Αγορά γάτας

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Μάιος 2019, 08:21

fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω να αγορασω γατακι μιας και επιτελους νοικιαζω σε σπιτι που επιτρεπονται τα κατοικιδια και μεχρι και το μπαλκονι εχει παντου συρμα ειδικα διαμορφωμενο για γατες. (μη μου πειτε για αδεσποτα, εδω δεν εχει σχεδον καθολου αδεσποτα).

Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.

Απο τις ρατσες που εψαξα η ιδανικη μου φαινεται αυτη της αβησσυνιας.

Ειχε κανεις ποτε τετοια γατα;
οι γατες δεν νιαουριζουν παρα μονο οταν ειναι γατακια και φωναζουν την μητερα τους η, ως ενηλικες, οταν προσπαθουν να επικοινωνησουν με τους ανθρωπους. Μεταξυ τους κανουν αλλους ηχους, πολυ διαφορετικους. Ως μοναχικοι κυνηγοι επισης, δεν νοιωθουν την αναγκη να χαλασουν τον κοσμο γιατι τους λειπει η αγελη. Αν μια γατα νιαουριζει δυνατα και συνεχεια, καποιος σοβαρος λογος θα υπαρχει.
Εκεινο απο το οποιο κινδυνευεις απο μια γατα ειναι να την κοπανησει. Εαν δεν σε παει, σιγουρα θα φυγει, η γατα μενει μαζι σου μονο εαν σε θεωρει φιλο. Εαν ειναι αρσενικο, καποια στιγμη, αναποφευκτα θα παει ν ανακαλυψει τον κοσμο. Τα θηλυκα απο την αλλη μενουν, δενονται με εναν χωρο.
Αν επισης δεν τα στειρωσεις, μπορουν να σου κανουν την ζωη πολυ δυσκολη. Τα θηλυκα μπορει να γινουν πολυ ακοινωνητα και επιθετικα και τ αρσενικα θα ψεκασουν ολο το σπιτι με την μυρωδια τους. Και τα δυο θα αποδρασουν με την πρωτη ευκαιρια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68580
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2019, 08:46

blackpaint έγραψε:
28 Μάιος 2019, 08:21
fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω να αγορασω γατακι μιας και επιτελους νοικιαζω σε σπιτι που επιτρεπονται τα κατοικιδια και μεχρι και το μπαλκονι εχει παντου συρμα ειδικα διαμορφωμενο για γατες. (μη μου πειτε για αδεσποτα, εδω δεν εχει σχεδον καθολου αδεσποτα).

Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.

Απο τις ρατσες που εψαξα η ιδανικη μου φαινεται αυτη της αβησσυνιας.

Ειχε κανεις ποτε τετοια γατα;
οι γατες δεν νιαουριζουν παρα μονο οταν ειναι γατακια και φωναζουν την μητερα τους η, ως ενηλικες, οταν προσπαθουν να επικοινωνησουν με τους ανθρωπους. Μεταξυ τους κανουν αλλους ηχους, πολυ διαφορετικους. Ως μοναχικοι κυνηγοι επισης, δεν νοιωθουν την αναγκη να χαλασουν τον κοσμο γιατι τους λειπει η αγελη. Αν μια γατα νιαουριζει δυνατα και συνεχεια, καποιος σοβαρος λογος θα υπαρχει.
Εκεινο απο το οποιο κινδυνευεις απο μια γατα ειναι να την κοπανησει. Εαν δεν σε παει, σιγουρα θα φυγει, η γατα μενει μαζι σου μονο εαν σε θεωρει φιλο. Εαν ειναι αρσενικο, καποια στιγμη, αναποφευκτα θα παει ν ανακαλυψει τον κοσμο. Τα θηλυκα απο την αλλη μενουν, δενονται με εναν χωρο.
Αν επισης δεν τα στειρωσεις, μπορουν να σου κανουν την ζωη πολυ δυσκολη. Τα θηλυκα μπορει να γινουν πολυ ακοινωνητα και επιθετικα και τ αρσενικα θα ψεκασουν ολο το σπιτι με την μυρωδια τους. Και τα δυο θα αποδρασουν με την πρωτη ευκαιρια.
Μπλάκι, το θέμα με τις γάτες είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες. Δεν έχει να κάνει με αρσενικά ή θηλυκά, δεν υπάρχει περίπτωση να τις εκπαιδεύσεις, θα σε συμπαθήσουν ή αντιπαθήσουν από την αρχή γι' αδιευκρίνιστους λόγους κι αν θέλουν να κάνουν κάτι, θα το κάνουν ή θα επιμένουν να το κάνουν με μια σταθερή αποφασιστικότητα που δεν επηρεάζεται από τίποτα και από κανέναν.
Eκεί που παίζει ένα σχετικά σταθερό σενάριο, είναι με τα οικόσιτα σκυλιά. Οι σκύλοι, συνήθως οι μεγαλόσωμοι, ερωτεύονται τις γάτες. Οι γάτες, σπανίως ανταποκρίνονται θετικά, ακόμη κι αν συμπαθούν τους σκύλους και χρησιμοποιούν δεκάδες τρόπους για να τους ταλαιπωρούν. Οπότε, αν πάρει γάτα ο fagano και κατορθώσει να την πάει με το λουρί στο σπίτι της φίλης του, το σίγουρο είναι ότι το λαμπραντόρ θα δυστυχήσει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 28 Μάιος 2019, 09:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μάιος 2019, 08:13
fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.
:lol:

Πάρε σκύλο.
Δεν γινεται.Δεν μπορω να προδωσω τον χοντρουλη μου.Επιπλεον ειναι πρακτικα αδυνατο να βρω σκυλο που να μπορει να συγκριθει μαζι του.

Οσο για τη γατα παιζει και εκει το θεμα ρατσας περα απο την εκπαιδευση.Στην Ελλαδα το 99% των γατιων ειναι τα γατια τα ελληνικα που εχουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

Αυτη η γατα που γραφω φαινεται να ειναι καλη και για λουρι και για σκυλι.(καλα το συγκεκριμενο σκυλι μπορει να τα παει καλα μεχρι και με λιονταρι ειναι ειδικη περιπτωση)


Ορέστης 35

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Μάιος 2019, 09:06

Με το λαμπραντορ κανει καλη παρεα το γκολντεν ριτριβερ

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8310
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 28 Μάιος 2019, 18:17

Ειδικός στις γάτες είναι το μέλος Naranjita - έχει 4!!!
Στείλε της π.μ. να έρθει να συζητήσετε εδώ...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 12 Ιουν 2019, 16:47

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
27 Μάιος 2019, 22:04
Μαυροβασίλης έγραψε:
27 Μάιος 2019, 21:22
τί εννοείς να αγοράσεις;
αδέσποτη θα πάρεις από τη φιλοζωική
:+1: Αν δεν έχει αδέσποτα, τουλάχιστον μην παίρνεις από πετ σοπ και εκτροφείς. (αυτά για τα λουριά τα αφήνω ασχολίαστα :roll: )
Tα ιδια λεει και η δικια μου.Ειμαι κατα της αγορας γατας, να παρουμε απο το ρεφουχιο.Ξεχναει οτι η δευτερη σιαμεζα της που τη μαζεψε απο το δρομο δεν το ξεπερασε ποτε εντελως οτι γεννηθηκε στο δρομο.

Αυτες ομως που ειναι στο ασυλο ειναι ειτε γατες που γεννηθηκαν στο δρομο , ειτε που τις πεταξαν στο δρομο , ειτε εχουν ασθενειες .Εγω ομως δεν ειμαι ειδικος στις γατες.Θελω μια γατα ευκολη που να μην εχει ουτε θεματα επιθετικοτητας , ουτε να φοβαται επειδη ειχε ασχημες εμπειριες.

Αρχισε να μουρμουριζει μεχρι που της εστειλα φωτογραφιες της γατας που θελω


Εικόνα

Βεβαια ελπιζω να εχουν θηλυκο γιατι τα αρσενικα εχουν μια ταση να τρωνε

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 12 Ιουν 2019, 17:00

OANNHSEA έγραψε:
28 Μάιος 2019, 18:17
Ειδικός στις γάτες είναι το μέλος Naranjita - έχει 4!!!
Στείλε της π.μ. να έρθει να συζητήσετε εδώ...

.
καλησπέρα, εγώ ενδιαφέρομαι για σκύλο, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε κύριε

Yochanan
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 12 Ιουν 2019, 17:11

Aπορω πως δεν σου την επεσαν ακομη αυτοι που ειναι κατα της αγορας κατοικιδιων και υπερ της υιοθετησης αδεσποτου
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68580
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιουν 2019, 17:20

fagano3 έγραψε:
12 Ιουν 2019, 16:47

Αυτες ομως που ειναι στο ασυλο ειναι ειτε γατες που γεννηθηκαν στο δρομο , ειτε που τις πεταξαν στο δρομο , ειτε εχουν ασθενειες .Εγω ομως δεν ειμαι ειδικος στις γατες.Θελω μια γατα ευκολη που να μην εχει ουτε θεματα επιθετικοτητας , ουτε να φοβαται επειδη ειχε ασχημες εμπειριες.

Εικόνα
fagano3 πήγαινε με τη φίλη σου στο άσυλο και πάρε ένα γατάκι που θα σε πλησιάσει. Οι γάτες του δρόμου σπανίως είναι επιθετικές. Θα το κάνουν μόνον όταν κινδυνεύουν ή θέλουν να προστατέψουν τα μικρά τους. Και δεν τίθεται θέμα ασθενειών ούτε είναι φιλάσθενα ζώα. Αν δεν είναι εμβολιασμένα στο πετ σοπ, με μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, όλα είναι οκ.

Μια κούκλα σαν αυτή της φωτο, τη βρήκε η κόρη της διπλανής μου, κάτω από ένα αυτοκίνητο. Ακόμη και σε ανάκτορο να είχε γεννηθεί, δεν θα είχε αυτήν την υπεροπτικότητα που έχει τώρα. :lol:


Δεν ξέρω ούτε έναν να πήρε γάτα από πετ σοπ. Ειλικρινά. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 12 Ιουν 2019, 17:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 17:20
fagano3 έγραψε:
12 Ιουν 2019, 16:47

Αυτες ομως που ειναι στο ασυλο ειναι ειτε γατες που γεννηθηκαν στο δρομο , ειτε που τις πεταξαν στο δρομο , ειτε εχουν ασθενειες .Εγω ομως δεν ειμαι ειδικος στις γατες.Θελω μια γατα ευκολη που να μην εχει ουτε θεματα επιθετικοτητας , ουτε να φοβαται επειδη ειχε ασχημες εμπειριες.

Εικόνα
fagano3 πήγαινε με τη φίλη σου στο άσυλο και πάρε ένα γατάκι που θα σε πλησιάσει. Οι γάτες του δρόμου σπανίως είναι επιθετικές. Θα το κάνουν μόνον όταν κινδυνεύουν ή θέλουν να προστατέψουν τα μικρά τους. Και δεν τίθεται θέμα ασθενειών ούτε είναι φιλάσθενα ζώα. Αν δεν είναι εμβολιασμένα στο πετ σοπ, με μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, όλα είναι οκ.

Δεν ξέρω ούτε έναν να πήρε γάτα από πετ σοπ. :lol:
Φυσικα και μπορει να ειναι επιθετικες ή φοβισμενες.Για πολλες το γραφει ηδη η φιλοζωικη οτι ειναι τρομαγμενες και πολυ δειλες ή οτι εχουν θεμα συνυπαρξης με αλλα ζωα.

Επισης καποιες εχουν καποια ασθενεια οπως λευχαιμια και το γραφει επισης.

Δε θελω να αρχισω με τετοιες δυσκολες περιπτωσεις εφοσον δεν ξερω πολλα απο γατες.

Τελος δεν θα παρω απο πετ σοπ αλλα απο μπριντερ.Θελω τη συγκεκριμενη γατα.

Αυτη δεν προκειται να την βρεις ουτε στα καταφυγια , ουτε να στην χαρισει κανεις.

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 12 Ιουν 2019, 17:30

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 17:11
Aπορω πως δεν σου την επεσαν ακομη αυτοι που ειναι κατα της αγορας κατοικιδιων και υπερ της υιοθετησης αδεσποτου
Για αυτο εχουμε και τοσα αδεσποτα και αρρωστα.

Ο μπριντερ στο δινει υποχρεωτικα στειρωμενο και ελεγμενο για ασθενειες στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Ιουν 2019, 22:11

Εδώ είσαι τύπε

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Ιουν 2019, 08:01

Εικόνα
Καντου τα εισιτήρια και στο εστειλα

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Ιουν 2019, 08:46

fagano3 έγραψε:
12 Ιουν 2019, 16:47
Εικόνα
Μια ολόϊδια αγόρασε (κι ας τον ξέχεσα πατόκορφα) ο κολλητός μου πριν μερικούς μήνες, και δεν το μετάνοιωσε.

Πανέμορφη, παιχνιδιάρα, φαγού, βγάζει ελάχιστη τρίχα.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Ερμής
    Δημοσιεύσεις: 22895
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
    Τοποθεσία: Αθήνα

    Re: Αγορά γάτας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιουν 2019, 09:01

    Πήγαινε να υιοθετήσεις μια, Καλά σου λένε, βρίσκεις ότι και όσες θες.

    Αν παρολα αυτα θες να αγορασεις δες και τα Scottish fold.
    Εικόνα

    Και εγώ υπέρ γάτας είμαι. Αυτή τη δουλικότητα του σκυλιού δε την πολυσυμπαθω.
    "Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών