Επιστροφη στο Χωριο

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 10:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:43
Η πιο απλή λύση που ικανοποιεί όλους είναι πούλα τα στρέμματα και πάρε ένα σπίτι Αθήνα να μένεις χωρίς ενοίκιο.
Βασικά η πιο σωστή λύση είναι να πανε να μείνουν κοντά στον τόπο διορισμού τους, για να μην έχουν μετακινήσεις για αρχή ή αν δεν είναι κοντά, να μοιράσουν την απόσταση.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 10:46

Με τα τσαρούχια δεν θα το λεγα , απλά δεν βλέπω καμία προοπτική, τα κόστη είναι μεγάλα σε σχέση με τους μισθους δευτερη δουλεια δεν μπορω να κάνω λογω κυκλικου ωραριου, τα παιδια μεγαλώνουν όποτε αντιστοιχα σταδιακα θα ανεβαινουν τα κόστη και καποια στιγμη θα πρέπει να σπουδάσουν κιολας, όπότε πρέπει να υπάρχει οικονομικο απόθεμα
Θα μπορουσα να περιμένω τον Σοσιαλισμο που λέει και ο Μπλεμπουμπης αλλά μου πέφτει λιγάκι μακριά :D

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 10:50

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:46
Με τα τσαρούχια δεν θα το λεγα , απλά δεν βλέπω καμία προοπτική, τα κόστη είναι μεγάλα σε σχέση με τους μισθους δευτερη δουλεια δεν μπορω να κάνω λογω κυκλικου ωραριου, τα παιδια μεγαλώνουν όποτε αντιστοιχα σταδιακα θα ανεβαινουν τα κόστη και καποια στιγμη θα πρέπει να σπουδάσουν κιολας, όπότε πρέπει να υπάρχει οικονομικο απόθεμα
Θα μπορουσα να περιμένω τον Σοσιαλισμο που λέει και ο Μπλεμπουμπης αλλά μου πέφτει λιγάκι μακριά :D
Σε ποια περιοχή είναι διορισμένη η σύζυγος ? Εσύ είσαι ιδιωτικός υπάλληλος ?
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25571
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 26 Απρ 2021, 10:57

Παιδιά, μην αφήνετε το FARM να σας παρασύρει

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 10:57

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:40

Το πρόβλημα που περιγράφει είναι ότι έχει μια καλή βάση, αλλά κανένα σοβαρό πλάνο υλοποίησης. Το να μας λέει για παράδειγμα ότι έχει δ.υ. γυναίκα κ ότι θεωρεί δεδομένο ότι θα πάρει απόσπαση στο χωριό κλπ. γιατί είναι διορισμένη είναι αστείο.
Καλά αυτό το "καμία αιμοληψια στα χωριά" ήταν όνειρο.
Γιατι βρε, και τωρα όταν κατεβαίνω κάτω αρκετοι ηλικιωμένοι και συγγενεις τους μου ζητάνε ειτε αιμοληψίες είτε καθαρισμους κατακλίσεων είτε οτιδηποτε άλλο σχετικο και πληρωνουν αντίστοιχα.
Πας στο σπίτι παιρνεις τα αιματα και τα πάς στο εργαστήριο και αυτος γλύτωνει την ταλαιπωρία να τρέχει μεχρι εκει, και εσυ βγάζεις το κάτι τις , συνηθίζεται αυτο στην επαρχία.
Οσον αφορα τη γυναίκα μου, δεν θα ζητήσει απόσπαση αλλα μετάθεση εαν κάτσει έχει καλώς εαν όχι δεν προχωράμε αλλα το θέμα ειναι να κανει αίτηση , τα μόρια τα έχει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Απρ 2021, 10:58

Υδράργυρος έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:57
Παιδιά, μην αφήνετε το FARM να σας παρασύρει
Σωστά. Ακολουθήστε το Survivor. Έχει πολλά ξερονήσια η Ελλάδα μας.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Απρ 2021, 11:01

Αν είναι αρκετά μεγάλα τα παιδιά ίσως να μην θέλουν να φύγουν. Πάντως γνωρίζω αρκετούς Γιαννιώτες που έχουν παιδιά στο πανεπιστήμιο (Ιωαννίνων) και μένουν στο σπίτι των γονιών. Δεν μπορούσαν να τα στείλουν για σπουδές αλλού και φρόντισαν να περάσουν στα Γιάννενα.
Θυμάμαι ότι σαν νήπιο δεν ήθελα να φύγουν οι γονείς μου από την Γερμανία. Έφυγαν και μην πω πως τους τα έκαναν στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Απρ 2021, 11:06

Ερμής έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:27


Φοβερό κριτήριο.
Σα μικρό παιδί ήταν η χαρά μου όταν πηγαίναμε επαρχεία για διακοπές και αν με ρωτούσες εκεί θα ήθελα να μένω.
Αν σαν ενήλικος μάθαινα οτι οι γονείς μου άκουσαν εμένα και μετοίκησαν μόνιμα εκεί, δε θα τους το συγχωρούσα ποτέ.
δεν ειναι κριτηριο. ειναι τροπος να επιτυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

και αν εσυ ειχες μεγαλωσειστην επαρχια, ισως να ειχες διαφορετικη αποψη για το αν εκαναν καλα η οχι οι γονεις σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Απρ 2021, 11:08

Παιδί που δεν κυλίστηκε στο χώμα, που δεν μύρισε χόρτο και δέντρο την άνοιξη, που δεν πρασίνισε τα γόνατά του παίζοντας πρέπει να θυμώνει κι όχι το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Απρ 2021, 11:14

Αυτά τα είχαμε και στο εξωτερικό (λίγο πιο κυριλέ) αλλά είχαμε και άλλα που μας άρεσαν από παιδιά. Ωραίες και τακτοποιημένες πόλεις και κωμοπόλεις, άριστη δημόσια εκπαίδευση, άριστη δημόσια υγεία. Το να τα φτιάξεις στην χώρα σου αποδείχθηκε Σισύφειο έργο.
Πρέπει να υπολογίσει και την εχθρικότητα του ελληνικού κράτους προς τις καινούργιες επενδύσεις νέων ανθρώπων. Ακόμη και αν του ανήκουν τα κτήματα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 11:17

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:57
Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:40

Το πρόβλημα που περιγράφει είναι ότι έχει μια καλή βάση, αλλά κανένα σοβαρό πλάνο υλοποίησης. Το να μας λέει για παράδειγμα ότι έχει δ.υ. γυναίκα κ ότι θεωρεί δεδομένο ότι θα πάρει απόσπαση στο χωριό κλπ. γιατί είναι διορισμένη είναι αστείο.
Καλά αυτό το "καμία αιμοληψια στα χωριά" ήταν όνειρο.
Γιατι βρε, και τωρα όταν κατεβαίνω κάτω αρκετοι ηλικιωμένοι και συγγενεις τους μου ζητάνε ειτε αιμοληψίες είτε καθαρισμους κατακλίσεων είτε οτιδηποτε άλλο σχετικο και πληρωνουν αντίστοιχα.
Πας στο σπίτι παιρνεις τα αιματα και τα πάς στο εργαστήριο και αυτος γλύτωνει την ταλαιπωρία να τρέχει μεχρι εκει, και εσυ βγάζεις το κάτι τις , συνηθίζεται αυτο στην επαρχία.
Οσον αφορα τη γυναίκα μου, δεν θα ζητήσει απόσπαση αλλα μετάθεση εαν κάτσει έχει καλώς εαν όχι δεν προχωράμε αλλα το θέμα ειναι να κανει αίτηση , τα μόρια τα έχει.
Την απόσπαση θα πρέπει να την παίρνει κάθε χρόνο. Δηλαδή μπορεί να την πάρει του χρόνου και του παραχρονου να κάτσει στο γαντζο. Για εμένα είναι δεδομένο ότι πας να μείνεις στην περιοχή που υπάρχει η σταθερή δουλειά. Αυτός με τη σταθερή δουλειά δεν έχει κόστος μετακίνησης και έχει περισσότερο χρόνο για τα παιδιά και ο άλλος που δεν έχει σταθερή δουλειά θα μετακινείται. Δεν καταλαβαίνω καν με ποια λογική αυτή τη στιγμή η γυναίκα σου κάνει τις μετακινήσεις που περιγράφεις, χωρίς πλάκα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 11:18

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:50

Σε ποια περιοχή είναι διορισμένη η σύζυγος ? Εσύ είσαι ιδιωτικός υπάλληλος ?
Ζιτσα καμια 30αρια χιλιόμετρα εξω απ τα Γιάννενα , εγώ ΠΓΝΙ αλλά δεν έχει να λέει , ουσιαστικά οι μισθοί μας (μεσοπρόθεσμα αν συνυπολογίσεις 13ο και 14ο μισθό που δεν περνούμε) είναι περίπου 800 το μήνα έκαστος βγαλε ενοικια μεταφορικα , 1 μισθος σκάρτος.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Απρ 2021, 11:23

Ασέβαστος έγραψε:
26 Απρ 2021, 11:06
Ερμής έγραψε:
26 Απρ 2021, 10:27


Φοβερό κριτήριο.
Σα μικρό παιδί ήταν η χαρά μου όταν πηγαίναμε επαρχεία για διακοπές και αν με ρωτούσες εκεί θα ήθελα να μένω.
Αν σαν ενήλικος μάθαινα οτι οι γονείς μου άκουσαν εμένα και μετοίκησαν μόνιμα εκεί, δε θα τους το συγχωρούσα ποτέ.
δεν ειναι κριτηριο. ειναι τροπος να επιτυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

και αν εσυ ειχες μεγαλωσειστην επαρχια, ισως να ειχες διαφορετικη αποψη για το αν εκαναν καλα η οχι οι γονεις σου.
Πήγαινε σε χωριό και ρώτα τους νέους αν θα ήθελαν να είναι εκει που είναι ή να έχουν μια ευκαιρία σε πόλη. Στο λέω γιατί λόγω της δουλειάς μου συναναστρέφομαι πολύ με επαρχεία και οι νέοι που θέλουν πραγματικά να ξεφύγουν απο το χωριό είναι συντριπτική πλειοψηφία.
Ως χωριό μη μου αναφέρεις τίποτα πόλεις 50Κ κατοίκων και άνω. ΜΙλάμε για χωριό με 100-200 άτομα που η κοντινότερη κωμόπολη να είναι κανένα τέταρτο/μισάωρο με το αμάξι. Ούτε τίποτα τουριστικούς προορισμούς που υπάρχει συναλλαγή με κόσμο
Και επειδή στο νήμα ο φίλος αναφέρεται σε χωριό που είναι σε μια σχετικά κοντινή απόσταση με την Κυπαρισσία, ελπίζω να μην εννοεί το Διαβολίτσι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 11:26

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 11:17
Την απόσπαση θα πρέπει να την παίρνει κάθε χρόνο. Δηλαδή μπορεί να την πάρει του χρόνου και του παραχρονου να κάτσει στο γαντζο. Για εμένα είναι δεδομένο ότι πας να μείνεις στην περιοχή που υπάρχει η σταθερή δουλειά. Αυτός με τη σταθερή δουλειά δεν έχει κόστος μετακίνησης και έχει περισσότερο χρόνο για τα παιδιά και ο άλλος που δεν έχει σταθερή δουλειά θα μετακινείται. Δεν καταλαβαίνω καν με ποια λογική αυτή τη στιγμή η γυναίκα σου κάνει τις μετακινήσεις που περιγράφεις, χωρίς πλάκα.
[/quote]

Εκει διορίστηκε και των δυο μας οι δουλειες ειναι σταθερες, απλα απέχουν αρκετα η μία απο την άλλη και δεν υπάρχει ελπίδα να ελθει προς την πόλη γιατι όλοι οι εκπαιδευτικοι θελουν να έλθουν στην πόλη και να αφήσουν τα χωρια , όσες φορες έκανε αιτηση εφαγε φόλα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 11:30

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 11:26
Εκει διορίστηκε και των δυο μας οι δουλειες ειναι σταθερες, απλα απέχουν αρκετα η μία απο την άλλη και δεν υπάρχει ελπίδα να ελθει προς την πόλη γιατι όλοι οι εκπαιδευτικοι θελουν να έλθουν στην πόλη και να αφήσουν τα χωρια , όσες φορες έκανε αιτηση εφαγε φόλα.
Καλά ναι δεν το συζητώ ότι είναι πιο δύσκολο να ψάχνει απόσπαση στα Γιαννενα από το χωριό της Κυπαρισσίας, δεν πέρασε καν από το μυαλό μου. Απλά αυτό που λέω είναι ότι θα μπειτε σε διαδικασία να ζητάει συνέχεια αποσπάσεις και κάνεις δεν εγγυάται ότι θα τις παίρνει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών