Φυτοφάρμακα

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
enaon
Πιστοποιημένοι Πχωρουμίτες

Re: Φυτοφάρμακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Νοέμ 2018, 18:33

είμαστε έξω απο τον χορό νομίζω, μπορεί να πονάει η μέση και νο παιδί να θέλει βοήθεια και το αμάξι να θέλει σέρβισε κλπ κλπ, να λέει οτι ο καρκίνος έτσι και αλλιώς δεν θα προλάβει, σιγά.

και τώρα σοβαρά ρε παιδιά, τι εικόνα είναι αυτή;. Φανταστείτε να πάμε στην επαρχεία να ηρεμήσουμε, να γίνουμε αγρότες, να σηκωνόμαστε το πρωί να ντυνόμαστε διαστημάνθρωποι για να πάμε στον κήπο μας, τρέλα και είναι εδώ.

Άβαταρ μέλους
Πάνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Νοέμ 2018, 18:35

ST48410 έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:30
Εδώ που ζω δεν έχει χωράφια αλλά δεν πιστεύω ότι αν ραντίζουν οι ίδιοι ή τα παιδιά τους δεν θα τους ενδιέφερε.
Θα σε γελάσω.
Κάποτε έκαναν αεροψεκασμούς που απαγορεύτηκαν για τον λόγο ότι διασκορπιζόταν στην ατμόσφαιρα το φάρμακο και ξέφευγε από την εμβέλεια του χωραφιού.
Τα PZL της ΠΑ αυτό τον ρόλο είχαν, τώρα τα χρησιμοποιούν σαν πυροσβεστικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Νοέμ 2018, 18:36

enaon έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:33
είμαστε έξω απο τον χορό νομίζω, μπορεί να πονάει η μέση και νο παιδί να θέλει βοήθεια και το αμάξι να θέλει σέρβισε κλπ κλπ, να λέει οτι ο καρκίνος έτσι και αλλιώς δεν θα προλάβει, σιγά.

και τώρα σοβαρά ρε παιδιά, τι εικόνα είναι αυτή;. Φανταστείτε να πάμε στην επαρχεία να ηρεμήσουμε, να γίνουμε αγρότες, να σηκωνόμαστε το πρωί να ντυνόμαστε διαστημάνθρωποι για να πάμε στον κήπο μας, τρέλα και είναι εδώ.
Να καλλιεργείς βιολογικά και ας μην έχεις μεγάλη παραγωγή.

Άβαταρ μέλους
enaon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Νοέμ 2018, 18:47

Πάνας έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:36
απο την στιγμή που το χρειάστηκε να βάλουμε το βιολογικά μπροστά στην λέξη, πάει το παιχνίδι. Θυμάστε παιδια παλια, που τα βιολογικά προιόντα τα λέγαμε προιόντα, και τα προϊόντα τα λέγαμε μεταλλαγμένα προϊόντα;

Τεσπα, το πρόβλημα με το ρουνταπ πάντως νομίζω είναι οτι επηρεάζει το χώμα για χρόνια, δεν υπάρχει επιστροφή ακριβώς αν μπεί.

Άβαταρ μέλους
Πάνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Νοέμ 2018, 18:51

enaon έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:47
Πάνας έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:36
απο την στιγμή που το χρειάστηκε να βάλουμε το βιολογικά μπροστά στην λέξη, πάει το παιχνίδι. Θυμάστε παιδια παλια, που τα βιολογικά προιόντα τα λέγαμε προιόντα, και τα προϊόντα τα λέγαμε μεταλλαγμένα προϊόντα;

Τεσπα, το πρόβλημα με το ρουνταπ πάντως νομίζω είναι οτι επηρεάζει το χώμα για χρόνια, δεν υπάρχει επιστροφή ακριβώς αν μπεί.
Ναι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά δεν είναι το μόνο.

Άβαταρ μέλους
ST48410

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Νοέμ 2018, 18:58

enaon έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:33
Δεν μπορεί να μπει στην ζυγαριά η ηρεμία μας όταν θα πάμε στην επαρχία και η ζωή των ανθρώπων αυτών. Ας ντυθούν σαν διαστημάνθρωποι, ας υπάρξουν ρομποτικές συσκευές που θα ραντίζουν, οτιδήποτε ώστε να μειωθούν οι καρκίνοι.

Δεν ξέρω αν φταίει το Τσερνομπίλ ή η κακή διατροφή ή ο αέρας, (ίσως λίγο απ΄όλα) αλλά ο καρκίνος στους γνωστούς μου θερίζει και ακόμα και σε άτομα που δεν έκαναν κάποια επιβαρυντική εργασία ή ήταν μανιώδεις καπνιστές. Και είναι άσχημη αρρώστια σε φυσικό και ψυχολογικό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
enaon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Νοέμ 2018, 19:09

ST48410 έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 18:58
Δεν μπορεί να μπει στην ζυγαριά η ηρεμία μας όταν θα πάμε στην επαρχία και η ζωή των ανθρώπων αυτών. Ας ντυθούν σαν διαστημάνθρωποι, ας υπάρξουν ρομποτικές συσκευές που θα ραντίζουν, οτιδήποτε ώστε να μειωθούν οι καρκίνοι.

Δεν ξέρω αν φταίει το Τσερνομπίλ ή η κακή διατροφή ή ο αέρας, (ίσως λίγο απ΄όλα) αλλά ο καρκίνος στους γνωστούς μου θερίζει και ακόμα και σε άτομα που δεν έκαναν κάποια επιβαρυντική εργασία ή ήταν μανιώδεις καπνιστές. Και είναι άσχημη αρρώστια σε φυσικό και ψυχολογικό επίπεδο.
ναι οκ έχεις δίκιο, είναι λογικό να γίνουν σαν τα σφαγεία και οι αγρότες, πιο αυτόματοι. Πάντως αυτά που λές για τον καρκίνο μπορεί να ειναι απλά μέρος της εξέλιξης, θα θέλει μία δύο γενιές να συνηθίσουμε να τρώμε μεταλλαγμένα, αυτό λέω.

Άβαταρ μέλους
Ορέστης 35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Νοέμ 2018, 21:02

Τι καρκινους δημιουργουν τα φυτοφαρμακα οταν τα αναπνεεις;
Οταν ο Αλλος ειναι διαφορετικος, ο κοινωνικος ανθρωπος τον διωκει.

Άβαταρ μέλους
Πάνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Νοέμ 2018, 21:15

Γιατρός δεν είμαι αλλά φαντάζομαι τα πρώτα όργανα που μπορεί να προσβάλει είναι τα πνευμόνια. Σε δεύτερη φάση αν έχει πάει στα ρούχα σου και το πιάνεις με το τσιγάρο πχ που βάζεις στο στόμα σου το στομάχι, λάρυγγας, θυροειδής, έντερα κλπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποιητήριο