι που είναι απόσταγμα μια εποχής, περιοχής και προϊόν συλλογικής καλλιτεχνικής δημιουργίας να το συγκρίνεις με την προσωπική δημιουργία ένος λόγιου καλλιτέχνη.

ΥΓ. Ίσως από βδομάδας να έχω χρόνο και να ανοίξουμε ένα νήμα να συζητήσουμε θέματα ορισμών διεξοδικά. Να μην χαλάμε και το νήμα της tipiti klop.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Νατουραλιστική vs Αφηρημένη Τέχνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 31 Αύγ 2018, 22:05

tipiti klop έγραψε:
26 Ιουν 2018, 21:01
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιουν 2018, 03:07
Τίπιτι
σού θυμίζει καμμία τό ονομα Εύη ; .......
Όχι καμία. Γιατι;

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω και στους τρεις συνδαιτημόνες, αν και νομίζω ότι με ξεπετάξατε λίγο... αλλά οκ, :P .


Πού νάναι αυτή η ευγενική ψυχή ...... σκεφτόμουν ....καί θυμήθηκα ένα ρεφρέν τών Πύξ Λάξ ....

Μπορεί νά πόνεσε ...... πολύ ....καί νά γυρίσει ......

Μπορεί μέ άλλονε ....... νά βλέπουνε μιά δύση .......

Μπορεί νά γούσταρε ....... νά έχει αμαρτήσει .......

Μπορεί τό φόρουμ μας ....... νά τό ξαναγαπήσει ...... :smt038


Αν συνδυάσεις τό όνομα ...... μέ καταγωγή από τά Προύσα ..... σού λέει κάτι ίσως ;;;

Τό αντικείμενο πού αναλύεις ..... τό κατέχουν λίγοι ...... η μία είναι η Εύη ...... πιθανόν νά τήν ήξερες ..... σκεφτήκαμε ..... :8)

Έρωσθε καί ευδαιμονείτε ........

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών