Κλιματική αλλαγή

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:17

hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:13
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:42
«Φλέγεται» ο πλανήτης - Στους 48 βαθμούς η θερμοκρασία εδάφους στη Σιβηρία!

https://www.protothema.gr/world/article ... i-siviria/

Επαναλαμβάνω,σήμερα μόνο αυτές οι ειδήσεις και σε ένα μόνο (ελληνικό) σάιτ.
Καλά, όχι και ιδιαίτερα αξιόπιστο. Δηλαδή από τεχνική σκοπιά είναι αλήθεια αυτό που λέει σ' αυτό που παραθέτεις, αλλά η θερμοκρασία εδάφους είναι πολύ υψηλότερη από την θερμοκρασία που μετράμε συστηματικά, δηλαδή την θερμοκρασία αέρα. Απλά πιάσε την άσφαλτο για να δεις.
Σε καμμία περίπτωση ιδιαίτερα αξιόπιστο.Αυτό όμως αφορά σε όλες τις ειδήσεις που ανεβάζει και σε όλα τα μεγάλα θέματα που καλύπτει.Όπως με τον ιό.
Και σε πολλές περιπτώσεις,απλά κάνει αναπαραγωγή ειδήσεων από άλλα,ξένα κυρίως σάιτς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41124
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιούλ 2021, 01:17

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:15
Φυσικά και έχω ακούσει.Όπως έχω ακούσει και για τις ανεμογεννήτριες στα βουνά ή στις θάλασσες.Η αποψίλωση είναι ψιλοπαιχνιδάκι μπροστά τους.
Το ερώτημά μου όμως είναι : πήγες εσύ να στήσεις με το έτσι θέλω μία ανεμογγενήτρια,χωρίς να λαμβάνεις υπ'όψη τις επιπτώσεις στο περιβάλλον,στην πανίδα και στο κλίμα ;
Μα δεν προκαλούν οι ανεμογεννήτριες την κλιματική αλλαγή και σαφώς τοποθετούνται μετά από περιβαλλοντική έκθεση, που πλέον απαιτείται για κάθε έργο.

Το αντίθετο συμβαίνει εδώ και είναι ευχάριστο: τα τελευταία χρόνια αρχίζει και μεταφέρεται η ευθύνη για την κλιματική αλλαγή από τους πολίτες στα κράτη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:18

Στο τέλος θα καταλήξουμε να συμφωνήσουμε ότι η πληροφορία που φτάνει σε μας είναι ψεύτικη,λανθασμένη.
Για ΟΛΑ τα θέματα όμως.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 01 Ιούλ 2021, 01:20

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:28
Σε ανύποπτο χρόνο και περίπου πριν από δύο μήνες,είχα γράψει σε κάποιο από τα νήματα για τον κορωνοϊό,ότι το επόμενο false flag παγκοσμίως (μετά τις νυχτερίδες δηλαδή) θα είναι αυτό της "κλιματικής αλλαγής".
Όχι ότι δεν υφίσταται αυτή,αλλά φυσικά,είναι τεχνητή.
Και για να είμαι δίκαιος,δεν είναι καν δική μου σκέψη,αλλά του εξαιρετικού και αγαπημένου (αν και μέλος της occult elite) Vigilant Citizen,ο οποίος εννοείται ότι το έγραψε από πέρυσι,ενώ εμείς κοιμόμασταν :D


Μόνο σήμερα και σε ένα μόνο από τα άπειρα σάιτς του διαδικτύου :

Εφιάλτης στους 44 βαθμούς Κελσίου: Κορυφώνεται ο καύσωνας - Δείτε αναλυτικούς χάρτες

https://www.protothema.gr/greece/articl ... us-hartes/

«Καμίνι» όλος ο πλανήτης: Βιώνουμε τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής νωρίτερα από όσο περιμέναμε

https://www.protothema.gr/world/article ... ki-allagi/

Google Earth Timelapse: Ποιες είναι οι αλλαγές που έγιναν στον πλανήτη τα τελευταία 37 χρόνια - Δείτε βίντεο


https://www.protothema.gr/technology/ar ... ite-video/

Πρωτοφανής καύσωνας πλήττει τον πλανήτη: Λιώνει η άσφαλτος στο Όρεγκον - Πάνω από 230 νεκροί στον Καναδά

https://www.protothema.gr/world/article ... on-kanada/

Καναδάς: Πρωτοφανές κύμα καύσωνα - Στους 49,5 βαθμούς Κελσίου ο υδράργυρος - Πάνω από 230 νεκροί

https://www.protothema.gr/world/article ... 30-nekroi/

και...και...και...


Να είστε έτοιμοι λοιπόν για τρομοϋστερία ξανά,αυτή τη φορά κλιματική.Για να μην λέτε ότι δεν σας προειδοποίησα,όχι τίποτ' άλλο :8)

Και εννοείται ότι θα φταίμε πάλι εμείς,η πλέμπα,για κάποιον ανεξήγητο λόγο.Σε μας θα ρίξουν το φταίξιμο,όπως μας το ρίχνουν και τώρα, με τους εμβολιασμούς.
Λες και πήγε κάποιος από εμάς στο εργαστήριο για να κατασκευάσει έναν φονικό ιό (ο ΣΕ μπορεί και να πήγε)

Οπότε,Keep calm και χαλαρώστε,δεν φταίτε εσείς :8)
Πριν από δύο μήνες ανακάλυψες εσύ ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή; :smt005:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:20

hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:17

Μα δεν προκαλούν οι ανεμογεννήτριες την κλιματική αλλαγή και σαφώς τοποθετούνται μετά από περιβαλλοντική έκθεση, που πλέον απαιτείται για κάθε έργο.

Το αντίθετο συμβαίνει εδώ και είναι ευχάριστο: τα τελευταία χρόνια αρχίζει και μεταφέρεται η ευθύνη για την κλιματική αλλαγή από τους πολίτες στα κράτη.
Όχι την κλιματική αλλαγή σε όλο τον πλανήτη,αλλά στο μικροκλίμα της κάθε περιοχής,το γαμάει.Το ίδιο και την πανίδα.Το ίδιο και τη χλωρίδα.
Γιατί δεν το βλέπεις συνολικά ;
Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.Πως γίνεται αυτή η μετάθεση ;

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:21

Philip Mortimer έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:20

Πριν από δύο μήνες ανακάλυψες εσύ ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή; :smt005:
Πολύ πριν καν εσύ μάθεις πως να φτιάχνεις ένα προφίλ και να μπαίνεις να γράφεις σε ένα φόρουμ.
Πολύ πιο πριν όμως.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:22

nyxtovios έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:41

Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν μετακινήσεις πληθυσμών.
Αυτή είναι μία πολύ σωστή παρατήρηση,με πολλές συνδέσεις και προεκτάσεις.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2021, 01:23

Philip Mortimer έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:20


Πριν από δύο μήνες ανακάλυψες εσύ ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή; :smt005:
Και επίσης,δεν κατάλαβες καν σε τι αναφέρομαι.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 01 Ιούλ 2021, 01:24

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:21
Philip Mortimer έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:20

Πριν από δύο μήνες ανακάλυψες εσύ ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή; :smt005:
Πολύ πριν καν εσύ μάθεις πως να φτιάχνεις ένα προφίλ και να μπαίνεις να γράφεις σε ένα φόρουμ.
Πολύ πιο πριν όμως.
Σε διαβεβαιω ότι είχα διαβάσει για την κλιματική αλλαγή πολλά χρόνια αν όχι δεκαετίες πριν τον Απρίλιο του 2021...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Ιούλ 2021, 01:27

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:15

Φυσικά και έχω ακούσει.Όπως έχω ακούσει και για τις ανεμογεννήτριες στα βουνά ή στις θάλασσες.Η αποψίλωση είναι ψιλοπαιχνιδάκι μπροστά τους.
Το ερώτημά μου όμως είναι : πήγες εσύ να στήσεις με το έτσι θέλω μία ανεμογγενήτρια,χωρίς να λαμβάνεις υπ'όψη τις επιπτώσεις στο περιβάλλον,στην πανίδα και στο κλίμα ;
Φταις μήπως και για τον ιό ; Διότi τώρα σε κατηγορούν ότι δεν φοράς σωστά τη μάσκα ή ότι δεν πλένεις σωστά τα χέρια σου.

Γίνομαι κατανοητός ; Δεν το ρωτάω ειρωνικά.
Έχω το μερίδιό μου ως καταναλωτής βρώμικου και μπόλικου ρεύματος (να τώρα καλή ώρα με το ac ανοιχτο), τα ταξίδια με τα αεροπλάνα που κάνω, τις διατροφικές μου συνήθειες που στηρίζουν μια παραγωγή βλαβερή για το περιβάλλον, το ΙΧ μου με ΜΕΚ που χρησιμοποιώ κτλ.

Δε διαφωνώ όμως με τη διάσταση που το θέτεις. Ότι δηλαδή θα χρησιμοποιηθεί ένα ζήτημα, το οποίο είναι βέβαια υπαρκτό ως πρόβλημα, για τον έλεγχο της πλεμπας και τη μεταβολή της ποιότητας της καθημερινότητας του προς τα κάτω. Όπως κάποιοι έστησαν μπιζνα με τον ιό κ χεστηκαν στο χρημα. Χεζουν οι αρκουδες στο δάσος;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 01 Ιούλ 2021, 01:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:09
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:43
hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 00:41
Εμείς οι άνθρωποι.
Elaborate.
Τι elaborate να κανει; δεν έχεις ακούσει τις αιτίες της υπερθέρμανσης του πλανήτη, ως αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας;

Κάτι θα έχεις ακούσει για αποψίλωση πχ κ για τις εκπομπές αερίων/φαινόμενο του θερμοκηπίου. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα επιμέρους που άμα τα πιάσουμε θα γράφουμε για ωρες
Είναι και η κινητή τηλεφωνία με τα φάηβ τζι. Ξέρεις σε ποιες συχνότητες εκπέμπουν;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41124
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιούλ 2021, 01:31

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:20
hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:17

Μα δεν προκαλούν οι ανεμογεννήτριες την κλιματική αλλαγή και σαφώς τοποθετούνται μετά από περιβαλλοντική έκθεση, που πλέον απαιτείται για κάθε έργο.

Το αντίθετο συμβαίνει εδώ και είναι ευχάριστο: τα τελευταία χρόνια αρχίζει και μεταφέρεται η ευθύνη για την κλιματική αλλαγή από τους πολίτες στα κράτη.
Όχι την κλιματική αλλαγή σε όλο τον πλανήτη,αλλά στο μικροκλίμα της κάθε περιοχής,το γαμάει.Το ίδιο και την πανίδα.Το ίδιο και τη χλωρίδα.
Γιατί δεν το βλέπεις συνολικά ;
Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.Πως γίνεται αυτή η μετάθεση ;
Με πολλούς τρόπους, σχετικά ανάλογους με το πρωτόκολλο του Μόντρεαλ, που μας έσωσε από την τρύπα του όζοντος, αντί να μείνει η ευθύνη στον μέσο πολίτη που θα έπρεπε να μην χρησιμοποιεί προϊόντα που μεγαλώνουν την τρύπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2021, 00:34

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:23
Σε συνέχεια αυτών που λέγαμε εχθές για τον Καναδά. Ανάρτηση σε καιρική ομάδα στο fb

https://www.facebook.com/groups/metar.g ... 374845414/

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7785
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 02 Ιούλ 2021, 01:00

Δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το point, οτι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή, οτι υπάρχει αλλά δεν ευθύνεται ο άνθρωπος ή οτι υπάρχει και θα θεωρηθούμε υπεύθυνοι εμείς οι απλοί πολίτες;
Και ποιό είναι το Inside info ;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2021, 01:03

gassim έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 01:00
Δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το point, οτι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή, οτι υπάρχει αλλά δεν ευθύνεται ο άνθρωπος ή οτι υπάρχει και θα θεωρηθούμε υπεύθυνοι εμείς οι απλοί πολίτες;
Και ποιό είναι το Inside info ;
Αν κατάλαβα και εγώ σωστά ο Pappa John υποστήριξε ότι το επόμενο μεγάλο θέμα που θα κυριαρχήσει στα ΜΜΕ μετά τον κορωνοϊό (ως φυτευτό από αυτούς που καθορίζουν τη μοίρα του κόσμου) θα είναι η κλιματική αλλαγή και ότι αυτό είχε γίνει γνωστό από πέρσι. Εγώ διαφώνησα και είπα ότι αυτό που γίνεται τώρα στον Καναδά είναι μετρήσιμο σε δεδομένα μετεωρολογικών σταθμών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών